Druhé derby, druhé zklamání

„A“-muži – Pražská derby se pomalu stávají pro tým Vyšehradu noční můrou. Čtyři týdny po prohře 0:1 na libeňském hřišti Meteoru Slavoj podlehl také v Jinonicích domácímu Motorletu 1:2. Jiné porážky na podzim nejsou, pouze s pražskými rivaly v divizi B. Nejbližším vystoupením šemíků je nyní utkání 3. kola Poháru České pošty s prvoligovými Teplicemi – hraje se ve středu 10. října od 16.00 h na Vyšehradě.

Oproti předchozímu zápasu s posledními Čelákovicemi (6:0) došlo k pěti změnám v základní sestavě. Z celé defenzivní skladby proti Unionu (včetně gólmana) tak zbyl jen stoper a kapitán Hendrych. Chyběli distancovaný brankář Prokeš, zdravotní potíže měl Budějský, nebyl ani Zachariáš a vlašimské duo z předešlého zápasu Kucalas – Kraus. Naopak po třízápasové pauze se vrátil Nosek, v základu se objevil i Kubík a z Vlašimi přišli brankář Pávek, Jeřábek a teprve 17letý Matoušek.

Na stadion v Jinonicích obvykle chodí jen hrstka skalních fanoušků, tentokrát se jich však sešly dvě stovky – trojnásobek obvyklého počtu. Řada diváků držela palce hostujícímu týmu, ten je však tentokrát zklamal.

Hned úvodní minuta střetnutí naznačila, že podobně jako na jaře i tentokrát přijdou na hřišti Motorletu problémy. Belan vysunul do slibné šance Podzemského a jeho střela jen těsně minula Pávkovu branku. V 8. min. se ocitl v další výhodné pozici Brodský, trefil ale jen záda svého spoluhráče a navíc byl odmáván ofsajd. O čtyři minuty později to tedy Brodský zkusil jinak, přímo z rohu trefil vzdálenější tyč branky Vyšehradu!

Lídr tabulky se dostal k prvnímu střeleckému pokusu až v 19. min. a ještě díky trestnému kopu. Noskovu střelu zblokovala zeď domácích. Ti pokračovali v ofenzivě do nečekaně a velkoryse otevřeného prostoru, Belan ze skrumáže pálil po zemi těsně vedle a po rohu Jaroš už téměř hlavou překonal Pávka, obrana Vyšehradu ale přece jen stihla včas zasáhnout.

Zhruba po dvaceti minutách se tým v modrých dresech konečně probudil. O zakončení se pokusil Kočí, první jeho střelu vyrazil brankář Foferka na roh a při druhé, kdy mu „namazal“ Kavka, těsně minul vzdálenější tyč. Po půlhodině hry to Kočí zkoušel jako asistent, z jeho přihrávky ale mladý Matoušek přestřelil. Krátce nato se dvakrát ukázal Jeřábek, nejprve jeho centr proletěl vápnem domácích a ti si oddychli, že je nikdo z hráčů hostí neatakoval, vzápětí v jasné gólové šanci pálil nad. Vyšehrad měl v tomto úseku hru ve své moci a zdálo se být otázkou času, kdy padne první gól.

Padl, ale do branky Vyšehradu. A padl ne jeden, ale hned dva góly – v průběhu necelé minuty na samém sklonku první půle. Ve 44. min. na chvilku zaspal Kohout a domácí hráč Osvald tak měl čas zleva odcentrovat: Brodský střelou k tyči propálil Pávka a rázem to bylo 1:0. Hned po rozehrání se domácí zmocnili míče a Pyšek střelou na bližší tyč zvýšil už na 2:0. Dva slepené góly do šatny…

Do druhé půle vyběhl Houdek místo Kubíka a domácí gólman Foferka byl v permanenci. Jeho pozornost prověřil Nosek falšovanou střelou pod břevno přímo z rohu, vzápětí Foferka sebral míč pronikajícímu Kavkovi. V 56. min. se však stal naopak vítězem jejich minisouboje útočník Vyšehradu. Mojdl vybojoval míč, posunul jej na nabíhajícího Kavku a ten ostrou umístěnou ranou propálil Foferku: 2:1!

O čtyři minuty později mohl Kavka vyrovnat, sám před gólmanem ale promáchl neposedný skákající balon. Do jasné šance se dostal jen o minutu později Houdek, leč po centru Noska hlavičkoval zblízka těsně nad. Tady byla šance nejen na vyrovnání, ale možná i na úplný obrat v zápase. Bohužel, nestalo se.

Ve zbývající půlhodině utkání se už nic podstatného neurodilo, a tak se Motorlet znovu radoval, že obral tým Vyšehradu o body. Naděje, že šemíci téměř přesně po deseti letech dobudou sídlo svého jinonického rivala, se opět rozplynula.

Asistent Milan Kopřiva: „Nastoupili jsme sice sebevědomě, ale vlastními a nevynucenými chybami jsme dostali sama sebe pod tlak. Prvních dvacet minut jsme se jen bránili, nakonec jsme to ustáli a začali si vytvářet šance. Ještě za stavu 0:0 jsme měli kopat penaltu za evidentní faul domácích na našeho útočníka, ale nestalo se. Naopak po dvou katastrofálních chybách jsme inkasovali v závěru poločasu dva góly. Mužstvo, které chce usilovat o postup, si nemůže dovolit takovým přístupem prohospodařit celý poločas. Druhá půle už proběhla v naší režii, bohužel jsme dali jen jeden gól. Měli jsme tenhle zápas minimálně zremizovat, byla možnost ho i otočit v náš prospěch. O to víc nás porážka mrzí.“

Kapitán Miroslav Hendrych: „Co si budeme povídat, Motorlet je jeden z nejlepších soupeřů v této soutěži. Už několik let podává stabilní výkony. Dnes rozhodlo, že jsme nesmyslně zachrápali na konci první půle. Kafe pak ve druhé půli snížil a mohl i vyrovnat, bohužel se nepodařilo.“

Tomáš Nosek: „Derby jsme prohráli v závěru první půle, kdy jsme po individuálních chybách dostali během minuty dva góly. Tohle se nám přece nemůže stávat… Je to škoda, protože ve druhé půli už Motorlet nic neměl a když jsme dali kontaktní gól, myslel jsem si v tu chvíli, že to ještě celé otočíme. Bohužel, nestalo se.“

Jiří Kubík: „První poločas se mi nepovedl, proto jsem byl střídán, navíc mám nateklou holeň. Zase jsme tady podali špatný výkon. Motorlet byl na nás šíleně vyhecovaný, naopak my jsme byli zakřiknutí. To hrálo velkou roli. Domácí nakopávali balony dopředu a vsadili na souboje, které jim často vycházely.“

Oto Houdek: „V první půli jsme dělali zbytečné chyby vzadu a tím jsme se dostali pod tlak. Před poločasem jsme inkasovali ze dvou střel zdálky. Ve druhé půli jsme si to dali víc po zemi, roztáhli to, a dostali se do několika šancí. Kafe dal gól a je jen škoda, že hned nato se netrefil i podruhé. Nevím, asi jsme to trochu podcenili. Motorlet nás účinně napadal a jak jsem řekl, my jsme pak vzadu chybovali.“

Trenér Motorletu Salem Hebousse: „Vypadá to, že Vyšehrad je asi naším oblíbeným soupeřem. Kluci do toho dali srdce. Druhý náš gól byl sice se štěstím, ale za tu bojovnost jsme si tři body zasloužili. Vyšehrad podal ve druhé půli výborný výkon, měli jsme obavy o výsledek, ale bylo to víc o bojovnosti než o fotbale, takže jsme to nakonec zvládli. Překvapilo mě, že nám dal soupeř v první půli hodně prostoru ke hře, čekal jsem, že na tom bude lépe. Asi má derby takový náboj, že to Vyšehrad prostě nezvládl. Vyhrává ten, kdo je nervově a kondičně lépe připraven.“

FK Motorlet Praha – FK Slavoj Vyšehrad 2:1 (2:0)

Branky: 44. Brodský, 45. Pyšek – 56. Kavka.

Střely na branku: 11:7. Střely mimo: 4:8. Rohy: 4:10. Ofsajdy: 8:3.

Rozhodčí: Haleš – Tryzna, Staněk. ŽK: Novotný, Karbulka, Pyšek, Strnad – Jeřábek, Baratynskyy.

Diváků: 200.

Motorlet: Foferka – Machurka, Brůžek, Jaroš, Karbulka – Podzemský (67. Novotný), Brodský, Osvald, Tvrdý (62. Strnad) – Pyšek (90.+1 Dejl), Belan. Trenér Salem Hebousse.

Vyšehrad: Pávek – Kohout, Hendrych, Nosek, Kubík (46. Houdek) – Zimmermann (88. Baratynskyy), Mojdl, Matoušek, Jeřábek – Kočí, Kavka. Na lavičce byli ještě připraveni Wulkan a brankář Drápela. Trenér Jaroslav Klíma.

Střelci branek A-týmu (divize + Pohár České pošty):

12 – Kavka (z toho 4 v poháru)

3 – Babašta (1 v poháru), Budějský (1 v poháru), Mojdl

2 – Kočí

1 – Hendrych, Houdek, Jeřábek, Jiráň (v poháru), Kraus, Švehla (v poháru), Švejda (v poháru), Wulkan, Zachariáš, Zimmermann

Nahrávači na góly (divize + Pohár České pošty):

5 – Nosek (z toho 2 v poháru)

4 – Kavka (1 v poháru), Kočí (1 v poháru)

3 – Kohout, Mojdl

2 – Balcárek (1 v poháru), Baratynskyy (1 v poháru), Budějský (1 v poháru), Jeřábek

1 – Jiráň (v poháru), Kubík (v poháru), Prokeš, Švehla (v poháru), Zachariáš, Zimmermann