Kafe režíroval výhru 3:1 nad Polepy

VYŠEHRAD – Mladý útočník Tomáš Kavka, který oslaví 18. dubna jednadvacáté narozeniny, byl ústřední postavou utkání 19. kola divize B s Polepy. Šemíci vyhráli 3:1, přičemž "Kafe" vstřelil první dva góly domácích a na třetí branku přihrál v závěru utkání Dominiku Jánošovi.
Vyšehradu se tak podařila odveta za první vzájemný zápas v Polepech, kde loni koncem srpna prohrál 1:2. V tehdejším utkání se kopaly celkem čtyři penalty, po dvou na každé straně. Jednu z nich proměnil právě Kavka, bylo to však už v 90. minutě a bodový zisk to na hřišti nováčka (Polepy obsadily v loňském ročníku Středočeského krajského přeboru až čtvrté místo a do divize postoupily dodatečně) beztak nepřineslo.
Tentokrát to ale bylo všechno jinak, a to hned od počátku zápasu. Už v čase 2:15 min. zahřmělo poprvé, když po spolupráci dvou "klokanů" a současně útočníků veterán Dalibor Slezák přihrál míč o více než dvacet let mladšímu Tomáši Kavkovi. Ten se rázem ocitl ve výhodné pozici před polepským brankářem Procházkou a bez dlouhého otálení napnul síť za jeho zády: 1:0. Využil tak toho, že se stopeři Polep spolu srazili. Byl to vůbec první střelecký pokus v zápase, jenomže i ten druhý skončil gólem. Stoper Kamil Černý, jenž přišel do Slavoje těsně před zahájením jarní části na hostování z Viktorie Žižkov (se kterou se ještě v březnu radoval ze zisku Vyšehrad Cupu), odcentroval v 5. min. před branku středočeského soupeře, tam už zase číhal Kavka a zvýšil na 2:0. Mladý forvard s přezdívkou Kafe tak přidal ke svým třem podzimním trefám čtvrtý a pátý gól.
Byl to každopádně neuvěřitelný úvod mistrovského zápasu – v tu chvíli to vypadalo s reprezentanty obce na Kolínsku se šesti sty obyvateli hodně zle. A to přitom Vyšehrad nastoupil bez dvou stabilních hráčů, jmenovitě obránce Petera Horkavého a distancovaného záložníka Tomáše Pechara, jenž po vyloučení v Děčíně dostal záka startu v pěti utkáních! Na post ofenzivnío záložníka se tak musel stahnout jinak typický hrotový útočník a současně nejlepší střelec týmu Slavoje Jiří Bošanský.
Polepy však do kolen neklesly a naopak hned se pokusily o sanaci tuplovaně zbabraného vstupu do zápasu. Paták vyslal zdálky ostrou střelu, jež prosvištěla těsně nad břevnem Víškovy svatyně. Po deseti minutách hry zkušený gólman Slavoje neustál souboj s polepským útočníkem Liborem Křelinou a po jeho zákoku v šestnáctce se nejen zažlutilo, ale i pískala penalta. Kapitán hostí František Suchánek ji svojí desátou trefou v sezoně proměnil a hosté byli rázem zpátky ve hře: 2:1.
Jen minutu nato mohl vrátit klid do vlastních řad levý záložník Tomáš Nosek, lobem však trefil jen břevno a zklamaně máchnul rukou do prázdna. V 18. min. mohl dokonce Kavka zkompletovat hattrick, jeho střela však letěla nad břevno. Krátce nato se dral do šance i Slezák, Suchánek ho ale včas odzbrojil.
Po změně stran kopal jeden ze svých devíti rohů kapián Jakub Frohna, Černý trefil hlavou brankáře Procházku a ten míč reflexivně vyrazil jen pře sebe, kde už číhal Slezák. Také jeho hlavičku z bezprostředení blízkosti ale gólman hostí zpacifikoval. Slezák neuspěl ani při teči zblízka. To byly šance Vyšehradu, jinak měly v této fázi hry převahu Polepy. Naštěstí pro domácí byla dost jalová, i když výjimka se přece jen našla. V 63. min. totiž odcentroval zleva hostující Růžička a někdejší hráč Teplic Paták, jenž v únoru oslavil čtyřicáté narozeniny, hlavou jen těsně minul horní růžek Víškovy brankové konstrukce. Tahle situace hodně zaváněla vyrovnávací brankou.
Na druhé straně v 65. min. Nosek trefil jen dobře postaveného brankáře hostí a neúnavný Slezák to zkusil z ostrého úhlu, Procházka včas vytěsnil míč na roh. Čtvrt hodiny před koncem po kixu levého beka hostí Karkoše trefil Frohna tyč polepské branky. O pět minut později to kapitán domácích zkusil parádní skvěle mířenou dělovkou do šibenice, velmi pozorný gólman Procházka ale robinzonádou vytáhl míč zase do zámezí. To byl excelentní moment a zážitek, vysoce převyšující úroveň nejen divize, ale celého českého fotbalu.
O několik vteřin později však selhali Procházkovi spoluhráči v obraně, mylně se domnívali, že je ofsajd a přestali hrát. Toho využili Kavka se střídajícím Dominikem Jánošem a běželi naprosto sami na gólmana Polep. Finální přihrávku Kavka nepokazil, a tak mohl Jánoš svým premiérovým gólem uzavřít střelou do prázné branky na 3:1.
Vyšehrad díky tříbodovému zisku uhájil své postavení ve stínu jirenského suveréna tabulky. V příštím kole hrají šemíci v sobotu 9. dubna na půdě Čelákovic, jež koučuje Vratislav Lokvenc. O další týden později se už "na Vyšáku" představí tým Marka Kincla a Miroslava Obermajera, tedy vedoucí Viktorie Jirny. Tohle střetnutí se uskuteční v neděli 17. dubna v 10.15 hod.

Trenér Vyšehradu Jiří Formánek: "Tohle jsou pro nás důležité tři body. Hrozně nám pomohly dva slepené góly na začátku zápasu, ale penaltou jsme si to zbytečně zkomplikovali. Od té doby jsme proměnili až osmou nebo devátou šanci, která přinesla ve druhé půli pojišťovací branku. Pro Polepy to tedy bylo dlouho hratelné, protože při abenci našich hráčů Pechara a Horkavého měly nad námi převahu ve středu pole. Na druhou stranu si vytvořily jedinou šanci na vyrovnání při hlavičce nejmenšího hráče Patáka. Vyhráli jsme zaslouženě, v první půli jsme byli jasně lepší a ve druhé už to bylo jen nakopávání a boj. Sehráli jsme tu na jaře podobné zápasy s Meteorem i Admirou, ty jsme ale zremizovali."

Trenér Polep Jaroslav Bejlek: "Odehráli jsme na Vyšehradě velmi slušné utkání, domácím jsme byli celkem rovnocenným soupeřem. Je pravda, že domácí měli víc ze hry i víc šancí, nám ale zachytal velmi dobře gólman Procházka. Obě inkasované branky padají na vrub našich dětinských chyb. Snížili jsme gólem z penaly po jediné vydařené brejkové situaci. V nástupu do druhé půle jsme sice Vyšehrad jasně přehrávali, ale nic z toho nebylo, do koncovky jsme se prakticky ani nedostali. Divákům se zápas musel líbit, nepostrádal fotbalovost. Potěšilo mě to, že jsme se herně zlepšili ve srovnání s předchozím utkáním proti Meteoru, které jsme doma nesmyslně odevzdali."

FK Slavoj Vyšehrad – TJ Polepy 3:1 (2:1)

Branky: 3. a 5. Kavka, 80. Jánoš – 11. Suchánek z pen.

Střely na branku: 15:3. Střely mimo: 8:5. Rohy: 9:2. Ofsajdy: 3:6.

Rozhodčí: Schröter – Šmíd, Neugebauer. ŽK: Víšek – Paták.

Diváci: 350.

Vyšehrad: Víšek – Budějský, Hendrych, Černý, Chlumský – O. Dubský – Frohna, Bošanský (74. Jánoš), Nosek – D. Slezák (81. Ramba), Kavka (88 Letko). Trenér Jiří Formánek

Polepy: Procházka – Hrabal (87. Lukáš Křelina), Murárik, Suchánek, Karkoš – Růžička (81. L. Slezák), Müller, Kmoch, Javorek (88. Vojtíšek) – Paták – Libor Křelina. Trenér Jaroslav Bejlek

Text: Denis Postler