Polární fotbal a skvělý obrat v režii Kavky proti Dobrovici

„A“-muži Prohrávat v poločase 0:2 a nakonec ještě zápas zachránit díky obratu na 3:2, to se nepovede každý den! Šemíkům ale přesně tohle v souboji s Dobrovicí vyšlo, a to především zásluhou Tomáše Kavky. Nejlepší podzimní kanonýr divize po změně stran sám dvěma trefami srovnal skóre na 2:2 a poté ještě přihrál na vítěznou branku Ladislavu Jandovi, tedy posile z Vlašimi. A to ještě Kafe „namazal“ do šance Honzovi Mojdlovi, který pak trefil tyč.

Slavoj Vyšehrad tak díky tříbodovému zisku nakonec obsadil čtvrté místo v tabulce skupiny B zimního turnaje Brick Cup a za týden se střetne se čtvrtým celkem skupiny A o konečné 7.-8. místo.

Už tak dost zaplněnou marodku před zápasem rozšířil ještě Tomáš Nosek, jenž zůstal doma s horečkou. U týmu Dobrovice, nováčka divize C z třítisícového městečka na Mladoboleslavsku, bylo lze rozeznat dvě známé tváře a bývalé hráče Vyšehradu: obránce Martina Zbončáka a ghanského kanonýra Ansumu Musu. Při absenci kouče Jiří Marušky, jemuž zápas kolidoval s trenérským kurzem, vedl mužstvo z lavičky právě Martin Zbončák (mistr ligy s Libercem a Spartou, v I. lize 247 zápasů a 16 gólů). Stojí za připomenutí, že dres Vyšehradu oblékal na podzim roku 2009 a již tehdy v našem mužstvu působili Lukáš Budějský, Miroslav Hendrych, Jakub Frohna, Tomáš Nosek a Jiří Kubík.

Slavoj posílilo pro poslední zápas ve skupině Brick Cupu trio hráčů z Vlašimi: střední obránce Panaiotis Kucalas a záložníci Ladislav Janda s Lukášem Křečkem. Vedli si dobře, splnili očekávání vkládané do hráčů z profesionální sféry fotbalu.

Na hřišti zcela pokrytém bílou nadílkou a za neutuchajícího sněžení se oba týmy dostávaly často do šancí. Slavoj ty své v úvodu zápasu neproměnil, zato soupeř ano. V 11. min. poslal Středočechy do vedení bek Jiránek a o dvě minuty později Ansuma Musa zvýšil již na 0:2.

Zbončákovo mužstvo mohlo již do poločasu rozhodnout zápas ve svůj prospěch, pokud by zužitkovalo některou z dalších šancí, jež se rodily na rychlém povrchu a pro oba gólmany bylo velmi obtížné reagovat na střely. To se ale nestalo a po prostřídání již kvalita hry soupeře poněkud opadla.

Druhou půli si už pro sebe takřka rezervoval Kavka. Nejprve dal po samostatné akci přes půl hřiště kontaktní branku na 1:2 a zanedlouho přesnou střelou po zemi k bližší tyči zakončil akci Mojdla a Baratyynského. To už měl Vyšehrad navrch, Jandovu bombu pod břevno gólman hostí vytáhl na roh a po přihrávce Mojdla Kavka zblízka netrefil. Když si to vyměnili, zasáhl Mojdl tyč.

V 78. min. po přihrávce Kavky napnul síť Janda a bylo rozhodnuto: 3:2! Autor vítězné branky Vyšehradu tak odčinil své menší zaváhání u druhé inkasované branky, kdy se okolo něj přehnal Ansuma Musa.

O pět minut později po faulu střídajícího Velkovského zůstal ležet na sněhu zraněný gólman Dobrovice Bartoš a na hřišti v tu chvíli propukly emoce a strkanice. Pro sudího Hurycha bylo docela obtížné nastalou situaci zvládnout, a tak již v 83. minutě zápas ukončil.

Milan Kopřiva, Vyšehrad: „Přestože se hrálo v extrémních klimatických podmínkách, fotbal na sněhu byl oboustranně kvalitní, v tempu a s mnoha pěknými akcemi, z nichž také rezultovaly góly. Podle šancí to také mohlo skončit klidně 8:8. My jsme v úvodu zahodili velké příležitosti a pak jsme naopak sami dvakrát inkasovali. Ve druhé půli jsme zápas otočili, bylo vidět, že těžký terén seděl Kavkovi. Ze dvou brejků dal dva nádherné góly na 2:2 a navíc na třetí přihrával Jandovi. Kromě toho Mojdl trefil tyč opět po přihrávce od Kavky. Zápas v rámci přípravy splnil, co měl, škoda je pouze to, že se dva týdny před startem mistrovské soutěže hraje na tomto terénu a v těchto těžkých podmínkách. Chtěl bych ještě zmínit fakt, že za nás dnes nastoupili tři kluci z Vlašimi, což bylo určitě znát. Kucalas výborný na postu stopera, v záloze Janda, živý a hodně pohyblivý hráč, který se umí dostat do šance i zakončit a s nimi Křeček, který je vhodný do kombinace, dokáže přihrát a podržet balon. Budou-li na jaře za nás chodit vlašimští hráči, viděl bych to jako přínos a něco, co má smysl.“

Martin Zbončák, Dobrovice: „První poločas byl z naší strany velmi dobrý, ve druhé půli po prostřídání ztratil náš tým a jeho výkon soudržnost. Vyšehradu jsme dovolili nákopy za naši obranu, nestíhali jsme se s hráči domácích vracet a náš výkon šel dolů. Navzdory vedení 2:0 jsme zápas prohráli, co se dá dělat. Hrálo se však v neregulérních podmínkách na sněhu. Mrzí mě, že se v závěru zranil náš gólman. Máme k dispozici ještě generálku před jarním startem divize C v podobě přátelského utkání s Novým Borem, které se bude hrát za týden. V tomto zápase by se měl objevit v naší sestavě i Tomáš Řepka. Pokud je mi známo, nic už nestojí v cestě tomu, aby za nás odehrál jarní část sezony. Na jaře by měly být naše výsledky lepší také proto, že kluci už nemusejí chodit na řepnou kampaň, a tak jim odpadá práce na směny.“

Slavoj Vyšehrad – FK Dobrovice 3:2 (0:2)

Branky: 53. a 64. Kavka, 78. L. Janda – 11. Jiránek, 13. Ansuma Musa.

Rozhodčí: Hurych – P. Hrubeš, Váňa. Bez karet.

Diváků: 10.

Vyšehrad: Mokrohajský (82. Prokeš) Frohna (75. Krstanoski), Hendrych, Kucalas, Kubík – Mojdl, Křeček (81. Trpeski), Kočí, L. Janda – Kavka (81. Velkovski), Hradecký (55. Baratynskyy). Trenér Jaroslav Klíma.

Dobrovice: Bartoš – Jiránek (46. Tuma), Bým, Vladyka, Pečínka – Gába (46. Hnízdo), Patočka (46. Cigánek) – Mrklas, D. Miškovský, Kořínek (46. Jílek) – Ansuma Musa (60. Bulíř). Trenér Martin Zbončák.