Jít si jen zahrát fotbal nestačí: Slavoj dostal lekci efektivity

„A“-muži – Čtyři výhry a čtyři porážky v divizi B, taková je bilance Vyšehradu v první polovině odvetné části sezony. Dosavadní jarní prohry byly až dosud rozdílem jediné branky, naposledy v Brozanech ale šemíci „ulítli“ a podlehli domácímu Sokolu vysoko 0:4. Výsledek je o to absurdnější, že Slavoj měl prakticky po celé utkání územní převahu, vaz mu ale zlomily individuální chyby v defenzivě a na druhé straně zmařené šance.

V dresu domácích chyběli tři exprvoligoví borci, kteří bývali v posledních letech ozdobou sestavy Sokola: už v zimě odešli Miroslav Rada (Lovosice) i Veleba (Bezděkov), zatímco Divecký proseděl zápas na lavičce náhradníků. Přesto byl už po deseti minutách hry stav 2:0.

Nejprve v 5. min. po naší špatné rozehrávce domácí zaútočili zprava a naneštěstí náš gólman Krček neodhadl přesně letící centr. Míč tak získal František Mašanský a střelou z velmi ostrého úhlu jej poslal do sítě: 1:0. Bohužel nikdo ze zadáků Vyšehradu nepřekřížil dráhu střely, jinak by domácí forvard jen stěží dostal balon do brány.

O dalších pět minut později přihrával dozadu Babašta, jenomže balonu se opět zmocnili hráči v červených dresech, jmenovitě Tomáš Mašanský a ten zvýšil už na 2:0. Obrana Vyšehradu v úvodu zápasu nepracovala, jak by měla, individuální chyby zapříčinily inkasované góly.

Rychle „nabrané“ dvoubrankové manko nebylo ani trochu příjemné, přesto se šemíci snažili napravit, co zpackali. Bohužel měli pouze jalovou převahu. Velké šance na korekci nepříznivého skóre přišly zejména v závěru úvodního poločasu, přesněji tři: Babašta, Hradecký ani Kubík však nebyli sto dostat balon za záda strážce domácí svatyně Kudrny.

Převaha hostí pokračovala i po změně stran a už ve 48. min. se dostal do velmi hezké příležitosti dorostenec Wulkan, sám na malém vápně však naneštěstí promáchl centr a gólová šance jako hrom byla rázem pryč. Kontaktní branku mohl dát také Hradecký, hlavičkoval však mimo prostor tří tyčí.

Bylo nad slunce jasné, že Vyšehrad nehraje zrovna šťastný zápas, přesto naši hráči nadále vyvíjeli tlak na domácí Sokoly. Ti se nikam nehnali a místy si vypomáhali prostými odkopy. Ani moc nenapadali protivníky v modrých dresech, jen bránili od poloviny hřiště svůj prostor. A i s touhle taktikou byli úspěšní.

Zlom v utkání přece jen mohl nastat, konkrétně v 76. min. Kočí fauloval domácího beka Jandu, zákrok byl odpískán. Na místo činu ale přiběhl také Kubík a cosi začal „vysvětlovat“ faulovanému hráči Brozan. Ten do Kubíka zlostně vrazil hlavou a rozhodčí Myška jej vyloučil.

Čtvrt hodiny před koncem jsme tak rázem měli k dispozici přesilovku, leč ani z té se nepodařilo nic dobrého vytěžit. Naopak z brejku jsme inkasovali v 82. min. třetí gól, jehož autorem byl Hora. Minutu před koncem pak nejlepší hráč zápasu František Mašanský uzavřel na hrozivých 4:0. Skóre, které ani trochu neodpovídalo dění na brozanském trávníku… Šemíci počtvrté v této sezoně vyšli střelecky neprázdno.

Náš tým nyní čekají dva zápasy za sebou na domácí půdě. V neděli 6. května Vyšehrad přivítá soupeře z Čelákovic (24. kolo) a o týden později v neděli 13. května nováčka ze Žatce (25. kolo). Výkop je tradičně v 10.15 h.

Obránce Martin Kohout: „Dělali jsme chyby v defenzivě a navíc neproměňovali šance. Za stavu 2:0 pro domácí jsme měli možnost alespoň snížit, to se nám nepodařilo. Celý druhý poločas jsme přitom hráli na bránu domácích. Fotbalové štěstí, které jsme měli například při utkání s Meteorem, se od nás tentokrát odvrátilo. Hrajeme teď ale dvakrát za sebou doma a věřím, že získáme šest bodů.“

Trenér Jaroslav Klíma: „V počtu střel i držení míče jsme Brozany jasně předčili, zato v efektivitě jsme propadli. Dostali jsme dva góly do desáté minuty, to byl výsměch. Domácí měli šest šancí a dali z toho čtyři góly, vytěžili prostě z minima maximum. My jsme měli snad dvacet šancí a nedali nic. Výsledek měl být tak 2:2, a to ještě při obrovské smůle. Rozhodně však ne 4:0 pro Brozany.“

Manažer Brozan Jan Kudlička: „Výsledek neodpovídá obrazu hry, pro hosty je příliš krutý. Tohle si nezasloužili, fotbal opravdu nemá logiku. Vyšehrad byl herně lepší, my zase bojovnější a měli jsme mnohem víc štěstí v koncovce.

Sokol Brozany – Slavoj Vyšehrad 4:0 (2:0)

Branky: 5. a 89. F. Mašanský, 10. T. Mašanský, 82. Hora.

Rozhodčí: Myška – Melichar, Duchoň. ŽK: Kopecký, Vaněk, F. Mašanský – Kočí. ČK: 76. J. Janda (Brozany).

Diváků: 250.

Brozany: M. Kudrna – Vaněk, Pešula, Tupý, J. Janda – Hora (86. A. Kühn), Havrda (70. J. Kühn), Kopecký, Vacek – F. Mašanský, T. Mašanský (80. Ahmed). Trenér Jiří Němec.

Vyšehrad: Krček – Kohout, Hendrych, Švejda (67. Horkavý), Nosek – Zimmermann (67. Balcárek), Wulkan, Kočí, Kubík – Babašta (78. Baratinskij), Hradecký. Na lavičce byli ještě připraveni Švehla a Vejvoda. Trenér Jaroslav Klíma.