Pět gólů nám nesmí dát ani druholigový soupeř, říká trenér Formánek

formanek4_100Pořádný výprask si z pražského divizního derby odvezl Vyšehrad z Kobylis, kde své domácí zápasy hraje Admira. Od tohoto zápasu se čekalo hodně, málokdo by ale asi tipoval, že Admira smázne Vyšehrad jednoznačně 5:0. „Admira dokonale využila naše chyby, v tomhle zápase jsme jich nabídli spoustu,“ uznal Jiří Formánek, trenér Vyšehradu.

Jak tenhle debakl hodnotíte s odstupem času?

Měli jsme slušný začátek, ve 30. vteřině jsme neproměnili dobrou šanci, pak po chvíli ještě jednu. Admiře to moc nešlo, ale dostala se do vedení po náhodné akci. Poločas byl vyrovnaný, v kabině jsme si ještě říkali, že je to hratelný soupeř a minimálně na bod máme. Jenže přišel smolný druhý gól, který byl dvakrát tečovaný a my se psychicky sesypali. Dostali jsme gól po autu, rohu i velké chybě stoperů. Předváděli jsme hrozné individuální chyby. Nebyla bohužel jedna, byla jich celá řada a Admira nás po zásluze trestala. Nedá se říct, že by nás zmáčkla nebo přehrála. My jsme taky mohli skórovat, opticky by bylo hezčí prohrát třeba 2:5, ale když to vezmu celkově, možná je pro nás lepší prohrát 0:5 než třeba 1:2.

Mluvíte velmi klidně, byl jste klidný i v kabině?

Tam jsem samozřejmě klidný nebyl a hodně zvýšil hlas. Není možné, aby tým, který hrál v minulé sezoně třetí ligu, dostal za poločas čtyři góly od sice nadprůměrného, ale pořád divizního soupeře. To se prostě nesmí v žádném případě stát. Ač to v mém případě nebývá zvykem, tak něco jsme si řekli už na Admiře, důkladná analýza a vyříkávání proběhlo i v pondělí na tréninku.

Jak hráči na vaše výtky reagovali?

Kritiku přijali, byli si vědomí toho, že utkání jsme  celkově nezvládli. Nebyl tam jediný hráč, který by podal slušný, nadprůměrný výkon. Ale pro mě není důležité, jak se hráči tvářili při analýze, jestli odkývali svoje chyby. Důležité je, jak se budou dál chovat v tréninku, jak budou vypadat další zápasy.

Tohle derby bylo hodně sledované, dá se říct, že jste si udělali ostudu?

První derby na Meteoru jsme zvládli, druhé ne. Pět gólů bychom neměli dostat ani od druholigového soupeře. Rozhodně to není příjemné a opakuji, že by se to nemělo stávat.

Co na to vedení klubu?

Nemůže být spokojené, to je jasné. Nadšené rozhodně není.

Do vaší sítě to ve druhém poločase docela padalo. Co může v takové chvíli dělat trenér?

Každý, kdo něco podobného zažil jako hráč nebo trenér, ví, že je to dost složité. Na vás leží deka, soupeři padne do branky všechno, do čeho kopne. Můžete se jen modlit, aby už byl konec. Já moc dělat nemohl, už ve 20. minutě jsem střídal Kamila Matuszného, který měl po faulu problémy s kolenem. S ním ze hřiště odešel potřebný klid. Další střídání jsem udělal o poločase, tak moc možností nebylo. Dost chyběl Hendrych s Noskem, to jsou pro nás důležití hráči. Věřím tomu, že kdyby hrál zkušený stoper Hendrych, tohle by se nestalo.

Útočník Admiry Jehlička říkal, že jste jeho tým podcenili. Co vy na to?

To určitě ne. O tom nemůže být řeč.

Celkově jste s rozjezdem divize spokojený?

Sestoupili jsme a odešlo 11 hráčů, takže bych měl být po dvou zápasech venku se ziskem tří bodů spokojený, ale to skóre 1:5 je děsivé. Pokud ovšem porazíme doma Děčín a budeme bodovat v Polepech, bude to dobré.

Zmínil jste skóre: pět obdržených gólů, to vás, který na defenzivu hodně dbá, asi trochu straší, ne?

Naštěstí to není pohár. Jestli prohrajete 0:1 nebo 0:5 je téměř jedno, tak jako tak jsme prohráli. Přišli jsme o bod, protože na tři jsme na Admiře asi neměli. Tohle je pro naše hráče velké varování. Kdyby teď chtěl někdo někoho podcenit, stačí říct Admira a tomu, kdo má trochu rozumu a odpovědnosti, bude všechno hned jasné.

Soupeři vás před sezonou brali jako jednoho z favoritů divizní skupiny B. Může se to po tomhle výsledku změnit?

Já bych řekl, že rozhodně nejsme a nikdy jsme nebyli favorit téhle divizní skupiny, to v žádném případě.

Chystáte teď na domácí zápas proti Děčínu velké změny?

Rozhodovat se budu až po pátečním tréninku, podle toho, jací hráči budou k dispozici, kdo bude jak trénovat, jak se bude jevit. Kádr ale nemáme tak široký, abych mohl nechat sedět všechny hráče, kterým to na Admiře nevyšlo.

Nemáte strach, že po sestupu a tomhle debaklu nepřijdou diváci v takovém počtu, jak je na Vyšehradě zvykem?

Pro diváky to asi není moc velké lákadlo, stejně jako pro nás není tenhle výsledek nic extra povzbudivého. Na druhou stranu jsem v prvním kole porazili ambiciózní Meteor. Já ale doufám, že to návštěvu neovlivní. To spíš počasí, jestli bude hezky, lidé pojedou na chalupu. Věřím ale, že Vyšehrad je pevný bod programu ve víkendu našich fanoušků a na návštěvu tenhle výsledek z Admiry nebude mít vliv.

Obvykle si děláte bodový plán na sezonu. Co vám vyšlo, když jste si procházel podzimní zápasy v divizi?

Abych řekl pravdu, něco jsem si počítal, v hlavě to mám. Ale v létě jsme se museli soustředit na přebudování kádru, který jsem měl kompletní k dispozici až týden před zápasem na Meteoru. To znamená, že pohromadě trénujeme teprve dva týdny, a když nevíte, s jakým týmem do soutěže vlastně jdete, tak je těžké něco počítat. Rozhodně ale chceme hrát v horní třetině tabulky, aby to mělo nějaký smysl.