Slezi režisérem podzimní derniéry

„A“ muži – Český Dub sice nepatří mezi elitní divizní soupeře, přesto dlouho trvalo, než jej Vyšehrad porazil. Stalo se tak v podzimní dernéře letošní sezony, přičemž na vítězství 4:1 se podílel dvěma góly Dalibor Slezák, jedním pak Vláďa Hradecký a Jirka Bošanský. Šemíci vyhráli v 15. kole počtvrté za sebou a díky tomu přezimují s 28 body na čtvrtém místě tabulky divize B se ztrátou jediného bodu na třetí Motorlet.
Před posledním zápasem přibyli na marodku dva defenzivní hráči, s rukou v sádře Michal Švejda a nemocný Peter Horkavý. Zvlášť obrana se tak musela "lepit" a trenéři byli nuceni přikročit i k neobvyklým řešením, jako např. zařazení klasického útočníka Bošanského na post stopera. Premiérový zákrok mu ale vyšel: po deseti minutách hry v poslední chvíli ukopl balon před kapitánem hostí Jírou, který by se jinak dostal do čisté gólové šance.
Hned první střelecký pokus Vyšehradu skončil gólem. Ve 13. min. Kavka přihrál po zemi Slezákovi a ten poslal balon k tyči: 1:0. Severočeši brzy inkasovali a vzápětí navíc přišli o zraněného stopera Treperu. Zase až tolik to s nimi neotřáslo, protože v 18. min. odcentroval Bernát, jenomže Dobeš zmařil jasnou příležitost vyrovnat, když pálil vedle Víškovy branky. A to hráli v tu chvíli hosté v deseti.
Pak to několikrát zkoušeli se střelami ze střední vzdálenosti záložníci Slavoje Kočí a Kohout, gruzínského gólmana Kobachidzeho ale nenachytali nepřipraveného. Ve 25. min. měl ale štěstí, kdy po centru Budějského Slezák hlavičkoval těsně vedle. Opustilo jej ve 32. min., Slezák přihrál Kočímu, ten uvolnil Hradeckého a levý halv Vyšehradu obešel i Kobachidzeho, takže zavěsil v poklidu do prázdné branky: 2:0. Chvíli nato "Bejk" Hradecký v další šanci přestřelil.
Tři minuty před poločasem sice Frohna skuzem uhasil požár v podobě do šance se deroucího Dobeše, hosté ale i tak ještě před pauzou kontaktní branku dali. Najman přihrál Bernátovi a ten křížnou střelou po zemi ke vzdálenější tyči snížil na 2:1. Ještě v nastaveném čase první půle se Český Dub dokonce tlačil za vyrovnáním, konkrétně Javůrek, Bošanský mu však zkazil radost a Víšek si vydechl.
Po změně stran už ale patřilo hřiště jen domácímu Vyšehradu. Šance přibývaly a po necelé hodině hry přišla znovu pojistka. V 58. min. si totiž na roh Budějského naběhl Bošanský a hlavou zvýšil na 3:1. Klasická standardka v provedení klasických aktérů, a to se divákům na Vyšehradě líbí! Největší aplaus však vyvolala akce, jež vygenerovala gól na 4:1. Jiráň přihrál Frohnovi, ten dlouhým křížným pasem odcentroval před branku a nabíhající Slezák "z první" poslal balon za Gruzíncova záda!
Dlužno však říct, že mezi třetí a čtvrtou brankou byla ještě spousta dalších nvyužitých šancí: Hendrych, dvakrát Budějský, Kočí, střídající Lochman ani Kavka však neuspěli. Neuspěl ani osm minut před koncem hostující Bernát, jehož ostrá, falšovaná a tudíž zákeřná "ďaha" natropila Víškovi starosti. Naše podzimní vítězství číslo 9 to ale už ohrozit beztak nijak nemohlo.

Trenér Vyšehradu Jaroslav Klíma: „Vstřelili jsme čtyři góly a podobně jako v předchozím zápase v Blšanech jich mohlo být určitě víc. Je potřeba však také zohlednit fakt, že nám dnes vinou zranění či nemoci chybělo celkem pět hráčů. Jsem spokojen, co se týče podzimního zisku osmadvaceti bodů. Důstojně jsme zakončili podzimní část sezony čtyřmi výhrami za sebou. Spolu s tím mě velmi těší fakt, že se postupně zapojují do zápasů A-týmu naši mladí hráči.“

Brankář Petr Víšek: „Soupeř k nám jistě nepřijel v ideálním rozpoložení, což naznačoval už fakt, že měl jen dva náhradníky na lavičce. Chtěli jsme na ně rychle vletět, to se ale tak docela nepodařilo a první půle nebyla z naší strany úplně stoprocentní. Inkasovali jsme dvě minuty ped poločasem nesmyslný gól, což byla kontaktní trefa a mohli jsme se bát, že soupeř vyrovná. Po předchozích třech zápasech s nulou se přitom i tohle dalo uhrát bez obdržené branky. Nervy ale naštěstí ve druhé půli nebyly, dohráli jsme to v klidu a jsme spokojeni hlavně s ohledem na sérii posledních čtyř výher.“

Dalibor Slezák, autor dvou branek: „Při prvním gólu jsem využil chyby obrany soupeře, až jsem byl v tu chvíli překvapen, že stojím sám před brankářem. Zakončil jsem po zemi k tyči, tak jsem to chtěl. Při mém druhém gólu jsem zase vyplul úplně sám před bránou a zužitkoval vynikající centr od Fronky. Popravdě už jsem ani moc nepředpokládal, že si půjdu zahrát poslední podzimní zápas, nicméně pan Klíma mě telefonicky oslovil s tím, že na marodce je pět hráčů ze základu. Domluvili jsme se, nakonec z toho tedy bylo místo v základní sestavě, celých devadesát minut a dvě branky. To je tedy velice pozitivní závěr. Na jaro zatím nejsme domluveni. V první řadě musím vycházet ze své trenérské práce, takže předpokládám, že tohle budeme případně řešit zase až na konci zimního přípravného období. Nechejme to tedy otevřené.“

Kapitán Miroslav Hendrych: „Jsem rád, že jsme vítěznou šňůru dotáhli až do konce podzimu, škoda jen té zdejší nešťastné remízy s Motorletem. Tyto ztracené dva body nám chybějí k lepšímu spánku v zimní pauze. Pokud bychom derby s Motorletem zvládli, byli bychom navíc před ním na třetím místě. Je to škoda, ale i ponaučení pro příště, že všechno se musí dohrát až do konce. Doufám, že hned od března budeme opět vyhrávat, protože chceme-li myslet na postup do ČFL, jednoznačně musíme v této linii pokračovat. Doufám, že kádr zůstane přes zimu pohromadě, popřípadě se ještě posílí. Je potřeba zapracovat i mladé kluky, nehrají vůbec špatně. Spousta jich má na to, poprat se o základní sestavu.“

Jiří Bošanský, útočník nastoupivší na postu stopera: „Naposledy jsem nastoupil na stoperu v dorostu, tak jsem to po téměř patnácti letech oprášil. Snažil jsem se, pomohli mi i kluci. A k tomu ještě jeden vstřelený gól, za který jsem rád. Byl totiž docela důležitý, na 3:1. Po něm jsme se uklidnili a začali si vytvářet jednu šanci za druhou. Předtím v první půli to z našeho pohledu nebylo úplně ideální, možná jsme soupeře i trochu podcenili. Máme osmadvacet podzimních bodů, to není tak úplně špatné, jenomže na druhé Zápy jich ztrácíme sedm, a to se bude na jaře obtížně smazávat.“

Tomáš Kavka, nejlepší podzimní střelec i nahrávač: „Nakonec to dopadlo docela dobře, bramborové umístění, závěr podzimu jsme ukopali výborně. Ani začátek nebyl špatný, jen ten střed, ten nám nevyšel. Škoda některých bodových ztrát, ale to se stane každému, nejsme Barcelona. Co se týče mě samotného, dal jsem sice deset branek, ale mohlo jich být víc, možná tak patnáct, jak řekl Bejk alias Vláďa Hradecký. To už by pak bylo na úrovni Fíčka, Mikolandy a Máry Kincla, ti jich dali patnáct. Je pravda, že proti Českému Dubu jsem měl ideální možnost nějaké ty góly přidat, ale už to na mě nějak padlo, celá ta půlsezona. Už jsem byl v posledním utkání bez energie, hrálo se mi špatně a nic se mi nevydařilo. Jsem z toho trochu zklamán. Teď v zimě však nabereme síly na jaro a postoupíme!“

Trenér Českého Dubu Martin Pěnička: „Máme svoje problémy, a tak jsem jen rád, že už je konec podzimní sezony. Soupeř byl kvalitnější než my, vypracoval si šance a dal góly, takže vyhrál zaslouženě. Pravda, loni jsme tu remizovali, a to jsme ještě inkasovali vyrovnávací branku těsně před koncem, teď ale máme jiné mužstvo. V něm zaskakují hráči z béčka, které hraje I. B třídu. Není potom divu, že máme jen devět bodů. A v tuto chvíli ani nevíme, co bude dál. Záleží na panu Kašparovi coby šéfovi klubu. Bez posil hrát divizi nemůžeme a bez pravidelných tréninků už vůbec ne.“

Kapitán Českého Dubu Michal Jíra: „S tím, že bychom tu uhráli nějaké ty body, jsme popravdě moc nepočítali. První půle byla z naší strany ještě dobrá, ve druhé se již projevila kvalita Vyšehradu. To jsme pak už nestačili herně ani fyzicky. Celou sezonu válčíme se zraněními a s menším počtem hráčů. Postupně od nás odcházejí hráči jinam za lepšími podmínkami. Skládáme tým společně s kluky z béčka, a tam divizní kvalita prostě není. Soutěž snad dohrajeme, musíme se ale posílit. Od toho se to celé odvíjí.“

FK Slavoj Vyšehrad – Podještědský FC Český Dub 4:1 (2:1)

Branky: 13. a 80. Slezák, 32. Hradecký, 58. Bošanský – 44. Bernát.

Střely na branku: 12:2. Střely mimo: 8:4. Rohy: 7:2. Ofsajdy: 6:1.

Rozhodčí: Vít – Haleš, Tryzna. ŽK: Jíra, Hrmo (oba Český Dub).

Diváci: 157.

Vyšehrad: Víšek – Budějský, Bošanský, Hendrych, Frohna – Švehla (59. Lochman) – Kohout (66. Zimmermann), Kočí, Hradecký – Kavka (77. Jiráň), Slezák. Na lavičce byli ještě připraveni brankář Blažek, Kordule a Kroh. Trenér Jaroslav Klíma.

Český Dub: Kobachidze – Valentin, Hrmo, Trepera (19. Najman), Němec – Javůrek – Dobeš, Ševčík, Bernát – Jíra, Jiránek (79. Pavlů). Trenér Martin Pěnička.

Střelci branek A-týmu v podzimní části sezony 2011/12 (divize + Ondrášovka Cup):

10 – Kavka
6 – Budějský (z toho jedna v poháru)
4 – Bošanský, Horkavý (z toho dvě v poháru)