Domácí derniéru režíroval kapitán Frohna

VYŠEHRAD – Kapitán Slavoje Vyšehrad Jakub Frohna byl hlavním strůjcem vítězství 2:0 nad Sokolem Brozany v posledním domácím utkání letošní sezony divize B. Po jeho dvou standardkách dali už v polovině úvodního poločasu Horkavý se Slezákem dva „slepené“ góly. Šemíci tak uspěli ve vzájemném souboji o čvrté místo a v uplakaném počasí se důstojně rozloučili se svými fanoušky, od nichž se po zápase dočkali potlesku na otevřené, byť zmoklé scéně. Slavoji v tomto ročníku zbývá sehrát úplně poslední utkání ve středu 15. června na Kladně proti tamnímu B-týmu, který už nemůže odvrátit sestup do přeboru.

Trenér Jiří Formánek tentokrát postrádal vinou zdravotních potíží oba Lukáše a tudíž oba beky své sestavy. Pravý obránce Budějský chyběl kvůli horečkám, levý obránce Chumský nehrál po zranění. Na obvyklém místě Budějského se objevil právě Frohna, nalevo pak Ramba. Před Frohnou operoval na kraji zálohy Kavka a oba od začátku zle zatápěli brankáři Poštulkovi, který má na svém kontě i sedm utkání v reprezentačním dresu. Už po třech minutách hry musel 37letý gólman likvidovat velkou Kavkovu šanci, o něco později Valáškovu ránu z voleje a také střelu Pechara, jemuž skvěle přihrál Frohna.

S chutí hrající kapitán Slavoje na co sáhl, hrozilo pro hosty gólem. A nejen hrozilo: ve 22. min. si na jeho roh naběhl stoper Horkavý a hlavou otevřel skóre: 1:0. O dvě minuty později se dostal Frohna k další standardce, tentokrát autovému vhazování. Po něm získal balon Kavka, poslal jej bez zbytečného otálení před branku a na hranici vápna jej Slezák líznul hlavou tak šikovně, že zapadl do branky: 2:0. Jednačtyřicetiletý útočník dal na jaře už osmý gól a ve střelecké tabulce A-mužstva Vyšehradu dostihl o dvacet let mladšího Kavku. Ani tak zkušený brankář jako Poštulka neměl čas na Slezákovu pohotovou změnu směru míče zareagovat.

Tím bylo de facto o osudu utkání rozhodnuto, protože hostující svěřenci bývalého reprezentačního kapitána Jiřího Němce byli směrem dopředu jaloví. Štítový záložník Corea, rodák z afrického Beninu (dříve Dahome), se pokoušel překvapit gólmana Víška obloučkem a kapitán Divecký těsně před poločasem střelou z trestného kopu. Neměli šanci, podobně jako jejich spoluhráč Hora, který byl permanentně v ofsajdu.

Drobný deštík z první půle se po obrátce změnil v liják a obě strany si za těchto klimatických podmínek nebyly sto vypracovat větší příležitost. Kavka zdálky mířil nad břevno, průniku Slezáka chybělo důslednější i přesnější zakončení a z jasné šance hlavičkujícího Bošanského nebylo nic vinou ofsajdu. Další střela Slezáka z hranice vápna pak těsně minula tyč.

Brozany se připomněly v ofenzivě až čtvrt hodiny před koncem, kdy Tupého jedovatý lob Víšek s námahou vytěsnil na roh. Sedm minut před koncem přišla největší možnost hostí: Divecký zkušeně uvolnil Vacka, ten přeřadil na vyšší rychlost, tváří v tvář vyběhnuvšímu Víškovi ale trefil v čisté gólové šanci jen tyč. Víšek tak podeváté v sezoně vychytal čisté konto. Na druhé straně byl úspěšný i Poštulka proti pokusům Pechara a Noska.

Jan Kudlička, manažer týmu Brozan:
„Utkání o čtvrté místo tabulky bylo vyrovnané, domácí měli víc štěstí v koncovce, když ze dvou pološancí dali dva slepené góly. Do dvacáté minuty jsme byli v poli herně lepší, pak jsme ale z ničeho nic dvakrát inkasovali bylo prakticky po zápase. Až v závěru jsme si zase vytvořili tlak, z něhož vzešly jedna nastřelená tyč a jedna tutovka. Vyšehrad má dobrý a fotbalově vyspělý tým, který navíc umí hrát agresivně. Vypadá to, že skončíme pátí, popravdě představovali jsme si to o něco lepší. Ale my žádné postupové ambice nemáme, stačí nám hrát v první polovině divizní tabulky. Do příští sezony ale musíme omladit, někteří naši hráči už mají svůj sportovní vrchol za sebou.“

Jiří Formánek, trenér Vyšehradu:
„Moc nám pomohlo, že jsme vstřelili dvě rychlé branky. Sedmdesát minut jsme měli utkání pod kontrolou, až pak nás soupeř postrašil. Brozany mají i tak velmi kvalitní divizní mančaft, Divecký je hodně nadstandardní fotbalista. Na našem výkonu se pozitivní projevil návrat Pechara do středu zálohy, jenž v předchozím utkání na hřišti Přední Kopaniny nehrál. Zbývá nám ještě středeční zápas od šesti hodin večer na Kladně, kde bychom rádi vyhráli. Chceme totiž skončit minimálně čtvrtí. A pokud by Meteor uspěl v derby na Admiře, kde to bude nejspíš zase hodně vypjaté, mohli bychom být dokonce třetí. Není nám jedno, kolikátí skončíme, i když i třetí místo by byla jen malá náplast na to, že jsme si původně dali za cíl postup a návrat do ČFL.“

Vyšehrad potřetí v této sezoně vyhrál tři utkání za sebou, předtím se tak stalo na podzim ve druhé polovině října a pak ještě na jaře, konkrétně na přelomu března a dubna. Zatímco na podzim vytěžil Slavoj 30 bodů, na jaře zatím jen 22. Co se týče nadcházejícího záverečného souboje s Kladnem B, neuškodí si připomenout, že na sklonku podzimu zdolali šemíci toho soupeře doma 2:0. Hosté tehdy drželi 63 minut bezbrankový stav, až po tom otevřel skóre exkladeňák Tomáš Dubský a pět minut před koncem zvýšil svým prvním divizním gólem za Vyšehrad Roman Letko.

FK Slavoj Vyšehrad – SK Sokol Brozany 2:0 (2:0)

Branky: 22. Horkavý, 24. Slezák.

Střely na branku: 6:5. Střely mimo: 9:2. Rohy: 6:3. Ofsajdy: 3:5.

Rozhodčí: Kožár – Mokrusch, Dobrý. ŽK: Hendrych – Pešula, Divecký, Vaněk, Kopecký, Veleba.

Diváci: 120.

Vyšehrad: Víšek – Frohna, Horkavý, Hendrych, Ramba – Valášek – Kavka (81. Bambula), Pechar, Nosek – Slezák (74. Musa), Bošanský (87. Černý). Trenér Jiří Formánek.