Řezníkům hodil ručník do vyšehradského ringu předčasně sám rozhodčí

VYŠEHRAD – Hodinu hry to vypadalo, že ze stadionu Slavoje Vyšehrad, kde se hrála tři roky ČFL, si odveze Děčín bod. Pak ale dostali Severočeši červenou kartu a šest branek během    necelé půlhodinky. Na jejich totální rozklad se nemohl dívat rozhodčí Svatík, a tak k údivu fanoušků naposledy zadul do píšťalky v neuvěřitelné 86. minutě zápasu.

Bylo až komické, když chebský arbitr tak nečekaně brzy vysvobodil hostující celek ze stavu naprosté fotbalové agónie. Snad všichni diváci se v tu chvíli překvapeně podívali na hodinky a zakroutili hlavami. Hrát se ještě tak deset minut, mohl být výsledek klidně dvouciferný. Řezuz, o němž jeho šéf Vladimír Šoltys těsně před startem sezony prohlásil, že je sebevědomým týmem, byl poražen na hlavu jako Napoleon u Waterloo. Malý muž s třírohým kloboukem vzdoroval pruským vojskům deset hodin, zatímco děčínští „řezníci“ domácím „šemíkům“ hodinu. V následných 26 minutách byli zmasakrováni. „Dovedu si moc dobře představit, jak se asi Děčínští cítí. My jsme si tohle zažili před týdnem na Admiře. I proto nehodlám výhru 6:0 přeceňovat,“ řekl bez jakýchkoli náznaků euforie lodivod vítězů Jiří Formánek.

Kavka, Budějský a Nosek, tři hráči Vyšehradu, se mohli už v prvním poločase zapsat do listiny střelců, nebyli však sto trefit prostor mezi třemi děčínskými tyčemi. Po gólu volala hlavně Kavkova šance už ve 3. minutě utkání, mladý útočník hostující z Bohemians 1905 však hlavičkoval z malého vápna těsně mimo. „Domácí sice dobře kombinovali, ale těžko se k nám dostávali. V první půli se jim moc nedařilo, jenomže my nedisponujeme takovou kvalitou, abychom toho sami uměli využít,“ povzdechl děčínský trenér Vladimír Vašák. Šest minut po změně stran mohli jít jeho svěřenci do vedení. Kurty přiťukl balon kapitánu Majerovi, ale ten namísto technického obstřelu zvolil prudkou střelu „z první“, a ta naštěstí pro Vyšehrad skončila v zámezí.

Rozhodující chvíle zápasu přišla v 57. minutě, kdy po faulu na pronikajícího Kubíka viděl druhou žlutou a tudíž i červenou kartu šéf děčínské obrany Podolský. „Jeho vyloučení, mimochodem hodně přísné, mělo zásadní vliv na další průběh. Přitom on sám za nic nemohl, jenom tam stál a nic nedělal. Pokud už měl někdo dostat kartu, tak někdo úplně jiný. Myslím, že to byl Demčenko, kdo v souboji přistrčil domácího hráče Kubíka a ten pak spadl na nohy nevinného Podolského. Možná si je rozhodčí spletl, pro nás to však mělo fatální následky,“ tvrdil po zápase trochu rozčileným hlasem Vašák.

Od chvíle, co viděl červenou kartu, trvalo Podolskému tři minuty, než se pomaličku přes celé hřiště nevěřícně došoural ke kabinám. Trestný kop zahrával možná nejlepší hráč Vyšehradu v tomto duelu Nosek a nabíhající stoper Horkavý jej zblízka hlavou ťukl do sítě. Byla to akce jako vystřižená z jarních zápasů Slavoje v ČFL, kdy takhle dával jeho góly Obermajer. „Ten první gól je zlomil, protože k nám přijeli evidentně pro bod. Ve chvíli, kdy inkasovali, věděli, že je s nimi konec,“ řekl Formánek. „Po první brance jsme museli trochu přeskupit sestavu a naše hra se celá rozsypala. Soupeř nás v poslední půlhodině doslova rozebíral,“ potvrdil jeho slova Vašák.

V polovině druhého poločasu vystřelil obránce Budějský a míč ještě nešťastně tečoval jeden z děčínských zadáků: 2:0. Tři minuty nato dostal balon od Noska Bošanský a protlačil ho mezi rukama gólmana Ernekera do sítě: 3:0. Vzápětí byli hosté velmi blízko k čestnému úspěchu, Dvořák střelou z trestného kopu však jen pořádně zatřásl břevnem. Čtvrtou branku domácích, ke všemu s vizitkou „dvojitého angličana“, připojil Kavka. V závěru pak dokonal zmar soupeře hned dvěma góly během čtyř minut na 5:0 a 6:0 střídající Redžič. Černohorec, který ale žije odmala v Čechách.

„I hráči z lavičky musejí mít v divizi nějaké to zatížení, nemohou hrát jen I. A třídu za béčko, to je obrovský rozdíl. Náš herní projev je po velkých letních změnách v hráčském kádru ještě kostrbatý. Chce to další a další společné tréninky, pak se to zlepší,“ dodal kouč Vyšehradu.

Slavoj Vyšehrad – Řezuz Děčín 6:0 (0:0)
Branky: 82. a 85. Redžič, 60. Horkavý, 67. Budějský, 70. Bošanský, 79. Kavka. Rozhodčí: Svatík – Bacík, Hrabovský. ŽK: Bošanský, Chlumský, Čurda – Červenka, Podolský, Demčenko. ČK: 57. Podolský (Děčín). Diváci: 262.

Vyšehrad: Víšek – Budějský, Horkavý, Šourek, Chlumský (75. Rejka) – Čurda (78. Redžič) – Kubík, Frohna, Nosek – Kavka, Bošanský (72. Čech). Trenér Jiří Formánek.

Děčín: Erneker – Červenka, Jirchář, Podolský, Stach – Demčenko, Žáček, Mitro (66. Líbal), Kurty – Majer, Dvořák. Trenér Vladimír Vašák.