Útočné duo Putz – Hradecký zajistilo vítězství 3:1 s Žatcem

„A“-muži Prvním soupeřem v letošní sezoně, na jehož úkor si připsal Vyšehrad v divizi B všech šest bodů, je Slavoj Žatec. Na podzim vyhrál náš tým u Ohře 6:1 a zvládl i odvetu v domácím prostředí, která skončila výsledkem 3:1. V utkání 22. kola si blýskla dvěma brankami a jednou gólovou přihrávku posila z Vlašimi Petr Putz. Totéž, jen v obráceném gardu, si připsal druhý útočník Vláďa Hradecký – na první dva góly Putze totiž přihrával a třetí dal po jeho mazácké přihrávce sám.

V tabulce se šemíci posunuli díky lepšímu skóre před Úvaly na třetí místo, přičemž na stříbrný stupínek, který v dubnu obydlil Motorlet, ztrácejí jen jeden bod. Připomeňme, že v prvních pěti letošních zápasech získali naši hráči pouhé dva body, přičemž výsledkově tragická úvodní třetina jarní části vyvrcholila smolnou prohrou s vedoucím Meteorem. Navzdory tomu všemu je nyní vidět, že ještě v letošním ročníku se dá ledacos zachránit!

Pro utkání s Žatcem chyběl distancovaný Kubík a omluvil se gólman Mokrohajský, jenž bojoval s virózou. Po delší době se tak objevil v naší bráně Drápela a z Vlašimi přišli i další hráči: Kucalas, Janda, Putz (ten nemohl nastoupit v sobotním utkání II. ligy proti Bohemians 1905 kvůli čtyřem žlutým kartám, což se ukázalo být pro Vyšehrad velmi šťastnou okolností) a na lavičku 18letý Rybařík. Do sestavy se také vrátil uzdravený Mojdl.

Hned první vážnější akce zápasu skončila gólem v žatecké síti. Hradecký převzal balon od Budějského, vyhrál osobní souboj s protihráčem a předložil míč mezi stopery soupeře nabíhajícímu Putzovi, jenž poslal balon přesně k tyči: 1:0!

Domácí tým měl navrch a přestože zdaleka ne všechny přihrávky našly svého adresáta, přišly další šance. Ve středu pole velmi dobře hrající dirigent Kočí měl smůlu přesně po půlhodině hry, kdy po přihrávce od Hradeckého trefil tyč žatecké brány. Hodně byli vidět i hráči z Vlašimi, ještě před poločasem se dostal do dalších dvou šancí Putz a po něm i Kucalas.

Po změně stran se obraz hry moc nezměnil, šemíci vcelku snadno rozvraceli defenzivu chmelařů, ale proměnili zhruba každou třetí gólovou šanci. Tak tomu bylo v 51. min., kdy opět přihrával Hradecký a zakončoval Putz: 2:0.

Pět minut nato ale nevyšel jeden z centrů před bránu soupeře, ten zachytil balon, vrhnul se do brejku a byl úspěšný: neobsazený pravý bek hostí Fiřt mířil přesně a dal kontaktní gól na 2:1.

Týmu v modrých dresech v tu chvíli trenérská dvojice Jaroslav Klíma – Milan Kopřiva nedovolila, aby propadl panice, naopak pokračoval v ofenzivním snažení. Vyplatilo se v 66. minutě, kdy po jedné z mnoha vynikajících rozehrávek Kočího převzal balon Putz a namazal balon podél brankové čáry Hradeckému, který mezitím doběhl na zadní tyč a zblízka poslal balon do sítě: 3:1.

Blízko ke vstřelení branky byl i mladý Rybařík, sice nedal, jeho chvíle ale ještě určitě přijdou. Na druhé straně Drápela bravurně vytáhl „navštívenku“ z Ghany, kterou mu nasměroval střídající Ali Osumanu. A kryl i další příležitosti hráčů v zelených dresech.

V dalším utkání se šemíci představí na hřišti posledního Unionu Čelákovice, který má jen dva body. Hraje se v sobotu 27. dubna v 10.15 h. Týden nato v neděli 5. května dopoledne pak už přijde na řadu tradiční pražské derby Vyšehrad – Motorlet.

Jeden z dvojice trenérů Vyšehradu Milan Kopřiva: „Je znát, když nás posílí hráč kvalit Petra Putze, který si ví rady v koncovce i v dalších herních situacích. Hraje v klidu a umí šance nejen proměňovat, ale i připravit spoluhráčům. Třeba i tím, že jim svým pohybem vytvoří prostor. Co se týče průběhu zápasu, dali jsme sice rychlý gól, ale potom to už tak slavné z naší strany nebylo. Nakopávali jsme balony, a na to byl žatecký stoper Heinc připraven. Soupeř byl pohyblivý a dělal nám potíže s rozehrávkou. My jsme měli problém s mezihrou, přesto se rodily šance, z nichž jsme měli dát na 2:0. To se stalo až po poločase, po krásném druhém gólu jsme ale bohužel chybovali, kdy jsme měli vytaženou celou naši pravou stranu, přišel centr do protihráče a z rychlého protiútoku jsme inkasovali. Hradecký s Putzem potom završili své výkony spoluprací i při třetím gólu. Hra se točila hlavně okolo Kočky, ten byl hodně vidět a byl u zrodu řady akcí, které jsme odehráli z jedničky. Chtěl bych také vyzdvihnout výkon Michala Drápely, jenž zaskočil za nemocného Radima Mokrohajského a kromě toho, že leccos pochytal, byl slyšet a výborně dirigoval tým zezadu. Pak je třeba ocenit mladého vlašimského hráče Rybaříka, to je velký fotbalový talent.“

Brankář Michal Drápela: „Nastoupil jsem za Vyšehrad přibližně po roce, přičemž dozvěděl jsem se to až večer před zápasem, že sem půjdu. Byl jsem rád, protože jsem dlouho nechytal a navíc tady se mi vždy dařilo. Za stavu 2:0 jsem inkasoval gól, problém byl v tom, že nabíhající bek hostí zůstal neobsazen, neatakován, a trefil to plackou na moji zadní tyč. Nejde ale o moji vychytanou či nevychytanou nulu, spíš o to, že se uhrály tři body a snad bude tahle výhra 3:1 součástí nějaké úspěšné série Vyšehradu.“

Autor dvou branek Petr Putz: „Při prvním gólu mi krásně přihrál Vláďa Hradecký, šel jsem pak už sám na gólmana a věřil jsem si, že to dám. Útočník si v takové chvíli musí věřit, i když to bývá také trochu o štěstí. Na začátku druhé půle jsem šel z hloubi pole, narazil jsem si balon opět s Vláďou Hradeckým, který mi to dal z jedničky a zase mezi stopery, protože tam měli docela díry. Pak už to nebyl problém zakončit. Naopak na třetí gól jsem přihrál já jemu, když mi to dal krásně Kočka do lajny za obranu, takže stačilo zvednout hlavu a měl jsem na výběr, zda to dám pod sebe nebo úplně před prázdnou bránu. Vláďa tam stál na zadní tyči, tak jsem to dal jemu jako na zlatém podnose. Byl to docela příjemný zápas, už ani nevím, kdy jsem dal dva góly, snad ještě ve Spartě. Hraju totiž spíš záložníka, a tak jsem byl rád, že mi dal pan Klíma možnost zahrát si teď v útoku. Snad jsem se za to odvděčil. Rád si přijdu znovu zahrát, je tady skvělá parta.“

Autor třetí branky Vladimír Hradecký: „Hned ve čtvrté minutě jsem vyhrál souboj s protihráčem, špičkou přiťukl balon a Petr Putz to krásně trefil do brány. Podobné to bylo při druhém gólu, dal jsem mu to do běhu a zase si s mou přihrávkou perfektně poradil. Při třetím gólu mi to Petr všechno vrátil, namazal to podél brankové lajny na zadní tyč. Bylo vidět, že už má nějaké zkušenosti, je šikovný a umí dobře pracovat s balonem. Stačilo mi v tu chvíli jen nastavit nohu a soustředit se, abych to nepřekopnul. Ono to není zase až tak úplně jednoduché, když máte za sebou dlouhý sprint.“

Krajní bek či záložník Jakub Frohna: „Dali jsme rychlý gól a zápas se pro nás vyvíjel příznivě. Měli jsme osm nebo devět gólových šancí, proměnili jsme alespoň třetinu z nich. Na druhou stranu, abych byl i trochu kritický, byl to naší strany druhý nejhorší zápas jara hned po tom v Brozanech, chyběla nám totiž mezihra. Jak se oteplilo, povrch byl moc suchý a balon po něm nejezdil.“

Trenér Žatce Pavel Koutenský: „Zaslouženě jsme prohráli. Domácí byli jasně lepší, daleko víc v pohybu, vynikali větší aktivitou a hráli jednoduše. Navíc my jsme dělali hlavně v první půli hloupé chyby. Předvedli jsme tak třetinu z toho co před týdnem, kdy jsme doma porazili Motorlet. Vyšehrad kromě toho využil i znalosti zdejšího povrchu, který nám nesedí. Chodí nám pomáhat hráči z Mostu, tentokrát jim to ale nesedlo, a to jak Rosendovi, tak i Musiolovi. Rádi bychom letos skončili někde mezi šestým a osmým místem.“

Slavoj Vyšehrad – Slavoj Žatec 3:1 (1:0)

Branky: 4. a 51. Putz, 66. Hradecký – 56. Fiřt.

Střely na branku: 8:4. Střely mimo: 14:6. Rohy: 7:3. Ofsajdy: 1:6.

Rozhodčí: Pastyřík – Mudra, Cupl. ŽK: Nosek, Mojdl – Krejčík.

Diváků: 173.

Vyšehrad: Drápela – Budějský (77. Kohout), Hendrych, Mojdl, Nosek – Frohna, Kucalas, Kočí, L. Janda (60. Rybařík) – Hradecký (70. Zimmermann), Putz. Na lavičce byli ještě připraveni brankář Prokeš a Kavka. Trenér Jaroslav Klíma.

Žatec: Aschenbrenner – Fiřt, Bešík, Heinc, Krejčík – Vávra – Klasna (80. V. Hynek), Vlk, Rosendo, L. Gabčo (46. Lesniak) – Musiol (75. Ali Osumanu). Trenér Pavel Koutenský.

Střelci „A“-týmu (divize + Pohár České pošty):

17 – Kavka (z toho 4 v poháru)

7 – Kočí

5 – Mojdl

4 – Mošna

3 – Babašta (z toho 1 v poháru), Budějský (1 v poháru), Švejda (1 v poháru)

2 – Hradecký, Jeřábek, Kohout, Putz

1 – Jiráň, Švehla (oba v poháru), Hendrych, Houdek, Klán, Kraus, Nosek, Wulkan, Zachariáš, Zimmermann