Pohárová pouť našeho týmu pokračuje

VYŠEHRAD – Šemíci mají za sebou už druhou překážku v Ondrášovka Cupu. Po štěchovické výhře 2:1 v předkole pohárové soutěže zdolali na vlastním hřišti v 1. kole týmž poměrem branek i Hořovicko, tedy sedmý tým uplynulého ročníku divize A.

Výsledek dostal konečnou podobu už v prvním poločase a dalším soupeřem našeho týmu bude nováček divize C Převýšov, který vyřadil účastníka ČFL z České Lípy. Utkání 2. kola by se mělo hrát ve středu 10. srpna znovu doma. Pokud by Vyšehrad přešel i přes tuto východočeskou překážku, vyrovnal by svůj tři roky starý dosud nejlepší pohárový výkon v podobě účasti ve 3. kole. A nejen to, s velkou pravděpodobností by se v takovém případě utkal doma se Slavií! Už proto stojí za to, pokusit se o další postup.

Proti Hořovicku se představila identická základní sestava jako ve Štěchovicích, tedy to nejsilnější, co mají trenéři Jiří Formánek a Tomáš Zmatlík v současnosti k dispozici. Hosté, které předcházela pověst jednoho z nejlepších jarních divizních týmů (zisk 32 bodů), v úvodu naznačili, že by rádi sehráli vyrovnanou partii.

Brzy však převzal iniciativu kolektiv v modrých dresech. Již v 8. minutě se Kavka chytal za hlavu po nevydařeném voleji, ale o čtyři minuty později se už rozhýbalo skóre. Po typickém centru Budějského si pravý bek hostí Bežó zblízka srazil míč do sítě: 1:0. „Důležitou roli v tom okamžiku sehrál i Nosek, který obránce hostí do tísnivé situace doslova natlačil,“ pochválil levého záložníka Slavoje trenér Formánek.

Trvalo jen pět minut a šemíci svůj náskok pojistili. Znovu u toho byl nešťastník Bežó, po jehož faulu na agilního Kavku (co se týče ofenzivní fáze hry, sehrál výborný zápas) se kopala standardka. Z té se sice ještě gól neurodil, Kavka však vybojoval alespoň roh, a z toho už zahřmělo. Na ostrý centr kapitána Frohny si naběhl stoper Horkavý, specialista na góly v domácím prostředí, a parádní umístěnou hlavičkou k tyči poslal míč do sítě: 2:0!

Dvě zautomatizované herní situace, dva góly. Zkušený 35letý brankář Hořovicka Mojžíš si přitom na míč ani pořádně nesáhl. „Horkavý si naběhl na standardku zdálky a stopeři soupeře ho nestihli pokrýt. Oba góly i dobrý herní projev v první půli vyplynuly i z toho, že naše mužstvo v tomto složení je už sehrané,“ komentoval lodivod domácích. „Začátek zápasu byl z naší strany aktivní, ale pak jsme inkasovali dva góly během pěti minut, to jsme zaspali, a to také rozhodlo o vítězství a postupu Vyšehradu. Bylo vidět, že jeho hráči jsou na umělku zvyklí, lépe se na ní pohybovali,“ připojil svůj názor nový trenér Hořovicka Pavel Trávník – odchovanec Vyšehradu, jenž na jaře přivedl tým Louňovic k postupu z I. A třídy do Středočeského krajského přeboru.

Vinou tří nepříznivých faktorů, a sice deštivého počasí, termínu v podobě poloviny prázdnin a pro Vyšehrad nezvyklého sobotního hracího dne se sešlo v ochozech stěží šest desítek diváků. A mohli se těšit z dalších hezkých akcí, Bošanský pálil zdálky po zemi jen těsně vedle, poté jeho hlavičku zneškodnil Mojžíš. Noskův trestný kop skončil opět v rukavicích hořovického gólmana a stejně tomu bylo po Pecharově střele zdálky.

Středočeši jen s velkým obtížemi zastavovali průbojného Kavku, ten si však pokazil jinak vynikající výkon chybou či spíš nedůsledností těsně před koncem poločasu. Nešel dost důrazně do souboje u lajny, míč tak získal stoper a kapitán Hořovicka Kaufman a exkluzivní dálkovou střelou jej poslal za Víškova záda. Balon se odrazil od břevna na čáru a odtud do sítě: 2:1. „Kavka nepřistoupil dostatečně rychle k protihráči, ani vracející se Švejda ho nestihl dostoupit, a z toho pak vzešla přihrávka na Kaufmana,“ všiml si kormidelník Slavoje, jak se zrodila inkasované branka.

Po změně stran už tempo trochu upadlo, žádná větší příležitost se na obou stranách neurodila. „Už jsme nepustili Hořovicko zpátky do zápasu, protože jsme měli na zřeteli, že chceme jít v poháru dál,“ poznamenal Formánek. Dvacet minut před koncem odstoupil ze hry s bolavou nohou Nosek a místo něj přišel Švehla. Pět minut před konečným hvizdem se dostal na hřiště za Kavku Lochman. Oba náhradníci si ještě stihli vypracovat pološanci. V závěrečné minutě pak nahradil Bošanského Kroh.

„Vyplatil se nám v tomto zápase aktivní presink. V poločase jsme si řekli, že budeme hrát dál aktivně, tohle tempo ale nešlo vydržet po celých devadesát minut. Na druhou stranu jsme pak už nedali Hořovicku možnost vyrovnat. Jsme rádi za postup do druhého kola i za to, že jej odehrajeme zase doma. O Převýšovu toho zatím moc nevíme, snad jen tolik, že je tam trenér Pilný a údajně jdou do divize s ambicemi na postup do ČFL,“ doplnil trenér Formánek.

V prvním srpnovém týdnu se bude naše mužstvo věnovat tréninkům, pilovat se bude zejména taktika. Další utkání, tentokrát přátelské, je na programu v sobotu 6. srpna dopoledne od 10.15 hod. na záběhlickém hřišti ČAFC. Čafka skončila v pražském přeboru na sedmém místě. Přijďte šemíky povzbudit! Spojení ke hřišti ČAFC: bus MHD č. 138 a 224 ze Skalky nebo 224 ze Strašnické, bus č. 136 z Vršovic, 121 od Budějovické – Sídliště Spořilov, bus č. 118 z Roztyl nebo z Budějovické.

Slavoj Vyšehrad – FK Hořovicko 2:1 (2:1)

Branky: 12. vlastní Bežó, 17. Horkavý – 43. Kaufman.

Rozhodčí: Hudeček – Mudra, Koval. Bez karet.

Diváci: 55.

Vyšehrad:Víšek – Budějský, Horkavý, Hendrych, Černý – Švejda – Frohna, Pechar, Nosek (71. Švehla) – Kavka (85. Lochman), Bošanský (90. Kroh). Na lavičce byli připraveni ještě brankář Blažek, Pohnán a Klupsa. Trenér Jiří Formánek.

Hořovicko: Mojžíš – Bežó, Kaufman, Pivoňka, Šmíd – Vokáč, Nademlejnský, Rampa, Hrbáč – Zítek (75. Kolář), Chrdle (65. Šubert). Trenér Pavel Trávník.

Text: Denis Postler