S chemiky jen hubená domácí plichta

VYŠEHRAD – Hodně rozpačitým způsobem přibrzdili fotbalisté Slavoje Vyšehrad počínající nepříjemnou sérii porážek v divizi B. Poté, co doma prohráli s Jirny a pak i v Roudnici nad Labem, fanoušci modrobílých čekali, že si spraví chuť na Litvínovu. Prvomájových oslav se ale nedočkali, domácí zápas 23. kola s "chemiky" totiž skončil remízou 1:1.
Vyšehrad byl v souboji se zachraňujícím se soupeřem určitě favoritem, tím spíš, že hosté z města zaslíbeného spíš hokeji než fotbalu přijeli bez svého lídra Polomského. Šéf litvínovské defenzivy se zranil v předchozím zápase s Meteorem, který beztak Severočeši vyhráli 2:1. Ani tento výsledek nebyl pro "šemíky" dostatečným varováním.
V tradičním žlutočerném dresu zpočátku zlobilo hlavně tykadlo Měšťánek. Mladý a dravý forvard už v 7. min. vybídl ke skórování Benčíka, ten však netrefil Víškovu svatyni. O dvě minuty později to odchovanec litvínovské fotbalové akademie Měšťánek zkoušel sám, v čisté šanci však hlavou zblízka minul prostor mezi třemi tyčemi.
Po deseti minutách hry konečně zavelel k protiofenzivě kapitán Vyšehradu Frohna, z úhlu pálil těsně mimo a po jeho centru vystřelil z otočky Horkavý, připraven však byl i brankář Suvák. Ten chytal na Vyšehradě už podruhé v sezoně: předtím to bylo v říjnu za Most B, kdy zde navzdory výbornému výkonu dostal tři góly. Valnou většinu svých útoků vedl Slavoj z pravé strany, kde operovali zkušení Budějský s Frohnou.
Na druhé straně neúnavný Měšťánek zkoušel překvapit Víška lobem z ostrého úhlu, gólman se však zaskočit nenechal. Co nevyšlo Měšťánkovi, zvládl jeho nepokrytý spoluhráč a centrhalv Procházka, jenž přesně po půlhodině hry otevřel skóre: 0:1. Hosté byli při chuti, Stožický v další šanci ale napálil balon jen do účinně blokujícího Horkavého.
Po změně stran přišly chvíle veterána v domácí sestavě Slezáka. Jednačtyřicetiletý borec nejprve tři minuty po návratu ze šaten trefil z úhlu břevno. V 73. min. si "vyčíhnul" centr Budějského u vzdálenejší tyče a poslal míč hlavou zblízka do sítě: 1:1. Ještě předtím ale Nosek po trestném kopu hlavičkoval zbízka jen do dobře postaveného gólmana Suváka, na druhé straně autor litvínovské branky Procházka přehodil Víškovu branku. To byla kritická chvilka: pokud by se totiž Procházka trefil i podruhé, pak by se "šemíci" jen stěží zvedali z prachu.
V závěrečném čase po vyrovnávacím gólu se už žádná vyložená šance neurodila. Domácí tým se sice snažil o nátlak na branku hostí, ten měl však až příliš patrný punc jalovosti.

Trenér Vyšehradu Jiří Formánek: "Tragédie, a to jak z pohledu výsledkového, tak i herního v prvním poločase. Tahle ztráta bodů je pro nás téměř jako prohra. Tu první půli jsme odchodili, absolutně jsme neplnili to, co jsme si předtím řekli v kabině a navíc tři dny předtím trénovali. Musíme hledat chybu především v sobě, a to jak my trenéři, tak i hráči. Tým, který pomýšlí na čelo divizní tabulky, si tohle nemůže dovolit, aby doma odehrál takovou pětatyřicetiminutovku. Přesto se dalo ještě s utkáním udělat mnohem víc, než ho zremizovat, šance na to byly. U nás se teď negativně projevuje absence klasického ofenzivního záložníka Pechara, ten pokud chybí v sestavě, máme problém. Litvínov se zatáhl, přehustil střed pole a hrál na brejky. Bod si nakonec za bojovnost zasloužil."

Miroslav Jirka, trenér Litvínova: "Dělba bodů je podle mě zasloužená. Odehráli jsme velmi dobrý první poločas, kdy jsme byli lepším mužstvem a měli jsme i šance. Ve druhé půli už Vyšehrad začal předvádět svoji nátlakovou hru, již předváděl po celou sezonu. Kromě jedné šance jsme se nedostali k ničemu, a bylo to z naší strany jen čekání na vyrovnávací gól. Ten také přišel, když jsme bohužel neuhlídali ve vápně nebezpečného Slezáka. On přesně na tyhle šance čeká. Přesto bod odsud beru, je to ze hřiště těžkého soupeře. Pokud bychom se prezentovali i v jiných zápasech jako tady v první půli, měli bychom dnes mnohem víc bodů."

V nadcházejícím 24.kola cestuje Vyšehrad do Vilémova, jehož na podzim zdolal na svém hřišti 6:3. V obci, jež má tisícovku obyvatel a leží v západní části Šluknovského výběžku, se bude hrát v sobotu 7. května odpoledne od 17 hodin.
O týden později v neděli 15. května od 10.15 pak Slavoj přivítá doma jiného severočeského soupeře, tým Českého Dubu, který trénuje bývalý záložník Slavie Martin Pěnička. Podzimní vzájemný souboj v Podještědí skončil bezbrankovou remízou. Na hřišti Vyšehradu se představí Český Dub po devíti letech, naposledy zde nastoupil v utkání divize v květnu roku 2002 a odvezl si odsud bod za remízu 1:1.

FK Slavoj Vyšehrad – FK Litvínov 1:1 (0:1)

Branka: 63. Slezák – 30. Procházka.

Střely na branku: 6:4. Střely mimo: 5:4. Rohy: 4:1. Ofsajdy: 7:9.

Rozhodčí: Štěpánek – Hock, Pavlíková. ŽK: Kavka, Nosek – Christov, Karlík.

Diváci: 135.

Vyšehrad: Víšek – Budějský, Horkavý, Hendrych, Chlumský (66. Jánoš) – Valášek – Frohna, Bošanský, Nosek – Kavka, Slezák. Trenér Jiří Formánek.

Litvínov: Suvák – Cholenský, Svoboda, Šafránek, Christov – Karlík – Stožický (77. Künzl), Severa, Procházka (90.+3 Polák), Benčík – Měšťánek (79. Havlík). Trenér Miroslav Jirka.

Text: Denis Postler