V neděli hostíme Lovosice, na Vyšehradě hrají poprvé

„A“-muži – Dva týdny po SK Úvaly si odbude svoji historickou premiéru na Vyšehradě další nováček: FK Lovosice. Stejně jako první jarní soupeř se na našem stadionu představí vůbec poprvé, nikdy zde ještě nehrály. Ostatně ani není divu – Úvaly i Lovosice hrají divizi poprvé v historii. Souboj druhého s desátým celkem tabulky se koná v neděli 24. března v 10.15 hod.

Fotbalisté z devítitisícového města na severním konci Polabské nížiny, proslulého zejména špičkovou házenou, zažili za poslední roky fotbalový boom. V sezoně 2008/09 totiž hráli ještě I. A třídu, již nakonec vyhráli s náskokem tří bodů před Krupkou. Díky tomu postoupili do Ústeckého krajského přeboru, kde odehráli tři ročníky. Napoprvé skončili na čtvrtém místě, rok nato byli třináctí a v uplynulé sezoně 2011/12 již přebor vyhráli.

Svěřenci trenéra Antonína Marčaníka byli přitom po podzimní části, tedy koncem roku 2011, až pátí v tabulce. Na jaře však šli od vítězství k vítězství. V rozhodující bitvě, kterou bylo prestižní derby v Litoměřicích, před 500 diváky vyhráli gólem Miroslava Rady z penalty 1:0. Velkou posilou však byl pro tým zejména bývalý hráč Viktorie Žižkov Radek Bukač, který dal na jaře v přeboru 20 gólů! Tito dva borci jsou také nejznámějšími hráči Lovosic, klubu, z něhož vzešli např. Tomáš Janda a Roman Týce, účastník EURO 2004 v Portugalsku.

Lovosický fotbal má k dispozici má dvě travnaté a jednu tréninkovou hrací plochu v areálu u Labe. V současné době v FK působí tři mužstva dospělých a šest mládežnických družstev.

Divize se hraje v osmdesátileté historii klubu poprvé. Na podzim skončil FK Lovosice desátý se ziskem 20 bodů. Koncem srpna Vyšehrad vyhrál v Lovosicích 2:0 góly v závěrech obou poločasů. V tom prvním otevřel skóre Milan Zachariáš z penalty po faulu na Martina Kohouta, v závěru přidal pojistku Radovan Babašta.

V prvním jarním zápase Lovosice zvítězily na půdě beznadějně posledních Čelákovic 4:0. Hattrickem se blýskl útočník Dominik Valenta, jenž přišel v zimě z Krupky. Čtvrtou branku připojil záložník Martin Macháček. Lovosičtí mohli vyhrát i dvouciferným rozdílem. Stoper Obrtlík, středopolaři Macháček, Banda, Beran své šance nedali. A také Valenta, který mohl dosáhnout víc než „jen“ hattricku.

Čisté konto uhájil 45letý brankář Marek Juska, jehož si pamětníci vybaví jako gólmana Bohemky ze druhé poloviny 80. let. Později ještě chytal ligu i za Sigmu Olomouc. Nyní patří mj. k realizačnímu týmu reprezentační šestnáctky. Funkci trenéra gólmanů má ale i u druholigového FK Čáslav. Kromě Valenty je posilou i záložník Ladislav Beran z Arsenalu Česká Lípa, tj. vítěze nedávného Brick Cupu na Vyšehradě.

V Čelákovicích nastoupil celek Lovosic v této sestavě: Juska – Hušek, Obrtlík, Stejskal (42. M. Rada), Janů – Banda (60. Trnka), Macháček (70. Krpeš), Faust – Bukač, Valenta. Další utkání s Motorletem kvůli nezpůsobilému terénu Lovosičtí odložili.

Z porovnání skóre obou týmů vyplývá, že šemíci jsou daleko lepší v ofenzivě (o 15 vstřelených branek víc), zato počet inkasovaných gólů je prakticky stejný (Vyšehrad 16, Lovosice 17). Nejlepším střelcem Lovosic je se sedmi góly Bukač, po čtyřech dali Laušman a Macháček.

Utkání 18. kola divize B Slavoj Vyšehrad – Lovosice bude řídit rozhodčí Milan Vrzal z Tábora, na čarách mu budou asistovat pánové Jaromír Štuk ze Sezimova Ústí a Ladislav Benedikt z Vodňan. V neděli 31. března od 15.00 h se náš tým představí v Brozanech a ve středu 3. dubna od 16.30 h na hřišti Českého Brodu, což bude dohrávka 17. kola.

Přijďte na Vyšehrad už v sobotu 23. března, od 10.00 h totiž naše U 19 vyzve v utkání České ligy staršího dorostu soupeře z Letohradu. Ve snaze o zisk prvních jarních bodů by se týmu trenéra Richarda Havlíka určitě povzbuzení diváků hodilo!

Dosavadní zápasy Lovosic v této sezoně

Na podzim:

Lovosice – Žatec  1:1 (1:1), na pen. 4:2 Pohár České pošty, předkolo. Branky Lovosic: Janů a rozhodující penalta M. Rada

Lovosice – Ústí nad Labem 0:7 (0:3) Pohár České pošty, 1. kolo

Lovosice – Čelákovice 3:0 (2:0) Branky: Laušman, Banda, Caitaml.

Motorlet – Lovosice 3:0 (1:0)

Lovosice – Vyšehrad 0:2 (0:1)

Libiš – Lovosice 0:5 (0:1) Branky: Bukač a Macháček po 2, Laušman.

Lovosice – Nový Bor 1:2 (0:1) Branka Lovosic: Šťástka.

Vilémov – Lovosice 1:0 (0:0)

Lovosice – Souš 2:1 (0:0) Branky Lovosic: Stejskal 2 (1 z pen.).

Toužim – Lovosice 0:1 (0:1) Branka: Holek.

Lovosice – Úvaly 0:2 (0:1)

Český Brod – Lovosice 2:1 (0:1) Branka Lovosic: Bukač.

Lovosice – Litol 7:1 (3:0) Branky Lovosic: Bukač 2, Faust, Hušek, Banda, Laušman, Macháček.

Lovosice – Brozany 2:1 (2:0) Branky Lovosic: Bukač, Laušman.

Meteor – Lovosice 2:1 (1:1) Branka Lovosic: Bukač.

Lovosice – Neratovice 0:0

Žatec – Lovosice 0:0