Tříbodový import z Motorletu! Výhru trefili Kavka s Mojdlem

„A“-muži Sanace dlouholetého komplexu Motorlet úspěšně pokračuje! Pět měsíců po jarním vítězství na domácím hřišti jsme dokázali vyhrát 2:1 také na půdě našeho velkého rivala, a sice zásluhou placírek Tomáše Kavky a Honzy Mojdla již v úvodní půlhodině hry. Kavka dal v posledních třech vzájemných soubojích s jinonickým soupeřem celkově již čtvrtý gól, bohužel brzy se zranil a musel odstoupit – podobně jako ve druhé půli i druhý útočník Standa Jung. Každopádně v tabulce jsme po 9. kole divize B uhájili tříbodový náskok před dotírajícími Louňovicemi a za týden uzavřeme první třetinu sezony dalším pražským derby na stadionu Aritmy.

K utkání na Motorletu stále nebyl k dispozici nedoléčený Petr Marčík, zatímco Lukáš Budějský, který se teprve zotavuje ze zranění, se posadil na lavičku náhradníků. V domácí sestavě zase chyběl záložník Josef Brodský, možná specialista na Vyšehrad, který nám v předchozích letech natropil spoustu problémů.

Lépe začali domácí, ve 3. min. po rohu hlavičkoval Štěpán Hájek těsně vedle. Po rozehrání od naší brány se ale dostal k balonu levý bek Smola, v pravou chvíli přihrál nabízejícímu se Kavkovi, který si mazácky poradil se zadáky domácích a propálil gólmana Foferku: 0:1! První střela Vyšehradu, první gól…

V 9. min. byl blízko k vyrovnání Pešek, jeho bombu k tyči Mokrohajský vyrazil. Vzápětí byl kvůli zranění v obličeji ošetřován Houdek, ale brzy se vrátil do hry. Ve 12. min. šel Motorlet hned do dvou vyložených šancí: nejprve Tvrdý zblízka hlavičkoval přesně do místa, kde stál Mokrohajský a o chvíli později nejlepší střelec domácích Nádeníček z malého vápna o chlup přestřelil! To byla šance z kategorie tisíciprocentních. O čtyři minuty později to zkoušel Nádeníček hlavou, Mokrohajský se nedal překvapit.

Ve chvíli, kdy uplynula půlhodina hry, Mojdl rozehrál balon na Junga, ten ho zatáhl až téměř k rohovému praporku, v běžeckém souboji na zadní lajně směrem k bráně si poradil s obráncem domácích a vrátil míč na vápno. Tady byl opět Mojdl a bez přípravy a s pomocí teče propálil vše, co mu stál v cestě: 1:2! Druhá střela Vyšehradu mezi tři tyče a druhý gól…

O chvíli později to Mojdl zkoušel zdálky, netrefil. Na druhé straně pohotovou střelu Nádeníčka z voleje uhasil v poslední chvíli Houdek. Čtyři minuty před pauzou po ostrém centru zleva od kapitána domácích Machurky vletěl do našeho vápna nabíhající Šafránek, ze tří metrů však přehodil odkrytou bránu! To byla tisíciprocentní šance Motorletu číslo 2.

Na začátku druhé půle Mokrohajský neudržel v rukou centrovaný balon, ten spadl do malého vápna, naštěstí nikdo z hráčů Motorletu se nezorientoval natolik pohotově, aby míč doklepl do sítě.

V polovině druhé půle si naběhl do gólové šance Adam Hájek, hlavou minul centrovaný míč. Pár vteřin nato v 68. min. si ale naběhl na Peškův roh do vápna Tvrdý a hlavičkou snížil na 1:2. V 73. min. přišel trestný kop Podzemského, našemu brankáři balon propadl na zem, ale domácí promarnili i tuhle velkou příležitost.

Deset minut před koncem se konečně dostal do šance také Slavoj, Kočí ale ostrou střelou trefil jen dobře postaveného Foferku. V 84. min. po centru Budějského pálil Smola nad.

Vzápětí měl na druhé straně ideální možnost vyrovnat Tvrdý, který sám ve vápně koníčkem hlavičkoval míč do brány, míč se ale odrazil od spodní části břevna zpátky do pole! To byla minimálně pátá situace, u které stáli při Slavoji všichni svatí. V závěrečné pětiminutovce si už hráči domácích nic velkého nevypracovali, a tak náš tým uhájil cenné vítězství 2:1. Po jedenácti letech jsme dobyli stadion Motorletu.

V nadcházejícím 10. kole hraje Vyšehrad na půdě Aritmy v Praze 6-Vokovicích, a sice v sobotu 12. října v 10.15 hod. Doma nastoupí šemíci až v neděli 20. října dopoledne, kdy přivítají na Vyšehradě Louňovice.

Asistent Milan Kopřiva: „Vyhráli jsme, sice s komplikacemi, ty jsme si ovšem způsobili sami. Nebylo to z naší strany optimální, ale dali jsme dva krásné góly a nakonec jsme uhráli výsledek, díky němuž jsme odskočili Motorletu na sedm bodů. Poradili jsme si tentokrát i s nakopávanými balony soupeře, přestože nám tenhle styl vůbec nesedí, nicméně už jsme v tomto směru odolnější. Kvůli zranění museli během zápasu odstoupit oba útočníci, ale naše mužstvo bojovalo a podrželi ho zejména Fronka, Héňa a Honza Mojdl. Ve druhé půli jsme se postupem času vymanili z tlaku domácích a měli jsme i několik příležitostí, gól na noze měl hlavně Michal Kočí. Výkon nemusí být vždy excelentní, s bojovností a přístupem našich hráčů v tomto utkání ale musíme být spokojeni. A za to je třeba jim poděkovat. Doufám, že to pro ně bude povzbuzení do dalších zápasů.“

Autor první branky Tomáš Kavka: „Dostal jsem dlouhý balon zleva od Máry Smoly přes střed hřiště. Jednoho hráče Motorletu to přeskočilo, druhého jsem si odstavil tělem a dal jsem to podél brankáře k tyči do gólu. Později jsem ale v jednom souboji špatně došlápl na tvrdý povrch hřiště, které bylo na tom místě jako beton. Pochroumal jsem si koleno, ještě asi tři minuty jsem s tím vydržel na hřišti, pak už jsem ale musel jít ven a raději jsem tam pustil místo sebe zdravého hráče.“

Autor druhé branky Jan Mojdl: „Akce před naším druhým gólem začala zhruba na půlce hřiště, zpracoval jsem si balon na prsa, sklepnul Standovi Jungovi, ten ho dobře zatáhl po brankové čáře, přesprintoval obránce, a dal mi to zpátky pod sebe. Soustředil jsem se, abych trefil bránu, šlo to také doprostřed, naštěstí to ale ještě protihráči projelo mezi nohama a patou to tečnul na zadní tyč. Za dobu, co jsem na Vyšehradě, jsme měli už nesčetněkrát smůlu, tak jsme si také konečně jednou vybrali štěstí. Navíc v pravou chvíli! Tohle byl náš typický zápas, ale v obráceném gardu. Motorlet měl řadu šancí, zahodil je, zatímco my jsme ze tří proměnili dvě. Takže nakonec spokojenost.“

Stanislav Jung: „Dali jsme ze dvou šancí dva góly, naopak domácí se nedokázali v koncovce prosadit, a to rozhodlo tohle derby. Ve druhé půli jsem musel střídat, protože mám skříplý nerv mezi břišním a stehenním svalem. Už v poločase to hodně bolelo, měl jsem s tím velké problémy. Nemohl jsem pořádně zabrat a ztrácel jsem stabilitu.“

Oto Houdek: „Jsme samozřejmě spokojeni, i když tentokrát to bylo hodně se štěstím. Gól jsme dostali po rohu, který se vůbec neměl kopat. Útočník Motorletu se dokonce přiznal, a hlásil to rozhodčímu, ten to ale nějak nevnímal a nechal to být. Nepohlídali jsme si to, zůstali jsme tam dva proti třem a dali nám gól. Podobné situace byly v našem vápně ještě další dvě, to už dopadlo naštěstí líp. Tři body z Motorletu jsou zlaté, tím spíš, že se na jeho hřišti nedalo kombinovat. Balon odskakoval od nohy a odrážel se od země všemi směry.“

Michal Kočí: „Z naší strany herně nic moc, možná tak trochu nezasloužené vítězství. Motorlet měl mnohem víc šancí než my. Co jsme mohli, to jsme dali. Potom už to byl spíš boj, kombinace vázla. Došlo tedy na to, co jsme tu očekávali: hodně soubojů, hodně faulů a nakopávaná. Naštěstí jsme zápas zvládli výsledkově, když už ne fotbalově. V některých předchozích zápasech, které jsme ztratili nebo zremizovali, jsme byli vždy lepší, teď se to konečně otočilo v náš prospěch.“

Trenér Motorletu Martin Frýdek: „V první půli jsme udělali dvě chyby v defenzivě, hráči Vyšehradu nám dvakrát utekli a prohrávali jsme 0:2. Za takového stavu už se to těžko dohání, nicméně šli jsme do rizika, začali hrát na tři útočníky a druhá půle se už hrála na jednu bránu. Několikrát to létalo na brankové lajně soupeře, ale nebyli jsme sto, dotlačit balon do sítě. Škoda, že jsme nedali kontaktní gól dříve. Nakonec jsme měli i smůlu, trefili jsme břevno. Přesto věřím, že se brzy zase zvedneme a výsledkově se chytneme. Vyšehrad nám sice odskočil na sedm bodů, ale když budeme bojovat, lze to ještě smazat. Nic nevzdáváme!“

Brankář Motorletu Tomáš Foferka: „O Kavkově způsobu hry jsme věděli, přesto nám po dlouhém balonu zaběhl za stopery, a tohle on zkrátka proměňuje. Bohužel pro nás. Byly to velmi rychlé akce, z nichž dali oba góly. Tím nám utekl poločas, přestože jsme v něm sami měli tři až čtyři gólové šance. O půli přišly změny, hra se zlepšila, proměňování šancí ale ne. Naopak našich možností dát gól přibylo, ale asi nám chybí důraz, abychom to tam jakkoliv dotlačili. Vyšehrad nám utekl na sedm bodů, to je dost, ale v tříbodovém systému ne ještě ztracené. Jinak z Vyšehradu a doby, co jsem tam chytal, už znám asi jen Jardu Klímu, hráči jsou už většinou mladí kluci, tedy jiná generace, než jsem já.“

Kapitán Motorletu Jiří Machurka: „Nezvládli jsme derby, protože neproměňujeme šance. Vyšehrad jsme sice přehrávali, jenomže jsme sami brzy inkasovali gól a po půlhodině hry i druhý. Ve druhé půli jsme je docela roztočili, poslední měsíc nám ale vůbec nevychází koncovka. A to je hlavní problém. Za poslední čtyři zápasy jsme dali jen tři góly, většinou až v závěrech zápasů. Až zlepšíme koncovku, bude to hned lepší. Výsledek 1:2 je sám o sobě sice hodně důležitý, to ano, zbývá však stále jednadvacet kol. Na jaře to ale nemusí být jen o dostizích Vyšehrad – Motorlet, může se tam přimotat klidně i někdo jiný.“

FK Motorlet Praha – Slavoj Vyšehrad 1:2 (0:2)

Branky: 68. Tvrdý – 3. Kavka, 31. Mojdl.

Střely na branku: 9:5. Střely mimo: 11:5. Rohy: 4:1. Ofsajdy: 0:6.

Rozhodčí: Krupa – Martínek, Mrkáček. ŽK: Nádeníček – Houdek.

Diváků: 160.

Motorlet: Foferka – Karbulka, Podvín, Doležal (46. Belán), Podzemský – Pešek, Šafránek (65. A Hájek), Machurka (65. Pyšek), Tvrdý – Š. Hájek (46. Měska), Nádeníček. Trenér Martin Frýdek.

Vyšehrad: Mokrohajský – Frohna, Houdek, Hendrych, Smola (90. Doksanský) – Mbah (59. Budějský), Kočí, Mojdl, Nosek – Kavka (37. Červený), Jung (77. Turbák). Na lavičce byli ještě připraveni Příhoda a brankář Procházka. Trenér Jaroslav Klíma.

Střelci „A“-týmu (divize + Pohár České pošty):

9 – Kavka (z toho 2 v poháru)

4 – Jung, Mojdl

3 – Červený, Kočí, Marčík

2 – Budějský (z toho 1 v poháru)

1 – Houdek (v poháru), Frohna, Mbah

Tři branky byly vlastní soupeřů (2x Kunice v poháru a 1x Žatec v divizi B)

Nahrávači na góly (divize + Pohár České pošty):

10 – Kočí (z toho 2 v poháru)

5 – Frohna (1 v poháru)

4 – Mojdl

2 – Červený, Jung

1 – Hradecký (v poháru), Kavka, Marčík, Nosek, Příhoda, Smola, Turbák, Zimmermann