Duel sousedů v tabulce FNL: šemíci hostí v sobotu Třinec

„A“-muži Třináctý proti dvanáctému týmu tabulky, oba s 13 body na svém kontě a odstupem jediného bodu ode dna tabulky. Tato fakta jasně avizují důležitost nadcházejícího utkání 19. kola mezi Slavojem Vyšehrad a Třincem. Teoreticky o chlup lépe jsou na tom „železáři“ z Třince – jednak disponují o sedm branek lepším skóre, především mají ale odehrán o jeden zápas méně. Šemíci akutně potřebují v tomto utkání bodovat a pokud možno naplno.

V minulém týdnu si náš tým přivezl bod za remízu 1:1 z Opavy zásluhou vyrovnávací branky Davida Smoláka, jenž tak po 342 minutách ukončil střeleckou sterilitu Vyšehradu ve FNL. Dosavadní průměr 0,65 vstřeleného gólu na zápas ve FNL je však potřeba vylepšit co nejdříve, tedy hned tuto sobotu.

„Bod z Opavy je určitě ziskem, aby si ale uchoval svoji hodnotu, musíme to potvrdit doma proti Třinci, nejlépe vítězstvím,“ uvedl brankář Martin Štěpanovský. „V Opavě jsme odehráli výborný zápas, který by nás měl povzbudit do dalších jarních bojů,“ zmínil asistent Milan Kopřiva. Nenastoupí však distancovaný Jan Prosek, který byl v Opavě vyloučen.

Šest třineckých prvoligových sezon

Třinecký fotbal pamatuje prvoligové časy. V roce 1963 poprvé postoupil do nejvyšší soutěže: společně s Motorletem Praha a při bodové rovnosti s Vítkovicemi jen díky lepším vzájemným zápasům. Rok nato sestoupil a vrátil se počátkem 70. let, tentokrát na pět sezon. Nejlépe dopadl hned v první z nich, v roce 1971 obsadil 10. místo.

Třinečtí si také užili svoji chvilku slávy, kdy se objevili v čele prvoligové tabulky. A měli ve svém středu čs. reprezentanta, útočníka Františka Karkó. V utkání kvalifikace ME dal dva góly Finsku a nastoupil i proti Brazílii na Maracaná.

V červnu roku 1976, jen dva týdny před zlatým triumfem týmu Československa na ME v Bělehradě, Třinec z I. ligy sestoupil. Jeho dosud poslední prvoligový gól vstřelil Dušan Zbončák, otec současného třineckého asistenta Martina Zbončáka. Ten si zahrál ve své bohaté kariéře nejen za obě pražská „S“, ale také za Vyšehrad!

Na návrat čekají čtyři desítky let

Třinecký fotbal tedy už 40 let čeká na návrat do nejvyšší soutěže a mezitím si prožil řadu strastiplných let. Nemluvě o faktu, že ve městě s 36 tisíci obyvateli na polské hranici (Polsko se svého nároku na Třinec vzdalo až v roce 1958) a současně v nejvýchodnějším cípu naší země se mezitím stal sportovní jedničkou hokej, který to v roce 2011 dotáhl až k titulu mistrů republiky.

S výjimkou sezony 2012/13, kdy se na rok ocitli v MSFL, jsou třinečtí fotbalisté v posledním desetiletí stálými účastníky II. ligy neboli FNL. V roce 2011 skončili pátí, v předloňském ročníku se umístili na 9. a v loňském na 13. příčce.

Třinec je docela horkou destinací pro trenéry, střídají se zde v poslední době často. Od podzimní derniéry je koučem 52letý generální manažer klubu Karel Kula, bývalý vynikající záložník a 40násobný reprezentant Československa.

Na jaře zatím hráli jen v Českých Budějovicích

Na jaře hrál zatím Třinec jen jednou, 4. března prohrál v Českých Budějovicích 1:3. Vedl gólem Jakuba Teplého, ale pak třikrát inkasoval. „Bohužel už do poločasu jsme vinou vlastních chyb o vedení přišli. Když jsme se ke konci nadechovali k závěrečnému náporu, inkasovali jsme potřetí. Domácí zvítězili zaslouženě, donutili nás k chybám a ty dokázali i potrestat,“ řekl třinecký kouč Karel Kula.

Třinec nastoupil v sestavě: Paleček – Benetka, Avdič, Hloch, Jánošík – Teplý (69. Tomovič), Samiec (46. Čelůstka), Motyčka, Janoščin – Dedič, Malcharek (87. Joukl). Další zápas se Znojmem Třinec kvůli nezpůsobilému terénu nehrál, byl odložen.

Venku hrál Třinec zatím devětkrát, vyhrál v Opavě, remizoval v Pardubicích a sedmkrát prohrál. Nejlepšími střelci týmu jsou se čtyřmi góly Teplý, Malcharek a Dedič. V Praze hrál Třinec od roku 2010 celkem 11x a prohrál z těchto střetnutí jen tři.

Momentálně však celý třinecký tým trápí spíš fakt, že naposledy vyhrál 19. září s Vlašimí a od té doby získal v devíti dalších zápasech jen dva body za domácí remízy s dosud neporaženým Sokolovem a Frýdkem-Místkem.

Utkání 19. kola FNL Slavoj Vyšehrad – Fotbal Třinec se hraje v sobotu 19. března od 10.15 hod. Řídit je bude rozhodčí Martin Nenadál z obce Křelovice v okrese Pelhřimov, na čarách mu budou asistovat Lucie Ratajová z Benešova a Miloš Vitner z Teplic. První vzájemné utkání se hrálo 5. září v Třinci a skončilo remízou 3:3, když šemíkům zajistil bod vyrovnávací brankou v 89. minutě Martin Kučera.

V sobotu dopoledne hrají také dorostenci

Naše U 19 hraje v sobotu dopoledne v Písku a ve stejný čas čeká jarní premiéra také mladší dorostence, kteří se představí v derby na Admiře. Starší žáci hrají v neděli v 10 hodin na Vyšehradě s Rokycany.

Soupiska FK Fotbal Třinec

BRANKÁŘI: Lukáš Paleček (narozen 1980), Jiří Adamuška (1993), Pavel Rohel (1987)

OBRÁNCI: Muamer Avdič (1993), Imrich Bedecs (1991), Tomáš Benetka (1993), Marek Čelůstka (1985), Pavel Hloch (1991), Martin Janošík (1993), Michal Velner (1991)

ZÁLOŽNÍCI: Miroslav Ceplák (1983), Douglas Djika (1993), Jiří Janoščín (1992), Petr Joukl (1983), Peter Kučera (1995), Jaroslav Málek (1991), David Martynek (1995), Martin Motyčka (1985, kapitán mužstva), Lukáš Salachna (1992), Martin Samiec (1998), Filip Tomovič (1993)

ÚTOČNÍCI: René Dedič (1993), Mario Latocha (1996), Pavel Malcharek (1986), Marek Szotkowski (1996), Jakub Teplý (1993), Pavol Zimka (1997)