Formánek koučoval v derby s vysokou horečkou, teď se chce uzdravit na úkor Děčína

trenerformanek

PRAHA/VYŠEHRAD – Dvě pražská derby na hřištích svých rivalů mají za sebou v divizi B fotbalisté Slavoje Vyšehrad. V premiéře vyhráli 1:0 v Libni nad Meteorem, o týden později utržili debakl 0:5 v Kobylisích od Admiry. V neděli dopoledne tak poprvé nastoupí doma, kde přivitají Děčín.

Na své pověstné umělce se představí Slavoj přesně po deseti týdnech. Poslední utkání, které zde odehrál a navíc v něm zvítězil gólem Miroslava Obermajera 1:0, bylo se Spartakem Sezimovo Ústí. „Ševci“ jsou přitom dnes ve druhé lize, zatímco Vyšehrad si teď líže rány po divizní nakládačce, jakou v pražských derby dlouho nezažil. A navíc Obermajer brzy proti Slavoji nastoupí jako soupeř, konkrétně 12. září v Jirnech v dresu domácí Viktorie. Tak rychlý je tok fotbalových události i v nižších soutěžích.

Vyšehrad odehrál tři předchozí roky v ČFL a až do poslední chvíle bojoval o záchranu. V posledním zápase, jen pět dní po zmíněné výhře nad celkem Sezimova Ústí, však totálně vyhořel v Králově Dvoře, a tak je nyní po nějakém čase znovu v divizi. Což nezůstalo bez následků. „V létě po sestupu to bylo hodně hektické. Náš tým byl zpola obměněn a po mnoha změnách v kádru nejsme ještě tak sehraní, jak by tomu mělo být. Potřebujeme spolu delší čas trénovat. Dříve než tak za šest týdnů nelze dát týmu nějakou tvář,“ uvedl trenér Jiří Formánek.

V zápase na Admiře bylo pro něj všechno špatně – kromě toho nikdo snad ani nevěděl, že svůj tým koučoval s devětatřicetistupňovou horečkou. Hned v úvodu tváří v tvář brankáři Admiry zahodil čistou šanci navrátilec z Řevnic a jinak vyhlášený kanonýr Bošanský, což předznamenalo pro „šemíky“ hodně zlý den. Admira sice tlačila, ale měla i trochu štěstí, gól na 2:0 po teči na začátku druhé půle spadal do kategorie náhodných. „Po tomhle druhém gólu jsme už byli dezorganizovaní. Proti nám stál naopak kompaktní soupeř ve svém prostředí. Přesto víc než 5:0 by odpovídal obrazu tohoto derby výsledek 3:1 pro Admiru,“ řekl Formánek. I s vysokou teplotou trpělivě čekal na reportéra portálu FotbalNEWS, než dokončí svůj rozhovor s domácím kapitánem.

Pro Vyšehrad to byl opravdu den pod psa. Už podruhé musel oželet ve své sestavě zraněného stopera a kapitána Hendrycha a ke všemu se mu zranil exligista Matuszny. Pětatřicetiletý univerzál odstoupil s bolavým kolenem a nějaký čas bude „šemíkům“ na hřišti chybět. Snad se mezitím nerozhodne ukončit kariéru, to by pro ně byla další pohroma, přijit o tak zkušeného hráče. Dost na tom, že Vyšehrad nastupuje se šesti novými hráči v základní sestavě.

Někteří jeho hráči opouštěli hřiště docela dost naštvaní nejen kvůli výsledku. Někteří fanoušci domácích se totiž nechovali vůči porobenému soupeři zrovna sportovně, hlavně brankář Petr Víšek, tedy gólman, jenž na jaře vychytal v ČFL devět zápasů s čistým kontem, si vyslechl spoustu posměšků od jakéhosi kymácejícího se chytráka. Škoda, že tento pan Inkognito, resp. pan Nikdo, neukázal své fotbalové umění na divizním hřišti sám. „To holt k fotbalu patří. Proto na to lidi chodí, aby si vybili své emoce. To by naši hráči, kteří většinou hráli ČFL, měli zvládnout a neměli by si toho všímat,“ hlesl smířeně Formánek. Vzápětí ale ožil: „Tohle derby na Admiře bude mít ještě na Vyšehradě dohru, my si totiž nemůžeme dovolit inkasovat čtyři góly za poločas. Jde o to, aby si hráči uvědomili, že to, co dostávají, jsou možná drobné, ale přesto stále peníze. Jejich výkon by tak měl být minimálně poloprofesionální.“

Teď už ale myslí na souboj s Děčínem. Do sestavy se mu vrátí levý bek či halv Nosek, jemuž vypršel trest z Poháru ČMFS. „Nosek bude moc v neděli hrát, jeden zápas mu byl totiž odpuštěn. Hendrych začal trénovat, uvidíme, jak se bude cítit,“ prozradil kouč. A charakteristika soupeře? „Děčín hraje jednoduchý fotbal, plný nakopávaných soubojů. Vzadu hrají na tři obránce, hodně zahušťují střed pole, vychází z rozestavení 3-4-3, ale mnohdy to pak je až 3-6-1, hlavně když jim docházejí síly,“ všiml si Formánek.