V Blšanech vítězství 4:0! Po dvou gólech dali Kafe s Boudou

„A“ muži – V závěru podzimní části se naše mužstvo snaží všemožně napravit, co v některých předchozích zápasech pokazilo. Ve čtvrteční večerní předehrávce 14. kola divize B na hřišti posledních Blšan vyhráli šemíci 4:0, a potřetí v řadě tak naplno zabodovali. Díky tomu jsme se také aktuálně protlačili před Vilémov na čtvrté místo tabulky.

Po dvou gólech vstřelili Lukáš Budějský a Tomáš Kavka alias „Bouda“ a „Kafe“. Druhý z nich tak zaokrouhlil svoji podzimní bilanci na deset vstřelených branek. Ještě předtím za stavu 0:0 byl faulován domácím stoperem Gruberem, který za to viděl červenou kartu. Naopak stínem zápasu pro nás zůstalo svalové zranění útočníka Jirky Bošanského.

Bez zajímavosti však není fakt, že čtyři góly v mistrovském utkání na hřišti soupeře vstřelil Slavoj naposledy před více než pěti lety. Stalo se tak 30. září roku 2006 v utkání divize A v Trstěnicích, malé vesničce na Chebsku. Tehdy tam naše mužstvo vyhrálo 4:2.

V záři blšanských reflektorů jsme se museli znovu obejít bez několika zraněných hráčů. K dlouhodobým absencím Tomáše Pechara a Dalibora Slezáka přibyl už podruhé Kamil Černý a nově i Tomáš Nosek. Tím vznikl samozřejmě hned tuplovaný problém na levé straně. Na ni si už zvykl v záloze Vláďa Hradecký, novinkou však bylo zařazení Jakuba Frohny na post levého beka.

Domácí, kteří stále marně čekají na své první divizní vítězství, nastoupili v defenzivním rozestavení 4 – 1 – 4 – 1 s Horstem Sieglem starším coby šéfem obrany a jeho synem na hrotu útoku. Do branky se postavil další veterán Klíma, který už ve 2. minutě zlikvidoval čistou gólovou šanci našeho týmu. Po centru Švejdy totiž hlavičkoval zblízka Bošanský, avšak 41letý Klíma se vyznamenal reflexivním zákrokem a na první radost jsme si museli počkat.

Přicházely však další příležitosti, Frohna pálil nad a pronikajícího Kočího zastavil bodyčekem v šestnáctce Siegl st. V 7. min. nastala gólová šance č. 2, z centru Hradeckého Kavka hlavičkoval zblízka vedle. Vlhký míč mu totiž sklouzl po hlavě.

O deset minut později centroval pro změnu Budějský z přímého kopu a Horkavý spálil naši gólovou šanci č. 3, když jeho hlavička se odrazila od země a těsně přelétla břevno. Vzápětí Kavka mířil rovněž nad branku. Ve 25. min. přišla chvilka Blšan, Klinka už přehodil Víška, kapitán Hendrych ale ještě před čarou zachránil a odvrátil balon na roh.

O tři minuty později po přihrávce Horkavého utekl Kavka, toho stíhal blšanský stoper Gruber, počínal si však nedovoleně a za faul na našeho pronikajícího útočníka viděl červenou kartu.

Přesilovku jsme vzápětí využili. Střelu Budějského z trestného kopu sice ještě stačil Siegl st. vyhlavičkovat z brány, o několik vteřin později ale v rohu velkého vápna fauloval Horkavého a měli jsme výhodu penalty! Budějský ji střelou k tyči chladnokrevně proměnil. Přestože Klíma vystihl směr letícího míče, dosáhnout na něj nemohl.

Hned po rozehrání jsme opět získali míč, do šance se protlačil Kavka, udělal kličku, trefil však jen dobře postaveného Klímu. Už závěr první půle se musel obejít bez zraněného Bošanského, jehož nahradil Kroh.

Po návratu ze šaten se Blšany vzepjaly ve snaze překvapit kontraúderem. Činil se Siegl junior, nejprve s ním měl co dělat Švejda a hned nato i Víšek, který včasným vyběhnutím zabránil pohromě.

V 53. min. běžel Kavka sám na gólmana Klímu, ten ale jeho střelu ztlumil a Siegl st. balon na čáře odvrátil. Vzápětí po Krohově průniku Kavka trefil z úhlu tyč a Kohout pohotovou střelou minul cíl. Podobně dopadli při svých pokusech také Kočí, Kroh, Hradecký i Budějský. Nezbylo než chytat se za hlavu.

Nic jiného nezbylo ani Horkavému, jenž měl navíc pořádný kopec smůly. V 69. min. po faulu na Kavku odcentroval z přímého kopu Budějský, míč doletěl k Horkavému  a ten jej dvakrát za sebou napálil do tyče!

O minutu později už bylo veseleji, Kroh uvolnil kolmicí Kavku, ten proběhl přes půl hřiště a prostřelil Klímu: 0:2. Čtvrt hodiny před závěrem Kočí sklepl míč Budějskému, jenž střelou zdálky nachytal Klímu na švestkách: 0:3. V 89. min. pak Kočí přihrál od brankové čáry Kavkovi a ten dal svůj druhý a na podzim celkově desátý gól: 0:4.

Dali jsme sice čtyři góly, přesto šlo o pouze patnáctiprocentní úspěšnost v zakončení. Střeleckých pokusů jsme měli totiž dohromady 27! Oproti čtyřem blšanským…

V podzimní divizní derniéře hrajeme doma v neděli 20. listopadu od 10.15 hod. s předposledním týmem tabulky, kterým je Podještědský FC Český Dub.

Martin Kohout, záložník: „Od začátku se to pro nás dobře vyvíjelo, protože jsme věděli, že když na Blšany zatlačíme, tak si přivezeme tři body. V první půli nám pomohla červená karta pro soupeře a náš vedoucí gól, ve druhé půli už Blšany absolutně odpadly. Měli jsme vyhrát jednou tolik, tak 8:0 až 9:0. Teď jde o to, zvládnout ještě poslední podzimní zápas a vrátit Vyšehrad tam, kam v tabulce patří.“

Peter Horkavý, záložník: „Udělal jsem kličku doprava a chtěl pokračovat směrem k bráně, Siegl mě však zastavil rukou. Naprosto jasná penalta, nebylo o čem diskutovat. A rozhodčí to také viděl. Neřekl bych ale, že tento moment byl pro vývoj utkání rozhodující. Hráli jsme totiž docela slušně a i kdybychom neměli či nedali penaltu, proměnili bychom jinou situaci. Vyhráli jsme 4:0 venku, ale popravdě soupeř byl slabší a nejsem si jist, zda má na to, hrát v divizi. Teď ještě porazit doma Český Dub, abychom pokaženou podzimní část sezony alespoň trochu napravili.“

Tomáš Kavka, útočník: „V první půli jsem dostal kolmou přihrávku od Petra Horkavého, běžecký souboj, zasekli jsme se do sebe nohama a protihráč mě fauloval. Jasná červená karta, nevím, čemu se divili. My jsme přesilovku zvládli, tvořili jsme hru, drželi balon a snažili se hrát po zemi. Jejich obrana byla hodně prostupná. Dvacet minut před koncem mi nahrál Jarda Kroh, vzal jsem to na sebe, projel jsem polovinou soupeře a dal góla na 2:0. Na ten další mi pak přihrál od lajny Kočka. Dal jsem tedy dva góly, mohly však být ještě další tři. Takže z toho mám trochu rozporuplné pocity. Ale na mých gólech zase až tak nezáleží, hlavní je, že jsme vyhráli.“

Lukáš Budějský, obránce: „Dal jsem dva góly, to je samozřejmě pro mě jako obránce paráda, přestože ten první byl z penalty. Brankář Klíma sice vystihl směr střely, byla to však prudká rána a k tyči. Druhý můj gól byla střela zdálky, sedla mi. Ale dali jsme Blšanům čichnout na začátku druhé půle, tam jsme byli trochu rozhození. Vlítli na nás, ale brzy jsme se dostali zpátky do naší hry a pak už na nás domácí neměli.“

Michal Kočí, záložník: „Velké a kvalitně upravené hřiště v Blšanech nám vyhovovalo, protože jsme na tom byli kondičně líp než domácí. Měli jsme dost místa na kombinaci, jenom jsme toho mohli a měli využít ještě víc. Bylo hodně znát, že Blšany jsou poslední v tabulce, výsledek mohl být klidně šest až osm nula pro nás. Jenom využít ty šance, vždyť jsme třikrát nastřelili tyč.“

Jaroslav Žák, asistent trenéra Klímy: „Dali jsme čtyři góly venku, panuje tedy spokojenost. Soupeř však byl slabší, potvrdilo se jeho postavení v tabulce. Do zápasu jsme měli dobrý vstup, brzy přišly šance. Hra pak byla sice trochu chaotická a ne úplně podle našich představ, ovšem vyloučení domácího hráče hodně ovlivnilo další průběh. Šli jsme do vedení gólem z penalty, ale stále to nebylo z naší strany ono. V poločase jsme si však řekli, že budeme trpěliví, protože bychom na tom měli být kondičně lépe. Potvrdilo se to, soupeři došly síly a druhá půle už byla jasně v naší režii. Po druhém gólu jsme už měli zápas plně pod kontrolou. Věřím, že bychom ho zvládli i proti jedenácti. Gólman Petr Víšek měl během utkání jen třikrát míč v rukou, i to vypovídá o obrazu utkání. Za poslední čtyři kola jsme dali čtrnáct gólů, navíc Petr Víšek udržel potřetí za sebou čisté konto.“

Josef Němec, hrající trenér Blšan: „Utkání bylo ovlivněno červenou kartou ještě za bezbrankového stavu. Z pohledu rozhodčího asi byla, nic proti tomu. Na vývoj utkání však měla zásadní vliv. Nebýt toho, dost možná bychom neprohráli. Dostali jsme gól z penalty, která taky byla, to je potřeba sportovně přiznat. Vyšehrad nás porazil možná vysoko, ale zaslouženě. Po druhém inkasovaném gólu jsme už neměli sílu to zkorigovat. Je to smutné, ale ani já sám už jsem pak nevěřil. Šlo o to, kolik dostaneme ve zbývajícím čase branek. My ale v zimě posílíme a nesestoupíme. Podzim jsme sice luxusně zpackali, ale na jaře zabereme, to už se nebude opakovat.“

Horst Siegl starší, kapitán Blšan: „Stále se to opakuje, že dostaneme soupeře na koně nějakou hrubkou. Zpočátku jsme strašně moc kazili, tak se hrát nedá. Dostali jsme pak dost přísnou červenou kartu, to měla být spíš žlutá. Potom mi rozhodčí odpískal faul a byla penalta proti nám, která taky být nemusela. Hráč Vyšehradu přese mě přepadl, šel do lajny a spadnul. Udělal to chytře. Před druhým gólem hostí zase byla jasná ruka pronikajícího hráče Vyšehradu, ale neodpískaná. Doma jsme tak znovu prohráli a naše situace už je vážná. Máme však spoustu zraněných. Na jaře to bude určitě lepší.“

FK Chmel Blšany – FK Slavoj Vyšehrad 0:4 (0:1)

Branky: 30. z pen. a 76. Budějský, 70. a 89. Kavka. Střely na branku: 1:11. Střely mimo: 3:16. Rohy: 0:3. Ofsajdy: 3:5.

Rozhodčí: Štěrba – P. Berka, Pešek. ŽK: Klíma, Siegl st., Horváth – Hradecký. ČK: 26. Gruber (Blšany). Diváci: 90.

Blšany: Klíma – Kryštof, Siegl st., Gruber, Lancz – Kopecký (74. Matucha) – Klinka, Horváth, Němec, Zinhasovič (82. Kalanin) – Siegl ml. (86. Razím). Hrající trenér Josef Němec.

Vyšehrad: Víšek – Budějský, Švejda, Hendrych, Frohna – Kohout (81. Kordule), Horkavý, Kočí, Hradecký (77. Švehla) – Kavka, Bošanský (35. Kroh). Na lavičce byli ještě připraveni brankář Blažek a Lochman. Trenér Jaroslav Klíma.