Pro Táborsko je sobotní duel generálkou na zápasy II. ligy

„A“-muži – Co se skrývá pod značkou FC MAS Táborsko, a.s., tedy sobotního soupeře Slavoje Vyšehrad v 1. kole Poháru FAČR? Klub, který vznikl teprve před třemi roky fúzí Spartaku MAS Sezimovo Ústí s FK Tábor. Zaregistrován byl 22. června 2011. Druholigový A-tým má za domácí prostředí stadion Soukeník v Sezimově Ústí, divizní B-tým hřiště bývalých Vodních staveb Tábor Na Svépomoci. Klubovými barvami jsou modrá a bílá.

Fotbal ve městě husitů reprezentovala v minulosti zejména Dukla Tábor, na Stadionu Míru se hrála řadu let II. liga. Později nesla název VTJ Tábor, a to až do svého zániku v roce 1996. VS Tábor hrával III. ligu a divizi, v roce 1993 se vrátil k původnímu názvu FK Tábor.

Spartak Sezimovo Ústí se pohyboval v oblastních soutěžích a jeho vzestup započal v sezoně 1996/97, kdy se dostal z I. A třídy do krajského přeboru a o tři roky později do divize, kde se potkal s rivalem z Tábora. Od sezony 2007/08 už působil v ČFL, již po třech letech vyhrál, a tak v roce 2010 se pod taktovkou trenéra Luboše Zákostelského probil až do II. ligy.

Ve II. lize 9., 14., 12. a letos 3. místo

Ve své nováčkovské sezoně skončil Spartak Sezimovo Ústí na 9. místě a hned po ní došlo ke zmíněnému sloučení s FK Tábor. Poprvé pod novým názvem FC MAS Táborsko skončil tým v roce 2012 na 14. místě tabulky II. ligy, rok nato o dvě příčky výš. V uplynulé sezoně 2013/14 bojoval o postup do nejvyšší soutěže, v posledním kole v rozhodujícím duelu však podlehl doma před 7.465 diváky Dynamu České Budějovice vysoko 0:6 a skončil třetí.

Enfant terrible Šimák, střelec Strnad a sběrač nul Toma

V podzimní části II. ligy, již Táborsko vyhrálo, vedl mužstvo trenér Roman Nádvorník, pak ale odstoupil a nahradil jej Petr Frňka. Nejznámějším hráčem je „enfant terrible“ Jan Šimák, který si zahrál i za reprezentaci. Nejlepším střelcem Táborska v uplynulém ročníku II. ligy byl Miloslav Strnad s 13 góly. Navíc brankář Michal Toma se stal se 14 vychytanými nulami nejúspěšnějším gólmanem II. ligy! Většinovým vlastníkem klubu je 46letý táborský podnikatel Jiří Smrž.

Sobotní dopolední střetnutí 1. kola Poháru FAČR na hřišti Sparty Krč je pro celek Táborska generálkou před zahájením nového ročníku Fotbalové národní ligy, v níž bude obhajovat bronzovou pozici z uplynulé sezony. Vkročí do ní přesně o týden později v sobotu 2. srpna dopoledne zápasem v Sokolově.

Táborsko v přípravě ztratilo střeleckou mušku

Svěřenci 42letého trenéra Petra Frňky (na horním snímku) mají za sebou osm přípravných zápasů s bilancí 3 výhry – 1 remíza – 4 prohry, v posledních čtyřech zápasech se jim však nepodařilo ani jednou skórovat.

Naposledy hrálo Táborsko v pátek 18. července na hřišti Baníku Ostrava a podlehlo mu 0:3, v prvním poločase ale předvedlo na Bazalech výborný výkon. Jenomže neproměnilo své šance – Traoré a Javorek trefili břevno. První branku inkasovalo Táborsko před poločasem. Do druhé půle poslal trenér Frňka na hřiště řadu nových hráčů. V prvním poločase nastoupila sestava: Toma – Kotrba, Mráz, Cíferský, Divíšek – Šiml – Kočí, Javorek, Traoré, Presl – Přeučil. A druhý poločas? Toma – Sladký, Mráz (66. Cíferský), Hric, Divíšek – Krameš – Přeučil (66. Presl), Nešický, Musiol, Traoré – Strnad.

Kádr hráčů z minulé sezony zůstal z větší části zachován, většina opor zůstala a přibyly i posily: brankáři Václav Kudrna (Vikt. Žižkov) a Miroslav Jirkal (Dynamo Č. Budějovice), obránci Josef Divíšek (Příbram), Luboš Tusjak (Slavia), záložníci Elvist Ciku (Karviná), Martin Krameš (Příbram) a Vojtěch Přeučil (Jihlava). Tusjak a Přeučil ale už za Táborsko dříve hrávali. O síle kádru svědčí mj. fakt, že z testovaných hráčů se do něj nevešli např. Matěj Štochl (Příbram) či Jan Peterka (Slavia).

Už se těší na 3. kolo poháru a Viktorii Plzeň

Posilu dostal také realizační tým: novým asistentem trenéra Frňky se stal Radim Kokeš, jenž dosud působil v klubu u mládeže. Nahradil Františka Šturmu. Táborsko je jedním ze čtyř druholigových klubů (kromě něj i Znojmo, Třinec a Varnsdorf), které mají svůj tým v juniorské lize.

A Pohár FAČR? Trenér Táborska se nevyjádřil k 1. nebo 2. kolu, ale rovnou ke 3. kolu, které se bude hrát počátkem září. „Souboj s Viktorií Plzeň, to by byl svátek. O motivaci by naši hráči neměli nouzi,” uvedl Petr Frňka. Dlužno ale dodat, že ještě v pátek, tedy několik hodin před zápasem s Vyšehradem, pořádá klub v Táboře tiskovou konferenci.

Letní přípravná utkání Táborska:

Táborsko – Slovan Bratislava 2:4 (1:0)

Hráno 26. 6. v Nymburku. Branky: 33. Musiol, 59. Strnad – 49. Niňaj, 65. Meszároš, 78. Jakůbek, 82. Gašparovič.

Táborsko – Vlašim 4:1 (2:0)

Hráno 28. 6. ve Vlašimi. Branky: 12. vlastní Hell, 17. Mráz, 50. Džafič, 81. Musiol – 64. Vebr.

Táborsko – Jihlava 2:1 (1:0)

Hráno 2. 7. v Třebíči. Branky: 24. Musiol, 53. Ciku – 82. Mešanović.

Táborsko – Most 1:0 (1:0)

Hráno 5. 7. v Nové Včelnici. Branka: 25. Strnad.

Táborsko – Dynamo České Budějovice 0:0, na pen. 4:3

Hráno 5. 7. v Nové Včelnici.

Táborsko – Pardubice 0:1 (0:0)

Hráno 12. 7. v Počátkách. Branka: 51. Vencl.

Táborsko – Admira Praha 0:1 (0:1)

Hráno 12. 7. v Počátkách. Branka: 13. Vosický.

Táborsko – Baník Ostrava 0:3 (0:1)

Hráno 18. 7. v Ostravě. Branky: 42. Narh, 70. Šichor, 73. Šichor.

Bilance Táborska v přípravě: 8 zápasů, 3 – 1 – 4, skóre 9:11. Branky: Musiol 3, Strnad 2, Ciku, Džafič, Mráz a vlastní.

Soupiska FC MAS Táborsko:

BRANKÁŘI: Michal Toma (narozen 1988), Václav Kudrna (1989), Miroslav Jirkal (1992).

OBRÁNCI: Václav Kotrba (1983), Peter Mráz (1985, Slovensko, kapitán mužstva), Ivan Cíferský (1989, Slovensko), Jakub Hric (1991), Josef Divíšek (1990), Martin Sladký (1992), Luboš Tusjak (1992).

ZÁLOŽNÍCI: Ondřej Šiml (1986), Adnan Džafić (1990, Bosna a Hercegovina), Aleš Kočí (1981), Petr Javorek (1986), Jan Šimák (1978), Aleš Nešický (1992), Martin Krameš (1993), Antonín Presl (1988), Vojtěch Přeučil (1990), Elvist Ciku (1986, Albánie).

ÚTOČNÍCI_ Ibrahim Benjamin Traoré (1988, Pobřeží slonoviny), Miloslav Strnad (1981), Zbyněk Musiol (1991).