Jiráň přišel, viděl a zvítězil! Šemíci porazili Benešov 2:1

„A“-mužstvo – Premiérové mistrovské utkání v nové sezoně 2012/13 má Vyšehrad zdárně za sebou. V předkole Poháru České pošty náš tým porazil na domácím hřišti 2:1 Benešov, když vítěznou branku vstřelil až v 90. minutě Lukáš Jiráň (na snímku). Na hřišti byl přitom v té chvíli teprve tři minuty! Šemíci se střetnou v 1. kole poháru s Rokycany, tedy dalším soupeřem z divizní skupiny A. Hrát se bude v neděli 29. července v 10.15hod znovu na Vyšehradě.

Svěřenci trenérů Jaroslava Klímy a Milana Kopřivy měli v nohou jediný přípravný zápas, v němž remizovali 2:2 s třetiligovým celkem Králova Dvora. Podali velmi dobrý výkon, ale benešovský soupeř, který v uplynulé sezoně bojoval v divizi A o postup do ČFL, nechtěl zůstat pozadu, a tak se diváci rozhodně nenudili.

Již do poločasu měl Slavoj tři vyložené gólové šance. Ve 28. min. Baratinskij technickou střelou po zemi těsně minul. Ve 42. min. Frohnova pohotová střela přímo z voleje šla jen o milimetry vedle vzdálenější tyče. Do třetice v nastaveném čase, po trestném kopu Noska, nabíhající Budějský hlavičkoval rovněž jen o malý kousek vně vzdálenější tyče. Kromě těchto tří velmi nadějných situací to dvakrát zkoušel přímo z trestných kopů Nosek, ale i on těsně minul.

Krátce po změně stran gólman hostí Stareček jen s námahou vytěsnil na roh střelu Kohouta. Další příležitost vyvstala po necelé hodině hry a faulu na Baratinského, leč Budějský z trestného kopu těsně minul.

V 63. min. to už konečně vyšlo, Babašta uplatnil při brejku podél pravé lajny svoji rychlost, soupeř ho zastavil jen faulem a z přímého kopu Nosek přesně našeho nabíhajícího Švejdu- Ten hlavou lízl míč, který zapadl ke vzdálenější tyči: 1:0! Akce, která by snesla určitě vyšší než divizní měřítka…

Hned po rozehrání se však dostal do obrovské šance hostující Páv, nový gólman Vyšehradu Prokeš (v loňské sezoně chytal za Neratovice) ale jeho střelu bravurně zneškodnil. Zanedlouho přece jen kapituloval. V 70. min. benešovský kapitán Turek střelou z přímého kopu přelstil nejen Prokeše, ale i hráče ve zdi před ním a střelou po zemi k tyči vyrovnal na 1:1.

Již o tři minuty později mohl vrátit Vyšehradu vedení Švehla, zahodil však hned dvě vyložené šance za sebou a podobně dopadl i Baratinskij. Deset minut před koncem se měla pískat penalta, když hostující hráč Komárek složil ve vápně Švehlu, píšťalka arbitra však mlčela.

Pět minut před závěrem po trestném kopu Noska Baratinskij v další z mnoha jasných šancí hlavičkoval zblízka vedle, přičemž tohle už mohlo přijít mužstvo v modrých dresech hodně draho. V 89. min. se totiž po zdařilé kličce uvolnil na vápně Turek, jeho technickou střelu pod břevno však na čáře vyhlavičkoval kapitán Slavoje Hendrych!

To už byl na hřišti i Jiráň, jenž vystřídal Babaštu. V 90. min. po rychlém brejku a jedinečné přihrávce od Kočího po zemi efektně napálil „z první“ balon tak, že skončil v horním růžku branky hostí: 2:1! Střela loňského dorostence Jiráně byla tak pohotová a přesná, že proti ní neměl gólman hostí nárok. Vyšehrad odmítl penaltový rozstřel a postoupil do 1. kola domácí pohárové soutěže.

Brankář Josef Prokeš: „Byli jsme jasně lepší, Benešov čekal, co uděláme. Už do poločasu to mělo být 3:0 a bylo by po zápase. Mrzí mě inkasovaný gól, že jsem to nechytil. Jednak jsem neviděl přes zeď, jednak jsem udělal chybný krok za ni a když jsem pak udělal rychlý pohyb zpátky, podjela mi noha a už jsem na míč nedosáhl. Potom ještě Héňa vyhlavičkoval míč zpod břevna. Nakonec to ale všechno šťastně dopadlo a vyhráli jsme.“

Obránce Matěj Vrána: „Oproti dorosteneckému fotbalu to byl určitě rozdíl, hlavně v rychlosti a tvrdosti. V první půli jsem byl trochu nervózní, teprve jsem se rozkoukával, ve druhé půli už to bylo lepší a nakonec z toho mám docela dobrý pocit. Byli jsme o hodně lepší než Benešov a zaslouženě jsme vyhráli.“

Autor vítězné branky Lukáš Jiráň: „Myslím, že líp jsem se uvést nemohl, vystřídal jsem a dal gól. Chtěl bych ale hlavně pochválit Kočku za krásnou přihrávku s přesným načasováním. Jít to o zlomek vteřiny později, byl bych v ofsajdu. Takhle už to pro mě nebyl problém zakončit. Věděl jsem, že musím střílet hned z první, kdybych šel totiž do kličky, stáli by pak proti mně oba stopeři soupeře. Jsem rád, že jsem zvolil pro danou chvíli to nejlepší řešení a střela letěla k tyči tam, kam jsem chtěl. Gólman se tam nestihl přesunout. Asi mě to ale bude něco stát, myslím, že mě Fronka skásne…“

Navrátilec z Dobřichovic Jakub Frohna: „Po celý zápas jsme byli lepší, měli jsme ho pod kontrolou s výjimkou čtvrthodinky ve druhé půli, kdy jsme také dostali gól. Nakonec jsme udeřili po brejku v devadesáté minutě a vyhráli. Myslím, že jsme nehráli zrovna špatný fotbal a postoupili do dalšího kola, tak budou snad i trenéři spokojeni. Nejen s výsledkem, ale i s naším herním projevem. Tým je dobře postavený, ještě by to chtělo doplnit kádr tak dvěma, třemi hráči.“

Asistent Milan Kopřiva: „Odehráli jsme už předtím přípravný zápas s Královým Dvorem, kde jsme podali solidní výkon. Bylo znát, že se nám vrátili někteří zkušení hráči, navíc se chytil na postu levého beka mladý Vrána. Proti Benešovu jsme byli po celých devadesát minut lepším týmem, ale máme za sebou teprve několik dní přípravy, tak z toho hodnocení nechci dělat vědu. Navzdory naší převaze, kdy jsme měli řadu šancí a navíc po faulu na Švehlu měla být penalta, to mohlo dopadnout i obráceně – Benešov měl dvě gólové situace, jednu proměnil a při druhé vyhlavičkoval míč na čáře Héňa. Teď půjde i o to, aby se nám podařilo udržet kádr hráčů pohromadě. Pokud se to podaří a budeme takto pokračovat, měli bychom hrát jednoznačně o špičku divize a tudíž i o postup do třetí ligy. Zůstane tu hodně mladých hráčů, které známe už z minulé sezony, musejí se ale ještě vykopat, neboť rozdíl mezi dorostem a muži je znát.“

Trenér Benešova Martin Bárta: „Nastoupili jsme bez tří hráčů obvyklé základní sestavy, brankáře Capoucha, Braného a Štěpána. Do poločasu byl iniciativnější Vyšehrad, který předvedl, že má výborné standardky. Pak se to přelévalo sem a tam. Postupem času zápas gradoval, což bylo jistě zajímavé pro diváky. Ti se asi už těšili na penalty, ale domácí jim to pokazili. Blahopřeju jim k postupu, ale i tak jsem s výkonem našeho týmu spokojen.“

Slavoj Vyšehrad – SK Benešov 2:1 (0:0)

Předkolo Poháru České pošty.

Branky: 63. Švejda, 90. Jiráň – 70. Turek. Střely na branku: 8:6. Střely mimo: 15:4. Rohy: 6:4. Ofsajdy: 3:1.

Rozhodčí: Benedikt – V. Němec, Štuk. ŽK: Komárek (Benešov).

Diváků: 115.

Vyšehrad: Prokeš – Budějský, Hendrych, Nosek, Vrána – Frohna, Švejda (64. Švehla), Kočí, Kohout – Babašta (87. Jiráň), Baratinskij. Na lavičce byli ještě připraveni Janoušek, Houdek, Zimmermann a Lochman. Trenér Jaroslav Klíma.

Benešov: Stareček – Vrňák (78. Hronek), Komárek, Hrubý, Zoubek – Bredler, Žák, Bubeník (55. Večera) – Turek, Páv – D. Němec. Trenér Martin Bárta.