Plichta 1:1 s Novým Borem komplikuje postupové počty

„A“-muži – Nečekanou a nadmíru nepříjemnou bodovou ztrátou během uplakané poslední květnové neděle v domácím utkání s Novým Borem si fotbalisté Vyšehradu velmi zkomplikoval skvěle rozehranou postupovou hru. Šemíci prohospodařili úvodní poločas a přestože se hned po návratu ze šaten ujali vedení gólem Tomáše Noska z trestného kopu, neudrželi ho a po chybě v rozehrávce deset minut před koncem inkasovali vyrovnávací branku. V závěrečném náporu se už nepodařilo vstřelit vítězný druhý gól, a tak utkání skončilo remízou 1:1. Vítězná série v divizi B se tím zastavila na šesti zápasech.

Podobně jako před týdnem v Libiši oblékli dres Vyšehradu stoper Kropík a mladý útočník Rybařík z Vlašimi, přičemž druhý z nich se objevil v naší základní sestavě poprvé. Jako první se pokoušel o zakončení v 8. min. právě Kropík, z otočky ale trefil jen clonícího zadáka hostí. Ti dali už o dvě minuty později najevo, že nehodlají hrát v tomto utkání žádného obětního beránka, přestože v podzimním vzájemném utkání podlehli doma Slavoji 1:4. Ve stoprocentní gólové šanci se zčistajasna ocitl Stromecký, poslal však balon po mokré umělce kolem tyče do zámezí.

V 19. min. se po centru Kubíka mohl zapsat do listiny střelců 18letý Rybařík, trefil ale jen brankáře Blummentritta. Ten se díky úspěšnému zákroku zjevně naladil na výborný výkon, což později potvrzoval během celého utkání i v jeho emotivním závěru. Osm minut před poločasem měl však gólman „sklářů“ co dělat, aby vytěsnil skvěle zahraný Noskův trestný kop na zadní tyč. Aktivní Severočeši kontrovali po rohu velmi nebezpečnou hlavičkou kapitána Šulce a dálkovým pokusem Lebrušky. Na druhé straně těsně před pauzou se ještě postavil k exekuci trestného kopu Frohna, trefil ale jen novoborského brankáře.

Do druhé půle Budějský vystřídal Kohouta, a to byl tak trochu signál, že domácí se pokusí zlomit zápas díky nějaké standardce. To se také už ve 47. min. po faulu na Kavku před vápnem povedlo, k provedení přímého kopu se ovšem postavil Nosek. Poradil si parádně a vydařenou trefou přece jen nachytal Blummentritta: 1:0!

Kdo z diváků očekával, že druhá polovina utkání již bude v moci Vyšehradu, musel být zklamán. Také hosté prostřídali, přeskupili sestavu a v houstnoucím dešti hodně vystrkovali růžky. V 63. min. se dostali třikrát rychle za sebou do zakončení, brankář Mokrohajský ale všechny jejich střely zneškodnil. V 80. min. po jednom z dalších útočných výpadů týmu v zelených dresech náš gólman rychle rozehrál balon na Kropíka, jenomže hráč se zkušenostmi ze 49 ligových zápasů (Žižkov, Příbram, Bohemians Praha) na zrádném terénu pokazil přihrávku a míč se dostal k útočníkovi Nového Boru Kubešovi. Ten viděl nabíhajícího spoluhráče, a tak neotálel a posunul mu balon zprava na vápno, kde ani Suněk na nic nečekal a z prvního doteku napálil balon do sítě: 1:1.

Tři minuty nato po dalším centru Kubeše mohlo být ještě hůř, kapitán hostí Šulc ale v jasné gólové šanci přehodil Mokrohajského bránu. Šemíci se pak sice nadechli k závěrečnému náporu a hlavně Kropík měl velkou ambici odčinit zaváhání při inkasované brance. Dostal se také do dvou šancí, z nichž zejména ta v nastaveném čase volala po gólu, brankář Blummentritt ale s velkou dávkou štěstí dokázal míč vyrazit, takže stav 1:1 zůstal na ukazateli skóre i po závěrečném hvizdu sudího Nehasila.

Do konce letošního ročníku divize B zbývají tři dějství. V příštím 28. kole Vyšehrad nastoupí ve Vilémově (v sobotu 1. června), domácí derniéru pak obstará souboj s Baníkem Souš (v neděli 9. června) a k úplně poslednímu utkání sezony pojedou šemíci do Toužimi (v neděli 16. června).

Milan Kopřiva, Vyšehrad: „Abych byl upřímný, tohle by mě předem nenapadlo. Mít takovou šanci na postup do vyšší soutěže a pak k utkání přistoupit tímto způsobem je trestuhodné. Není to ale zdaleka poprvé. První poločas jsme zcela promarnili, nedostali jsme se ani do hry a předváděli jsme styl, který nám není vlastní: nakopávání a dlouhé držení míče. Kromě toho s výjimkou jedné šance Rybaříka byli naši útočníci neviditelní. Bohužel s jejich výkony naše hra stojí a padá. Zato Nový Bor hrál velmi dobře, snažil se produkovat kombinační fotbal, a to nám dělalo velké problémy. Nakonec byl naším nejlepším hráčem gólman Radim Mokrohajský, který nás v mnoha případech podržel. Ve druhé půli přišly změny a hra už nevypadala tak špatně, jenomže jsme se dokázali prosadit jen ze standardky. Většinu akcí jsme nebyli schopni dotáhnout do konce, a to jsme hráli doma. Bylo to z naší strany špatné a můžeme být rádi, že máme alespoň bod. Z hlediska postupové matematiky to je však pro nás obrovská komplikace a obrovské zklamání. Právě v takových zápasech, kdy už opravdu o něco jde, by se měly projevit zkušenosti fotbalistů, co už mají něco odkopáno.“

Jan Mojdl: „Náš projev určitě dobrý nebyl. Nehráli jsme, co jsme si předem řekli, nakopávali jsme dlouhé balony na útočníky, přitom na Kafeho je to potřeba hrát po zemi a snažít se najít skulinu v obraně soupeře. Dostali jsme blbý gól, kdy Radim rozehrál rychle balon na Kropajze, ten si to zpracoval, chtěl dát balon okolo protihráče na Kočku, což by bylo dobré založení útočné akce, ale nevyšlo mu to. Škoda, v závěru měl šanci to odčinit, ale neproměnil.“

Autor gólu Tomáš Nosek: „Trefil jsem balon z trestňáku přesně tak, jak jsem chtěl, bohužel to na tři body nestačilo. Náš výkon byl dost špatný, vůbec nám nešla kombinace a jenom jsme nakopávali balony. Nehráli jsme to, co jsme si předsevzali a co jsme chtěli. Nový Bor byl sice aktivní, jeho hráči byli všude včas, my jsme jim to však ulehčovali: pod remízou je podepsán hlavně náš mizerný výkon. Moc jsme kazili a nemá smysl to svádět na mokrý terén. Měli jsme si s tím vším poradit líp, tím spíš, že jsme hráli doma.“

Brankář Radim Mokrohajský: „Párkrát jsem měl štěstí, že se balon odrazil ke mně, hlavně mě však mrzí zbytečně inkasovaný gól. Myslel jsem, že hráč kvalit Kropajze to rozehraje v klidu, mohl to dát i mně zpátky, ale bohužel, dopadlo to v tu chvíli blbě. Snad jsem v jiných situacích něco chytil, celkově byl však zápas z naší strany bídný. Byli jsme hrozně roztažení po hřišti, na mokrém terénu kazili přihrávky a navíc pozdě dostupovali protihráče. Nový Bor dobře kombinoval uprostřed hřiště, chodil dopředu i ve čtyřech lidech a využíval díry, které jsme jim v poli nechávali. Pro nás je v této fázi soutěže každá bodová ztráta špatná. Měli jsme postup ve své moci a teď už zase nemáme. Bude to každopádně ještě zajímavé.“

František Kubáň, trenér FC Nový Bor: „Před zápasem bychom bod brali, po něm však vnímám remízu spíš jako naši ztrátu. Již po deseti minutách měl čistou gólovou šanci Stromecký, ale nedal. Potom si domácí vypracovali jakž takž tlak, a to i zásluhou standardek, zatímco my jsme hrozili z brejků. Na začátku druhé půle jsme dostali gól z trestňáku, který se neměl kopat, protože Kavka jen upadl přes balon, a faul to nebyl. Ale je pravda, že domácí hráč Nosek to trefil krásně. Po inkasované brance jsme vytáhli Kaňkovského z obrany do útoku a zase jsme měli šance, které Lebruška a Stromecký neproměnili. Nakonec vyrovnal Suněk pěknou a pohotovou střelou zpoza vápna ze situace, která ani šancí nebyla a vzápětí se dostal do další příležitosti také Šulc. Obvykle tolik vyložených šancí a střeleckých pokusů, jako jsme měli dnes na Vyšehradě, nemíváme. Ale na druhé straně při nás stálo těsně před koncem zápasu štěstí, kdy brankář Bummentritt dvakrát vyrazil koleny střely zblízka. Vyšehrad je určitě kvalitní tým, proto je také tak vysoko v tabulce, přesto nás trochu mrzí, že jsme to tu nedotáhli k vítězství.“

Slavoj Vyšehrad – FC Nový Bor 1:1 (0:0)

Branky: 47. Nosek – 80. Suněk.

Střely na branku: 7:8. Střely mimo: 6:6. Rohy: 9:3. Ofsajdy: 2:0.

Rozhodčí: Nehasil – P. Berka, Hrkal. ŽK: Stromecký (Nový Bor).

Diváků: 110.

Vyšehrad: Mokrohajský – Kubík (67. Zimmermann), Hendrych, Kropík, Kohout (46. Budějský) – Frohna, Kočí, Mojdl, Nosek – Rybařík (61. Hradecký), Kavka. Na lavičce byl ještě připraven brankář Prokeš. Trenér Jaroslav Klíma.

Nový Bor: Blumentritt – Pollach, Vlk, Demke, Bartoš – Kaňkovský (80. Horák) – Stromecký, Šulc, Lebruška, Holeček (61. Suněk) – Kubeš. Trenér František Kubáň.

Střelci „A“-týmu (divize + Pohár České pošty):

21 – Kavka (z toho 4 v poháru)

7 – Kočí, Mojdl

4 – Budějský (1 v poháru), Mošna

3 – Babašta (1 v poháru), Nosek, Švejda (1 v poháru)

2 – Baratynskyy, Hradecký, Jeřábek, Kohout, Putz

1 – Jiráň (1 v poháru), Švehla (1 v poháru), Hendrych, Houdek, Klán, Kraus, Sus, Wulkan, Zachariáš, Zimmermann

Nahrávači na góly (divize + Pohár České pošty):

10 – Kavka (z toho 1 v poháru)

9 – Kočí (1 v poháru)

8 – Budějský (1 v poháru)

5 – Hradecký, Mojdl, Nosek (2 v poháru)

4 – Kohout

2 – Balcárek (1 v poháru), Baratynskyy (1 v poháru), Jeřábek, Kubík (1 v poháru), Zimmermann

1 – Frohna, Jiráň (v poháru), Klán, Mošna, Prokeš, Putz, Sus, Švehla (v poháru), Švejda, Zachariáš