Kafe se chopil maršálské hole a šemíci přivezli z premiéry tři body

DUBÍ/POZORKA – Vítězstvím 3:1 v Dubí nad domácím béčkem Teplic rozehráli fotbalisté Vyšehradu novou sezonu divize B. Dvě branky šemíků vstřelil Tomáš Kavka, další si dali žlutomodří sami po důrazném presinku dvojice útočníků našeho týmu Kavky a Bošanského. Povedlo se tak zopakovat loňský start do divizní sezony, kdy Vyšehrad zvítězil v pražském derby na hřišti Meteoru VIII v Libni 1:0.
Úterní domácí porážka v Ondrášovka Cupu s Převýšovem sice Slavoji sebrala šanci zahrát si v dalším pohárovém kole se Slavií, na druhou stranu si tým v pravý čas uvědomil, v čem je potřeba se ještě zlepšit. "Převýšov nás vytrestal za naše chyby, a to naše hráče nakoplo. Věděli jsme, že proti mladému týmu béčka Teplic musíme hrát od podlahy, což se nám až na jednu hluchou desetiminutovku docela dařilo," uvedl trenér Jiří Formánek.
Severočeši nastoupili jen se dvěma hráči širšího kádru A-týmu Hoškem a Vůchem, jinak šlo většinou o hráče, kteří vyšli letos z dorostu. Důrazné atakování útočníků na ně platilo, což přineslo své ovoce už po pěti minutách hry. Tísnění zadáci zahráli malou domů na gólmana Arkenberga, ten nepřesně vykopl míč, jenž trefil jednoho ze stoperů a odrazil se ke Kavkovi. Tomu nezbylo než poslat jej do sítě: 0:1.
Tepličtí se snažili kontrovat dvěma střelami zdálky, s nimiž si Víšek poradil. Na druhé straně Kavka mohl brzy skórovat podruhé, dostal se s míčem přes stopera až k brankáři Arkenbergovi, ten ale velkou šanci zmařil. Ve 32. min. se znovu vyplatila nátlaková hra našich forvardů. Při centru kapitána Frohny atakovali domácího Schöna natolik důrazně, že ten neměl vlastně ani kam uhnout a padající balon se od něj odrazil do sítě: 0:2.
Dvoubrankové vedení, jak se znovu ukázalo, však bývá pro šemíky dost často kontraproduktivní. Po druhém gólu trochu polevili a závěr úvodního poločasu jim nevyšel. Pět minut před pauzou se oběma bekům Budějskému i Černému nepodařilo dostat balon do bezpečí, zmocnil se jej proto teplický útočník Kodeš a snížil na 1:2.
"Měli jsme v hlavách, že utkání s Převýšovem jsme ztratili ve druhém poločase, a to jsme nechtěli znovu dopustit. Proto jsme se dál snažili o aktivní hru," komentoval trenér Formánek. Přesně po hodině hry Bošanský přihrál Pecharovi, ten ho posunul na Kavku. Mladý útočník si poradil i mezi stopery domácích a střelou ke vzdálenější tyči upravil na 1:3.
To už vypadalo hodně nadějně a také žádné zdramatizování situace Slavoj už nedopusil. V závěrečné půlhodince nedovolil Teplickým vypracovat si byť jedinou šanci. Tu měl naopak střídající Hradecký, jenž v polovině druhé půle nahradil Kavku. Přešel přes tři hráče, leč jeho dloubák neměl potřebnou přesnost a gólman Arkenberg si s ním poradil.
"Těší mě, že Hradecký spolu s dalším střídajícím hráčem Kohoutem, který přišel za Bošanského, dokázali udržet kvalitu našeho herního projevu. Švehla se pak dostal na hřiště až v závěru utkání," doplnil Formánek.
Jeho svěřenci vyhráli v Dubí nad teplickým béčkem už loni, tehdy 3:2 po dvou gólech Tomáše Dubského a jednom Čecha. "Jak loňský, tak i tento vzájemný zápas měly nadprůměrnou divizní úroveň. Oba se hrály ve velkém tempu. Dnes jsme pustili do domácí do jediné šance, té, která skončila jejich gólem. Musím vyzdvihnout výkony Švejdy a Černého, ti odehráli směrem dozadu velmi dobrý zápas. Vzhledem k našemu desetiminutovému výpadku na konci první půle se to ale ani tentokrát neobešlo bez hodně zvýšeného hlasu v kabině během poločasové přestávky," přiznal trenér Vyšehradu.
Mužem zápasu byl samozřejmě Tomáš Kavka. "Při prvním našem gólu se mi podařilo využít chyby domácího brankáře v rozehrávce. I druhý padl po našem důrazném presinku, díky němu jsme vybojovali roh, který zahrával Frohna a domácího hráče jme pak s Jirkou Bošanským přinutili udělat chybu, takže si dal vlastní gól. Také ten třetí padl po našem atakování, dostal jsem míč od Pechara a dal gól. Mohl si vybrat přihrávkou jak mě, tak i Bošanského, rozhodl se pro mě. Jsem šťastný, že jsem se trenérovi odvděčil za to, že mě postavil do útoku. Tady mi to vyhovuje mnohem víc než v záloze, kde musím hodně běhat. Zápas s béčkem Teplic nás však stál beztak spoustu sil, hrát presink je velmi náročné. Ale je to dobrá cesta k úspěchu. Makali jsme a díky tomu máme tři body," řekl po utkání jednadvacetiletý forvard, jehož na Vyšehradě neosloví nikdo jinak než Kafe.
A názor z domácího tábora? "Měli jsme velmi špatný úvod zápasu, dali jsme si v podstatě dvě vlastní branky a poté jsme se do utkání těžko zpět dostávali. Od pětadvacáté minuty už to mělo jakž takž kvalitu, dali jsme i kontaktní gól, ale druhou půli jsme nesplnili to, co jsme si řekli v kabině. Soupeř byl fyzicky disponovanější, což je velká škola pro naše mladé kluky, aby zjistili, o čem je dospělý fotbal," zhodnotil zápas docela realisticky nový trenér teplického béčka Zdeňko Frťala.
Ve druhém kole se Vyšehrad utká v pražském derby doma s Přední Kopaninou. Hrát se bude v neděli 21. srpna tradičně od 10.15 hod. V předchozí sezoně Slavoj vyhrál dvakrát 2:1, přičemž jarní odvetu na hřišti soupeře rozhodl dvěma góly právě Kavka. "Doufám, že to zopakuji a dám zase dva góly," pravil optimisticky mladý fotbalista, jenž se v premiérovém divizním zápase chopil maršálské hole a byl u všech tří branek Vyšehradu.

FK Teplice B – Slavoj Vyšehrad 1:3 (1:2)

Branky: 40. Kodeš – 5. a 61.Kavka, 32. vlastní Schön.

Rozhodčí: Henych – Pešek, Kožár. Bez karet.

Diváci: 80.

Teplice B: Arkenberg – Bujnovský, Hošek (60. Drbohlav), Šalda, Šraga – Verbíř ml. (58. Hlaváček), Macháček, Schön, Vůch – Kodeš (79. Kuzma), Watzka. Trenér Zdeňko Frťala.
Vyšehrad:Víšek – Budějský, Hendrych, Horkavý, Černý – Švejda – Frohna, Pechar (80. Švehla) , Nosek – Kavka (67. Hradecký), Bošanský (60. Kohout). Na lavičce byli připraveni ještě brankář Blažek a Kroh. Trenér Jiří Formánek.