S Žatcem bez branek

„A“-muži – Kvalitní fotbalová podívaná s oboustranně vysokým nasazením i hezkými akcemi, leč bez gólového vyústění. Takový byl souboj Vyšehradu s Žatcem. Šemíci jsou tak po remíze 0:0 v tabulce divize B čtvrtí díky lepšímu skóre právě před Žatcem, na třetí Motorlet, který vyhrál snadno v Čelákovicích, ale oba týmy ztrácejí už čtyři body. Šance na obhajobu loňské bronzové příčky tu ale ještě stále je, právě v nadcházejícím 26. kole totiž dojde k souboji Motorlet – Vyšehrad.

V sestavě chmelařů nechyběly jejich tři největší hvězdy: střední záložník a někdejší devítinásobný reprezentant Zdeněk Svoboda (v současnosti trenér Sparty B), dále kapitán a bek Karel Krejčík, jenž hrával I. ligu za Blšany a mladý kanonýr Alexandr Jakubov. Ten nastřílel v letošní sezoně, a to včetně poháru, už dvacet mistrovských branek. Na Vyšehradě se ovšem žatecké tykadlo neprosadilo, zejména díky pozorné hře defenzivy domácího týmu, která jej sedmkrát vystavila do ofsajdu.

Šemíci naopak postrádali kvůli zranění či nemoci tři hráče základní sestavy Švejdu, Zimmermanna a Horkavého. Ten zůstal jen na lavičce. Naopak do základu se vrátil Švehla a zaujal uvolněné místo na pravé straně zálohy.

O tom, jak nebezpečným je útočníkem, chtěl přesvědčit Jakubov už ve 4. min., zblízka ale trefil jen boční síť Krčkovy branky. Žatec začal aktivněji, ale po čtvrthodině hry se dostal k zakončení i Hradecký – z úhlu těsně minul žateckou branku. Vzápětí se prezentoval pěknou střelou Kočí, gólman Švarc byl však pozorný a balon vyrazil.

Čtyři minuty před poločasem Baratinskij sklepl míč Kočímu, který prošel mezi dvěma překvapenými zadáky soupeře a přihrál Hradeckému. Ten se ale místo zakončení rozhodl míč vrátit, a tak Kočí poslal na žateckou bránu technickou střelu po zemi – bohužel odrazila se od tyče! Dvě minuty nato se Krčkovi nepovedl přesně odkop míče, jak by chtěl, trefil pouze Jakubova. Žatecký forvard ale už nestihl poslat míč do naší odkryté branky a její mladý strážce si oddychl. Kanonýr hostí stejně jako na začátku utkání trefil zblízka jen boční síť, tentokrát z opačné strany.

V nástupu do druhé půle se jako první snažil o zakončení Švehla, v dobré palebné pozici však vysoko přestřelil. Vzápětí přišel na hřiště útočník Balcárek (místo zraněného Noska), Hradecký se stáhl do středové řady a Kubík hrál levého beka. Velmi solidní příležitost rozhodnout zápas, a tak „stát se slavným“ měl v 54. min. Baratinskij, rozhodující chvilku ale prováhal a když už se konečně odhodlal ke střele, stihla ji zblokovat žatecká defenziva. Ještě o čtyři minuty později se schylovalo k další gólové příležitosti, nabíhající Balcárek však dostal přihrávku od Kohouta bohužel jen na paty a bylo po šanci. Škoda, protože Balci by se té chvíli ocitl zcela sám před brankářem Švarcem.

Svoji tutovku měli ovšem i hosté, v 74. min. osamocený Jakubov jen těsně minul zadní tyč. Jinak se většinou chytal za hlavu z toho, jak padal do ofsajdových pastí. Postavení mimo hru bylo celkem 15, asistenti sudího Šob i Zadinová zvedali praporek často na obou stranách.

Poslední příležitost se naskytla ještě v poslední minutě utkání Vyšehradu, a sice po průniku Kočího. Gólman hostí ale jeho pokus zneškodnil. Neprůstřelný zůstal i Krček, a tak na jaře vychytal počtvrté čisté konto. Souboj dvou Slavojů skončil 0:0. Bezgólový duel viděli diváci na Vyšehradě po dvou letech, předtím to bylo ještě v ČFL v utkání s Pískem.

Zmíněné střetnutí nadcházejícího 26. kola divize B v podobě derby Motorlet – Vyšehrad se hraje v sobotu 19. května od 17.00 hod. Spojení ke stadionu: metro trasa B, stanice Nové Butovice. Podzimní vzájemné měření sil skončilo remízou 3:3, přestože ještě čtvrt hodiny před koncem vedl Vyšehrad 3:0.

Asistent Milan Kopřiva: „Žatec byl určitě kvalitnějším soupeřem než týden předtím Čelákovice. Obě mužstva předváděla technický fotbal a výsledkem toho bylo kvalitní utkání. První půle byla z naší strany velmi dobrá, druhá už méně. Bohužel dva body jsme nakonec ztratili, protože jsme hráli doma. Na to, že v každém zápase nastupují v naší sestavě čtyři dorostenci, to bylo na velmi slušné úrovni. Žateckého střelce Jakubova úspěšně pokryli naši stopeři Hendrych s Houdkem. Mrzí mě však, že jsme neproměnili ještě v první půli krásnou akci Kočího s Hradeckým, které skončila nastřelenou tyčí. Teď nás čeká derby na hřišti Motorletu, který je třetí v tabulce a hodně prověří kvalitu našeho týmu.“

Brankář Jiří Krček: „Byl to remízový zápas, musel jsem řešit v každém z obou poločasů po jedné vážnější situaci. V první půli mi šel balon za obranu, nechal jsem ho spadnout na zem a trefil jsem hráče soupeře. Odrazilo se to do pole, ale on to už naštěstí nestihl doběhnout. Ve druhé půli šlo o křížnou střelu žateckého Jakubova na zadní tyč, naštěstí to šlo vedle. Jinak jsem toho moc neměl. Než ale remízu 0:0, byl bych radši za vítězství 4:3.“

Záložník Michal Kočí: „Šli jsme spolu s Vláďou dva na jednoho, tak jsem u dal balon s tím, že bude hned zakončovat, jak je u něj obvyklé. Dal mi to však ještě nečekaně zpátky. Chtěl jsem to dát podél gólmana špičkou, futsalově, bohužel to šlo do tyče. To byl jednoznačně klíčový moment. Škoda, pokud by to byl gól, utkání bychom podle mě už potom zvládli. Žatec byl kvalitní soupeře, šancí jsme ale měli víc my. V první půli jsme byli lepší, v posledních dvaceti minutách zápasu jsme však už šli s výkonem trochu dolů.“

Záložník Jakub Wulkan: „Žatec byl kvalitním protivníkem, lepším než Čelákovice. Přesto jsme měli šance, které by při jejich proměnění vedly k výhře.“

Trenér Žatce Pavel Koutenský: „Sehráli jsme tady dobré utkání, v němž jsme byli Vyšehradu důstojným soupeřem, protože na tomto povrchu je velmi silný. Byl to remízový zápas, možná jsme byli v první půli my blíž ke vstřelení branky, ale nakonec jsme s bodem spokojeni. Neprosadili jsme se vůbec centry do vápna. V zápase byla odmávána spousta ofsajdů, podle mě víc, než jich na obou stranách ve skutečnosti bylo. Jinak ale rozhodčí pískal velmi férově.“

Slavoj Vyšehrad – Slavoj Žatec 0:0

Střely na branku: 3:2. Střely mimo: 5:6. Rohy: 3:5. Ofsajdy: 6:9.

Rozhodčí: Z. Novotný – Šob, Zadinová. ŽK: Hendrych (Vyšehrad).

Diváků: 147.

Vyšehrad: Krček – Kohout, Hendrych, Houdek (74. Babašta), Kubík – Švehla (67. Čižikov), Wulkan, Kočí, Nosek (50. Balcárek) – Hradecký, Baratinskij. Na lavičce byli ještě připraveni brankář Blažek a Horkavý. Trenér Jaroslav Klíma.

Žatec: Švarc – Fiřt, Bešík, Heinc, Krejčík – Vlk – Lesniak, Bednář (89. Macháček), Z. Svoboda, Klasna – Jakubov. Trenér Pavel Koutenský.