Velký obrat a vítězství v derby na Meteoru!

„A“ muži – Parádní obrat se povedl šemíkům v pražském derby na hřišti Meteoru v Libni, jež se hrálo v úmorném vedru. Po dvou hrubých chybách na pravé straně hřiště prohrávali už 0:2, a tak v tu chvíli hrozila třetí porážka za sebou. Ještě do poločasu však Jirka Bošanský dvěma trefami v rozmezí čtyř minut srovnal skóre na 2:2 a v 87. minutě vstřelil vítěznou branku Tomáš Kavka! Po pěti kolech divize B je tak náš tým s devíti body na čtvrtém místě tabulky.
Trenéři Jiří Formánek a Tomáš Zmatlík se museli i v derby obejít bez konstruktivního záložníka Tomáše Pechara, který vinou zdravotních potíží stále nemůže zasáhnout do hry. Kromě něj však vypadl ze základní sestavy i levý bek Kamil Černý, a tak se na kraj obrany stáhl Tomáš Nosek a na jeho obvyklém místě na levé straně zálohy nastoupil Vláďa Hradecký.
Před rokem Slavoj také vyhrál na Meteoru, tehdy v premiéře sezony 1:0, když po faulu na Tomáše Kavku vstřelil jediný gól utkání z penalty po hodině hry pravý bek Lukáš Budějský. Právě jemu však tentokrát zápas v Libni nevyšel a domácí z toho těžili, i když samozřejmě nešlo jen o Lukášovy chyby. Na inkasovaných brankách se podíleli i další hráči. Už v 10. min. se prosmýkl před tribunou okolo našich hráčů kanonýr Fíček, tentokrát se ale vyznamenal spíš jako nahrávač. Svoboda totiž od něj obdržel přihrávku jako na zlatém podnose a bez problémů zasunul míč do odkryté branky Slavoje: 1:0.
O pět minut později mohl vyrovnat Bošanský, po rohu ale hlavičkoval zblízka vedle a vzápětí se chytal za hlavu také Hradecký, po přesném centru Budějského totiž zblízka trefil jen gólmana Kohlbecka. Na tribuně to v tu chvíli jen zahučelo.
Ve 34. min. domácí udeřili podruhé. Znovu přišly chyby na naší pravé straně, Tomanec přihrál Omcirkovi a ten podruhé překonal Víška: 2:0. Meteor vedl dvougólovým rozílem naprosto zaslouženě.
Šemíci byli v tu chvíli hodně dole, přesto nerezignovali. Už za tři minuty Hradecký přesně a také včas zleva posunul balon Bošanskému a ten střelou k tyči zaznamenal svoji první branku v této sezoně: 2:1. S jídlem roste chuť a čtyři minuty nato se náš forvard trefil podruhé, tentokrát mu přiťukl míč zprava Kavka a rázem byl stav 2:2. To už nebyl na hřišti Budějský, jehož trenér po našem prvním gólu stáhl ze hřiště a nahradil jej Márou Švehlou.
Právě on se dostal po osmi minutách druhé půle do šance, jeho střelu ale domácí včas zblokovali na roh. V 57. min. Nosek střelou z trestného kopu mířil ke vzdálenější tyči, jeho velmi dobrý pokus ale Kohlbeck bravurním zákrokem odvrátil na roh. Potom se ale karta otočila a Víšek dvěma vynikajícími zákroky uchránil včasným zásahem svoji branku od třetí pohromy.
V polovině druhého poločasu hrál Vyšehrad několik minut jen v deseti, když za čarou byl ošetřován Martin Kohout. Pak se ale vrátil do hry a mnoho nechybělo, aby si po centru na Kavku připsal gólovou přihrávku. Meteor to zkoušel pro změnu střelami Jandy z trestných kopů, pozorný Víšek byl ale vždy na místě.
Závěr se už odehrál v režii našeho týmu, přestože se potýkal se spoustou pokažených finálních i předfinálních přihrávek. Osm minut před koncem to zkoušel z úhlu Kavka, po něm zase Švehla, branku netrefili. Tři minuty před závěrem se to ale přece jen podařilo, Kohout odcentroval před branku domácích a Dalibor Slezák, který v 62. min. nahradil Bošanského, sklepl hlavou míč Kavkovi a ten propálil Kohlbecka: 2:3! "Kafe" se trefil popáté v sezoně a radost hráčů Vyšehradu neznala mezí. Ve druhé minutě nastaveného času sice Meteor skóroval, ale po ofsajdu, takže na výsledku a tříbodovém importu z Libně se už nic neměnilo.
Martin Kohout byl u zrodu vítězné branky: "Přihrával mi Fronka, já jsem to dal před bránu, Kafemu pak balon dobře skočil a naštěstí to trefil, takže rozhodl o důležitých bodech. Konečně jsme to celé nepokazili ve finální fázi akce. Předtím jsme to většinou dotáhli jen po vápno a dost. Trenér nás nabádal, že hrajeme za Vyšehrad, ale my jsme hráli i za něj. Chtěli jsme napravit předchozí dva zápasy, co nám nevyšly. Za stavu 2:0 pro Meteor to sice vypadalo černě, my jsme však měli po celý zápas převahu. Nesmírně důležitý byl hlavně ten kontaktní gól na 2:1 a navíc jsme ještě do poločasu vyrovnali. Potom už se projevila naše větší vůle. Mákli jsme si a nakonec také zaslouženě vyhráli."
Tomáš Kavka přihrál na druhý gól a třetí vstřelil sám: "Jsem spokojen, po dvou zápasech jsem se zase trefil. Ke konci už nám docházely síly, ale nejen nám, i Meteoru. Přesto si myslím, že jsme ukázali, že jsme na tom fyzicky dobře. Vydrželi jsme víc než domácí a dokázali jsme, že hrát fotbal umíme. Na druhou stranu jsme si vědomi toho, že máme mezery v mezihře, místy to byla křeč. Dnes jsme to strhli bojovností. Při rozhodující akci poslal Martin Kohout dlouhý balon na Sleziho, ten mi to sklepl hlavou, jak on to umí, já jsem si pak počkal, až mi to spadne na nárt a dal góla do šibenice.Už několik minut předtím jsem měl šanci dát gól hlavou, měl jsem být asi důraznější."
Trenér Jiří Formánek: "Za stavu 2:0 pro Meteor bylo potřeba něco změnit, a tak Lukáš Budějský, který udělal dvě individuální chyby, byl vystřídán už před poločasem. Nahradil ho Mára Švehla, který splnil svoji úlohu a prokázal, že má obrovský potenciál. Pravdou je, že utkání mohlo mít i jiný vývoj, pokud bychom neskórovali ještě do poločasu, tak jsme tady nejspíš prohráli. To by bylo paradoxní, protože už v první půli jsme to byli my, kdo tvořil hru a vytvářel si šance. Druhá půle už nebyla v takovém tempu, vedro hrálo svoji roli. Měli jsme však další šance a díkybohu Tomáš Kavka jednu z nich proměnil. Také pro Jirku Bošanského bylo důležité, že už dal góly, protože sám cítil, že to není úplně ideální. Přišly proto v pravý čas. Za stavu 2:2 ve druhé půli nikdo nechtěl moc bláznit, také vzhledem k tomu vedru, my jsme to však tlačili víc směrem k výhře. Dlužno říct, že nás také v té době dvakrát podržel Petr Víšek. Podařilo se nám většinou eliminovat Fíčka, který neměl moc prostoru ke své hře."
V 6. kole Vyšehrad přivítá doma nováčka FK Neratovice-Byškovice, hrát se bude v neděli 18. září tradičně v 10.15 hod.

FK Meteor Praha VIII – FK Slavoj Vyšehrad 2:3 (2:2)

Branky: 10. Svoboda, 34. Omcirk – 37. a 41. Bošanský, 87. Kavka.

Střely na branku: 7:6. Střely mimo: 6:11. Rohy: 2:4. Ofsajdy: 1:1.

Rozhodčí: Kožár – Mokrusch, Houdek. ŽK: Kavka, Horkavý, Víšek (všichni Vyšehrad).

Diváci: 190.

Meteor: Kohlbeck – Stross (86. Horvát), J. Moudrý, Daňhel, Míča – Jiřík (61. P. Janda st.) – Svoboda, P. Janda ml., Omcirk (72. Jelínek) – Tomanec, Fíček. Trenér Josef Pleticha.

Vyšehrad: Víšek – Budějský (38. Švehla), Horkavý, Hendrych, Nosek – Švejda – Frohna, Kohout, Hradecký – Kavka (90. Kordule), Bošanský (62. Slezák). Na lavičce byli ještě připraveni brankář Blažek a Kroh. Trenér Jiří Formánek.