Šemíkům konečně otevřela štěstěna svoji náruč

VYŠEHRAD – Černou sérii šesti zápasů bez výhry, během níž nastřádali pouhé dva body za dvě domácí remízy s Litvínovem a Českým Dubem, nechtěli dál prodlužovat fotbalisté Slavoje Vyšehrad. Povedlo se, v utkání 27. kola divize B zdolali doma teplické béčko 4:1. Skvělá zpráva, navenek velmi příznivý výsledek byl však tentokrát podložen nevídanou porcí štěstí, jaké šemíci už dlouho nepamatují. Zejména v úvodním poločase předvedla teplická rezerva "na Vyšáku" vynikající fotbal, nakonec si ale odsud odvezla nezaslouženě vysokou porážku.
"Byla to fakt klika," řekl bezprostředně po utkání cestou do šaten gólman Vyšehradu Petr Víšek a svůj úlevný výrok podpořil i jedním peprným slovem. Snad i proto, aby se zbavil zvonění v uších, neboť hosté ze severu Čech svými střelami třikrát rozezvučeli konstrukci jeho branky. A to přitom nastoupili jak bez svého nejlepšího střelce Melunoviče, který odcestoval domů do Bosny, tak i 35letého špílmachra Tesaříka. Ten zůstal na lavičce.
Domácí fotbalisté v modrých dresech začali velmi slibně, už po třech minutách hry měli na svém kontě dvě šance, Bošanskému i Kavkovi však v nich chyběl větší důraz. V 7. min. to už ale přišlo, kapitán Frohna posunul míč na Pechara, ten odcentroval z pravé strany a Slezák díky dokonalému načasování svého zakončení i jeho samotnému provedení překonal z prostoru malého vápna gólmana Pechatého: 1:0. Vše přitom vypadalo velmi jednoduše. "Bylo to krásně odcentrované a mě se to podařilo čistě trefit," pochvaloval si autor první branky. Jednačtyřicetiletý Slezi se na jaře trefil posedmé, a vede tak už klubový žebříček střelců v této sezoně! "Jsem rád, že moje branky pomáhají mančafu. Žádné zakončení ale není snadné, vždyť například béčko Teplic nebylo sto trefit ani naši prázdnou branku. Přitom to byl výborný, běhavý soupeř. Proti němu je výsledek 4:1 super, to se cení moc."
Sleziho slova se začala naplňovat hned v následujících minutách. Po nájezdu dvou na jednoho Víšek zneškodnil gólovou střelu Vůcha a při hlavičce dalšího vynikajícího mladého borce ve žlutomodrém dresu Česláka vytáhl ze svého rejstříku efektní robinzonádu.
Přesně v polovině první půle Krátký snadno obehrál levého beka domácích Černého, předložil míč nikoliv na stříbrném, ale na platinovém podnose Gagulovi, jenomže autor dosavadních sedmi teplických branek nedokázal trefit 732 centimetrů širokou, opuštěnou a zívající brankou. Balon neuvěřitelně napálil do tyče a pak mu jej už pohotově uzmul brankář. Tři minut nato zase Víšek vyrazil hodně štiplavou střelu Vůcha z velkého vápna.
Po necelé půhodině hry se konečně dostal před branku soupeře i domácí Slavoj, i když jen díky standardce. Trestný kop rozehrál Frohna, ale vysoký bek Černý hlavou zblízka minul teplickou branku. Pak už zase hráli hosté, Česlák zdálky trefil tyč a Víškovi nezbylo než jen se zájmem přihlížet. Vyrovnat mohl také Šalda, i on však hlavičkoval zblízka mimo. Těsně nad domácí svatyní skončily i další pokusy Česláka s Láchou.
Osm minut po změně stran opět selhal nešťastník Gagula, a tak mu dal ukázkovou lekci spoluhráč Krátký. Střelou po zemi prostřelil Víška a vyrovnal na 1:1.
Vzhledem k dosavadnímu průběhu utkání v tu chvíli diváci čekali další teplické góly, opak byl však pravdou. Vyšehrad měl mimořádně příznivý den a minutu předtím, než se naplnila hodina hry, rozehrál Frohna roh a Horkavý hlavou k tyči poduhé a už definitivně strhl vedení na domácí stranu: 2:1. Za dalších pět minut a současně další akci zprava Budějský posunul míč na Frohnu a ten střelou po zemi k tyči zvýšil na 3:1. O deset minut později střídající Ansuma Musa přeloboval Pechatého a uzavřel na 4:1. Hráč původem z Ghany přidal k lepšímu i nefalšovaný rovníkový taneček. Vyšehrad nastřílel v tomto utkání týž počet branek, jako v šesti předešlých dohromady...
Rezerva desátého týmu Gambinus ligy měla fakt smůlu, minutu před gólem Musy se totiž pokoušel o lob z téměř půlky hřiště Vůch, míč se ale odrazil od břevna zpět do pole. Víšek tak byl ušetřen nemilé potupy, za což se v závěru střetnutí odvděčil tím, že vytěsnil do zámezí Gagulovu gólovou střelu.

"Samozřejmě jsme zklamáni, výsledek 4:1 v náš neprospěch je pro nás hodně krutý. Jen v první půli jsme měli sami pět gólových šancí, za celý zápas celkem osm a proměnili jsme jedinou z nich. Zato Vyšehrad vystřelil čtyřikrát na bránu a dal nám čtyři góly, čímž nám dal lekci z produktivity. S předvedenou hrou do poločasu mohu být spokojen, pak jsme však ve druhé půli vyrovnali a zbytečně otevřeli hru. Domácí naopak zatáhli obranu a z brejkových situací zápas rozhodli. Ano, měli jsme sice přes dvacet střel, v zakončení jsme však byli nedůrazní," řekl po zápase rozladěný kouč Teplic B Lukáš Přerost. Jeho domácí protějšek měl rozporuplné pocity. "Pozitivní je pro nás fakt, že jsme po sérii šesti utkání bez výhry konečně zvítězili. Vůči teplickému béčku je to však strašně nespravedlivé," přiznal kouč Vyšehradu Jiří Formánek. "Vedle Jiren a Roudnice to byl nejlepší soupeř, se kterým jsme hráli. Předváděl běhavý fotbal, věděl, co má hrát. Tenhle tým zaslouží respekt. S jeho propracovaným systémem 4 – 3 – 3 jsme měli hlavně v první půli obrovské problémy. Dali jsme sice hezký vedoucí gól, pak ale převzal iniciativu soupeř a jasně nás přehrával, navíc dvakrát trefil tyč. Nechávali jsme obrovský prostor mezi obranou a brankářem. Zasloužili jsme si za pasivitu dostat nějaký ten gól, ale štěstí, které nám chybělo v předešlých zápasech s Českým Dubem, Litvínovem, Vilémovem i Mostem B, se tentokrát přiklonilo na naši stranu. Ve druhé půli jsme přizpůsobili rozestavení hráčů, a bylo to hned mnohem lepší. Musím však zdůraznit, že za celou dobu mého účinkování na Vyšehradě jsme ještě nehráli tak šťastný zápas," doplnil Formánek.

V nadcházejícím 28. kole Slavoj čeká pražské derby na hřišti Přední Kopaniny, hrát se bude v sobotu 4. června od 17.00 hod. V podzimním vzájemném utkání na vyšehradské umělce vedli hosté gólem Santlera, v závěru však otočil skóre ve prospěch šemíků dvěma góly ze standardek obránce Lukáš Budějský. V 78. min. vyrovnal z penalty a ve třetí minutě nastaveného času dal i vítěznou branku precizní střelou z trestného kopu do horního růžku branky.
"Už tehdy jsem řekl, že Přední Kopanina má velmi dobré mužstvo, které rozhodně nebude hrát o záchranu. Má na víc, což se také na jaře potvrdilo. Mohlo by to teď být hezké derby dvou týmů, které usilují o co nejlepší konečné umístění," odhadl Formánek.
Potom už přijde na řadu poslední domácí vystoupení v neděli 12. června, kdy se na Vyšehradě představí od 10.15 hod. Sokol Brozany nad Ohří. Tým z městečka na Litoměřicku s třinácti sty obyvateli reprezentuje hned několik velmi známých jmen a tváří. Trenérem je totiž bývalý reprezentační kapitán Jiří Němec a v kádru jsou čtyři někdejší opory prvoligových Teplic, a sice brankář Tomáš Poštulka, obránce Miroslav Rada, záložník Radek Divecký a útočník Pavel Veleba. Divecký obéká kapitánskou pásku. Na Vyšehrad zavítají Brozany po patnácti letech, v květnu roku 1996 odsud odjely s porážkou 0:3. Dokáže současný Slavoj tento výsledek zopakovat?!
V závěrečném utkání celé sezony 2010/11 pak odehraje náš tým v sobotu 18. června od 10.15 hod. na Kladně, soupeřem mu bude tamní béčko.

FK Slavoj Vyšehrad – FK Teplice B 4:1 (1:0)

Branky: 7. Slezák, 59. Horkavý, 64. Frohna, 74. Musa – 54. Krátký.

Střely na branku: 7:15. Střely mimo: 5:7. Rohy: 3:2. Ofsajdy: 0:8.

Rozhodčí: Blažej – Vlasjuk, Žáková. ŽK: Valášek – Vůch.

Diváci: 122.

Vyšehrad: Víšek – Budějský, Horkavý, Hendrych, Černý – Valášek – Frohna, Pechar, Kavka (65. Nosek) – Slezák (55. Bambula), Bošanský (70. Musa). Trenér Jiří Formánek.

Teplice "B": Pechatý – Müller, Jelen, Vaněk, Šalda – Kohout (70. Kodeš) – Krátký (76. Watzka), Lácha, Česlák, Vůch – Gagula (82. Macháček). Trenér Lukáš Přerost.

Text: Denis Postler