Na závěr bezbranková plichta v Podještědí, celkově 7. místo

„A“-muži Litol, Blšany, Přední Kopanina, Zápy a Brozany. To je výčet mužstev, jež v jarní části sezony zvítězily v Českém Dubu. Vyšehrad na rozdíl od nich ne. V derniéře sezony 2011/12 uhrál v Podještědí jen bezbrankovou a vpravdě hubenou plichtu. V konečné tabulce divize B tak obsadil náš tým 7. příčku, což je oproti loňské „bronzové“ sezoně sešup o čtyři místa dolů.

Oproti předešlému domácímu zápasu s posledními Blšany (3:1) se vrátili do sestavy Nosek s Kubíkem a objevili se v ní i dorostenci Vejvoda s Janouškem, třetí člen týmu U 19 Bernard pak přišel na trávník ve druhém poločase. I tentokrát však chyběli, Horkavý, Zimmermann a Švehla – o brankáři Krčkovi, který již ukončil své hostování na Vyšehradě z Příbrami, ani nemluvě.

Již po několika vteřinách hry vypálil ze střední vzdálenosti Baratinskij, gólman Kobachidze ale jeho střelu pod břevno vytěsnil na roh. Tenhle úvodní moment jako by předznamenal další průběh jednostranného, přesto nakonec remízového střetnutí.

Ve 3. min. se po přihrávce od Kohouta ocitl v čisté gólové šanci Kočí, trefil ale jen gruzínského brankáře. V 9. min. znovu Baratinskij, ač tísněn, namířil z malého vápna po zemi těsně vedle. Dvě minuty nato pak po rohu hlavičkoval zblízka zase těsně vedle. To nebylo vše, ve 12. min. se totiž ocitl před bránou domácích dorostenec Janoušek, nestačil si však zpracovat míč a nezakončil. Tři minuty nato se však pokusil o střelu z dvaceti metrů a trefil tyč!

V úvodní čtvrthodině zápasu tak měl Vyšehrad pět (!) velmi dobrých brankových příležitostí, tři z toho sám Baratinskij.

Šance a situace před českodubskou svatyní přibývaly, při Švejdově hlavičce byl odmáván ofsajd, Kočí střelou z úhlu těsně minul a po jeho příhrávce Janoušek obloučkem těsně přehodil břevno.

Šest minut před pauzou o sobě dala vědět i domácí ofenziva, Jiránek dal jesle Vejvodovi, střelou z úhlu ale těsně minul zadní tyč Blažkov brány.

V poločase učinili trenéři Klíma s Kopřivou dvě změny, kdy Vejvodu s Hradeckým nahradili Čižikov a Babašta, po necelé hodině hry přišel také za Janouška Bernard. Oproti první půli se výrazně změnilo i rozestavení hráčů Vyšehradu. Zadáci domácích měli před očima nové forvardy Babaštu s Čižikovem, z míry je to však očividně nevyvedlo a dál věřili svému hernímu stylu „prešovský beton“.

Ještě než odešel, Janoušek střelou zdálky těsně minul, podobně však dopadli Kočí i hlavičkující Čižikov.

Zle mohl být v 56. min., kdy domácí záložník Pleštil jen těsně přeloboval Blažkovo břevno. Jedna z ojedinělých, zato nebezpečných akcí Severočechů dopadla pro šemíky dobře.

Ostřelování a dobývání na druhé straně pokračovalo, po Kubíkově „propagačce“ následovala nebezpečnější střela Baratinského, již Kobachidze vyrazil s námahou jen před sebe. Švejda po trestném kopu přestřelil a přesně v polovině druhé půle mohl rozhodnout zápas Čižikov. Jedinečnou přihrávku Kočího ale nezužitkoval, z úhlu totiž trefil gólmana. Tahle situace doslova řvala po gólu.

Hned nato se osmělil pro změnu Bernard, také on se jen chytal za hlavu. Gruzínce téměř zaskočil, jeho střela po zemi ale těsně minula tyč.

Ćtvrt hodiny před koncem Vyšehrad konečně dopravil balon do sítě, po přihrávce Baratinského jej doklepl Čižikov. Bohužel mu pomezní Martínek (na lajně byl i týden předtím na Vyšehradě) odmával ofsajd a bylo po radosti.

Pět minut před koncem, během zoufalého tlaku, se ještě pokusil rozhodnout utkání kapitán Hendrych, jeho střela z první však přeletěla břevno a Kobachidze si připsal premiérovou jarní nulu – nemilá to vizitka pro soupeře, tedy pro Slavoj.

Český Dub poprvé na jaře (a teprve podruhé celkově!) uhájil čisté konto, naopak Vyšehrad v odvetné části sezony vyšel 5x střelecky naprázdno – stejně jako Litol. Horší byly v tomto směru na jaře jen Čelákovice, Neratovice (oba 7x), Blšany, Přední Kopanina (oba 8x) a právě Český Dub (11x).

Trenér Vyšehradu Jaroslav Klíma: „Nedali jsme plejádu gólových šancí, pak se najednou lehkovážnost změnila v křeč a přestože jsme chtěli, už to pak nešlo. Bylo to vidět hlavně v závěru, kdy všichni toužili dát gól. Takový byl zápas v Českém Dubu. Asi to koresponduje s celým jarem, kdy jsme spotřebovali na gól v průměru tak tři vyložené šance. Za dvacet minut, při poloviční úspěšnosti v koncovce, jsme tady měli vést 3:0. Také jsme trefili tyč a se štěstím zasahoval gólman domácích. Je to ironie, že to skončilo 0:0, protože tak špatného soupeře jsem snad neviděl. Přístup některých našich hráčů je ovšem takový, že soupeř je slabý a nemůže se nic stát.“

Asistent Milan Kopřiva: „V Českém Dubu jsme měli dva výborné okamžiky: první, kdy jsme nastupovali na hřiště a druhý, kdy jsme z něj odcházeli. Samotný zápas poznamenal či charakterizoval celou jarní sezonu. Takových utkání jsme totiž předvedli víc. Svoji roli v tom sehrálo i částečné podcenění soupeře, který do poslední chvíle ani nevěděl, zda dá dohromady celou jedenáctku. Hráči na to byli upozorňováni, ale je to všechno o jejich přístupu a vztahu k fotbalu. Soupeře, který je na tom daleko hůř než my, nejsme schopni přehrát a přizpůsobíme se tomu, že brání v devíti. Mohli jsme dát alespoň pět gólů, jenomže nedali jsme žádný.“

Kapitán Miroslav Hendrych: „Do desáté minuty to mohlo být 3:0 a bylo by po zápase. Jenomže jeho úroveň byla strašidelná. Soupeř, který odhlašuje divizi, je rád, že se vůbec sejde v jedenácti hráčích, my však nejsme schopni zahrát jednoduché míče, jednoduše zakombinovat. Absolutně si nevyhovíme, abychom se posunuli nahrávkou dopředu. Týden předtím s Blšany to bylo podobné, i když jsme vyhráli 3:1. Přizpůsobíme se hroznému soupeři a sami předvedeme tragický výkon.“

Brankář Martin Blažek: „Domácí hráli jen na brejky, v první půli nějaké šance měli, ale nic vážného jsem řešit nemusel. Naopak my jsme jich měli hodně, jenomže neproměnili ani jednu, a tak se z toho ve druhé půli stala křeč, zoufalost a tragédie. Když už se kluci dostali k pořádnému zakončení, stáli většinou v ofsajdu. Chyběla tomu kvalitní finální přihrávka. Alespoň jsem rád, že jsem si připsal vychytanou nulu, a tak je škoda, že sezona končí.“

Michal Kočí: „Do dvacáté minuty máme pět jasných šancí a nedáme nic, k tomu není co dodat. Potom se to už zase s námi vleče. Domácí s přibývajícím časem zjistili, že by snad mohli nějaký ten bod získat, tak potom začali tvrdošíjně bránit. Zodpovědně zalezli do defenzivy, stáli v osmi lidech na vápně a my nejsme týmem, který umí tohle překonat a rozebrat. Opakuji, chyba byla v úvodní čtvrthodině, pokud bychom v ní vstřelili gól, vyhráli bychom 5:0 nebo 6:0. Vlastně jsme gól dali, jenomže byl z ofsajdu.“

Ivan Baratinskij: „Domácí zalezli v deseti na vápno, a to se pak těžko hraje. Snad jen přes strany. Jenom stáli a čekali, co uděláme. Co se dalo, tak odbránili. Největší moje šance? Hned v první minutě. Nic jsme tady nepředvedli, a to je velké zklamání.“

Michal Janoušek: „Český Dub měl kvalitního gólmana a také nám chyběl alespoň kousek štěstí. Sám jsem byl několikrát v zakončení, mohl jsem to řešit s větším klidem. První poločas ještě ušel, ale ten druhý, to už bylo jen marné dobývání brány domácích. Jsem zklamán, měl to být jasný zápas. Pokazili jsme to.“

Martin Kohout: „Zkoušeli jsme během zápasu měnit posty, po poločase jsem šel dokonce do středu pole a celé naše rozestavení se převoralo, ale ani tohle na domácí neplatilo. V deseti zalezli na vápno a jen odkopávali. Je smutné, že zápas na 10:0 nejsme schopni vyhrát. Problém byl nejen v naší koncovce, ale i v mezihře. Nejsme schopni vyprodukovat jedinou kloudnou situaci, která by skončila gólem a změnila další průběh utkání.“

Radovan Babašta: „Domácí hráli čistě jen ná remízu. Stáhli se na vlastní polovinu, a bylo to pro nás těžké. My sami jsme však kazili i předfinální přihrávky, bylo to z naší strany hektické. Moc jsme chtěli vyhrát a nepodařilo se.“

Trenér Českého Dubu Martin Pěnička: „Jsem mile překvapen, že jsme s tak kvalitním soupeřem uhráli remízu. Konečně jsme také nedostali gól. Sami jsme měli i nějaké ty šance. Nastoupili jsme sice jen v jedenácti bez možnosti střídat, ale kluci to odmakali. Jsem moc spokojen. Přestože se nám postupně celá kostra mužstva rozpadla, v soutěži jsme se zachránili, a tak mohu odsud odejít se vztyčenou hlavou. Divizní fotbal tady v Českém Dubu beztak končí, a je to škoda, když je tady tak krásný areál.“

Podještědský FC Český Dub – Slavoj Vyšehrad 0:0

Střely na branku: 4:9. Střely mimo: 4:17. Rohy: 1:4. Ofsajdy: 0:9.

Rozhodčí: Staněk – Moník, Martínek. ŽK: Hubka, Hauer – Nosek, Hendrych, Kubík.

Diváků: 35.

Český Dub: Kobachidze – Hauer, Tichý, Vlach, Daniel – Valentin, Javůrek, Pleštil, Hon – Hubka, Jiránek. Trenér Martin Pěnička.

Vyšehrad: Blažek – Švejda, Vejvoda (46. Čižikov), Hendrych, Nosek – Kohout, Kočí, Janoušek (57. Bernard), Kubík – Baratinskij, Hradecký (46. Babašta). Trenér Jaroslav Klíma.