Vyšehrad hraje, ale góly střílí a bodují jeho soupeři

MOST – Zlověstnou podobu mají poslední zápasy Slavoje Vyšehrad v divizi B. Ať už doma nebo venku, šemíci předvádějí kvalitní fotbal, smetanu v podobě nastřílených gólů a získaných bodů však nakonec slíznou jejich soupeři. Nejinak tomu bylo naposledy v utkání 26. kola v Mostu proti tamnímu béčku. Na stadionu Josefa Masopusta hosté z Prahy vytěžili z mnoha příležitostí pouze vedoucí gól Kavky, a to bylo vše. Sami poté inkasovali tři branky, a tak si odvezli porážku 1:3.
Vyšehrad čeká na vítězství šest kol, z nichž vytěžil jen dva body za dvě domácí remízy s Litvínovem a Českým Dubem. Což je pochopitelně zoufale málo, stejně jako pouhé čtyři nastřílené branky v tomto krizovém období. "Zlomilo se to v polovině dubna první domácí porážkou v sezoně od vedoucích Jiren, týden nato jsme prohráli i v Roudnici. Kumuluje se to přibývajícími zraněními, takže i na trénincích je mnoho absencí. Atmosféra z tréninků se pak přenáší do zápasů, v nichž je naše efektivita doslova zoufalá. Naopak soupeři nás trestají za každou prkotinu," popsal chmurné období letošního ročníku a příčiny opakujících se nezdarů trenér Jiří Formánek.
V Mostu se musel obejít nejen bez pěti zraněných hráčů, ale také bez nejlepšího jarního střelce týmu Slezáka, jenž si plnil trenérské povinnosti v Bohemians 1905. Nosek a Jánoš laborovali se zraněným kolenem, zatímco Chlumského s Letkem trápily bolavé kotníky. A Černý už dva týdny netrénoval. S sebou tak museli jet tři borci z B-týmu a je potřeba hned říct, že nejeli zbytečně: všichni tři, tedy Ansuma Musa, Kroh i Kujal se dostali v závěru střetnutí na hřiště. Na lavičce zůstal nevyužit jen náhradní gólman Hlubuček.
Šemíci se ujali vedení po dvaceti minutách hry. Nejprve Frohnovu střelu brankář domácích Aschenbrenner vyrazil na roh, který rozehrál právě kapitán Slavoje Frohna, po hlavičkovém souboji ve vápně se balon odrazil ke Kavkovi a ten trefil z první na zadní tyč: 0:1. Nebyla to však první příležitost hostí, jak by se mohlo zdát, ale už pátá! Již předtím promarnil dvě šance Pechar a po jedné Frohna a právě Kavka.
O záchranu v soutěži bojující domácí tým měl zcela odlišnou produktivitu, prakticky hned po výkopu totiž vyrovnal. Sláma uličkou posunul míč na Christofa, jenž z rohu šestnáctky křížnou střelou překonal brankáře Víška: 1:1. Při inkasované brance neměli zcela čisté svědomí oba hráči z levé strany sestavy, tedy Ramba a Kavka.
Ještě do poločasu mohli jejich spoluhráči tento moment napravit, ale opět selhali v koncovce. Horkavý těsně minul, Kavkova střela byla zblokována na roh a v nastaveném čase Bošanský z úhlu minul odkrytou mosteckou branku. Po obrátce bohužel vyšehradská velkospalovna šancí jela dál na plný provoz, v obrovské šanci se ocitl zase Kavka, ale míč mu odskočil, v 56. min. pak Bošanský ve skluzu poslal míč vedle branky.
Minutu nato udeřili domácí podruhé. Loos při hlavičkovém souboji s Horkavým hlavou sklepl míč k nabíhajícímu Červenkovi a ten napálil padající balon efektní ranou přesně k tyči: 2:1. Od té doby se hrálo prakticky už jen na polovině domácích, ti však nejenže neinkasovali, ale sedm minut před koncem své vedení ještě pojistili. Červenka přehodil vyběhnuvšího Víška a uzavřel skóre na 3:1. Mladý mostecký útočník tak dal v posledních dvou kolech pět branek a všechny Pražanům: nejprve dosáhl hatttricku na Meteoru a nyní se trefil dvakrát do sítě Vyšehradu. V poslední minutě byl ještě vyloučen za faul na brankáře Víška domácí náhradník Jung.
V nadcházejícím 27. kole Vyšehrad přivítá doma v neděli 29. května od 10.15 h teplické béčko a půjde o páté místo v tabulce. V podzimním vzájemném měření sil v Dubí vyhrál náš tým 3:2. V tehdejším říijnovém zápase byl hvězdou utkání záložník Tomáš Dubský, protože na první branku přihrál Čechovi a další dvě dal sám. Oba dva už ale v kádru Slavoje na jaře nejsou. Za domácí rezervu žlutomodrých skórovali Watzka a Moulis.
Na hřišti Vyšehradu se tým Teplic B představil naposledy před šesti a půl roky, v říjnu roku 2004 v utkání divize B si odsud odvezl vítězství 2:1. "Proti teplickému béčku už musíme zabrat, nedovedu si představit, že bychom měli skončit hůře než pátí," dodal trenér Vyšehradu Jiří Formánek. Nebude to snadné, do sestavy se vrátí pouze Slezák a při troše štěstí i Nosek. Ostatní hráči zůstanou velmi pravděpodobně dál na marodce.
A zbývající program sezony divize B? Týden po souboji s Teplicemi B čeká Vyšehrad pražské derby na hřišti Přední Kopaniny, poté domácí ouvertura s Brozany a na závěr ročníku 2010/11 utkání na Kladně s tamním béčkem.

FK Baník Most B – FK Slavoj Vyšehrad 3:1 (1:1)

Branky: 57. a 83. Červenka, 22. Christof – 21. Kavka.

Rozhodčí: Aubrecht – Kučka, M. Chládek. ŽK: Brunza, Fiřt (oba Most B). ČK: 90. Jung (Most B).

Diváci: 80.

Most "B": Aschenbrenner – J. Černý, Brunza (67. Zícha), Tancoš, Fiřt – Sláma, L. Hofmann, Christof, Nguyen – Červenka (90. Broskovics), Loos (75. Jung). Trenér Stanislav Hofmann.

Vyšehrad: Víšek – Budějský (63. Musa), Hendrych, Horkavý, Ramba – Valášek – Bambula, Pechar (88. Kujal), Frohna, Kavka (83. Kroh) – Bošanský. Trenér Jiří Formánek.

Text: Denis Postler