Jen Sleziho góly nestačí

VILÉMOV – Šest branek už nastřílel v dresu Vyšehradu v jarní části divizní skupiny B útočník Dalibor Slezák. Bohužel, ani tahle ostrostřelba 41letého borce nestačí, Slavoj momentálně prožívá nejhlubší výsledkovou krizi za celou letošní sezonu. Z posledních čtyř utkání vytěžil dohromady jediný bod, přičemž naposledy si přivezl porážku 1:2 z Vilémova.

Za této situace nelze na posun tabulkou zpátky nahoru moc pomýšlet. I když… „Já přesto věřím, že máme stále možnost skončit na bedně a doufám, že se nám to také podaří. Není mi jedno, zda budeme v konečné tabulce třetí nebo pátí,“ řekl navzdory porážce ve Vilémově trenér Jiří Formánek.

V podzimní části sezony, přesněji řečeno počátkem října, jeho svěřenci doma rozcupovali tým ze západní části Šluknovského výběžku 6:3. Na obou stranách nastoupilo v obou vzájemných duelech po sedmi hráčích, přesto skončila odveta na půdě soupeře v severních Čechách naprosto odlišně.

První poločas toho zmíněného podzimního souboje vyhrál Vyšehrad na své umělce 4:1, zatímco ve Vilémově se nic až tak důležitého v úvodní pětačtyřicetiminutovce neurodilo. Hosté přitom nastoupili s docela obměněnou sestavou oproti předchozímu zápasu s Litvínovem, a to hlavně po obou stranách hřiště. Krajní halvové Frohna a Nosek byli staženi na posty beků, takže obvyklí beci Budějský s Chlumským se pak ocitli mimo základní jedenáctku. Po stranách hřiště v záložní řadě pak operovali tentokrát Kavka s Jánošem.

V 59. min. ale přišla sprcha, domácí udeřili a Očipka otevřel skóre: 1:0. Trvalo však jen minutu, než novopečený pravý záložník Kavka odcentroval před branku, našel Slezáka a ten pro změnu pohotově našel místo mezi gólmanem Vaňákem a tyčí: 1:1. Spolupráce dvou bývalých hráčů béčka Bohemians 1905 Kavky a Slezáka zase jednou zafungovala a přinesla kýžený efekt.

Populární Slezi se na jaře trefil už pošesté, to je skvělý výkon. Co je to ale platné, když samy jeho góly zachraňovat situaci nestačí. V 74. min. měl šanci Bošanský, který se v sestavě vrátil zpátky ze zálohy do útoku, rozhodčí Blažej z Nižboru mu však odpískal útočný faul. Domácí ihned rozehráli balon a ten propadl mezi stoperem Hendrychem a brankářem Víškem natolik nešťastně, že se jej zmocnil domácí útočník Martin Dvořák a vstřelil do odkryté brány vítězný gól domácích: 2:1. Jak je ten fotbalový osud vrtkavý – loni v srpnu právě tento Martin Dvořák ještě coby hráč Děčína opouštěl hřiště na Vyšehradě se sklopenou hlavou po debaklu 0:6, teď naopak sám položil šemíky na na lopatky.

Je sice pravda, že oproti slabému podzimu má Vilémov na jaře doslova famózní výsledky, když z devíti dosavadních utkání vytěžil 19 bodů (6 výher, jedna remíza a dvě porážky), přesto se dal i tak tenhle zápas zvládnout. „Nedá se říct, že bychom tentokrát selhali po herní stránce, navíc ve druhé půli jsme ještě zvýšili svoji aktivitu. Jenomže jsme dostali dva strašně laciné góly. První z nich na pomezí ofsajdu, druhý po individuální chybě. Ještě za stavu 1:1 jsme měli tři šance zvrátit zápas v náš prospěch, dvě měl Slezák a jednu Bošanský. Místo toho přišel další naprosto zbytečný inkasovaný gól. Brzdí nás dvě věci, jednak opakovaně selháváme v koncovce, jednak vyrábíme hrozné indivuduální chyby,“ trápilo kouče Jiřího Formánka.

A pohled z domácí lavičky? „Vyrovnaný zápas, Vyšehrad je opravdu velmi kvalitním soupeřem. Měli jsme však víc šancí, a tak je výsledek 2:1 asi zasloužený,“ sdělil manažer Vilémova Libor Sklenář. Mimochodem, jeho tým se už posunul v tabulce na šesté místo, tedy přímo po Vyšehrad.

V nadcházejícím 25. kole Slavoj přivítá doma jiného severočeského soupeře, tým Českého Dubu, který trénuje bývalý záložník Slavie Martin Pěnička. Hraje se v neděli 15. května od 10.15 na Vyšehradě a jako hlavní rozhodčí je delegován plzeňský arbitr Pavel Hudeček. Na našem hřišti se představí Český Dub po devíti letech, naposledy zde nastoupil k utkání divize v květnu roku 2002 a odvezl si odsud bod za remízu 1:1.

Ve zbývajících pěti kolech tohoto ročníku pak šemíci nastoupí nejprve na půdě béčka Mostu, poté doma proti Teplicím B, v pražském derby na trávníku Přední Kopaniny, doma s Brozany a epilogem sezony bude zápas na Kladně proti tamnímu béčku.

SK Stap-Tratec Vilémov – FK Slavoj Vyšehrad 2:1 (0:0)

Branky: 59. Očipka, 74. M. Dvořák – 60. Slezák.

Rozhodčí: Blažej – Vlasjuk, Žáková. ŽK: Kubeš, Kopřiva, Kurel – Budějský, Víšek, Pechar.

Diváci: 400.

Vilémov: Vaňák – Hyka, Šmalcl, Winzig – Kopřiva, Očipka (60. M. Nagy), Kubeš, Vlk – Buryánek, M. Dvořák (85. Čuda), Kurel (76. Vichterey). Trenér Milan Suchomel.

Vyšehrad: Víšek – Frohna, Hendrych, Horkavý, Nosek (88. Černý) – Valášek – Kavka, Pechar, Jánoš (69. Budějský) – Slezák, Bošanský. Trenér Jiří Formánek.

Text: Denis Postler