Libiš se bude rvát o záchranu, šemíky tak čeká náročný duel

„A“-muži – Na půdě třináctého týmu tabulky Sokola Libiš se představí v sobotu 18. května dopoledne fotbalisté Slavoje Vyšehrad. Utkání začíná v 10.15 hod. a otevře program 26. kola divize B.

Náš tým dosáhl za poslední měsíc pěti výher za sebou, naposledy zdolal doma 4:0 Litol. S výkonem, a to zejména ve druhém poločase, však nebyli spokojeni trenéři ani samotní hráči. To by v Libiši určitě nestačilo, panoval všeobecný názor.

Tým z dvoutisícové obce, jež se nachází dva kilometry severozápadně od Neratovic a loni oslavil osmdesátileté výročí, má navíc s šemíky lepší vzájemnou bilanci. To ale platí pro měření sil v letech 2002 až 2006. Čtyři sezony strávila Libiš ve středočeském krajském přeboru, loni se vrátila díky postupu mimo pořadí z 5. místa tabulky.

Na podzim na Vyšehradě jsme porazili Sokol Libiš 2:0, což tehdy znamenalo posun na vedoucí místo tabulky. Utkání se přitom vyvíjelo nepříznivě, neboť byl brzy vyloučen kapitán Hendrych. Přesilovku si ale hosté nezahráli dlouho, neboť se za oplácení v přerušené hře nechal hodně hloupě vyloučit i hostující Janík. Domácí tým po změně stran strhl vývoj zápasu na svoji stranu díky dvěma gólům Jirky Mošny.

Trenérský triumvirát týmu Libiše tvoří Václav Havel, dále asistent Miroslav Mňuk, jenž přišel ze Slovanu Kunratice a sportovní manažer klubu Jiří Kabyl. Ten je současně předsedou komise rozhodčích Okresního fotbalového svazu Mělník. Jeho syn je hráčem mužstva.

Nejlepším střelcem týmu je autor sedmi branek Dominik Palej, většinou se ale trefoval proti celkům z chvostu tabulky. Po čtyřech gólech dali Josef Bičaník, Petr Špička a Jaroslav Škoda, zanedlouho 38letý záložník s 56 odehranými zápasy v I. lize za Most. Libiš nemá klasického kanonýra, o čemž svědčí i fakt, že ve dvanácti ze svých 26 dosud odehraných mistrovských zápasů (včetně jednoho v poháru) vyšla střelecky naprázdno.

V jarní části sezony hájí barvy Libiše také nám dobře známé trio Michal Vejvoda, Marco Christov a Lukáš Jiráň, tj. hráči loňské U 19 Slavoje Vyšehrad. Všichni tři také loni „nakoukli“ i do zápasů našeho A-týmu v divizi.

Za Libiš z nich nastoupil na jaře 8x Jiráň (3x v základní sestavě a 5x šel na hřiště jako střídající hráč, navíc dal gól v utkání s Brozany), 6x nastoupil Vejvoda (2x v základu a 4x jako střídající hráč) a 3x Christov (1x v základu a 2x jako střídající hráč).

V tabulce sestavené jen z jarních zápasů je Vyšehrad pátý (bilance 5 výher – 2 remízy – 3 porážky, skóre 19:9 a 17 bodů), zatímco Libiš dvanáctá (bilance 3 – 1 – 6, skóre 10:16, 10 bodů), naposledy však dokázala uhrát bod za bezbrankovou plichtu na hřišti Motorletu! A to rozhodně není špatný výsledek.

„V týdnu před zápasem kluky postihly střevní potíže, někteří hráli na hranici sebeobětování. Kubeš, Pochman, Bičanik vůbec nejeli k zápasu, Špička strávil poločasovou přestávku jinde než v kabině," uvedl Jiří Kabyl. „Kluci se semkli a pomohli Kratochvílovi (v brance, ten se jim za to odvděčil výborným výkonem. Bodu z Motorletu si velmi vážím a před našimi hráči smekám!“

Na stadionu Motorletu nastoupil celek Libiše v této sestavě: Kratochvíl – Zuskin, Čadek, Trojan, Kabyl – Šmíd, Matoušek (86. Vála), Palej (80. Pták), Škoda, Špička – Jiráň.

Utkání Sokol Libiš – Slavoj Vyšehrad řídí jihočeští arbitři, jako hlavní rozhodčí Václav Němec z Bernartic u Písku, jemuž budou na čarách asistovat Milan Vrzal z Tábora a Eliška Kramlová ze Strakonic.

Juniorka Vyšehradu přivítá na domácí půdě v neděli odpoledne v mistrovském utkání 22. kola I. A třídy mužů vysočanskou Pragovku, zápas má výkop v 17.00 hod. Ve stejnou chvíli začne v České lize staršího dorostu zápas U 19 proti vedoucí Slavii B, který se hraje na Xaverově v Horních Počernicích.

U 17 a U 16 si svá utkání s Českými Budějovicemi předehrály již ve středu.