Kladenští v závěru podzimu avizují: Máme parádní formu!

„A“-muži Klub s bohatou a úspěšnou fotbalovou minulostí, nyní však poněkud skromnější přítomností je soupeřem Slavoje Vyšehrad v posledním dějství základní části divize B. Na Vyšehradě se v neděli dopoledne představí SK Kladno!

Kladýnko, Eskáčko, Poldi, Oceláři… To vše jsou přezdívky jednoho z nejtradičnějších českých klubů. SK Kladno byl založen v roce 1903, v roce 1925 se stal prvním mimopražským oddílem v nejvyšší soutěži a umisťoval se většinou hned pražskými „S“. Zahrál si také ve Středoevropském poháru. Historicky největším úspěchem v I. lize zůstává dvojnásobné umístění na 3. příčce v ročnících 1933/34 a 1946/47. V roce 1970 však Kladno sestoupilo a do nejvyšší soutěže se vrátilo až po dlouhých 36 letech.

Modrobílí vyhráli v sezoně 2005/06 II. ligu a postoupili mezi elitu. Stalo se tak pod vedením Miroslava Koubka, současného trenéra Slavie. Gambrinus liga se hrála ve městě s téměř 70 tisíci obyvateli čtyři roky v řadě a Kladno v ní obsadilo postupně 11., 14., 13. a 15. místo.

Volný pád soutěžemi se zastavil až v divizi

Sestup z I. ligy v roce 2010 zahájil takřka volný pád. O rok později skončilo Kladno patnácté i ve II. lize a sestoupilo do ČFL, kde strávilo dvě sezony. Loni v červnu se umístilo na předposlední 17. pozici a při bodové rovnosti s posledním Letohradem se zachránilo jen díky lepším vzájemným zápasům. V sezoně 2012/13 ale paradoxně z lepšího 16. místa spadlo do divize.

Kladno pod vedením současného trenéra Ivana Pihávka (na snímku nahoře), jenž předtím vedl ve II. lize střížkovskou Bohemku, figuruje aktuálně na 8. místě divize B. Do první poloviny tabulky se vměstnalo zásluhou bilance z posledních šesti zápasů: 3 výhry – 3 remízy – 0 porážek. Naposledy vyhrálo doma 2:1 nad Motorletem a nastoupilo v této sestavě: Sedlák – Koiš (86. Zelenka), Z. Rada, Hanzlík, Štoncner – P. Růžička, Frič (59. Holeček), T. Procházka, Šíma – J. Růžička (90. Samek) – Kabele.

Motorlet smázli kombinací, důrazem i rychlostí

„Fotbalisté Kladna potvrdili i proti Motorletu, že na závěr podzimu mají parádní formu,“ napsal o svém týmu Kladenský deník. „SK odehrál skvělý první poločas, ve kterém dominoval kombinačně, důrazem i rychlostí. Výsledkem převahy byly dvě pěkné branky.“ Jejich autory byli kapitán Tomáš Procházka (kapitánskou pásku převzal od zraněného Pavla Bartoše), pro něhož to byla už pátá podzimní trefa, a Jiří Kabele, který také přihrával na první gól. Až 12 minut před koncem utkání Motorlet snížil.

Co se týče hrotového útočníka Kabeleho, ten se vrátil domů na Kladno teprve před měsícem. Za sebou má zkušenosti z DAC Dunajská Streda, maďarského Egri FC a dokonce si vyzkoušel i druholigové dobrodružství v Austrálii.

Honza Mojdl: „Otevřenou partii vítáme!“

Pokud se tým Kladna hodlá i tuto neděli prezentoval fotbalem založeným na kombinaci, důrazu a rychlosti, pak budeme asi svědky jiného obrazu hry než v předchozích zápasech na Vyšehradě, kdy tu hráli soupeři důsledného betla.

„Já to jen vítám, budou-li Kladenští chtít s námi hrát otevřený fotbal. Bude to tak lepší pro všechny,“ zmínil záložník našeho týmu Honza Mojdl. Naposledy ve Štětí byl u obou branek šemíků. Nejprve v 56. min. po jeho střele dorážel do sítě domácích Standa Jung (mimochodem odchovanec týmu Novo Kladno) a v závěru utkání z brejku sám zvýšil na 2:0.

Důstojné měření sil s mistrovskou Plzní

Venku má Kladno bilanci ze šesti zápasů 1 – 3 – 2. Vyhrálo v Lovosicích, remizovalo v Novém boru, Neratovicích a Českém Brodu, prohrálo ve Štětí a v Souši. Zmínit je však potřeba i fakt, že na podzim se Pihávkovi svěřenci zviditelnili v Poháru České pošty. V červenci vyřadili třetiligový Králův Dvůr, v srpnu divizí Rokycany a 12. října podlehli doma po velmi důstojném výkonu mistrovské Viktorii Plzeň 1:3.

Utkání Slavoj Vyšehrad – SK Kladno se hraje v neděli 17. listopadu v 10.15 hod. a řídí jej rozhodčí Vlastimír Langer z Pěnčína u Liberce, na čarách mu budou asistovat Jaroslav Poživil a Adriana Trešlová, oba z Liberce. „Beru jen vítězství,“ uzavřel rázně předzápasové úvahy trenér Vyšehradu Jaroslav Klíma.

S Kladnem jsme hráli už v lednu a v červenci

K poslednímu vzájemnému měření sil došlo v letošním roce. V úvodu zimní přípravy a turnaje Brick Cup jsme 12. ledna remizovali na Vyšehradě s Kladnem 2:2 (branky: 13. Kočí, 66. Rajnoch – 41. Z. Rada, 77. Šarapov). V posledních třech minutách utkání však kladenskému brankáři Hůlovi pomohla dvakrát tyč a jednou břevno.

Pro změnu v letní přípravě pak naše juniorka koncem července podlehla v Srbech týmu Kladna 0:5. Z našeho A-týmu nastoupil jen Jakub Frohna (branky Kladna: Branky: Holeček 3, Růžička, Stočes).

Juniorka hraje hodinu po áčku

Poslední podzimní zápasy čekají i další týmy Vyšehradu. Juniorka hraje rovněž v neděli na Vyšehradě, ve 13.15 hod. se střetne v utkání I. A třídy s Ďáblicemi. Půjde o souboj čtvrtého s šestým celkem tabulky. V České lize staršího dorostu se naše U19 utká již v sobotu od deseti hodin dopoledne s Varnsdorfem.

V České lize mladších žáků se uskuteční v sobotu odpoledne na Vyšehradě dvojzápas se soupeři z Karlových Varů. Tým U13 hrají hodinu po poledni a U12 od 14.45 hod.