Zápy vystavěly neprostupnou hradbu

„A“ muži – Nepočítaje pohárový nezdar s Převýšovem, vyšli šemíci v divizi poprvé od dubnové porážky s Jirny na domácím hřišti naprázdno. Vyšehrad podlehl v utkání 5. kola nováčkovi SK Zápy 0:1, a týden po výprasku 1:5 v Souši tak utržil druhou porážku za sebou.
Soupeř vystavěl pevný val v podobě obranné čtveřice, před níž se ještě stahovali dva předstopeři, resp. štítoví záložníci. V tomto velmi defenzivním bloku se týmu Záp podařilo odehrát zápas téměř bez chyb, navíc měl v brance 39letého exligového gólmana Oldřicha Pařízka a ve středu pole podal vynikající výkon další bývalý prvoligový hráč Milan Svoboda. Naopak v naší sestavě byla hodně znát absence konstrukitvního středopolaře Tomáše Pechara. K tomu všemu hosté po dvaceti minutách hry vstřelili dost šťastný gól, když František Hakl (v Zápech hostuje z Čelákovic) propasíroval míč škvírou mezi nohama brankáře Petra Víška, a tak se zrodil pro nás nepříjemný výsledek 0:1. Škoda i proto, že utkání sledovaly v krásném počasí tři stovky diváků.
Již v 8. minutě se Tomáš Kavka pokusil podobně jako v zápase s Přední Kopaninou obelstít obránce soupeře Šulce, ten mu ale v poslední chvíli ukopl míč. Zápy se od začátku plně soustředily na defenzivu, po dvaceti minutách hry ale samy nečekaně udeřily. Zkušenostmi, přehledem i kreativitou hýřící Svoboda ideálně přihrál do volného prostoru Haklovi a ten se štěstím prostřelil vyběhnuvšího Víška.
Na vyrovnání bylo v tu chvíli spousta času, dostat se do šancí však bylo velmi složité. Ve 25. min.ˇto Švejda zkusil z úhlu, vzápětí hlavičkoval Bošanský, ale bez razance i přesnosti. Také Horkavý po rohu hlavičkoval nad. Sedm minut před poločasem Petržílka složil na hranici vápna Noska, rozhodčí Paták ale nereagoval.
Ve druhé půli jen půl minuty po návratu ze šaten měl obrovskou šanci hostující forvard Mikolanda, který se ocitl sám před Víškem, náš brankář si ale s touto situací bravurně poradil. V 50. min. po rohu Noska z malého vápna hlavičkoval Bošanský vedle, to byla situace jednoznačně volající po vyrovnávací brance. Až do té doby Zápy neudělaly jedinou chybu při bránění.
Přesně po hodině hry a trestném kopu Noska Hendrych zblízka hlavičkoval jen do brankáře Pařízka, byl mu ale beztak odmáván ofsajd. Neuspěl ani Kavka, jeho bodlo také nenašlo svůj cíl v podobě sítě za zády Pařízka.
Ještě v 90. min. měl velkou šanci alespoň vyrovnat Bošanský, jeho hlavička ale jen lízla břevno hostující branky. Možná mohla skončit gólem, Bošanského ale přitom zezadu zřetelně atakoval jeden ze zadáků středočeského mužstva. Penalta se v tu chvíli měla pískat, skutečnost však byla jiná. Otázkou také je, proč se hrály jen dvě minuty nastaveného času (přesně 1:57 min.), když ve druhé půli střídalo dohromady šest hráčů a kromě toho byla také v 69. min. všeobecná přestávka na pití...
"Čekal jsem, že to bude horší, že do nás budou víc šlapat, konkrétně víc standardek a větší tlak. To mě trochu překvapilo. Soupeře jsme ale nakonec kromě hlaviček Bošanského prakticky do ničeho nepustili, neumožnili jsme Vyšehradu ani moc střelbu. Ale přiznávám, že tohoto utkání jsme se báli, protože Vyšehrad má zkušené mužstvo a k tomu ta umělka. Hlavně pro mě to byl tady velký problém," přiznal brankář Záp Oldřich Pařízek, jinak samozřejmě spokojený s faktem, že na našem hřišti uhájil svoji svatyni bez pohromy.
"Vypadá to, že venku hrajeme lépe než doma, kde jsme zatím uhráli ze dvou zápasů jen bod. Máme to ale takhle postavené, že hrajeme na brejky s jedním vysunutým útočným hrotem Mikolandou. Škoda, že právě jemu se nepodařilo vstřelit na začátku druhé půle náš druhý gól, zápas by pak už nebyl tak nervózní. Domácí hráli dobře, měli i šance, ale neproměnili je. My na rozdíl od Vyšehradu nejsme na umělku moc zvyklí, a tak jsme podle toho určili taktiku. Věděli jsme, že Kavka nemůže dostat žádný prostor, že musíme co nejdéle udržet balon a nepustit Vyšehrad do hry. Pokud se mu totiž podaří vstřelit první gól, je potom hrozně silný. K této kvalitní přípravě jsme přidali i velkou bojovnost a díky tomu jsme utkání zvládli. Problémy nám dělal jen Bošanský, je to kvalitní hráč, který si ve vápně umí najít prostor i balon. Nedokázali jsme ho pokrýt a jeho hlavičky mohly skončit v naší síti. Zaplaťpámbu, že to ani jednou netrefil," okomentoval zápas trenér zápských vítězů Jaroslav Tesař.

"Je to tak. Měl jsem tři šance hlavou, jednou jsem to dal zblízka vedle, potom to reflexivně vytáhl Pařízek a nakonec moje hlavička po souboji s gólmanem lízla břevno. Někdo z protihráčů při této situaci do mě zezadu strčil, určitě se to dalo pískat jako faul ve vápně. My ale nemůžeme chtít honit výsledek v poslední minutě penaltou, měli jsme si to uhrát už předtím sami. Měli jsme sice převahu, ale jen platonickou. Ze hry jsme neudělali nic, i ty moje šance vyplynuly ze standardek. Finální fáze není podle našich představ, možná, že tomu chybí i moment překvapení. Na tomhle našem specifickém hřišti je totiž na všechno strašně málo času. Asi se musíme ještě víc tlačit do vápna než dosud, abychom se k tomu zakončení vůbec dostávali. Určitě nám taky hodně chyběl Tomáš Pechar, je to dost kreativní hráč a já ani Kafe na jeho postu nejsme zase až tolik zvyklí hrát," reagoval na slova zápského trenéra náš hráč Jirka Bošanský.
"Není možné, abychom doma nezískávali body a nedávali góly. Něco takového je z našeho pohledu naprostá tragédie a ostuda. Zápy jsme pustili jen do dvou šancí, přičemž tu první z nich proměnily a při druhé nás na začátku druhé půle podržel Víšek. My jsme sice měli územní převahu, selhali jsme ale v šancích. Soupeř zvolil defenzivní taktiku, jeho hráči byli až na Mikolandu zalezlí, a to se pak toho na tak úzkém hřišti nedá moc dělat. Ve druhé půli už ale Zápy nějaké ty chyby také udělaly a je naše chyba, že jsme toho nevyužili. Hodně nám chyběl ofenzivní halv Tomáš Pechar, který je zraněn, hráče jeho typu jsme v tomto utkání postrádali. Za týden nás čeká derby na Meteoru a předpokládám, že by to mohl být lepší fotbal. Především ale to, že nám to přinese tři body. Už si ani nemůžeme dovolit nic jiného,"
řekl rázně a bez vytáček trenér našeho týmu Jiří Formánek.

Utkání na libeňském stadionu Meteoru se hraje v neděli 11. září v 10.15 hod., v dalším domácím vystoupení pak hostíme v neděli 18. září v 10.15 nováčka divize Neratovice-Byškovice.

FK Slavoj Vyšehrad – SK Zápy 0:1 (0:1)

Branka: 20. Hakl.

Střely na branku: 4:2. Střely mimo: 6:2. Rohy: 4:2. Ofsajdy: 3:4.

Rozhodčí: Paták – Mokrusch, Hudeček. Bez karet.

Diváci: 307.

Vyšehrad: Víšek – Švejda, Horkavý, Hendrych, Černý (70. Budějský) – Kohout (76. Švehla) – Frohna, Bošanský, Nosek – Slezák (58. Hradecký), Kavka. Na lavičce byli ještě připraveni brankář Blažek, Kordule a Kroh. Trenér Jiří Formánek.

Zápy: Pařízek – Petržílka, Šulc, Košvanec, Herda – Málek, Kovařík – Hakl, Svoboda (90.+2 R. Pechar), Froněk (29. Chrobák) – Mikolanda (82. Stupka). Trenér Jaroslav Tesař.