Úspěch v derby s Motorletem přinesly dva góly Kavky: 2:1!

„A“-muži Přímý souboj o druhé místo fotbalisté Vyšehradu zvládli. V tradičním a prestižním pražském derby porazili díky dvěma trefám Tomáše Kavky 2:1 Motorlet a šest kol před koncem sezony si s ním vyměnili postavení v tabulce. V jejím čele má Meteor, navzdory porážce v Souši, náskok devíti bodů před naším mužstvem. O další dva body zpět je právě Motorlet a o tři Úvaly s Neratovicemi. Vyšehrad je navíc s 57 vstřelenými góly druhým nejproduktivnějším mužstvem ze všech pěti divizních skupin. Jen Jirny ve skupině C nastřílely o osm branek víc.

Trenéři Jaroslav Klíma s Milanem Kopřivou museli znovu oželet účast posil z partnerské Vlašimi, zatímco Kubíka zastoupil na postu levého beka Kohout. Na lavičku se tak vešla tentokrát řada hráčů juniorky.

Jako první zahrozili hosté z Jinonic akcí obou svých úočníků, po průniku Pyška ale Novotný na balon hlavou nedosáhl, jak by si přál. Zanedlouho pak Brodský tísněný Mojdlem lobem či spíš svící o metr minul Mokrohajského bránu.

Po čtvrthodině hry se poprvé dostal k možnosti zakončit Kavka, někdejšího gólmana Vyšehradu Foferku ale ještě nepřekonal. V 19. min. se probil před jeho svatyni Kočí a kapitánovi Motorletu Machurkovi nezbylo, než si vypomoci nedovoleným zákrokem, píšťalka sudího ale zůstala němá. Vzápětí průnik Hradeckého zleva až do bezprostřední blízkosti brány hostí skončil na Foferkovi.

Ofenzivní snažení domácího týmu došlo poprvé naplnění ve 25. minutě. Míč si na levé straně hřiště vyměnili Kohout s Zimmermannem, jehož přihrávku Kočí nechal projít ke Kavkovi, ten se probil přes tři hráče soupeře a poslal balon střelou k zadní tyči za Foferkova záda: 1:0! Dvě minuty nato Hradecký místo střely zbytečně přihrával na obsazeného Kočího.

U Motorletu se v první půli snažil o zakončení hlavně defenzivní záložník Brodský. Jeho hlavičku pod břevno Mokrohajský bezpečně vyrazil. Na druhé straně se dostali do koncovky, ale bez efektu, Zimmernann s Budějským.

Po změně stran byly oba týmy při bránění už poněkud obezřetnější, to platilo ale jen do 59. minuty. Frohnovi vypíchl balon Pyšek, zamířil na zadní tyč a přestože jeho střela letěla do zámezí, vrhnul se do ní skluzem Novotný a dostal balon do sítě: 1:1. Pro Novotného to byl už devátý jarní gól!

Další podobnou fatální situaci před svou brankou už ale Slavoj nepřipustil. Pět minut po vyrovnávací brance přišel na hřiště Baratynskyy, a byl to vydařený tah trenérů, neboť Bary svou aktivitou v závěrečné půlhodině střetnutí zaměstnával spoustu zadáků Motorletu. V 72. min. po přihrávce od Budějského Kavka přelstil defenzivu soupeře a střelou, jež se odrazila od tyče do brány, rozhodl derby: 2:1!

Vyšehrad byl na tom fyzicky lépe a také díky tomu se dál dostával ve druhé půli do šancí. Postupně se dostal do tří možností skórovat Baratynskyy, ani jednu z nich ale neproměnil. Podobně dopadl i Kavka nebo hlavičkující kapitán Hendrych. Dvakrát se už zdálo, že míč směřuje za Foferkova záda, na čáře ale stihli hráči Motorletu odvrátit.

Ještě v 90. min. trochu vyplašil domácí tým i díváky střídající hráč hostí Belan, jeho křížná střela ale skončila těsně vedle bližší tyče v autu. Vyšehrad tak po více než třech letech dokázal porazit svého soka z Prahy 13 a vybudovat si solidní pozici před závěrečnou fází sezony.

V nadcházející 25. kole se náš tým opět představí na domácí půdě. V neděli 12. května v 10.15 h přivítá dvanáctý celek tabulky divize B Litol. Před rokem na jaře 2012 šemíci doma převálcovali „sršně“ 8:3 a na podzim pak vyhráli na hřišti soupeře 6:3.

Milan Kopřiva, jeden z dvojice trenérů Vyšehradu: „Byl to fotbal, který se musel divákům líbit. Ještě za bezbrankového stavu po faulu na Kočího jsme měli kopat penaltu, byla naprosto jasná. Nevím, z jakého důvodu nebyla odpískána. Přesto jsme šli gólem Kavky do vedení. Motorlet potom vyrovnal hru a dělal nám problémy svým nakopáváním míčů, protože taková hra nám nesedí. Proto jsme se jen těžko dostávali do hry. Ve druhé půli chybovali zkušení hráči z pravé strany naší sestavy a inkasovali jsme vyrovnávací gól. Nakonec jsme ale byli lepším týmem a po nádherné akci Kavky a jeho druhém gólu jsme si vítězství zasloužili. Měli jsme vyhrát rozdílem tří až čtyř branek, jenomže jsme zahodili řadu gólových šancí, které měl zase Kafe a pak dvě až tři střídající Bary. Nedali, a tak to byl boj až do konce. Klukům však patří dík za bojovný výkon a zasloužené vítězství.“

Autor obou branek Tomáš Kavka: „Převzal jsem balon od Cimiho, který mi Kočka pouštěl, naznačil jsem střelu, seknul dva protihráče a pravého beka Motorletu, který mě křižoval, jsem nechal proběhnout. Píchnul jsem si před ním balon a vystřelil levačkou na zadní tyč. Při druhém gólu jsem dostal balon od Boudy, šel jsem sám na levého beka, obešel ho, nechal přeběhnout další hráče Motorletu a levačkou jsem zakončil na zadní tyč. Štěstí, že se to od ní odrazilo do brány. Byl to dobrý zápas, ve druhé půli jsme podle mě přehráli Motorlet fyzicky a za stavu 2:1 jsme měli přidat minimálně dvě až tři brány. Trestuhodně jsme spalovali šance, ale nakonec zaplaťpámbu za tři body, jsou zasloužené. Jsem rád za to, že jsem dal dva góly, ale největší zásluhu mají kluci zezadu, kteří ubránili hodně balonů. A když to pak rozehrají na mě dopředu, tak já už si s tím poradím.“

Kapitán Miroslav Hendrych: „Derby přineslo kvalitní fotbal, pro oba týmy to bylo náročné i kvůli tomu teplu. Za stavu 1:0 jsme se vytrestali sami zbytečnou chybou a zápas zdramatizovali. Důležité však v tu chvíli bylo to, že jsme po inkasované brance nepřestali hrát a dál se tlačili do zakončení. Oživil to i střídající Ivan, měl tři šance a odehrál velmi slušnou necelou půlhodinku. Kombinace se nám dařila, škoda, jen, že většinou nedošla až do gólu. Viz moje hlava, kdy jsem se soustředil, abych to nepřestřelil a trefil jsem frajera přímo na brankové čáře. Ale hlavně že nám to tam alespoň dvakrát padlo, vždyť jsme Motorlet výrazně přestříleli. ˇPokud bychom, vyhráli víc než 2:1, k čemuž bylo hodně blízko, měli bychom s Motorletem lepší bilanci ze vzájemných utkání, což by na konci sezony mohlo hrát svoji roli. To je škoda. Takhle je to fifty fifty.“

Brankář Radim Mokrohajský: „Ani bych neřekl, že to byl pro nás nejtěžší jarní zápas, soupeřem bylo tentokrát hlavně vedro. Je ale pravda, že šlo o druhou příčku, navíc derby, takže náboj utkání mělo. Při střele útočníka Motorletu Pyška na zadní tyč jsem se míče téměř ani nedotkl, šlo to až za mě tak necelý půlmetr za bránu, jenomže nabíhající Novotný stihl míč zasáhnout a doklouzat s ním až do brány. V tu chvíli byl vzadu z našich hráčů jen Kohy. Nakonec jsme ale vyhráli, i když to mohlo být i víc než 2:1.“

Obránce Martin Kohout: „Konečně jsme porazili soupeře z popředí tabulky. To už sice mělo přijít mnohem dříve, ale i tak jsme rádi za tři body z derby a fakt, že máme stále o co hrát. Jsme zpátky druzí, ale máme jen dvoubodový náskok před Motorletem a bodově na dosah jsou ještě další tři týmy. Nesmíme teď proto usnout na vavřínech a naopak přidat další výhry.“

Jaroslav Šturma, kouč Motorletu: „Typické derby, bojovné, soubojové a s emocemi. Zápas měl slušnou úroveň a protože Vyšehrad dal o gól víc než my, asi vyhrál zaslouženě. Pokud Kavka před oběma svými góly obejde tři naše hráče, tak nás pak logicky potrestá. Naši hráči si ho měli přebírat, v tom ale selhali. Selhali však i při proměňování svých šancí. V závěru jsme otevřeli hru ve snaze vyrovnat, tím jsme ale odkryli prostor vzadu, a domácí tak měli možnost přidat další góly. Klíčovým momentem utkání byl fakt, že po našem vyrovnání na 1:1 jsme přestali hrát.“

Pavel Novotný, střelec branky Motorletu: „Hlavní zásluhu na mém gólu měl Honza Pyšek, po jeho střele jsem míč už jen dorazil do brány. Jsme však zklamaní, měli jsme totiž určitě na bod. Byli jsme podle mého názoru lepší, chtělo by to však víc důslednost v obraně. O kvalitách Kavky jsme věděli, připravovali jsme se na něj, ale beztak nám dal dva góly. Je to hráč, který nemá v divizi a na Vyšehradě co dělat, měl by hrát vyšší soutěž. V obou vzájemných zápasech nám dal celkem tři góly. O druhé místo tabulky a možnost postupu do ČFL se ale ještě popereme.“

Slavoj Vyšehrad – Motorlet Praha 2:1 (1:0)

Branky: 25. a 72. Kavka – 59. Novotný.

Střely na branku: 12:2. Střely mimo: 8:9. Rohy: 4:3. Ofsajdy: 1:2.

Rozhodčí: Vojtěch – Šob, Kazda. ŽK: Mojdl, Budějský, Kohout – Golovko, Brodský, Machurka, Novotný.

Diváků: 213.

Vyšehrad: Mokrohajský – Frohna, Hendrych, Nosek, Kohout – Budějský, Kočí, Mojdl, Zimmermann (64. Baratynskyy) – Hradecký, Kavka. Na lavičce byli ještě připraveni brankář Prokeš, Rajnoch, Houdek, Čižikov a Š. Klíma. Trenér Jaroslav Klíma.

Motorlet: Foferka – Machurka, Matějka, Podvín, Podzemský – Brodský – Mařík (65. Faktor), Dejl, Golovko (74. Belán) – Pyšek, Novotný. Trenér Jaroslav Šturma.

Střelci „A“-týmu (divize + Pohár České pošty):

21 – Kavka (z toho 4 v poháru)

7 – Kočí

5 – Mojdl

4 – Budějský (1 v poháru), Mošna

3 – Babašta (z toho 1 v poháru), Švejda (1 v poháru)

2 – Hradecký, Jeřábek, Kohout, Putz

1 – Baratynskyy, Jiráň, Švehla (oba v poháru), Hendrych, Houdek, Klán, Kraus, Nosek, Wulkan, Zachariáš, Zimmermann

Nahrávači na góly (divize + Pohár České pošty):

9 – Kočí (z toho 1 v poháru)

8 – Budějský (1 v poháru), Kavka (1 v poháru)

5 – Hradecký, Nosek (2 v poháru)

4 – Kohout, Mojdl

2 – Balcárek (1 v poháru), Baratynskyy (1 v poháru), Jeřábek, Kubík (1 v poháru), Zimmermann

1 – Jiráň (v poháru), Klán, Mošna, Prokeš, Putz, Švehla (v poháru), Švejda, Zachariáš