Hradecký vstřelil gól desetiletí a šemíci přejeli Čelákovice 3:0

„A“muži – Kdo přišel a viděl, nelitoval! Velmi dobrý výkon, podtržený třemi krásnými góly, podali hráči Vyšehradu v utkání 24. kola divize B s Čelákovicemi. Pod vítězství 3:0 se podepsali svými trefami do černého Martin Kohout, Vladimír Hradecký a Ivan Baratinskij, přičemž prostřední z nich by klidně snesla punc gólu nejen roku, ale celého desetiletí. Hráďa (na snímku) vypálil ještě z vlastní poloviny hřiště, míč přeplachtil zděšeného gólmana Hlaváčka a skončil v síti! Šemíci zůstali na pátém místě tabulky s totožným počtem 43 bodů jako čtvrtý Vilémov.
Týmu Unionu měl Slavoj docela co vracet, podzimní vzájemné utkání v Čelákovicích totiž vyhráli domácí 2:1 díky gólu z problematické penalty v 89. minutě. Tentokrát chyběli v naší sestavě zranění zadáci Švejda se Švehlou, na post stopera se tak znovu dostal mladý Houdek a na levý kraj obrany se postavil netradičně Kubík. Před ním operoval na kraji záložní řady Nosek a poprvé v útoku si zahrál obvyklý středopolař a tvůrce hry Kočí.
Právě on se jako první osmělil ke dvěma střeleckým pokusům, balon mu však stihli zblokovat hostující zadáci. Pak to zkoušel Nosek, nejprve z trestného kopu mířil nad a poté i jeho střelu zpacifikovali hráči Čelákovic. V 17. min. ve slibné pozici Hradecký trefil jen gólmana, o sedm minut později se ale blýskl vpravdě precizní křížnou a skvěle načasovanou přihrávkou na nabíhajícího Kohouta, který poslal balon bez váhání po zemi do sítě: 1:0!
Až po půlhodině hry se dostali hosté ke svému prvnímu střeleckému pokusu, a to ještě k tomu kapitán Havlát potřeboval přímý kop. Ve 41. min. centr Kočího Hradecký ve skluzu nezkrotil, potom se však ještě před pauzou dostali ke slovu hosté. A hned z toho byly dvě čisté gólové šance! Bombu Duška náš gólman Krček vyrazil, nicméně jen před Jandu, který se jej snažil lobem přehodit. Míč měl správný směr a obloučkem padal do sítě, na čáře jej však odvrátil hlavou stoper Houdek. Jen o několik málo chvilek později Kraus výtečně nastartoval Duška, ten běžel sám na Krčka, gólman Vyšehradu ale minisouboj znovu vyhrál! Tentokrát díky včasnému vyběhnutí a zkušenému vykrytí prostoru, v jeho věku necelých 19 let vskutku nadstandardní zákrok. Vzápětí přišel poločas.
Do druhé půle učinili trenéři Klíma s Kopřivou změny v rozestavení hráčů, Nosek se stáhl na svůj obvyklý post levého beka, Kočí do středové řady a Kubík se objevil v útoku, kde mu to nejlépe vyhovuje. Zahájili jsme Horkavého střelou vysoko nad. Osm minut po změně stran se dostal na hřiště Balcárek a výrazně oživil naši hru směrem dopředu. Po jeho skvělé zpětné přihrávce Kočí pohotově a bez přípravy vypálil, bohužel mimo tři tyče.
V 57. min. přišlo něco, co se na fotbale hned tak nevidí. Hradecký si ještě na vlastní polovině všiml, že gólman Čelákovic Hlaváček stojí hodně před svou svatyní, a tak zkusil vypálit. Vyšlo mu to tak dobře, že míč k úžasu soupeře i dvou stovek diváků zaplul do sítě: 2:0! To byla paráda té nejvyšší myslitelné a proveditelné kvality...
Hned o minutu později to zkoušel Bacárek, jeho střelu k tyči Hlaváček zneškodnil. Vzápětí Balci po rohu Hradeckého hlavičkoval těsně mimo. V 62. min. zakončil akci Hradeckého s Kočím oslavenec Kubík (24. narozeniny) střelou, již bohužel ztlumil jeden ze soupeřových zadáků.
V 65. min. ale Balcárek předvedl nádhernou individuální akci, již završil přihrávkou na dalšího čerstvého muže v sestavě Vyšehradu Baratinského, který už neměl problém a z bezprostřední blízkosti ťukl míč do sítě: 2:0!
Na hřiště se pak dostal jako třetí střídající hráč další forvard Babašta. Přesně v polovině druhé půle nabíhající Hradecký z úhlu pálil do boční sítě a Houdek dálkovým pokusem prověřil pozornost gólmana hostí. Čtvrt hodiny před koncem se Union dostal do své gólové šance číslo 2: Dalekorej, který to kdysi zkoušel i v dresu Vyšehradu, přihrál Jandovi, ten však sám na malém vápně velmi nedůrazně zakončoval, a tak Krček stihl jeho slabý pokus zneškodnit. Ještě v 88. min. se mohl zapsat do listiny střelců i Balcárek, utekl zadákům hostí, bohužel však trefil jen vybíhajícího brankáře Hlaváčka.
O týden později v nadcházejícím 25. kole hraje Vyšehrad znovu doma, v neděli 13. května dopoledne tradičně v 10.15 h přivítá souseda v tabulce a nováčka Slavoj Žatec. V podzimním vzájemném souboji na půdě soupeře jsme prohráli 1:2. Tehdejší říjnový zápas byl současně posledním pro dvojici Jiří Formánek - Tomáš Zmatlík na trenérské lavičce Slavoje Vyšehrad.

Asistent Milan Kopřiva: „Utkání s Čelákovicemi probíhalo v naší režii, dařila se nám kombinace. Po prvním vstřeleném gólu jsme však pustili soupeře do hry i do šancí. Při té největší nás zachránil Houdek, který balon vyhlavičkoval z prázdné brány. Ve druhé půli už hrálo jen jedno mužstvo, to naše. Měli jsme řadu šancí, bohužel většinu situací jsme řešili špatně. Místo přihrávky lépe postavenému spoluhráči přišlo zakončení. Dali jsme však nádherný gól Hradeckým, což se na divizní úrovni nevidí, a pro diváka to musel být hezký zážitek. Na druhou stranu si musíme přiznat, že Čelákovice nebyly soupeřem, který by nás nějak extrémně prověřil. O to víc mrzí body ztracené v zápasech s jinými týmy, které nás sice nepřehrávaly, těžily však z naší nesoustředěnosti a individuálních chyb. Máme mladý tým, někteří hráči jsou ještě v dorosteneckém věku, vzhledem k tomu to tak špatné zase není. V příštím kole nás čeká Žatec, soupeř z první poloviny tabulky, což bude pro naše mladé hráče další škola.“

Gólman Jiří Krček: „Na jaře jsem vychytal potřetí čisté konto, tentokrát to ale bylo možná snadnější než předtím na Kopanině a v Neratovicích. Pravda, v utkání byly i složitější situace, ale ustál jsem to. V první půli mě z šance hráč Čelákovic trefil a když mě vzápětí jeho spoluhráč přehodil, na brankové čáře vyhlavičkoval balon Oto Houdek. Ve druhé půli už kluci přede mnou zahráli velmi dobře. Dvě šance protivníka za celý zápas, to je docela dobrá vizitka pro obranu.“

Oto Houdek: „Nebylo to zase až tak těžkéle, vyhlavičkovat balon mířící do naší prázdné brány, protože šel doprostřed. Počítal jsem předem s tím, že se hráč hostí bude snažit našeho gólmana Jirku Krčka přelobovat. Přesně to se také stalo, takže jsem už byl na tuhle situaci připraven. Navíc to Jirka ještě tečoval, a tak let míče zpomalil. Jinak měli jsme v utkání docela převahu, avšak prvním gólem jsme se uklidnili. Potom Jirka výborně chytil gólovou akci, kdy šel na něj hráč Čelákovic sám. Tím nás těsně před půlí podržel a potom Hráďa přidal krásný gól z poloviny hřiště. Soupeř se pak položil, dali jsme ještě třetí gól, bohužel další šance zůstaly už nevyužity. Doufám, že se to s dalšími zápasy ještě zlepší.“

Vladimír Hradecký: „Takový gól jsem dosud nikdy nedal, abych skóroval z vlastní půlky. Stál jsem ještě tak metr a půl za středovou čarou na naší části hřiště a viděl jsem, že gólman je od začátku zápasu docela dost venku, tak jsem to zkusil a vyšlo to. Dobře jsem to trefil, ale určitě jsem to takhle chtěl. Fakt nelžu, protože to zkouším i na tréninku. Je to i proto, abych si ověřil, jakou mám sílu. Ostatně už minule při zápase jsem takhle trefil břevno. Často takhle při naší rozehrávce sleduji gólmany a jejich postavení. Zahráli jsme dobře, zápas jsme odbojovali a pobavili jsme i diváky. Snad si přišli na své. Teď ještě znovu doma sestřelit i Žatec, a bude to dobré.“

Filip Balcárek: „Hrál jsem poprvé za A-tým na domácím hřišti, něco mi vyšlo, nšco ne. Přihrál jsem Ivanovi na gól, ale mohl jsem ho dát také, když jsem běžel sám na brankáře. Bylo by to pak ještě lepší, ostatně jsem tady od toho, abych dával góly. Mohli jsme vyhrát klidně třeba i 5:0, Čelákovice byly totiž slabší v defenzivě. Ve středu hřiště to už bylo z jejich strany lepší, chyběla jim však finální přihrávka.“

Ivan Baratinskij: „Za stavu 2:0 už byl soupeř vláčný, řekl bych, že jsme ho už jen doklepávali. Dal jsem balon Balcimu, ten to krásně popotáhl, vrátil mi ho a pak už nebylo co řešit, gól do prázdné brány. Už jsem na to nějaký čas čekal, tak jsem určitě rád za první gól v dresu Vyšehradu, zkrátka že jsem to už zlomil. Budu se snažit ještě nějaké góly do konce sezony přidat.“

Jiří Kubík: „Hrálo se mi dnes dobře, přestože gól jsem nedal. Jen gólman Martin Blažek si všiml toho, že mám v den zápasu narozeniny. Oslavíme to v týdnu, koupím nějaké občerstvení. Chtěl jsem si zápas hlavně užít a jsem rád, že jsme ho vyhráli a bodovali před vlastními fanoušky. Díky tomu jsme se udrželi na úrovni čtvrtého, pátého místa v tabulce, kde také chce být.“

Trenér Čelákovic Radek Skuhravý: „Prvních dvacet minut z naší strany tragédie, vůbec jsme se nedostali do hry. Nakopávali jsme balony a Vyšehrad byl jasně lepší. Po prvním inkasovaném gólu jsme vyrovnali hru, měli jsme i šance, jenomže my gól prostě nedáme, a o tom to je. Neproměníme ani sólový únik na brankáře. Chybí nám však pět až šest hráčů, další pak nastupují se zdravotními problémy, což je znát.“

Slavoj Vyšehrad – Union Čelákovice 3:0 (1:0)

Branky: 24. Kohout, 57. Hradecký, 65. Baratinskij.

Střely na branku: 9:5. Střely mimo: 9:3. Rohy: 6:3. Ofsajdy: 10:5.

Rozhodčí: Kapoun – Baum, J. Dobrý. ŽK: Kraus, Dušek, Souček (všichni Čelákovice).

Diváků: 198.

Vyšehrad: Krček – Kohout, Hendrych, Houdek, Kubík – Zimmermann (53. Balcárek), Wulkan (72. Babašta), Horkavý (64. Baratinskij), Nosek – Hradecký, Kočí. Na lavičce byli ještě připraveni brankář Blažek a Čižikov. Trenér Jaroslav Klíma.

Čelákovice: Hlaváček – O. Janda, Havlát, Veselý, Nový – Kujal, Poběrežský, Souček, Dušek – Kraus (73. Kopejska), Dalekorej (85. Lerbleiter). Trenér Radek Skuhravý.