Bod za gól v nastaveném čase

VYŠEHRAD – Ještě na podzim bývalo hřiště Vyšehradu pro soupeře z divize B nedobytnou tvrzí, bod za remízu si odsud odvezl jen tým Roudnice nad Labem. Na jaře je to bohužel jiné, šest dosavadních vystoupení před vlastními fanoušky přineslo Slavoji pětkrát bodovou ztrátu. Naposledy se tak stalo v utkání 25. kola s Českým Dubem, jenž se představil "na Vyšáku" po devíti letech a stejně jako tehdy si odsud odvezl cennou remízu 1:1.
Dělba bodů sice byla pro hosty cenná, navzdory defenzivní taktice však Podještědský FC stál velmi blízko bodovému jackpotu. Na vedoucí branku kanonýra Severočechů Němce, jenž dal už patnáctý gól v sezoně, totiž odpověděl vyrovnávací trefou Hendrych až v nastaveném čase! I tak je jarní bilance "šemíků" na svém hřišti chabá: zdolali jen nováčka z Polep, prohráli s jirenským pánem soutěže a zbývající čtyři utkání skončila smírem. Zkrátka bída.
Svěřenci trenéra Jiřího Formánka měli přitom okázalý vstup do utkání, v úvodní dvacetiminutovce si vypracovali sedm gólových šancí! Na konci poločasu jich měli na svém kontě celkem osm, pohříchu neproměnili ani jednu... Už v 5. minutě se mohl Bošanský zeptat gólmana Kobachidzeho, kam to chce dát, Gruzínec se ale nenechal vyvést z míry a čistou gólovou šanci zlikvidoval. Tím se dostal do jakéhosi tranzu a postupně na něm ztroskotali Slezák, dvakrát Pechar, opět Slezák, Kafka a Frohna, jenž v 19. min. trefil břevno. Kavka stihl do poločasu spálit ještě další tutovku, zblízka trefil jen famózně chytajícího Kobachidzeho. Do poločasu měl Vyšehrad na svém kontě 13 střeleckých pokusů, soupeř ani jeden.
Šest minut po obrátce a skvělém pasu Frohny se ocitl Kavka sám před Kobachidzem, místo gólu se mu však povedl jen neúčinný oblouček, jenž skončil v magnetických rukou českodubského brankáře. Až přesně po hodině hry vyslali první střelu také hosté, Bernát se objevil zčistajasna před Víškem, trefil však jen brankáře. V polovině druhé půle předvedl nejhezčí akci zápasu štítový záložník hostí Bejda, jeho vysoký lob z poloviny hřiště jen tak tak minul břevno Víškovy branky.
Osm minut před koncem zahřmělo, českodubský ostrostřelec Němec obešel Noska a ostrým švihem pravačkou poslal míč k tyči domácí branky: 0:1. To byl docela velký šok, nakonec se ale podařilo zachránit alespoň bod. Už v nastaveném čase kopal Frohna roh, Horkavý hlavou trefil břevno a odražený míč poslal konečně do sítě hostí stoper Hendrych: 1:1 a hned nato konečný hvizd.

Trenér Vyšehradu Jiří Formánek: "Už se to doma opakuje, ztrácíme body vinou zahazování i těch nejvyloženějších šancí. Utkání mělo být rozhodnuté už po čtvrthodině a mohli si navíc zahrát náhradníci. Body jsme ztratili vlastní neschopností, jen my sami si můžeme sypat popel na hlavu. S Českým Dubem jsme si sice dělali, co jsme chtěli, po navratu Pechara do sestavy byl náš herní projev dobrý, jenomže jsme opakovaně selhávali v koncovce. Ve druhé půli přitom bylo znát, že soupeři už dochází kondice, jenomže my jsme stále hráli stereotypně přes křídla a sebe sama jsme dostávali do křeče."

Trenér Českého Dubu Martin Pěnička: "Vzhledem k průběhu zápasu jsem za bod vděčný. Je zlatý, protože ze dvou šancí jsme dali jeden gól. Sice jsme inkasovali až v nastaveném čase, Vyšehrad však byl v první půli jasně lepší. Takže spíš jsme tady získali než ztratili. Za dvacet minut mohlo být rozhodnuto, ale takový je fotbal a nás podržel gólman Kobachidze. V závěru utkání jsme už mleli z posledního. Potýkáme se s velkou marodkou, zbylo mi deset hráčů a musel jsem tým doplnit na zápas dvěma hráči z béčka."

V nadcházejícím 26.kole se Vyšehrad představí v Mostu v souboji s tamním béčkem, jež na podzim doma zdolal hattrickem Bošanského 3:0. Hrát se bude v neděli 22. května od 10.15 h. Přesně o týden později se Vyšehrad utká doma s teplickým béčkem. To se naposledy představilo na našem hřišti v říjnu roku 2004 v utkání divize B a odvezlo si odsud vítězství 2:1.

FK Slavoj Vyšehrad – Podještědský FC Český Dub 1:1 (0:0)

Branky: 90. (+1) Hendrych – 82. Němec.

Střely na branku: 13:2. Střely mimo: 12:7. Rohy: 6:5. Ofsajdy: 2:2.

Rozhodčí: Hudeček – Mudra, Cupl. ŽK: Bez karet..

Diváci: 116.

Vyšehrad: Víšek – Budějský, Horkavý, Hendrych, Nosek – Valášek (85. Letko) – Frohna, Pechar, Kavka (62. Jánoš) – Bošanský, Slezák. Trenér Jiří Formánek.

Český Dub: Kobachidze – Regenermel, Hrmo, Vlach, Paldus – Bejda – Jíra (90. Hon), Benek, Bernát – Jiránek (79. Hauer), Němec. Trenér Martin Pěnička.

Text: Denis Postler