Vyšehrad padl v nastaveném čase, derby vyhrál 2:1 Meteor

„A“-muži – Ani v pátém jarním utkání v divizi B se nepodařilo našemu týmu zvítězit. V prestižním derby s vedoucím Meteorem jsme navíc inkasovali rozhodující gól v nastaveném čase zápasu, a tak se z vítězství 2:1 a posílení své pozice v čele soutěže těšil rival z Libně. Šemíci figurují po dvou třetinách sezony na 5. místě tabulky.

Trenéři Jaroslav Klíma s Milanem Kopřivou nemohli počítat se stoperem Hendrychem ani zraněným útočníkem Kavkou, vrátil se naopak Budějský a postavil se na pravý kraj záložní řady. V sestavě se objevili i tři hráči Vlašimi: stoper Kucalas, ve středu zálohy Sus a v útoku Jeřábek. Právě posledně jmenovaný hráč byl tím, kdo mohl významně ovlivnit průběh derby již po dvou minutách hry. Ocitl se totiž sám před gólmanem Kohlbeckem, ten však jeho střelu po zemi chladnokrevně zlikvidoval. To byla hned v úvodu šance jako hrom, která se v takovém duelu musí proměnit.

Co se nepovedlo Vyšehradu, vyšlo Meteoru. Ten se musel pro změnu vypořádat s absencí kanonýra Fíčka, mladý Junek jej však dokázal nahradit. Ve 12. min. ukázal záda Kubíkovi a dostal se sám před Mokrohajského. Ten sice střelu po zemi kryl, balon se však odrazil k postranné čáře a odsud jej hostující bek Minárčik nečekaně z první vypálil směrem na bránu – s velkým úspěchem, balon si totiž našel cestu do sítě: 0:1.

Průbojný Junek vzápětí ještě dvakrát zaměstnal Mokrohajského, na druhé straně po rohu pohotově vypálil Sus, jeho střelu však metr před brankovou čarou Meteoru odvrátil Minárčik.

Libeňští však byli v prvním poločase lepší a často se dostávali do zakončení. Štefan lobem přehodil bránu domácích, po přiťuknutí od Junka vynikající Minárčik ostrou střelou jen těsně minul břevno a po rohu nebezpečně hlavičkoval kapitán Daňhel: Mokrohajský kryl.

Ve 33. min. přišel na hřiště za Kubíka Hradecký a už po šesti minutách se mohl zapsat do listiny střelců, jeho ránu pod břevno však Kohlbeck vyrazil. Na druhé straně hřiště tři minuty před pauzou po centru od Míči Junek přehlavičkoval Kucalase a orazítkoval břevno! Vzápětí Minárčik pálil vedle.

Po příchodu ze šaten už byl na hřišti jiný Vyšehrad, dravější a hladovější po gólech. Zvýšené úsilí se vyplatilo, v 52. min. Hradecký přihrával a Kočí parádní ranou trefil šibenici: 1:1!

Čtyři minuty nato Kucalas trefil Kohlbecka, vzápětí kontroval opět Junek, v tomto derby mu však střelecké štěstí nepřálo. Bohužel s výjimkou Kočího nepřálo ani hráčům Vyšehradu, Hradecký nejprve pálil těsně vedle a pak se ocitl zcela sám před Kohlbeckem, hlavou však nestihl účinně zakončit. To bylo dvacet minut před koncem a domácí tým měl navrch. Vyšehrad ve snaze strhnout zápas ve svůj prospěch a vrátit se do hry o prvenství v soutěži stáhnul hru na tři obránce, posílil ofenzivu a na hřiště přišel Baratynskyy. Pět minut před koncem mohl rozhodnout Sus, balon však skončil v náruči pozorného Kohlbecka.

V první minutě nastaveného času po jednom neúspěšném brejku Meteoru se snažili zadáci Vyšehradu rychle přenést hru na polovinu soupeře, to se ale nepodařilo, balonu se zmocnil Janda a ihned poslal balon na „zapomenutého“ Míču. Jednadvacetiletý levý záložník Meteoru na nic nečekal, na hranici vápna se otočil směrem k Mokrohajského bráně a vypálil. Lepší trajektorii míče si Míča ani nemohl přát, balon zapadl k zadní tyči do brány: 1:2. Chvíli nato sudí Bacík derby ukončil.

Do poslední třetiny letošního ročníku vstoupí naše mužstvo v neděli 14. dubna v 16.30 h zápasem 21. kola na hřišti Neratovic. Půjde o měření sil sousedů v tabulce. Podzimní vzájemný souboj v září na Vyšehradě skončil bezbrankovou plichtou. Doma se pak šemíci představí o další týden později v neděli 21. dubna v 10.15 h utkáním 22. kola se Slavojem Žatec.

Milan Kopřiva, jeden z dvojice trenérů Vyšehradu: „Na rozdíl od středečního utkání v Českém Brodu jsme prospali první poločas. V tom druhém jsme už podali velmi dobrý výkon, vysoko napadali protihráče a dostali je pod tlak, bohužel však stále neproměňujeme šance, a to ani ty nejvyloženější. Pokud nedáme gól již v úvodní čtvrthodině zápasu, náš výkon potom obvykle upadá. V poslední minutě utkání jsme měli míč ve své moci, ale lacino jsme jej ztratili a inkasovali podruhé. Meteor vede soutěž, má kvalitní tým, přesto jsme očekávali, že ho fotbalově přehrajeme. Problém je však v tom, že nemáme soubojové typy. Při absenci našeho hlavaře Hendrycha jsme marně nabádali hráče, ať nehrají vrchem, kde dominují oba stopeři Meteoru Daňhel s Moudrým, i když na jednom fotbalistovi to nestojí. Možnost vyhrát soutěž se tímto pro nás reálně uzavřela. Fakt, že už po pěti jarních kolech budeme ze hry o postup do ČFL, jsme opravdu nečekali. Je naší chybou, že jsme přes zimu nesehnali hráče, který by byl alternativou ke Kavkovi.“

Brankář Radim Mokrohajský: „Před prvním gólem šel na mě sám útočník Meteoru, vletěl jsem mu pod nohy a balon vyrazil, pak jsem hned couval dozadu, ale další hráč Meteoru odražený míč hned z první napálil, proletělo to mezi klukama a skončilo v gólu. Na konci utkání jsme pak hráli jen se třemi obránci, kluci se při brejku soupeře nestihli přesunout a oni rychle přenesli hru a přečíslili nás. Zakončující hráč Meteoru byl v tu chvíli úplně sám s balonem a vyšla mu křížná střela. Pokud neumíme dát góly, musíme hrát zezadu tak, abychom je nedostávali. Tohle už se nesmí opakovat.“

Obránce Jakub Frohna: „Škoda šance Jeřába hned v úvodu zápasu, pokud by to proměnil, derby by se odvíjelo úplně jinak. Ale nedal, na to už jsme si tady zvykli, že zahazujeme stoprocentní šance. Chvíli nato jsme naopak sami inkasovali z hrozné haluze. Útočník Meteoru běžel sám na Radima Mokrohajského, ten vyběhl a výborně šanci zneškodnil, balon se pak dostal až k postranní lajně a ještě než doletěl do brány, dvakrát skočil. Tohle se dalo ještě odvrátit, odkopnout pryč, v tu chvíli tam však nejspíš selhala komunikace mezi našimi stopery. Na konci první půle a hlavně ve druhé jsme už jasně dominovali, vyrovnali gólem Kočky a v tu chvíli bylo na hřišti jen jedno mužstvo. Hráďa měl sám dvě dobré příležitosti vstřelit vedoucí gól, bohužel ani jednu z nich neproměnil. Naopak v poslední minutě soupeř trefil z úhlu přesně na zadní tyč. Věřil jsem po gólu Kočky, že se to už zlomí, zase to pofrčí a budeme vyhrávat, a takhle to dopadlo.“

Záložník Robin Zimmermann: „Ve druhé půli se náš výkon dost zlepšil, vyrovnali jsme a myslím, že Kohy, který mě vystřídal, hru hodně oživil. Měl i šanci, bohužel z úhlu trefil jen gólmana. V poslední minutě zůstal hráč Meteoru na jejich levé straně neobsazen, dostal balon a navíc se trefil, jak potřeboval. Je to pech, protože v té době to už bylo vabank a mohli jsme klidně vyhrát. Stále dokola se na nás lepí smůla. Hlavně jsme však měli zvládnout zápasy s Lovosicemi a v Českém Brodě, kdy jsme měli jasně navrch.“

Miloslav Volf, předseda Meteoru: „Podstatné a významné vítězství pro Meteor. Budeme-li hrát i nadále takový fotbal, pak věřím, že už to dotáhneme do konce a divizi vyhrajeme. Čekají nás ještě těžké zápasy hlavně venku a každý se na nás bude chtít vytáhnout. Hráči ale opravdu chtějí, což je vidět nejen v zápasech, ale i při trénincích. Jsem na ně hrdý. Podle mého názoru Vyšehradu citelně chyběl zejména stoper Hendrych. Ve druhé půli jsme se nechali zatlačit do defenzivy, ale to se dalo čekat, Vyšehrad hrál o všechno.“

Martin Daňhel, kapitán Meteoru: „Vyšehrad jsme až dosud považovali za našeho největšího konkurenta, takže je to pro nás hodně cenné vítězství. V první půli jsme byli lepší, ve druhé naopak Vyšehrad a my jsme spoléhali na brejky. Celkově jsme však vyhráli zaslouženě, i když v konci utkání jsme měli určitě víc štěstí. Mičis byl jedním z našich nejlepších hráčů a svůj výkon korunoval rozhodujícím gólem v poslední minutě. Slavit zatím nic moc nebudeme, až budeme mít jistý postup.“

Střelec vítězné branky Meteoru Ondřej Míča: „Zapomněl jsem se po našem útoku na polovině Vyšehradu, Jandys viděl, že jsem tam sám, tak mi hned z první poslal balon. V tu chvíli mi bylo jasné, že nemohu zaváhat a musím se hned pokusit zakončit, i proto, že už byl na spadnutí konec zápasu. Tak jsem se jen otočil na vápně a bez přípravy vystřelil. A ono to vyšlo, balon zapadl k zadní tyči do brány. Je to zatím nejdůležitější gól v mém dosavadním fotbalovém životě.“

Absentující kanonýr Meteoru Jan Fíček: „Protrpěl jsem si celý zápas na lavičce, byly to určitě větší nervy, než být přímo na hřišti. Ale věřil jsem celý zápas, protože jsme byli na Vyšehrad dobře připraveni. První půle jednoznačně patřila nám a v poločase jsme měli vést ne 1:0, ale tak 4:1 nebo 5:1. Myslím, že domácí byli zaskočeni naší hrou, ve druhé půli jsme se však zbytečně zatáhli a dostali vyrovnávací gól. Naštěstí v poslední minutě dal Ondřej Míča vítězný gól a podle mě jsme tím dostali Vyšehrad ze hry o postup. Máme vše ve svých rukou a doufám, že takhle budeme pokračovat a s předstihem si zajístíme prvenství v soutěži.“

Slavoj Vyšehrad – Meteor Praha VIII 1:2 (0:1)

Branky: 52. Kočí – 12. Minárčik, 90. (+1) Míča. Střely na branku: 9:8. Střely mimo: 4:8. Rohy: 8:4. Ofsajdy: 6:4.

Rozhodčí: Bacík – Svatík, Váňa. ŽK: Mojdl, Jeřábek, Nosek (všichni Vyšehrad).

Diváků: 217.

Vyšehrad: Mokrohajský – Frohna, Kucalas, Nosek, Kubík (33. Hradecký) – Budějský (79. Baratynskyy), Mojdl, Sus, Zimmermann (63. Kohout) – Jeřábek, Kočí. Na lavičce byl ještě připraven brankář Prokeš. Trenér Jaroslav Klíma.

Meteor: Kohlbeck – Minárčik, Moudrý, Daňhel, Boruta – Štefan – Rein (63. Kadlec), Petr Janda II, Petr Janda I, Míča – Junek (81. Jiřík). Trenér Josef Pleticha.

Střelci „A“-týmu (divize + Pohár České pošty):

17 – Kavka (z toho 4 v poháru)

6 – Kočí

5 – Mojdl

4 – Mošna

3 – Babašta (z toho 1 v poháru), Budějský (1 v poháru), Švejda (1 v poháru)

2 – Kohout

1 – Jiráň, Švehla (oba v poháru), Hendrych, Houdek, Jeřábek, Klán, Kraus, Nosek, Wulkan, Zachariáš, Zimmermann