Šemíci po výhře 4:0 s Litolí bodově odskočili Motorletu

„A“-muži – Výkon to sice nebyl zrovna excelentní, vítězství 4:0 se ale počítá! Tím spíš, že Motorlet doma v utkání s Libiší klopýtnul, uhrál jen bezbrankovou remízu, a tak v souboji o druhé místo tabulky utrpěl ztrátu. Suverénní postavení v čele tabulky v podobě devítibodového náskoku si ohlídal Meteor vítězstvím 2:0 s Toužimí a má nyní 58 bodů, náš tým je po pátém vítězství za sebou na stříbrné příčce se 49 body. S odstupem čtyř bodů za Vyšehradem figuruje Motorlet, avšak 45 bodů mají už také čtvrté Brozany, na jaře stále jediný neporažený celek divize B.

V domácím utkání s Litolí se předvedl vedoucím gólem a přihrávkou na poslední trefu Ivana Baratynského Martin Sus. Vedle této vlašimské posily skóvali ještě v prvním poločase skórovali Tomáš Nosek z trestného kopu a Honza Mojdl z penalty po faulu na Tomáše Kavku. Ten pro změnu přihrával v úvodu zápasu na gól Susovi. Na jaře potřetí uhájil čisté konto brankář Radim Mokrohajský.

Šemíci šli do tohoto střetnutí v roli jasného favorita, neboť v předchozích třech vzájemných soubojích nasázeli „sršňům“ celkem 16 branek. Motivace obou týmů byla odlišná, v našem případě vůle prodloužit vítěznou sérii a upevnit si druhé místo, zatímco u soupeře snaha urvat nějaký ten bod pro boj o záchranu.

Skóre se měnilo už v 6. minutě, kdy se zprava probil od rohového praporku Mojdl, odcentroval před bránu a Sus byl ve správnou chvíli na správném místě: 1:0. Hosté se dožadovali neuznání branky, z jejich pohledu se jednalo o ofsajdovou situaci. V 16. min. po odpískané ruce Korejzy ale už inkasovali podruhé, Nosek z trestného kopu zamířil přesně k tyči: 2:0!

Třetí gól mohl přidat ve 25. min. po centru Suse Kavka, hlavičkoval mimo bránu. Už o dvě minuty později se však postaral o penaltu, ve vápně jej totiž fauloval Bohdan a Mojdl se při střele z bílého bodu nemýlil: 3:0. Po necelé půlhodině hry směřovaly (včetně penalty) mezi tři litolské tyče tři střely a ve všech případech musel brankář Rathouský lovit míč ze sítě.

Zatímco před rokem měli šemíci v domácím souboji s Litolí 40 (!) střeleckých pokusů, tentokrát jich bylo znatelně méně. Za stavu 3:0 se naopak dostal do gólové šance střelec soupeře Ježek, Mokrohajský ale včas vyběhl a zblokoval střelu.

Deset minut před poločasem se dostal ke střele již uvnitř vápna Kavka, střele dal sice pořádnou razanci, bohužel ale letěla nad. Po změně stran to dvakrát zkoušel Budějský, ale minul. Deset minut před koncem se chytal za hlavu mladý Rybařík, hlavou zblízka netrefil litolskou bránu. A podobně dopadl na druhé straně Ježek, znovu si vylámal zuby na včasné reakci Mokrohajského.

V 83. min. se náš gólman dokonce podílel na vstřelené brance, svým výkopem našel Suse, ten přihrál před bránu a Baratynskyy uzavřel skóre: 4:0! Role favorita byla naplněna, ze hry především ve druhé půli ale zůstaly značné rozpaky.

V utkání nadcházejícího 26. kola se náš tým představí v Libiši. Hrát se bude v sobotu 18. května dopoledne od 10.15 hod. Podzimní vzájemný duel na domácí půdě jsme vyhráli 2:0 díky dvěma trefám Jirky Mošny ve druhém poločase. Po vystoupení v Libiši budou zbývat už jen čtyři mistrovská utkání, a sice doma s Novým Borem, ve Vilémově, doma se Souší a nakonec derniéra ve 121 km vzdálené Toužimi.

Milan Kopřiva, Vyšehrad: „Jediné, co mě uspokojuje, je zisk tří bodů a fakt, že jsme doma neinkasovali gól. Pokud bychom se však v budoucnu chtěli prezentovat takovým fotbalem, tak to podle mě nemá smysl. Z naší strany to bylo katastrofické utkání a nechci ani rozebírat, jak rychle jsme dali gól či zda jsme něco podcenili. Mám-li odpovědět na dotaz, s jakými herními prvky jsem nespokojen, pak tedy se všemi. Měli jsme tady soupeře, který nám umožnil úplně vše, jenomže naše představy, jak budeme hrát fotbal v pohybu, s přesnými přihrávkami a častým zakončením, vzaly za své. Místo toho jsme vyprodukovali tolik nevynucených chyb, že se to nevidí. Tento soupeř nás nepřinutil, abychom kazili, to jsme dělali sami vlastní svévolností a nekoncentrovaností. Takže shrnuto: všechno špatně, dobré jsou jen tři body. Takhle to fakt nejde, přitom jen před týdnem jsme tady odehráli velmi dobré utkání s Motorletem.“

Brankář Radim Mokrohajský: „Soupeř, jak už je tady obvyklé, klasicky zalezl dozadu a hrál na brejky. Občas to při nich přede mnou smrdělo a popravdě jsem se nenudil. Hlavně když byl u balonu vysoký útočník Ježek, kluci se s ním museli docela poprat. S tím druhým útočníkem Herzánem jsme se v poslední minutě srazili, nemohl přece očekávat, že mu uhnu z cesty. Faul z mé strany tam nebyl, byla to běžná situace, nebylo co pískat. Celkově k zápasu lze říct, že na body nám to sice stačilo, ale máme určitě na víc.“

Autor první branky a asistence Martin Sus: „Mohu říct, že při prvním gólu jsem v ofsajdu určitě nebyl, přestože hráči soupeře ho reklamovali. Ani Honza Mojdl, který mi krásně přihrával, v něm podle mého názoru nebyl. Stál jsem s balonem sám před bránou a nebyl už problém ho uklidit k tyči. Při čtvrtém gólu to Radim dobře vykopl, obránce Litole balon podskočil a protože už jsem byl natolik unaven, že jsem nemohl běžet dál, nahrál jsem balon před prázdnou bránu Ivanovi a ten to proměnil. Škoda, že jsme vinou vlastní lehkovážnosti nepřidali ve druhé půli víc gólů. Ale každopádně jsem rád, že jsem si tady na farmě mohl zahrát.“

Autor branky z penalty a asistence Jan Mojdl: „První poločas byl z naší strany dobrý, měli jsme v tom však pokračovat i ve druhém a mohli jsme jim dát osm gólů stejně jako loni tady. Chtěli jsme, ale zbytečně jsme vymýšleli nějaké světoborné věci a kazili jsme. Bylo to zbytečné.“

Autor poslední branky Ivan Baratynskyy: „Dostal jsem dobrou nahrávku od Martina Suse a pak už šlo jen o to, trefit bránu. Náš výkon nebyl nejlepší, alespoň jsme však proměnili šance, a to bylo důležité. Podle mě 4:0 je velmi dobrý výsledek, i když v Libiši budeme muset podat lepší výkon."

Pavel Jareš, trenér Litole: „Vyšehrad zaslouženě vyhrál, přestože druhý poločas vypustil. Má kvalitnější mužstvo než my, přeju mu úspěch, ale nelíbil se mi způsob rozhodování sudími. Nebyl fér, protože první gól padl podle mě z ofsajdu. A pak za stavu 4:0 jsme měli kopat penaltu po faulu brankáře na Herzána. Naši hráči jsou ryzí amatéři, pereme se o záchranu, ale rozhodčí zápas pokazili. Odpovídající by byl spíš výsledek tak o dva a tři góly, čtyři je moc. My se teď ale popereme o body spíš se soupeři, s nimiž se můžeme měřit. Máme problémy s defenzivní činností, chyběl nám zkušený Adam Petrouš, který má svalové zranění. Při jeho účasti to mohlo vypadat jinak. Navíc hrála pro Vyšehrad i ta zdejší umělka, bylo vidět, že je na ni zvyklý."

Slavoj Vyšehrad – FK Litol 4:0 (3:0)

Branky: 6. Sus, 16. Nosek, 27. Mojdl z pen., 83. Baratynskyy.

Střely na branku: 4:5. Střely mimo: 7:3. Rohy: 5:3. Ofsajdy: 6:2.

Rozhodčí: Mrkáček – Martínek, Šmakal. ŽK: Nosek, Zimmermann – Lemchi.

Diváků: 184.

Vyšehrad: Mokrohajský – Frohna (70. Zimmermann), Hendrych, Nosek, Kohout – Budějský, Kočí, Mojdl, Sus – Kavka (67. Baratynskyy), Hradecký (56. Rybařík). Na lavičce byl ještě připraveni Bohuslav, Kubík a náhradní brankář Prokeš. Trenér Jaroslav Klíma.

Litol: Rathouský – Lemchi, Bohdan, M. Jareš, Korejza – Cáska, Mlčkovský, Ezeala (76. Urban), Sosnovský (59. Červenka) – Herzán, Ježek (86. Š. Jareš). Trenér Pavel Jareš.

Střelci „A“-týmu (divize + Pohár České pošty):

21 – Kavka (z toho 4 v poháru)

7 – Kočí

6 – Mojdl

4 – Budějský (1 v poháru), Mošna

3 – Babašta (1 v poháru), Švejda (1 v poháru)

2 – Baratynskyy, Hradecký, Jeřábek, Kohout, Nosek, Putz

1 – Jiráň (1 v poháru), Švehla (1 v poháru), Hendrych, Houdek, Klán, Kraus, Sus, Wulkan, Zachariáš, Zimmermann

Nahrávači na góly (divize + Pohár České pošty):

9 – Kavka (z toho 1 v poháru), Kočí (z toho 1 v poháru)

8 – Budějský (1 v poháru)

5 – Hradecký, Mojdl, Nosek (2 v poháru)

4 – Kohout

2 – Balcárek (1 v poháru), Baratynskyy (1 v poháru), Jeřábek, Kubík (1 v poháru), Zimmermann

1 – Jiráň (v poháru), Klán, Mošna, Prokeš, Putz, Sus, Švehla (v poháru), Švejda, Zachariáš