První ztráta přišla v derby

„A“-muži – Až osmé mistrovské utkání v nové sezoně dopadlo jinak, než vítězstvím Slavoje Vyšehrad. Po třech výhrách v poháru a čtyřech v divizi B náš tým podlehl v derby na Meteoru 0:1, přestože měl víc ze hry. Tento výsledek tak korunoval celkově černý víkend, protože juniorka v I. A třídě a U 19 v České lize dorostu utržily ve svých zápasech dokonce debakl. Jediným pozitivem budiž fakt, že se naše áčko – díky zaváhání Motorletu v Neratovicích – udrželo v čele divizní tabulky.

Pro zápas v Libni už měli trenéři Jaroslav Klíma s Milanem Kopřivou poprvé k dispozici stopera Jirku Mošnu, hráče Sparty, který v předchozí sezoně hostoval v Motorletu a v úvodu té letošní nehrál kvůli zranění. Nastoupil uprostřed obrany vedle kapitána Hendrycha, před nimi pak operovala dvojice středopolařů Mojdl – Kočí.

Už ve 3. min. se dostal do šance právě Mojdl, na rozdíl od zápasu s Brozany ale neměl seřízená mířidla a hlavičkoval vedle. Mimo tři tyče letěl i Kočího pokus. V polovině první půle proletěl nadějný centr Budějského vápnem domácích, aniž by ho někdo zasáhl. Babaštovi a Kavkovi pro změnu pozorní domácí zadáci stihli ukopnout míč dříve, než stihli vypálit. Tři minuty před pauzou pak velmi dobrou Kohoutovu střelu gólman Kohlbeck vyrazil na roh.

Meteor se vůbec dlouho soustředil hlavně na defenzivu a jedinou vážnější střelou v první půli se prezentoval po půlhodině hry, Jelínek však o metr přestřelil.

Pět minut po změně stran trenéři poslali na hřiště Balcárka a s jeho příchodem výrazně vzrostla útočná aktivita našeho mužstva. Kubík ale trefil jen dobře postaveného Kohlbecka, který vzápětí vyhrál také souboj o míč s Kavkou. Nosek z hranice vápna přestřelil a o chvilku později Kavkovu střelu, jež měla gólové parametry, rozchytaný Kohlbeck dokázal robinzonádou vytěsnit na roh. Podobným způsobem si poradil také se střeleckým pokusem Kočího.

Úvodní čtvrthodina druhé půle byla tou pasáží hry, v níž měl Slavoj minimálně jedním gólem potvrdit svoji převahu, ale nestalo se, Meteor se vymanil z hluboké defenzivy a v 65. min. se dostal do gólové příležitosti Junek. Jeho hlavička z malého vápna ale mířila těsně nad. Krátce nato trenér Pleticha Junka stáhl ze hry a poslal za něj na hřiště Bublíka, jenž po pěti minutách na trávníku rozhodl o osudu derby.

V 72. min. Kubík zahrál míč do autu, než se ale stihla naše defenziva zformovat, domácí rozehráli aut, Bublík se ocitl za zády stoperů Slavoje a s potřebnou dávkou štěstí prostřelil po zemi Prokeše: 1:0.

Na rozdíl od loňského zápasu na Meteoru se tentokrát šemíci nedokázali s nepříznivým vývojem utkání vyrovnat. Sedm minut před koncem mohl ještě srovnat skóre Mojdl, jeho rána však letěla nad.

Vyšehradu tentokrát chybělo potřebné štěstí, jež měl v předchozích dvou vzájemných zápasech v Libni. Předloni jsme zde vyhráli díky gólu Budějského z penalty a loni Kavkovou trefou tři minuty před koncem. Meteor byl lepší i letos na jaře v zápase na Vyšehradě, kdy Slavoj vyhrál 2:1. Tentokrát se už karta otočila v jeho prospěch.

V příštím zápase 6. kola divize B náš tým hostí v neděli 16. září od 10.15 hod. soupeře z Neratovic.

Asistent Milan Kopřiva: „Nezvládli jsme to, přestože jsme se před zápasem cítili být v pohodě. Tím spíš, že máme v týmu posily v podobě Honzy Mojdla, Michala Drápely a nejnověji také Jirky Mošny. Domácím stačily na tři body vůle, bojovnost a zarputilost, protože si byli jistě vědomi toho, že jejich tým není zdaleka tak kvalitní jako Vyšehrad. Možná jsme si mysleli, že jsme přistoupili k zápasu zodpovědně, ale stejně to bylo málo. Během zápasu nám odešla hra středových hráčů, ať už Michala Kočího či Jirky Mošny, na kraji pak Martina Kohouta. Nakonec po hrubkách Jirky Kubíka a Míry Hendrycha soupeř vystřelil jednou na naši bránu a dal z toho gól. Pak se bavme o tom, kde a jak máme vykrývat prostory hřiště. Nezvládli jsme situaci, kdy šlo balon v klidu zahrát do autu, a byli jsme za to takhle potrestáni. To se stát nesmí. Kromě toho jsme byli málo efektivní a nedokázali zužitkovat množství rohů, přestože Bouda i Nosál umějí standardky kopat. Když už to takhle dopadlo, že jsme dostali facku, musíme si z toho vzít ponaučení, aby se nám to příště nestávalo.“

Brankář Josef Prokeš: „Minulý zápas s Brozany nám vyšel podle představ, tentokrát to byl pravý opak. V poli jsme byli lepší, i když moc šancí jsme zase neměli. Škoda té nevyužité, co měl Kafe. Kdyby to dal a vedli jsme, tak jsme tu vyhráli. Pak neuhlídáme jednu situaci z autu, školácká chyba, která se nestává ani u mládeže, a inkasujeme rozhodující gól. Héňa na to nedosáhl, Mošnič trochu pozdě zavřel prostor a útočník domácích šel na mě sám. Propálil mě střelou po zemi, bohužel to trefil zcela přesně. Příští zápas hrajeme z Neratovicemi, za něž jsem chytal v minulé sezoně, bude to pro mě prestižní. Na to se těším, doufám, že budu moct chytat. A také věřím, že vyhrajeme.“

Kapitán Miroslav Hendrych: „Jirka Kubík odehrál míč ve skluzu do autu, hráč soupeře nelenil, viděl, že jsem Jirku křižoval a byl jsem vzdálen od nabíhajícího útočníka, který byl v tu chvíli volný. Mošnič u něj taky nebyl, tak toho domácí hráč, který házel aut, pohotově využil. Měli jsme v zápase víc ze hry, ale nedali jsme jasné šance, a za to jsme byli následně potrestáni. Nebyl to dobrý výkon, proto jsme zaslouženě prohráli.“

Debutant Jiří Mošna: „Nastoupil jsem po dlouhé pauze způsobené zraněním vazů v kotníku a dvou trénincích, přesto bych od sebe očekával na hřišti víc. První půle patřila nám, druhá už byla bez pohybu. Škoda, že jsme v jednu chvíli zaspali, nestihli se vrátit, a inkasovali. Opravdu škoda.“

Jiří Kubík: „Seběhlo se to rychle, teď vím, že jsem měl ten míč raději zakopnout někam přes tribunu. Rychlá rozehrávka domácích nás zaskočila, nezastoupili jsme se, nabíhající útočník pak zavřel oči a po zemi mezi nohama prostřelil našeho gólmana. Bylo to těžko chytatelné, ale to je fotbal.“

Jan Mojdl: „Škoda nevyužité šance Kafeho ve druhé půli, kdyby to dal, šli bychom do vedení my. Pak jsme po naší nepochopitelné chybě při autu domácích dostali góla. Meteor, který se skoro nedostal na naší půlku a jenom nakopával, nás potrestal v podstatě z ničeho. Chybělo nám štěstí z předchozího zápasu s Brozany. Vedro nám nevadilo, spíš horší terén na Meteoru. Balon tady hodně uskakoval.“

Martin Kohout: „Nepodali jsme výkon, jaký se od nás očekával. Sám za sebe mohu říct, že to byl můj nejhorší zápas. Moc jsme se nedostávali do vyložených šancí a když už nějaké přišla, jako například ta Kafeho, tak to bylo po chybě domácích. Hrozně jsme kazili, tak mizerný zápas se snad nemůže opakovat, pokud chceme postoupit do ČFL.“

Autor jediné branky utkání Ondřej Bublík: „Útočník jde na hřiště s tím, že má dát gól, a to se mi také povedlo. Měl jsem štěstí, dostal jsem výborný balon od Honzy Jelínka, kdy rychle zareagoval na situaci, obránci Vyšehradu už na to nedosáhli a bylo hotovo. Je to perfektní hlavně pro celý mančaft. Petr Junek, jehož jsem střídal, si odpracoval svoje, makal, dřel, ale netrefil se. Je to první gól za áčko Meteoru od mého příchodu z juniorky Bohemians 1905, už předtím jsem však dva za béčko Meteoru v pražském přeboru.“

Meteor Praha VIII – Slavoj Vyšehrad 1:0 (0:0)

Branka: 72. Bublík. Střely na branku: 1:3. Střely mimo: 8:12. Rohy: 6:9. Ofsajdy: 3:0.

Rozhodčí: Kotalík – Štuk, Janíček. ŽK: P. Janda II – Mošna, Budějský, Kubík, Kavka.

Diváci: 220.

Meteor: Kohlbeck – Jurčík, Moudrý, Daňhel, Boruta – Štefan – Jelínek, P. Janda II, P. Janda I (81. Trnka), Omcirk (59. Míča) – Junek (67. Bublík). Trenér Josef Pleticha.

Vyšehrad: Prokeš – Budějský, Mošna, Hendrych, Nosek – Kohout (90.+1 Houdek), Mojdl, Kočí, Babašta (50. Balcárek, 85. Baratynskyy) – Kubík, Kavka. Na lavičce byl ještě připraven brankář Drápela. Trenér Jaroslav Klíma.

Střelci branek A-týmu (divize + Pohár České pošty):

6 – Kavka (z toho 4 v poháru)

3 – Babašta (1 v poháru), Budějský (1 v poháru)

2 – Mojdl

1 – Hendrych, Jiráň (v poháru), Švehla (v poháru), Švejda (v poháru), Wulkan, Zachariáš

Nahrávači na góly (divize + Pohár České pošty):

5 – Nosek (z toho 2 v poháru)

2 – Balcárek (1 v poháru), Baratynskyy (1 v poháru), Budějský (1 v poháru), Kavka (1 v poháru), Kočí (1 v poháru), Kohout

1 – Jiráň (v poháru), Kubík (v poháru), Švehla (v poháru)