Dva góly Mošny = výhra 2:0 a také návrat do čela tabulky!

„A“-muži Šemíci jsou znovu v čele tabulky divize B! Zatímco dosud vedoucí Meteor v 11. kole doma jen remizoval s nováčkem z Úval 1:1, náš tým překonal již v první půli kritické chvíle v utkání se Sokolem Libiš a díky dvěma trefám Jirky Mošny po změně stran vyhrál 2:0. Čtyři kola před koncem podzimní části Vyšehrad kraluje tabulce s 25 body a díky lepšímu skóre před Motorletem, zatímco Meteor, jenž klesl na třetí místo, ztrácí jen bod.

V porovnání s předchozím zápasem v Litoli, kde Slavoj vyhrál 6:3 došlo v základní sestavě k jediné změně, a to na postu levého záložníka. Vrátil se Kohout, mezi náhradníky usedl Zimmermann. Na ní se tak objevili čtyři loňští dorostenci.

Libiš přijela s taktikou obezřetné až úzkostlivé defenzivy, ale vyčítat jí tento způsob hry by nebylo fér. Do divize postoupila až z pátého místa Středočeského krajského přeboru, navíc měla a nadále má na svém kontě stále jen jeden podzimní skalp – posledních Čelákovic.

Přesto se v defenzivě Sokola objevily již brzy trhliny. Ve 12. min. se po přihrávce od Mojdla dostal do gólové šance Mošna, v rozhodující chvíli však promáchl míč a bylo po šanci. Další přišla o deset minut později, po rohu Noska Budějský na zadní tyči hlavičkoval zblízka vedle a sám byl dost překvapen, proč z toho nebyl gól. Ve 30. min. zahrával Budějský přímý kop, Mošna míč nezasáhl, zato nabíhající Hendrych u zadní tyče ano. Míč ale po jeho dorážce odskočil jen od tyče do zámezí.

V té době už měl však kapitán Vyšehradu na svém kontě pasiv jednu žlutou kartu a ve 32. min. po zbytečném faulu před lavičkou hostí na Paleje viděl i druhou! Od 32. min. tak byl Vyšehrad nečekaně oslaben o jednoho muže v poli, což nevěstilo nic dobrého.

Již o sedm minut později se však poměr sil vyrovnal. Kubík zajel při souboji o míč docela ostrým zákrokem do jednoho z protihráčů, byl mu odpískán faul, viděl žlutou kartu, to se ale stoperovi Libiše zdálo být málo a návalu emocí strčil strčil Kubíka v přerušené hře do hrudi. Také on tedy již v první půli putoval se sklopenou hlavou a vizitkou červeného hříšníka předčasně pod sprchy.

Po změně stran bylo vidět, že šemíci přišli z kabiny s důkladně „umytými hlavami“ a pustili se s vervou do soupeře. Na centr Švejdy před bránu Kohout ještě nedosáhl, ale v 54. min. se už skóre poprvé měnilo. Kočí našel před bránou volného Mošnu a ten s přehledem a klidem zavěsil: 1:0!

V 64. min. pálil Kavka z úhlu vede, vzápětí trerstný kop Kočího odvrátili hosté na roh. Další pokusy Mošny i Noskovy trestné kopy efekt nepřinesly. Deset minut před koncem se vyznamenal gólman Lomský, když vyrazil Kavkovu ránu do zámezí.

V 85. Min. po přihrávce od Kavky prostřelil Mošna libišského brankáře podruhé a uzavřel na 2:0! Ještě o dvě minuty později mohl přidat třetí branku Kočí, z hranice vápna ale o metr přestřelil.

V utkání 12. kola nastoupí náš tým v sobotu 27. října od půl třetí odpoledne na hřišti nováčka v Novém Boru. V dalším představení na Vyšehradě se pak Slavoj utká v neděli 4. listopadu dopoledne s Vilémovem.

Trenér Jaroslav Klíma: „První půle byla hrozně nervózní. Přizpůsobili jsme se hře soupeře, nebyli jsme agresivní a hráli jsme pohodlný fotbal. I když byla hra rozkouskována, vytvořili jsme si tři velké šance, dvě Jirka Mošna a jednu Héňa. Ten se pak zbytečně nechal vyloučit a je škoda, že tak zkušený hráč neudrží nervy na uzdě. Naštěstí stejnou kravinu udělal obránce Libiše. Druhá půle, to už bylo na jednu bránu, všichni kluci to odjezdili na sto procent. Dali jsme dva hezké góly a další čtyři mohli ještě přidat. Cením si toho, že v tomto úseku zápasu musel fotbal lidi bavit.“

Autor obou branek Jiří Mošna: „Jsem samozřejmě rád, že mi zápas takhle vyšel. V první půli nic moc, trochu jsme to asi podcenili, ale pak jsme dostali v kabině sprchu od trenérů – bylo to potřeba. Před prvním gólem jsem dostal krásný balon od Kočky do volného prostoru, skoro mě až překvapilo, že u mě nikdo nebyl, a tak jsem se mohl soustředit na střelu. Před druhým gólem jsem vybojoval balon, Kafe ho pak skvěle podržel, vykombinovali jsme to a dával jsem se štěstím mezi nohama gólmanovi.“

Vyloučený kapitán Miroslav Hendrych: „První žlutou jsem dostal, protože jsem musel v tu chvíli hasit situaci za kluky, kteří nešli do souboje na sto procent, takže nastala zbytečná ztráta míče. Nějaká frustrace asi ve mně potom byla. Myslel jsem si, že ještě zasáhnu míč, ten ale už byl někde jinde, takže jsem zasáhl místo toho protihráče a zaslouženě jsem šel dolů. Přitom sám o sobě byl tenhle zákrok jen na žlutou.“

Levý bek Jiří Kubík: „Ve chvíli, kdy dostal Héňa červenou, už byl zápas vyhecovaný. Ale nechtěl jsem protihráče úmyslně vyprovokovat, udělal jsem faul, který vyplynul ze hry. Popravdě byl to ode mě vabank, šel jsem do skluzu, žlutá byla v tu chvíli jasná a byl jsem ještě rád, že to nebylo horší. Jak na to zareagoval stoper Libiše, který do mě strčil a musel jít ven, to už byla jeho věc. Alespoň se v tu chvíli vyrovnaly síly a mohli jsme znovu začít hrát, navíc byl od té doby na hřišti větší prostor, což nám docela pomohlo. Ve druhé půli jsme dali naštěstí docela brzy vedoucí gól, Libiš to musela otevřít a my jsme jim dali druhý, takže super.“

Brankář Josef Prokeš: „Tři body a k tomu vychytaná nula mě těší, byl to ale pro mě docela pohodový zápas, protože soupeř vůbec netrefil moji bránu. Jedinou střelu na ni srazil Jirka Mošna. Pár centrů, jinak tam nic nebylo. Ve chvíli, kdy šel Héňa ven, to sice nevypadalo dobře, ale takového soupeře bychom měli porazit i v deseti. Nechci snižovat mužstvo Libiše, náš tým je však kvalitativně někde trochu jinde.“

Trenér Libiše Václav Havel: „Věděli jsme o kvalitách Vyšehradu, proto jsme se nechtěli pustit s ním do otevřeného fotbalu. Rozdíl tady určitě je. Snaha vycházet ze zabezpečené obrany se nám dařila, nahrálo nám ještě vyloučení domácího kapitána, jenomže po nesmyslné reakci Janíka jsme šli zanedlouho do deseti i my. Celá situace byla o to zbytečnější, že byl v té chvíli písknutý faul pro nás. Na domácího hráče Janík jen sáhnul a ten to zkušeně prodal. To by ale asi udělal každý. Při vyrovnaném počtu hráčů se už projevila kvalita soupeře, který nám prakticky nedal šanci a my jsme ani neohrozili jeho bránu. Vyšehrad vyhrál zaslouženě.“

Slavoj Vyšehrad – Sokol Libiš 2:0 (0:0)

Branky: 54. a 85. Mošna.

Střely na branku: 6:1. Střely mimo: 12:2. Rohy: 8:4. Ofsajdy: 6:2.

Rozhodčí: Janíček – Štuk, Fišer.ŽK: Hendrych, Kubík – Špička, Kabyl ml., Kubeš. ČK: 32. Hendrych – 39. Janík.

Diváků: 150.

Vyšehrad: Prokeš – Budějský, Hendrych, Nosek, Kubík – Švejda (72. Zimmermann), Mošna, Mojdl, Kohout – Kočí, Kavka. Na lavičce byl ještě připraven brankář Drápela, Wulkan, Primus a Houdek. Trenér Jaroslav Klíma.

Libiš: Lomský – Kabyl ml. (86. Obusanya), Janík, Zuskin, Matějček – Matoušek (68. Čadek), Škoda, Špička, Kubeš – Palej (68. Mich. Novák), Bičaník. Trenér Václav Havel.

Střelci „A“-týmu (divize + Pohár České pošty):

14 – Kavka (z toho 4 v poháru)

3 – Babašta, Budějský (oba 1 v poháru), Kočí, Mojdl, Mošna

2 – Švejda (1 v poháru)

1 – Jiráň, Švehla (oba v poháru), Hendrych, Houdek, Jeřábek, Kohout, Kraus, Wulkan, Zachariáš, Zimmermann