Šemíci přejeli Kopaninu a mají po dvou kolech šest bodů

„A“ muži – Tak dobrý vstup do sezony se fotbalistům Vyšehradu už dlouhá léta nepodařil. Po vítězství 3:1 v premiéře nového ročníku divize B na hřišti béčka Teplic v Dubí zdolali doma v pražském derby 3:0 Přední Kopaninu, a mají tak po dvou kolech 6 bodů.

Proti béčku Teplic se blýskl mladý útočník Tomáš Kavka, který dal dva góly a u dalšího asistoval. A přesně to samé si zopakoval i v duelu s pražským rivalem, na první gól přihrál Michalu Švejdovi a další dva dal sám. Vlastně dokonce tři, ale ten poslední mu sudí neuznali pro ofsajd. „Je dobrej,“ mručeli spokojeně fanoušci modrobílých deset minut před koncem utkání, kdy byl „Kafe“ za potlesku přihlížejících střídán Lochmanem.

Bez stabilních opor Budějského a Pechara

První dojem ještě před úvodním hvizdem ale nebyl zase až tak příznivý, v sestavě trenérů Jiřího Formánka a Tomáše Zmatlíka totiž chyběli dva osvědčení borci: pravý bek Lukáš Budějský a ofenzivní záložník Tomáš Pechar. První z nich byl služebně v zahraničí, druhý laboroval se zraněním, a tak nebylo vhodné riskovat. Post Budějského zaujal zmíněný Švejda a uprostřed zálohy operoval Vladmír Hradecký. Za ním na postu defenzivního halva nastoupil Martin Kohout.

Zápas měl v první půli dlouho vyrovnaný průběh. Ve 14. minutě se dral do šance Kavka, obrana hostí ho ale včas zblokovala. Po faulu na Bošanského to zkusil z trestného kopu Nosek, míč se ale nevešel mezi tři tyče. „Kopanina na nás vyrukovala s vysunutým presinkem a poměrně dlouho nám trvalo, než jsme dali první gól,“ uvedl trenér Formánek.

Premiérový gól Švejdy za Vyšehrad

Gól padl deset minut před pauzou. Akci založil Hradecký, posunul k pravé lajně na Frohnu, kapitán odcentroval „do ohně“ a tam Kavka sklepl míč Švejdovi. Ten se najednou ocitl sám před gólmanem Jeřábkem a neukvapil se, mazáckou placírkou po zemi jej doslova podstřelil a balon zaplul do sítě: 1:0.

„Je to můj první gól za Vyšehrad, takže Fronkovi coby pokladníkovi určitě neuteču. Tomáš Kavka mi tu situaci skvěle připravil a i když brankář míč tečoval, dobře to dopadlo. Po prvním gólu jsme už získali větší jistotu, i když je pravda, že ve druhé půli chytil Petr Víšek dvě velké šance soupeře,“ zubil se po boji autor první a vlastně i vítězné trefy, který přišel v létě z Kunic.

O čtyři minuty později namazal Bošanský Kavkovi, ten ale ještě nedal. A po faulu na Hradeckého Nosek z přímého kopu trefil zeď.

Myšlenky hostí na vyrovnání zmrazil už tři minuty po návratu ze šaten Kavka. Tentokrát mu naopak Švejda přihrával a mladý forvard díky svému důrazu obešel beka Výborného a prostřelil Jeřábka: 2:0. „Ještě na jaře by takový gól nejspíš nedal. Ale nutíme jej k důrazné hře a navíc se nenechal otrávit lokty bránícího obránce,“ pochvaloval si kormidelník Vyšehradu.

Víšek uhájil nulu, chytil ale dvě gólovky soupeře

O pět minut později po přihrávce Frohny Hradecký v nadějné šanci pálil nad. Stav 2:0 však bývá pro Slavoj svým způsobem nebezpečný a právě za něj musel hasit dvě velmi ošemetné situace Víšek. Nejlepší střelec Kopaniny Sdiri ani střídající Hrubý na něj však nevyzráli.

Střídal i Vyšehrad, po necelé hodině hry přišel za Bošanského Slezák a v 73. minutě místo „vyšťaveného“ Hradeckého Švehla. A právě on byl u zrodu třetí branky, když posunul balon Kavkovi a ten zvýšil už na 3:0. Hned nato znovu skóroval, z hattricku ale bohužel nic nebylo. Byl mu odmáván ofsajd.

„Hattrick by mě přišel na pět stovek. Ale přihrávka od Máry Švehly byla prvotřídní. Jsem rád, že jsem dal Kopanině stejně jako na jaře zase dva góly a v nové sezoně mám už čtyři. Možná dostanu pochvalu, ale zároveň jsem si tím na sebe upletl bič. Teď snad abych dal příště zase dva góly. Jinak naše hra až tak vynikající nebyla, ale hráli jsme to od podlahy a hlavně dávali góly,“ okomentoval výkon svůj i spoluhráčů Kavka.

Ještě osm minut před koncem zkoušel Slezák zdálky překvapit Jeřábka, míč ale proletěl nad břevnem.

„Pro nás je tři nula krutý výsledek, první poločas byl vyrovnaný a domácím v něm vyšla jedna akce. Vzápětí mohl vyrovnat Santler, ale dal vedle. Druhý gól byl velmi laciný. Pak jsme měli dvě gólovky, ale Víšek naše hráče vychytal. Vyšehrad nás sice ničím nepřekvapil, hrál to svoje, ale rozhodly naše chyby při bránění,“ uvedl trenér Přední Kopaniny Radek Duda.

Za dalším protivníkem do Mostu

„Těší nás, že jsme potvrdili výhru z prvního zápasu. Po prvním gólu jsme už měli utkání pod kontrolou, navzdory dvěm obrovským šancím Kopaniny. Teď budeme chtít uspět i v dalším utkání v Souši,“ dodal trenér vítězů Formánek.

Baník Souš je nováčkem divize, jde o tým z mosteckého předměstí. V premiéře remizoval 1:1 Brozany a poté podlehl 0:1 v Čelákovicích. Utkání se hraje v sobotu 27. srpna v 17.00 h. V dalším domácím vystoupení pak šemíci přivítají na své umělce jiného nováčka SK Zápy, a sice v neděli 4. září tradičně v 10.15 h.

FK Slavoj Vyšehrad – FC Přední Kopanina 3:0 (1:0)

Branky: 48. a 76.Kavka, 35. Švejda.

Střely na branku: 6:3. Střely mimo: 9:2. Rohy: 4:1. Ofsajdy: 4:2.

Rozhodčí: Němec – Klátil, Váňa. ŽK: Kavka – Sdiri.

Diváci: 222.

Vyšehrad: Víšek – Švejda, Horkavý, Hendrych, Černý – Kohout – Frohna, Hradecký (73. Švehla), Nosek – Kavka (81. Lochman), Bošanský (58. Slezák). Na lavičce byli připraveni ještě brankář Blažek, Kordule, Kroh a Pechar. Trenér Jiří Formánek.

Přední Kopanina: Jeřábek – Výborný, Honetschläger, Čihák, L. Kunt – Vyšata (71. Hrebíček), Houška, Zadina, Jaráb (86. Šimlinger) – Santler, Sdiri (57. Hrubý). Trenér Radek Duda.