Blšany překvapily, Vyšehrad stála výhra 3:1 dost námahy

„A“-muži – Až nečekaně pernou šichtou se ukázal být souboj šemíků s Blšany v závěrečném vystoupení před vlastními diváky. Ti byli navzdory drobnému dešti natěšeni na pořádný ranec v síti hostujícího Chmelu, místo toho však musel náš tým urputně bojovat až do posledního hvizdu, aby skolil houževnatého protivníka z chvostu tabulky. Podařilo se, díky gólům Michala Švejdy, Ivana Baratinského a Vládi Hradeckého se zastavil ukazatel skóre na výsledku 3:1. Na posun ze 7. místa tabulky výš to ale beztak nestačilo, Brozany, Žatec i Meteor totiž také vyhrály. Zbývá už jen utkání na stadionu předposledního Českého Dubu a po něm skončí pro náš tým celá letošní sezona.
Oproti předchozímu zápasu ve Vilémově, kde Vyšehrad prohrál 2:3, učinil trenér Jaroslav Klíma hned několik změn. Chyběli Nosek, Horkavý, Kubík i Zimmermann s rukou v sádře, nahradili je Čižikov a dorostenci Houdek, Christov, Vejvoda, Janoušek.a Bernard. Posledně tři jmenovaní borci z úspěšného týmu U 19 si odbyli premiérové vystoupení v divizi mužů. I kvůli těmto změnám se žádný okázalý vstup do zápasu z naší strany nekonal, naopak Blšany v úvodní desetiminutovce „pozdravily“ Blažka v naší svatyni čtyřmi navštívenkami.
Po čtvrthodině hry a přihrávce od Hrechka se Kalanin dokonce ocitl sám před naším gólmanem, který dobře vyběhl a velkou šanci zpacifikoval. Přesně v polovině první půle se dostal do stoprocentní šance Hradecký, ale i on trefil jen gólmana a o něco později zblízka hlavičkoval mimo tři tyče.
Ve 32. min. to již přišlo, Kočí přihrál doprava Kohoutovi, ten našel nabíhajícího Švejdu, jenž z úhlu prostřelil gólmana Stehna a otevřel skóre: 1:0! Vzápětí Čižikova zastavil v jasné šanci ofsajd a lob Hradeckého minul brankovou konstrukci. Sedm minut před pauzou blšanský útočník Mašl trefil zblízka spojnici břevna a tyče! Hostům to ale vadit nemuselo, beztak se velmi brzy dočkali. Ve 40. min. se totiž po faulu Baratinského na výborně hrajícího Kalanina postavil za vápnem k exekuci ukrajinský kapitán chmelařů Hrechko a trestný kop provedl báječně. Na jeho umístěnou trefu neměl Bláža nárok: 1:1.
Ještě ve 45. min. nám mohl vrátit vedení Janoušek, leč jeho hezkou střelu po zemi k tyči gólman Stehno vytěsnil do zámezí.
A vyznamenal se i deset minut po obrátce, kdy včas vyběhl a zneškodnil velikou možnost Baratinského. Vzápětí na druhé straně Mašl pálil rovněž v nadějné pozici mimo.
V 64. min. se bojovalo o míč před vápnem hostí, míč si trochu se štěstím sám našel Baratinského a ten se ostrou střelou velmi hezky trefil k tyči: 2:1! Ivan se sice dost dlouho na hřišti hledal, nakonec byl však autorem naší vítězné branky. Devět minut nato, namlsán úspěchem, znovu prověřil Stehnovy kvality.
Deset minut před koncem však přišla hodně kritická situace, jež zaváněla vyrovnáním na 2:2. Našim zadákům nevyšel ofsajd-systém, kdy hostující stratég Kalanin našel Mašla a tomu se ještě podařilo obejít i Blažka. Zcela sám s balonem však bránu zívající jako vrata neskutečně přehodil a míč přelétl nad břevnem do zámezí! To byla vpravdě fotbalová vražda či slovy našeho trenéra masakr. A Mašl se stal supersmolařem tohoto zápasu. Ve snaze napravit, co hanebně zbabral, zkusil vzápětí z velké dálky přelobovat Blažka, ale i tentokrát o kousek minul.
V 88. min. byl na hranici vápna faulován jeden z čerstvých mužů v naší sestavě Babašta a Hradecký z trestného kopu neomylně zamířil k tyči: 3:1! Ještě v poslední minutě se pokusil o korekci skóre bývalý hráč Vyšehradu Redžič, jeho vcelku zdařilý lob však zastavil těsně před brankoou čarou Houdek.
Utkání 30. kola v Českém Dubu odehraje Vyšehrad v sobotu 16. června dopoledne v 10.15 hod. V prvním vzájemném souboji v listopadu Slavoj zdolal soupeře z Podještědí 4:1 po poločase 2:1. Dvakrát se tehdy trefil Slezák, jednou Hradecký a Bošanský. Svěřenci kouče Martina Pěničky kontrovali gólem Bernáta.

Trenér Vyšehradu Jaroslav Klíma: „Jsem rád, že jsme Blšany porazili, protože to nebylo vůbec jednoduché. Měli jsme zbytečné zrráty balonu, snad tam bylo i lehké podcenění. Soupeř přitom nepotvrdil své postavení na posledním místě tabulky. My jsme nastoupili v silně kombinované sestavě s mladými kluky, kteří měli první starty v divizi: Janoušek, Vejvoda i Bernard. V první půli oba týmy zahodily některé své šance, ale za druhou půli jsme si už zasloužili o ty dvqa góly vyhrát. Pak se už projevilo, že jsme na tom fyzicky lépe a vytovřili jsme si i dost brankových příležitostí. Blšany měly tu loženku deset minut před koncem, jinak ani ne. Chtěl bych pochválit Blážu, který neudělal v bráně žádnou chybu. “

Brankář Martin Blažek: „Chytalo se mi super jsem rád, že jsem dostal konečně šanci v bráně. Škoda jen toho jednoho obdrženého gólu. Za stavu 2:1 kluci stále útočili a soupeř měl možnost vyrovnat z brejků. Ale věděli jsme, že k utkání v Praze se Blšany sejdou, takže to nebude jednoduché. Nám chybělo naopak asi osm hráčů, mladí si s tím však poradili docela dobře. Při té kritické situaci deset minut před koncem jsem se to snažil ustát, protihráči se trochu zapletl míč mezi nohama, kdy jsem o něj malinko zavadil. Tím jsem ho asi rozhodil, takže to nedal. Těším se na příští zápas v Českém Dubu, doufám, že tam vyhrajeme a já udržím nulu.“

Autor první branky Michal Švejda: „Před prvním gólem jsme přenesli hru na pravou stranu, kterou v tu chvíli neměl soupeř pokrytou. Balon šel od Kóči na Martina Kohouta, který mi to hezky posunul do prostoru, kde vznikla díra. Chtěl jsem centrovat na nabíhajícího Vláďu Hradeckého, místo toho to ale se štěstím skončilo v bráně, protože balon ještě tečnul a zblokoval obránce Blšan. Jinak to ale bylo z naší strany kostrbaté, nehráli jsme tu svoji hru, chyběla nám přesnost v rozehrávce. Tím pádem jsme se tak trochu trápili. Vedli jsme 2:1 a nevím, proč jsme si nadávali přihrávky do nohy, místo uklidnění jsme se snažili stále jen útočit. Soupeř mohl vyrovnat, protože jsme se nedohodli v obraně. Snažili jsme se udělat ofsajd, ale nevyšlo nám to. Naštěstí hráč Blšan neproměnil a místo toho dal gól Vláďa ze standardky na 3:1. Pěkná střela.“

Autor druhé branky Ivan Baratinskij: „Ani nevím, jak se ke mě dostal balon, prostě přilétl odražený míč z chumlu přímo mně na nohu a navíc mi dobře sednul. Nerozpakoval jsem se, a napálil to vší silou, střela mi sedla. Ale celkově mohl být můj výkon lepší. Soupeř moc silný nebyl, u nás byla znát absence spousty lidí ze základní sestavy. Bylo to dost rozhárané, ale snad se těmi mladými sehrajeme.“

Kapitán Miroslav Hendrych:Z naší strany se na to nedalo koukat. Vedli jsme a soupeř přestřelí prázdnou bránu. Něco takového se hned tak nevidí a my jsme měli v tu chvíli kliku, že to nesrovnali. Ale říkal jsem si, to jsme ale trubky, že jsme něco takového vůbec dopustili. Za stavu 2:2 a deset minut před koncem bychom už totiž měli obrovský problém dát ještě gól na 3:2.“

Autor třetí branky Vladimír Hradecký: „Kopal jsem trestňák z výhodné pozice, střela mi navíc sedla, a tak gólman neměl nárok. Celkově to vak nebylo vůbec snadné. Blšany na tom byly velmi dobře nejen kombinačně, ale i fyzicky. Navíc oni se snad poprvé sešli, jak si představovali. Byli jsme trochu zaskočeni, nebyl to od nás standardní výkon. Zpočátku to mohlo vypadat, jak by se nám snad ani nechtělo, bylo však mnoho zásahů do obvyklé základní sestavy. Kluci z dorostu zahráli dobře, přece jen to ale pro ně není snadné, zvyknout si na divizi mužů.“

Debutant v A-týmu Michal Vejvoda: „Bylo to můj první start v divizi a doufám, že ho můžu hodnotit kladně. Před zápasem jsem byl trochu nervózní, ale po pár minutách to ze mne spadlo. Pár chybiček tam bylo, ale jinak myslím, že to bylo celkem v pohodě, vyhrálo se, a to je hlavní. Při zápase mi hodně pomáhali vedle mě Héňa a zezadu Bláža, takže jsem to měl o to lehčí.“

Další debutant Michal Janoušek: „Hrálo se mi celkem dobře, až na pár situací, kdy jsem zbytečně zazmatkoval . Ve druhém poločase se mi hrálo lépe a jsem rád , že se vyhrálo. V zápase bylo dost chyb, které podle mě vyplynuly z nesehranosti a také v šancích jsme si kolikrát překáželi. Podařilo se nám však otevřít skóre, a bylo to o něco lepší. Bohužel ještě do poločasu jsme po zbytečném faulu dostali gól ze standardky, ale ve druhé půli jsme soupeře přitlačili, dali dva góly a bylo hotovo.“

Třetí debutant, střídající Jan Bernard: „Jsem rád, že jsem se dostal na hřiště alespoň na poslední čtvrtinu utkání, a odbyl si tak debut v divizním áčku. Vedli jsme v té chvíli jen o gól a nebylo nic jisté, přestože jsme soupeře tlačili. Uklidnění přišlo až v závěru. Čekal jsem, že zahrajeme lépe, Blšany jsme docela podcenili. Jinak se Švejdisem jsme se střídali na levé straně sestavy.“

Trenér Blšan Josef Němec: „Sešli jsme se v takové sestavě, že ani nebylo nutné, abychom spolu s Horstem Sieglem nastoupili. Máme problém ve chvíli, kdy dostaneme druhý či třetí gól, ten jsme však tentokrát obdrželi až v závěru utkání. pomohl nám vyrovnávací gól na 1:1, takže jsme se dlouho drželi. Měli jsme spoustu šancí, takže to mohu hodnotit jako dobrý zápas. Deset minut před koncem to kluci pěkně vykombinovali, Mašl se krásně uvolnil, ale bohužel pro nás nedal a nevyrovnal. To se prostě stává. Sestupujeme do přeboru, to ano, ale ne kvůli zápasu na Vyšehradě. Při pravidelných trénincích by to bylo určitě lepší.“

Slavoj Vyšehrad – Chmel Blšany 3:1 (1:1)

Branky: 32. Švejda, 64. Baratinskij, 89. Hradecký – 40. Hrechko.

Střely na branku: 10:7. Střely mimo: 14:9. Rohy: 4:0. Ofsajdy: 6:6.

Rozhodčí: Krupa – Martínek, Simmerová. ŽK: Hrechko (Blšany).

Diváků: 123.

Vyšehrad: Blažek – Švejda, Vejvoda, Hendrych, Christov (57. Babašta) – Kohout, Kočí, Janoušek (68. Bernard), Čižikov – Hradecký, Baratinskij (85. Houdek). Trenér Jaroslav Klíma.

Blšany: Stehno – Schuma, Klimeš, Volf, Lancz – Hrechko – Matsiyevych (46. M. Kopecký II.), L. Horváth, Kalanin – Milner (68. Redžič), Mašl. Trenér Josef Němec.