Přijďte v neděli na Meteor, hrajeme první pražské derby

„A“-muži Čtvrtý proti prvnímu – lepší pozvánka na nedělní dopolední derby Meteor Praha VIII – Slavoj Vyšehrad než postavení obou pražských rivalů v tabulce ani nemůže být. Samozřejmě se jedná rovněž o šlágr celého 5. kola divize B.

Naši borci v dosavadních čtyřech kolech dosud neztratili ani bod, a tak budou obhajovat své postavení na vedoucí příčce. Svěřenci trenérů Jaroslava Klímy a Milana Kopřivy se navíc mohou těšit na atraktivní pohárový souboj s prvoligovými Teplicemi, jenž se bude hrát 26. září.

V Libni padla i vršovická Bohemka!

Náš libeňský rival pro změnu získal velký respekt a obdiv zejména tím, že ve 2. kole Poháru České pošty vyřadil exprvoligové Bohemians 1905. Meteor pod vedením trenérů Josefa Pletichy a Jana Vávry nejenže vršovické klokany vyřadil, dokonce je porazil v normální hrací době výsledkem 3:1! Zatímco Vyšehrad ve 3. kole poháru vyzve Teplice, v Libni se koncem září představí Jablonec.

Teď je tady však divizní derby, které by si pražští fanoušci rozhodně neměli nechat ujít – tím spíš, že mu tentokrát v neděli dopoledne ani nekonkurují zápasy Viktorie Žižkov či Admiry.

Vyšehrad naposledy v divizi B doma přejel 4:1 Brozany, zatímco Meteor prohrál 0:1 v derby na Motorletu. Z Jinonic si tak odvezl svoji první letošní porážku, která byla zčásti i daní za předchozí pohárový triumf. Navíc poprvé v nové sezoně vyšel střelecky naprázdno.

Daň za postup – zranění kanonýra Fíčka

V zápase s Bohemkou zaplatil Meteor za svůj postup nesmírně vysokou dań, zranil se mu totiž obávaný kanonýr Jan Fíček. A potom samozřejmě moc chyběl na Motorletu. Třiatřicetiletý kapitán libeňského týmu byl v minulé sezoně nejlepším pražským kanonýrem napříč soutěžemi od I. ligy až po přebor, když nastřílel dohromady famózních 37 branek! Z toho třicet jich dal v divizi, jednu v poháru a k tomu dalších šest za B-tým Meteoru v pražském přeboru.

„Viděli jsme Meteor v derby na Motorletu a přestože mu chyběli klíčoví hráči Fíček s Jandou, je jasné, že nás v neděli nečeká nic lehkého. Bude to zase jiný zápas než byly ty dosud, navíc derby v zajímavém prostředí s historickou tribunou,“ uvedl jeden z dvojice vyšehradských trenérů Milan Kopřiva.

Příznivá bilance z předešlých dvou sezon

V předchozích dvou sezonách jsme odehráli s Meteorem čtyři utkání s příznivou bilancí 3 výhry – 1 remíza – 0 porážek. Předloni v srpnu v zahajovacím utkání ročníku 2010/11 jsme zvítězili v Libni 1:0 gólem Budějského z penalty po faulu na Kavku, odveta se konala coby jarní premiéra na Vyšehradě a skončila remízou 2:2. V uplynulé sezoně 2011/12 jsme na podzim na Meteoru opět vyhráli, ale po velkém zvratu, když domácí vedli už 2:0. Ještě do poločasu však vyrovnal dvěma góly Bošanský a v 87. min. utkání vstřelil naši vítěznou branku Kavka! Letos na jaře se hrála odveta na Vyšehradě, již jsme vyhráli 2:1 díky trefám Kočího a Hradeckého již z prvního poločasu.

Meteor je kombinačně zdatný protivník

„Tenhle poslední vzájemný zápas na jaře nám ukázal, že Meteor je společně s Žatcem kombinačně nejlepším soupeřem. Teď v neděli se tedy ukáže, jak na tom jsme. Uvidíme, zda se projeví na hře domácích absence Fíčka,“ řekl záložník Vyšehradu Michal Kočí.

„Kočka“ nastoupil ve středové řadě poprvé vedle Jana Mojdla, tedy posily z Příbrami, jenž hned ve svém premiérovém zápase za Slavoj dal Brozanům dva góly! „Honza Mojdl přesvědčil, že pro nás bude určitě velkou posilou. Jsou na něm vidět zkušenosti z vyšších soutěží, není zbrklý a dokáže přidržet balon. Dobře čte hru, díky čemuž umí i dobře rozehrát balon,“ pochválil jej Milan Kopřiva.

„Věřím, že v neděli na Meteoru znovu uspějeme. Musíme však hrát hned od začátku naplno a nedopustit v první půli opakování loňského scénáře, kdy jsme brzy prohrávali 0:2,“ připomněl obránce Tomáš Nosek.

„Před rokem mi zápas na Meteoru nevyšel, už v první půli jsem byl střídán. Pokud se dám do neděle zdravotně dokupy s bolavými třísly, doufám, že to odčiním. Nechci nijak přeceňovat, že Meteor porazil v poháru Bohemku, očekávám vyrovnané a bojovné derby,“ řekl k nadcházejícímu derby další zadák Lukáš Budějský.

„Na Meteor mám hezké vzpomínky, před rokem jsem tam dal v závěru zápasu vítězný gól,“ doplnil útočník Tomáš Kavka.

Výkop je v 10.15 h. řídí rozhodčí Kotalík

Utkání Meteor Praha VIII – Slavoj Vyšehrad se hraje v neděli 9. září od 10.15 hod. a řídí jej rozhodčí Petr Kotalík z Božetic u Milevska s asistenty Jaromírem Štukem ze Sezimova Ústí a Markem Janíčkem z Dešné u Dačic.

podzim 1982, divize B: Meteor - Vyšehrad 1:0

jaro 1983, divize B: Vyšehrad – Meteor 1:2 (17. dubna 1983)

podzim 1984, divize C: Vyšehrad – Meteor 2:1

jaro 1985, divize C: Meteor – Vyšehrad 2:0

podzim 1985, divize C: Vyšehrad – Meteor 2:2

jaro 1986, divize C: Meteor – Vyšehrad 2:1

podzim 1998, pražský přebor: Meteor – Vyšehrad 2:1

jaro 1999, pražský přebor: Vyšehrad – Meteor 2:0

8. 8. 2010, divize B: Meteor – Vyšehrad 0:1 (branka: 61. Budějský z pen., 235 diváků)

13. 3. 2011, divize B: Vyšehrad – Meteor 2:2 (branky: 23. Horkavý, 82. Budějský – 69. Hrubeš, 87. Jiřík, 520 diváků)

11. 9. 2011, divize B: Meteor – Vyšehrad 2:3 (branky: 10. Svoboda, 34. Omcirk – 37. a 41. Bošanský, 87. Kavka, 190 diváků)

8. 4. 2012 (divize B): Vyšehrad – Meteor 2:1 (branky: 5. Kočí, 25. Hradecký – 70. Fíček, 211 diváků)

pozn.: v sezoně 2007/08 se v pražském přeboru utkal s Meteorem Vyšehrad B, přičemž oba vzájemné souboje vyhrál Meteor výsledkem 4:0

Dosavadní zápasy Meteoru v nové sezoně

Meteor – Roudnice nad Labem 2:2 (1:0), na penalty 4:2 Pohár České pošty, 1. kolo. Branky Meteoru: Janda II., Fíček, rozhodující penalta Bořuta.

12. 8. Meteor – Neratovice 2:0 (1:0) Divize B, 1. kolo. Branky: Fíček a Janda II.

19. 8. Žatec – Meteor 2:2 (1:0) Divize B, 2. kolo. Branky: Fíček a Junek.

26. 8. Meteor – Čelákovice 2:0 (1:0) Divize B, 3. kolo. Branky: vlastní a Fíček.

Meteor – Bohemians 1905 3:1 (1:0) Pohár České pošty, 2. kolo. Branky: Fiček z pen., Jelínek, Bořuta z pen.

1. 9. Motorlet - Meteor 1:0 (1:0) Divize B, 4. kolo.

Dosavadní zápasy Vyšehradu v nové sezoně

Vyšehrad – Benešov 2:1 (0:0) Pohár České pošty, předkolo. Branky: Švejda a Jiráň.

Vyšehrad – Rokycany 5:1 (2:0) Pohár České pošty, 1. kolo. Branky: Kavka 3, Švehla, Budějský.

Úvaly – Vyšehrad 1:3 (1:0) Divize B, 1. kolo. Branky: Wulkan, Babašta, Kavka.

Vyšehrad – Český Brod 2:0 (2:0) Divize B, 2. kolo. Branky: Budějský, Kavka.

Lovosice – Vyšehrad 0:2 (0:1) Divize B, 3. kolo. Branky: Zachariáš z pen., Babašta.

Vyšehrad – Písek 2:0 (1:0) Pohár České pošty, 2. kolo. Branky: Babašta, Kavka.

Vyšehrad – Brozany 4:1 (3:0) Divize B, 4. kolo. Branky: Mojdl 2, Hendrych, Budějský.