Štěchovická překážka zdolána

ŠTĚCHOVICE – Fotbalisté Slavoje Vyšehrad své první mistrovské utkání v nové sezoně zvládli na jedničku. V předkole Ondrášovka Cupu zvítězili na půdě ambiciózního divizního nováčka Štěchovic 2:1. V zápase prvního kola, který se bude hrát v neděli 31. července, doma přivítají Hořovicko.

Trenéři Jiří Formánek a Tomáš Zmatlík poslali na štěchovický pažit nejsilnější možnou sestavu, i když je pravda, že v ní chyběl záložník David Šefrna. Navrátilec z Benešova si totiž v týdnu rozmyslel své angažmá č. 2 na Vyšehradě a dal přednost vábení divizního nováčka SK Zápy.

Šemíci měli tři čtvrtiny štěchovického duelu územní převahu, ze které vytěžili dvoubrankové vedení. V úvodním poločase se dostali do šancí Nosek a Bošanský, domácí obrana ale ještě stihla jejich střely zblokovat. Minutu před pauzou už inkasovala gól do šatny: zprava odcentroval kapitán Frohna na nejvyššího hráče Vyšehradu Černého, jehož hlavičku brankář Macho vyrazil, ale dobíhající Pechar z metru poslal balon do sítě: 0:1.

Pecharův gól dostal bratříčka osm minut po změně stran. Stoper Horkavý se vydal na výlet před branku domácích, a byl to výlet nadmíru plodný. Po dlouhém centru Švejdy hlavou rozvlnil síť za zády 49letého veterána Macha: 0:2. Byl to první gól Horkavého za Vyšehrad na hřištích soupeřů. Při zápasech doma byl naopak se sedmi góly nejlepším střelcem mužstva v minulé sezoně!

Zasloužené vedení z úvodní pětačtyřicetiminutovky, navíc pojištěné druhou trefou do černého, však mělo na šemíky spíš kontraproduktivní účinek. Na kopačky se vloudila bohorovnost, nicméně představa, že s profesorským a statickým herním projevem lze dovést zápas v poklidu až do konce, vzala za své v polovině druhé půle. Trestal střídající domácí hráč Miroslav Novák, mimochodem nejlepší střelec pražského přeboru 2009/10 v dresu Zličína. Křížnou střelou k tyči propálil Víška a dal kontaktní branku na 1:2.

V závěrečné čtvrtině hrací doby domácí pochopitelně ožili, ale příliš velké peklo před Víškovou svatyní přece jen nerozpoutali. Jedinou šanci na vyrovnání měl opět Novák, podruhé však už skórovat nedokázal. Vyšehrad po třech letech vyhrál pohárové utkání a může se těšit na soupeře z Hořovic, jemuž má co vracet. Právě na jeho hřišti totiž Slavoj prohrál loni v zápase 1. kola Ondrášovka Cupu 2:4.

„Vyšehrad byl většinu zápasu lepší a měl balon častěji ve své moci, až po našem gólu se začal obávat o výsledek. Novák měl velkou šanci vyrovnat, ale nedokázal dostat míč do odkryté branky hostí. Chtěli jsme uhrát lepší výsledek, na druhou stranu to byl pro nás velmi dobrý test před divizí, která se dosud u nás nikdy nehrála,“ řekl po boji sekretář Štěchovic Karel Holešta.

„Až do pětašedesáté minuty jsme měli utkání pod kontrolou, pak jsme ale začali hrát moc profesorsky až lajdácky, s mnoha doteky s míčem. Domácí snížili a chytili dech, ale ve zbylém čase si vypracovali už jen jednu pološanci. Je to cenné vítězství, kladem je však i to, že se poprvé zapojili do mistrovského utkání i dva mladí hráči Lochman a Švehla. Ti přišli během druhé půle na hřiště, aby si zvykli,“ okomentoval zápas kouč Vyšehradu Jiří Formánek. Lochman se vrátil z hostování v Bohemians Praha, Švehla přišel z Junioru Praha.

Formánkovi svěřenci odehrají další zápas už ve středu od 18 hodin na hřišti Sokola Dobřichovice, tedy nováčka Středočeského krajského přeboru. To bude klasický přátelák. A v neděli přijde na řadu zmíněný domácí zápas 1. kola Ondrášovka Cupu s Hořovickem.

„Budeme na trénincích pilovat kombinaci a systém naší hry. Ve středu v Dobřichovicích se dostane i na další hráče, abychom je viděli v zápasové zátěži. V neděli přijde na řadu Hořovicko, jemuž máme co vracet za loňský rok. Ale je to tým, který měl letos v divizi fantastické jaro. Uvidíme, zda zůstal jeho kádr pohromadě,“ doplnil lodivod Vyšehradu.

Hořovicko hrálo divizi A a na jaře vytvořilo pod vedením trenéra Jana Bergera sérii 14 zápasů bez porážky. Prohrálo až v tom posledním ve Voticích. V létě však došlo ke změně na trenérském postu, Bergera vystřídal Pavel Trávník. Ten dříve působil coby asistent Miroslava Beránka ve Slavii a v Brně či v japonském Kobé po boku Pavla Řeháka. Coby hlavní trenér vedl ženskou reprezentaci, poté Slavii B v ČFL a Horní Měcholupy v divizi. A to nejlepší nakonec: Trávník je odchovancem Slavoje Vyšehrad!

TJ Štěchovice – Slavoj Vyšehrad 1:2 (0:1)

Branky: 66. M. Novák – 44. Pechar, 53. Horkavý.

Rozhodčí: Vrzal – Štuk, Němec. Bez karet.

Diváků: 280.

Štěchovice: Macho – Němec (79. J. Cienciala), Müller, Musil, Vostrý – Servus (53. Marek), Mařík, Vagrčka (56. M. Novák), Lukeš – Braný, Jelínek. Trenér Zdeněk Vrána.

Vyšehrad:Víšek – Budějský, Hendrych, Horkavý, Černý – Švejda – Frohna, Pechar, Nosek – Bošanský (81. Švehla), Kavka (73. Lochman). Na lavičce byli připraveni ještě brankář Blažek, Chlumský, Jánoš, Klupsa a Kroh. Trenér Jiří Formánek.