Neporazitelnost v pražských derby skončila, šemíci padli na Motorletu

„A“-muži Devět pražských derby-zápasů v řadě bez porážky dokázali odehrát v divizi B fotbalisté Vyšehradu, desátý korálek ale už na šňůru bohužel nenavlékli. V utkání na Motorletu prohráli před mizivou návštěvou 0:2 především vinou hned několika nešťastných aspektů v prvním poločase. Slavoj tak musel vyklidit čtvrtou příčku tabulky, když dokázal skórovat v jediném z posledních čtyř zápasů, a sice doma s Čelákovicemi.

Motorlet, který je třetí v tabulce a zanedlouho oslaví stoleté výročí, nastoupil k derby v plné síle, zatímco trenéři Vyšehradu Jaroslav Klíma a Milan Kopřiva opět museli řešit absence a díry v sestavě způsobené zraněními. Chyběli Zimmermann, Horkavý a Švehla, jen na lavičku usedli ne zrovna doléčení Švejda s Noskem. Poprvé v základu tak figorval Čižikov, který se objevil zprava v záloze. Zleva nastoupil Hradecký, tedy na postu, kde na Vyšehradě začínal. Útok tvořili Baratinskij a Balcárek.

A právě Balcárek byl již ve 4. min. hlavním aktérem důležité situace, jedné z těch, jež v konečném součtu spolurozhodovaly o podobě výsledku. Balci převzal balon zprava od Čižikova a když se chystal vypálit, domácí bek Karbulka jej poslal nedovoleným zákrokem na trávník. Rozhodčí Henych z Mariánských Lázní však tomu bůhvíproč nevěnoval pozornost a nechal pokračovat ve hře.

Přesto jsme mohli brzy získat vedení, ve 12. min. totiž stoper Houdek po rohu hlavičkoval zblízka těsně vedle Foferkovy brány. To byla jasná gólová šance a bohužel i součást krajně nepříznivých momentů pro Vyšehrad. Tím dalším bylo dočasné odstoupení kapitána Hendrycha, jenž utržil v jednom ze soubojů ránu loktem do obličeje a dlouho se mu řinula krev z nosu, takže byl nucen strávit více než čtvrthodinu za lajnou!

Další pohroma, tentokrát už i se změnou skóre v náš neprospěch, na sebe nenechala dlouho čekat. Po dvaceti minutách rozehrával domácí kapitán Brodský zdálky trestný kop, balon dlouho letěl do vápna, Krček ale zle odhadl jeho dráhu a Mošna jej lacino přehlavičkoval: 1:0. Jen minutu nato předvedl gólman Vyšehradu výborný zákrok, když Brodského pohotovou dělovku k tyči vytěsnil reflexivně na roh.

Kapitán se vrátil do hry a mohl sám vyrovnat, jeho hlavička si však bohužel cíl za zády někdejšího brankáře Vyšehradu Foferky nenašla. Přesně po půhodině hry po rohu Hradeckého z bezprostřední blízkosti hlavičkoval na zadní tyči Wulkan, ale ani on netrefil prostor mezi třemi tyčemi. Na druhé straně v obdobné situaci hlavičkoval Podvín nad.

Dvě minuty před pauzou se probil Čižikov, k balonu se ještě dostal díky svému důrazu Balcárek, leč jeho pohotovou střelu s gólovými parametry Foferka neskutečným zákrokem stihl vyrazit na roh. To byla jednoznačně nejkrásnější akce zápasu – jenomže zase se špatným vyústěním pro šemíky…

Motorletu vyšel nástup po příchodu ze šaten, nejprve Zmeškal hlavičkoval po autu těsně mimo a vzápětí Pyšek vběhl do vápna a zvýšil na 2:0. Přesně v polovině druhé půle Hradecký skvěle uvolnil Babaštu, který však na zlomek vteřiny zaváhal a soupeř mu stihl ukopnout míč. Šest minut nato pak agilní Hradecký křížnou střelou jen těsně minul zadní tyč. Vzápětí se vyznamenal na druhé straně Krček, když chytil gólovou střelu Podzemského.

V závěru už měli hosté zřetelně navrch, nic konkrétního z toho ale nevzešlo. Babaštův průnik skončil střelou do gólmana. Foferka tak uhájil podesáté v sezoně čisté konto a Motorlet se díky výhře 2:0 opevnil na třetí příčce tabulky.

V nadcházejícím 27. kole náš tým hostí Litol, soupeře z vesnice u Lysé nad Labem, který na Vyšehradě dosud nehrál. V sestavě „sršňů“ figuruje mj. exligový stoper s reprezentačními zkušenostmi Adam Petrouš. Zápas se hraje v neděli 27. května od 10.15 hod. Po něm ještě přijdou na řadu utkání ve Vilémově, doma s Blšany a na závěr sezony v Českém Dubu.

Asistent Milan Kopřiva: „Bylo to jedno z takových smolných utkání pro nás, protože na to, v jaké jsme nastoupili sestavě, jsme tady na Motorletu nesehráli špatný zápas. Hned ve čtvrté minutě přišel penaltový zákrok na Balcárka, rozhodčí to samozřejmě pustil. Bohužel potom z ničeho, z banálního centru do vápna, jsme dostali první gól po velké chybě gólmana. Ne že by nás domácí přehráli, dostali jsme pod tlak sami sebe hrubými individuálními chybami. Podruhé jsme inkasovali hned na začátku druhé půle zase po hrubé chybě obrany, kdy naši hráči nejsou schopni jeden za druhého zaskočit a zavřít prostor. V tomto případě šlo o chybu stopera a gólmana. Přesto jsme zbývající část utkání nevypustili, bohužel však s nulovým efektem. Znovu ale zdůrazňuji, točíme tady hráče z dorostu, a to je pro klub příslib.“

Kapitán a stoper Miroslav Hendrych: „Byl jsem v první půli možná víc než čtvrt hodiny mimo hru. V hlavičkovém souboji jsem dostal od protihráče loktem přímo do nosu, asi nechtěně. Bohužel stále mi tekla krev, a tak jsem nemohl zpátky na hřiště a musel počkat, až to přestane. Mezitím přišla chyba Jirky Krčka a dostali jsme první gól. Vím, že je ještě mladý, ale i tak by měl být během zápasu trochu důraznější, hlučnější a naštvanější. Jinak předpoklady prosadit se určitě má. Celkově vzato, určitě to mohlo pro nás vyznít příznivěji, já sám jsem měl na hlavě v první půli vyrovnávací gól – chvíli po tom, o jsem se vrátil na plac. Bohužel blbě jsem to trefil, byla to solidní šance. Před druhou inkasovanou brankou tam byl i nedůraz u lajny, neměli jsme nechat protihráče ani odcentrovat a pak zase nedůraz ve vápně. Ale ani za stavu 2:0 ještě nebylo po zápase. Jenomže my když máme vystřelit, tak nevystřelíme a stále to taháme z jedné strany na druhou.“

Brankář Jiří Krček: „Stál jsem daleko od místa, kam přilétl centr, a tak už jsem se k balonu, který přilétl přímo na hlavu hráče domácích, nedostal. Byla to moje chyba. Stále však bylo ještě sedmdesát minut na to, otočit zápas. Měli jsme však snad jen jednu střelu na bránu domácích.“

Obránce Michal Švejda: „Mám ještě natažené tříslo, v týdnu jsem to ještě cítil, a tak jsem nastoupil až na posledních dvanáct minut, kdy už byl zápas v podstatě rozhodnutý. Byl to dost soubojový a ne moc kombinační fotbal. Právě v soubojích nás Motorlet trochu převyšoval, a tím to také vyhrál. Každá standardka domácích byla nebezpečná, což se projevilo hlavně při prvním gólu.Ke konci jsme měli docela velký tlak, škoda, že jsme nedali kontaktní gól, mohlo být ještě drama. Porážkou v tomto zápase jsme přišli o možnost obhajoby třetího místa z loňské sezony.“

Záložník Jevgenij Čižikov: „Hned na začátku zápasu jsme měli kopat po zákroku na Balciho penaltu. Dal jsem mu balon pod sebe, on udělal kličku a obránce domácích ho jasně sundal. Pak jsme dostali blbý gól, ale na konci poločasu jsme měli možnost vyrovnat, Balci mohl dát na 1:1. Do druhé půle jsme nastoupili s vůlí to otočit, ale naopak jsme zase hned sami inkasovali. Byl v tom i kus smůly. Doufám, že nám příští zápas vyjde lépe.“

Útočník Filip Balcárek: „Ta situace ve čtvrté minutě zápasu, byl to faul protihráče, ale ne tak, že by mě vyloženě seknul. Písknout se to dalo, ale ani nemuselo a rozhodčí zvolil druhou možnost. Nebylo to zcela jednoznačné. Pak jsem měl šanci v závěru poločasu, gólman Motorletu však moji střelu reflexivně vyrazil na roh.“

Trenér Motorletu Salem Hebousse: „Až na posledních patnáct minut, kdy jsme se vinou zranění Pyška a nemožnosti střídat dostali pod tlak, jsme byli lepší. Vyhráli jsme zaslouženě, zápas jsme zvládli velmi dobře. S hrou i s výsledkem mohu být spokojen. Jsem rádi za tři body i proto, že šlo o derby. Bohužel kvůli hokejovému přenosu přišlo málo diváků.“

FK Motorlet Praha – Slavoj Vyšehrad 2:0 (1:0)

Branky: 21. Mošna, 48. Pyšek.

Střely na branku: 11:2. Střely mimo: 11:9. Rohy: 8:7. Ofsajdy: 5:1.

Rozhodčí: Henych – Melničuk, Pešek. Bez karet.

Diváků: 55.

Motorlet: Foferka – Jirec, Zmeškal, Podvín, Karbulka – Osvald, Mošna (24. Strnad), Brodský (71. Podzemský), Golovko – Pyšek, Belán (60. Majerčin). Trenér Salem Hebousse.

Vyšehrad: Krček – Kohout, Hendrych, Houdek (57. Babašta), Kubík – Čižikov (67. Nosek), Wulkan, Kočí, Hradecký – Balcárek (79. Švejda), Baratinskij. Na lavičce byl ještě připraven brankář Blažek. Trenér Jaroslav Klíma.

Vyšehrad v pražských derby (poslední dvě sezony v divizi B)

8. 8. 2010 Meteor – Vyšehrad 0:1

15. 8. 2010 Admira – Vyšehrad 5:0

31. 10. 2010 Vyšehrad – Přední Kopanina 2:1

13. 3. 2011 Vyšehrad – Meteor 2:2

20. 3. 2011 Vyšehrad – Admira 1:1

4. 6. 2011 Přední Kopanina – Vyšehrad 1:2

21. 8. 2011 Vyšehrad – Přední Kopanina 3:0

11. 9. 2011 Meteor – Vyšehrad 2:3