Prvoligového protivníka jsme už dokázali v poháru vyřadit!

„A“-muži Postupy mezi posledních 32 týmů je dosavadním maximem Slavoje Vyšehrad v domácí pohárové soutěži. Stalo se tak v letech 2008, 2012 a letos. Dosud největší úspěch v této soutěži přišel před sedmi lety, kdy šemíci pod taktovkou Jiřího Hrušky, nyní kouče Štěchovic, porazili tehdy prvoligovou Viktorii Žižkov 2:1! Utkání se hrálo 3. září roku 2008 a zaplněný stadion na Vyšehradě byl svědkem velké události. Domácí stanovil jeden z významných milníků klubové historie.

Jak k tomu vlastně došlo?! Šemíci uhájili v první půli bezbrankový stav a tři minuty po změně stran vstřelil vedoucí branku Kamil Matuszny. Čtvrt hodiny před koncem pojistil náskok z trestného kopu Radek Šourek. Až v 90. minutě snížil Petr Švancara z penalty, vyrovnat už ale favorit nestihl. Žižkovský kouč Stanislav Griga byl hned po prohře odvolán.

Šemíci tehdy nastoupili v sestavě: Ancin – Budějský, Hendrych, Šourek, P. Janda – Frohna, Pechar, Matuszny (64. Sobíšek), V. Ježdík – Řehák (46. Oudahar), Cherbi (81. Mergl).

„Dobře si na ten zápas vzpomínám. Žižkov měl tehdy silný tým, ale asi nás trochu podcenil a my jsme vyhráli zaslouženě. Pomohla nám k tomu i naše umělka. Přehnaný respekt ani vůči prvoligovému soupeři prostě není na místě,“ zavzpomínal záložník Jakub Frohna, který nyní hraje za Slovan Velvary.

„Bylo dost teplo, ale hrálo se ve vysokém tempu. Žižkov si myslel, že to bude mít snazší, ale my jsme byli lepší a hlavně využili dvě šance. Ani jsme to neoslavili, byla středa a většina z nás musela druhý den do práce,“ přidal se další pamětník utkání stoper Miroslav Hendrych. Ten nyní po téměř osmi letech na Vyšehradě odešel na hostování do divizního Sokol Družba Suchdol u Kutné Hory. V sobotu 26. září se už podílel, společně s brankářem Michalem Kubátem, Tomášem Noskem a autorem dvou branek Jirkou Kubíkem, na suchdolském vítězství 3:0 s Vysokým Mýtem.

Po triumfu nad žižkovským favoritem v roce 2008 pak Vyšehrad v dalším pohárovém kole podlehl doma Hradci Králové 0:2. V následujících třech ročnících nám vystavila pohárovou stopku divizní mužstva Řevnic, Hořovicka a Převýšova.

Až před třemi lety jsme se opět probili do 3. kola a 10. října roku 2012 přijel atraktivní soupeř: prvoligové Teplice. Do čeho koply, ze všeho byl gól a nakonec náš debakl 0:7. Z devíti teplických střel na bránu domácího mužstva se jich ujalo sedm, hattricku dosáhl chorvatský útočník Andrej Kerić (nyní hraje na Slovensku za Michalovce).

Předloni jsme ve 2. kole podlehli v krásném přírodním prostředí areálu v Kostelci u Křížků 2:4 tehdy druholigové Viktorii Žižkov a loni v červencovém utkání v Krči 1:4 Táborsku. Soupeř z jihu Čech přitom rozhodl zápas až v poslední pětiminutovce třemi góly.

V letošním ročníku, který se hraje pod názvem MOL Cup, jsme nejprve vyhráli na hřišti nováčka pražského přeboru v Braníku drtivě 8:1 a potom i na stadionu třetiligové Čáslavi 3:0.

V probíhajícím 3. kole poháru už vypadly mj. týmy Slavie a Teplic, obrovské problémy měla Sparta v Králově Dvoře, ale nakonec s velkým štěstím postoupila. To samé obhájce trofeje Slovan Liberec, jenž přešel přes Varnsdorf až po penaltovém rozstřelu.

Slavoj Vyšehrad v pohárové soutěži

1984/85: 1. kolo Vyšehrad – Mladá Boleslav 1:5 (0:1)

1985/86: 1. kolo Uhelné sklady – Vyšehrad 3:1 (1:0)

1986/87: 1. kolo Říčany – Vyšehrad 1:0 (1:0)

1987/88: 1. kolo Vyšehrad – Montáže Praha 3:2 (0:2), 2. kolo Most – Vyšehrad 6:0 (1:0)

1988/89: předkolo Kročehlavy – Vyšehrad 5:3 (3:2)

1989/90: 2. kolo Vyšehrad – Neratovice 2:3 (0:0)

1996/97: 1. kolo Benešov – Vyšehrad 1:1 (1:1), na penalty 4:2

1997/98: předkolo Benátky nad Jizerou – Vyšehrad 2:3 (0:2), 1. kolo Neratovice – Vyšehrad 3:0 (1:0)

1998/99: nezúčastnil se

1999/00: nezúčastnil se

2000/01: nezúčastnil se

2001/02: nezúčastnil se

2002/03: 1. kolo Vyšehrad – Sparta Krč 0:2 (0:1)

2003/04: 1. kolo Vyšehrad – Kolín 0:1 (0:1)

2004/05: 1. kolo Vyšehrad – Xaverov 1:3 (1:2)

2005/06: 1. kolo Vyšehrad – Chomutov 1:1 (0:0), na penalty 2:3

2006/07: 1. kolo Vyšehrad – Kolín 0:3 (0:3)

2007/08: 1. kolo Ovčáry – Vyšehrad 0:3 (0:1), 2. kolo Vyšehrad – Dukla Praha 0:3 (0:0)

2008/09: 1. kolo Klatovy – Vyšehrad 0:2 (0:1), 2. kolo Vyšehrad – Viktoria Žižkov 2:1 (0:0), 3. kolo Vyšehrad – Hradec Králové 0:2 (0:1)

2009/10: 1. kolo Řevnice – Vyšehrad 1:0 (0:0)

2010/11: 1. kolo Hořovicko – Vyšehrad 4:2 (0:1)

2011/12: předkolo Štěchovice – Vyšehrad 1:2 (0:1), 1. kolo Vyšehrad – Hořovicko 2:1 (2:1), 2. kolo Vyšehrad – Převýšov 1:3 (1:1)

2012/13: předkolo Vyšehrad – Benešov 2:1 (0:0), 1. kolo Vyšehrad – Rokycany 5:1 (2:0), 2. kolo Vyšehrad – Písek 2:0 (1:0), 3. kolo Vyšehrad – Teplice 0:7 (0:1)

2013/14: 1. kolo Vyšehrad – Kunice 4:3 (1:1), 2. kolo Vyšehrad – Viktoria Žižkov 2:4 (1:3)

2014/15: 1. kolo Vyšehrad – Táborsko 1:4 (0:1)

2015/16: 1. kolo Braník – Vyšehrad 1:8 (0:6), 2. kolo Čáslav – Vyšehrad 0:3 (0:2)

MOL Cup 2015/16

Pořadatelem Poháru FAČR je Fotbalová asociace České republiky, podle níž nese své základní jméno. Novým generálním partnerem této soutěže se stala letos v červenci ropná a plynárenská společnost MOL, která v ČR provozuje síť čerpacích stanic. Soutěž se tak nově jmenuje MOL Cup.

Do jejího předkola či 1. kola nastupují týmy z nižších republikových soutěží a vítězové krajských pohárů, v 1. kole navíc už i druholigové týmy. Do 2. kola se zapojí i dvanáct celků z I. ligy, k nimž se ve 3. kole přidávají čtyři nejlepší celky uplynulého ročníku nejvyšší soutěže, tj. Viktoria Plzeň, Sparta Praha, FK Jablonec a FK Mladá Boleslav.

Hraje se jednokolově na hřišti týmu z nižší soutěže, od osmifinále (4. kolo), kdy už se dvojice losují, pak dvoukolově systémem doma – venku. V případě remízy nenastává prodloužení, ale ihned penaltový rozstřel. Finále se hraje na jeden zápas na předem určeném neutrálním hřišti. I zde v případě remízy následuje ihned penaltový rozstřel.

Obhájcem trofeje je Slovan Liberec, avšak nejúspěšnějším klubem této soutěže je Sparta Praha, která od roku 1993 vyhrála domácí pohár celkem šestkrát a potažmo z Českého poháru má celkem dvacet prvenství. Vítěz MOL Cupu se kvalifikuje do Českého Superpoháru a 3. předkola Evropské ligy UEFA.

Výsledky aktuálního 3. kola

Ústí nad Labem – Slavia Praha 4:2 (2:0)

Branky: 25. Peterka, 36. Smola z pen., 67. Hošek, 90. (+2) Novotný – 71. Zmrhal, 89. Milan Škoda. Rozhodčí: Pechanec. Diváků: 3.296.

Táborsko – Dukla Praha 1:2 (0:0)

Branky: 86. Ciku – 50. Štetina, 61. Přikryl. Rozhodčí: Příhoda. Diváků: 1.256.

Prostějov – Zlín 1:4 (1:2)

Branky: 39. Kroupa – 26. Malý, 45. Jugas, 49. Jordan, 85. Bartolomeu. Rozhodčí: Orel. Diváků: 945.

Kroměříž – Zbrojovka Brno 0:1 (0:0)

Branka: 54. Michal Škoda. Rozhodčí: Machálek. Diváků: 648.

Znojmo – Vysočina Jíhlava 0:5 (0:0)

Branky: 70., 77. a 81. Dvořák, 73. Demeter, 76. Quintero. Rozhodčí: Julínek. Diváků: 1.015.

Tachov – Viktoria Plzeň 0:2 (0:1)

Branky: 38. Vůch, 90. (+1) Hořava. Rozhodčí: Váňa. Diváků: 2.850.

Králův Dvůr – Sparta Praha 1:1 (1:0), pen. 4:5

Branky: 45. Volešák – 90. (+1) Jiráček, rozhodující penalta v rozstřelu Fatai. Rozhodčí: Berka. Diváků: 3.080.

Pardubice – Teplice 3:0 (2:0)

Branky: 7. Petráň, 33. Pospíšil, 85. Valenta. Rozhodčí: Kocourek. Diváků: 1.034.

Varnsdorf – Slovan Liberec 2:2 (0:0), pen. 2:3

Branky: 77. Daníček, 90. Halbich – 47. Bartl, 80. Rabušic z pen., rozhodující penalta v rozstřelu Shala. Rozhodčí: Houdek. Diváků: 1.525.

Slavičín – Frýdek-Místek 1:2 (1:2)

Branky: 45. T. Švach – 11. vlastní Kocián, 20. Ižvolt. Rozhodčí: Dresler. Diváků: 520.

Další zápasy 3. kola

Úterý 29. září 16.30 h: Vyšehrad – Jablonec, Klatovy – Mladá Boleslav, 17.00 h Dynamo České Budějovice – Příbram, 18.00 h Opava – Sigma Olomouc.

Středa 30. září 17.00 h: FC Hradec Králové – Bohemians Praha 1905.

Úterý 6. října 15.30 h: Rýmařov – Karviná.