Jeřábek přijel z chaty a svým gólem rozhodl zápas se Souší

„A“-mužiTři body zůstaly doma, navzdory převaze, spoustě střeleckých pokusů a hlavně vyložených šancí ale diváci viděli jediný gól. Jeho autorem byl dvacet minut před koncem vlašimský útočník Jan Jeřábek po přihrávce Tomáše Kavky. Slavoj Vyšehrad v utkání 29. kola divize B zvítězil 1:0 nad Baníkem Souš, a uchoval si tak naději na postup do ČFL. Brankář hostí Michal Unger sice kapituloval třikrát, dva góly však neplatily pro ofsajd.

Jeřábkovi si prožili opravdu vydařený fotbalový víkend. V sobotu otec Karel přivedl v roli kouče tým Unionu Vršovice k prvenství v pražském přeboru, zatímco v neděli syn Jan zachránil Vyšehradu důležité body. Nejde ale jen o souboj se Štěchovicemi (druhým týmem divize A) na dálku – podařilo se definitivně setřást dotírající Brozany, které samy ztratily dva body na Meteoru, tedy pokud se dá remíza 1:1 na hřišti vítěze soutěže nazvat ztrátou.

Již od úvodního hvizdu šemíci „vyráběli“ jednu gólovou šanci za druhou, jako na pásu ve fabrice, pohříchu zůstalo jen u nich. Ve 2. min. Kočí nadvakrát zblízka nepropálil brankáře Ungera, vzápětí se po vlašimské spolupráci a centru Kropíka trefil Jeřábek, stál ale přitom v ofsajdu. Ve 4. min. po centru Budějského opět Jeřábek trefil zblízka gólmana a v 5. min. po něm zopakoval totéž Frohna. Pět minut, pět gólových šancí!

Za dalších pět minut Kavka v dobré pozici pálil vedle, neúspěšně to zkoušel i Mojdl. Pouhé dvě minuty nato si oba spalování šancí zopákli, Kavka na malém vápně přestřelil a Mojdl také netrefil.

Ve 25. min. se nebezpečně tlačil do šance hrotový útočník Baníku Veselý, míč mu ale v poslední chvíli ukopl kapitán Vyšehradu Hendrych. Dlužno říct, že v sestavě hostí chyběli jejich dva nejlepší střelci Štípek (na podzim dal Vyšehradu tři góly) a Brazilec Diego da Silva.

Minutu nato na druhé straně Kavka nastřelil ve vápně ruku bránícího Banoviče, naši hráči i diváci ale vzápětí vydechli zklamáním, penalta se nepískala. Tlak a šance pokračovaly, po rohu měl velkou možnost otevřít skóre Nosek, ani on neproměnil. Ve 32. min. Frohna bombou trefil nejzaměstnanějšího muže zápasu v bráně hostí a o čtyři minuty později přišla nejhezčí akce první půle. KJavka obešel dva protihráče, sám před gólmanem ale poslal balon těsně vedle do zámezí. Míč v rukou Ungera skončil také po sólové akci a průniku Mojdla, i tohle byla čistá branková příležitost. Ještě dvě minuty před pauzou se mohl Kočí zeptat Ungera, kam to chce, místo toho mu poslal balon do jeho magnetických rukavic. Takže poločas 0:0!

Hned po změně stran Kropík překonal brankáře Ungera, jeho radost byla ovšem předčasná, byl mu totiž (tentokrát asi nespravedlivě) odmáván ofsajd. V 51. min. po centru Kubíka opět Kropík hlavičkoval nad, na druhé straně hřiště to zkoušel neúspěšně Veselý.

V polovině druhé půle Kočí „zazdil“ svoji možnost střelou mimo, vzápětí došlo ve vápně hostí k souboji Kavky se záložníkem hostí Karlem, náš hráč reklamoval penaltu, ta se ale nepískala. Minutu nato se po kiksu Tancoše otevřelo volné pole pro Kavku, ten ale v rozhodující chvíli uklouzl.

To už se ale schylovalo k rozhodující chvíli utkání. Zprava vyvezl balon Budějský, posunul na Frohnu, ten předal Kavkovi, jenž u lajny obešel protihráče a přesnou přihrávkou nacentroval před bránu. Tam stál v pravou chvíli na pravém místě Jeřábek, a tak mu stačilo jen nastavit nohu a poslat balon do sítě: 1:0!

O tři minuty později mohli hosté vyrovnat, Pátek z voleje pálil pohotově na zadní tyč, brankář Mokrohajský však vytáhl ze svého arzenálu vynikající zákrok a gólovou střelu reflexivně zneškodnil. Ve zbývajícím čase už k žádné hektické situaci nedošlo, a tak na ukazateli skóre zůstal stav 1:0 až do konečného hvizdu.

V závěrečném 30. kole se šemíci představí v sobotu 15. června od 17.00 hod. v Toužimi, tedy na =půdě předposledního týmu tabulky. Ten ale naposledy vyhrál 2:1 na Motorletu.

Jaroslav Klíma, Vyšehrad: „Za prvních pět minut to mohlo být 3:0. Je neuvěřitelné, co nedáme, to hraničí s nemohoucností. Takových utkání už bylo tolik, kdy máme obrovskou převahu, herně a kombinačně nelze nic vytknout a pro lidi to musí být zážitek, v koncovce ale selháváme. Tentokrát jsme zahodili minimálně deset vyložených šancí. Chybí nám hráč typu Marka Kincla, který promění polovinu svých šancí. Kafe mohl zápas rozhodnout daleko dříve, zaplaťapámbu nakonec přihrál Jeřábovi alespoň na ten jeden gól. Jenomže místo toho, abychom se v tu chvíli zklidnili, ihned pustíme soupeře do jasné gólové šance. Radim Mokrohajský ji naštěstí chytil.“

Autor jediné branky Jan Jeřábek: „Ve Vlašimi už máme konec sezony, ale Vyšehradu vždy rád pomohu. Přijel jsem ráno z chaty a vyplatilo se. Byl jsem tady snad posedmé a obraz hry je tu vždy stejný. V první půli spousta zahozených šancí, což padá i na můj vrub. Naštěstí jsme tentokrát alespoň tu jednu šanci proměnili. Kafe zatáhl balon po lajně, dal to pod sebe, a já už jsem to pak měl jednoduché, jenom jsem nastavil placíru. Zaplaťpámbu, že jsem v tu chvíli byl ve správnou chvíli na správném místě, protože předtím tomu tak několikrát nebylo. Když to gólmanovi Souše párkrát vypadlo z rukou, měli jsme tam být s Kafem na dorážku, ale nebyli. Jsem rád, že jsem pomohl ke třem bodům a věřím, že to kluci zvládnou i v Toužimi a postoupí do třetí ligy. Já už tam nastoupit nemohu, protože ve středu odjíždím na dovolenou.“

Autor gólové přihrávky Tomáš Kavka: „Z gólové přihrávky Jeřábovi mám samozřejmě radost, byla to akce, která tenhle těžký zápas rozhodla. Je neuvěřitelné, co neproměníme, to dokážeme jen my. V poločase to mohlo být klidně 7:0, a to nepřeháním. Ve druhé půli jsme si postupným tlakem vypracovali další šance. Při jedné z nich se mi podařilo uvolnit na lajně kolem protihráče, dal to pod sebe, a Jeřáb to uklízel do prázdné brány. Byla to dobrá spolupráce a pak už jsme si to pohlídali. Hlavní je, že z toho nebyla další jarní domácí remíza.“

Jakub Frohna: „Bojovali jsme, odehráli výborný zápas, ale v desáté minutě jsme měli vést 4:0 nebo 5:0 a bylo by po zápase. Za půli jsme měli sedm stoprocentních šancí. Balony z našich centrů brankáři vypadávaly, tyhle situace se měly víc dohrávat a hlavně Kafe by tak mohl několikrát dávat do prázdné brány. Při gólové akci to ale udělal výborné. Nejprve jsem dostal balon od Boudy, posunul ho Kafemu do vápna, kde vyzrál souboj jeden na jednoho, dal to pod sebe a naštěstí Jeřáb to tam propasíroval. Hlavně tedy od Kafeho dobrá práce. První a nakonec i jediný gól jsme dali v době, kdy mělo být skóre už nejméně 5:0. Po třech remízách a prohře s Meteorem jsme už pátou jarní domácí ztrátu nemohli připustit.“

Jiří Kubík: „Zápas nás stál spoustu sil, myslím však, že jsme navzdory tomu vedru podali dobrý, snad i výborný výkon. Hodně jsme toho zahodili, takových deset tutovek určitě. Druhé poločasy sice míváme slabší, naštěstí ale Jeřáb dal krásný gól, a tak jsme to uválčili.“

Karel Giampaoli, Souš: „Věděli jsme, že Vyšehrad hraje o postup a potřebuje tři body, tak jsme zvolili defenzivní taktiku. Kromě toho jsme zkoušeli některé mladší hráče, protože se blíží konec sezony. A nezklamali nás. V první půli zahodili domácí asi pět gólových šancí a ve druhé půli začala za bezbrankového stavu narůstat na obou stranách nervozita. Nakonec byl Vyšehrad šťastnější a zaslouženě zvítězil. V rozhodující chvíli zápasu jsme chybovali na polovině hřiště špatnou rozehrávkou, kdy byl celý náš tým v pohybu dopředu. Hra se rychle přenesla zpátky k nám, nestihli jsme vykrýt prostor, a tak jsme inkasovali rozhodující gól. Utkání však mělo velmi dobrou úroveň a navíc se hrálo fér. Diváci šli domů určitě spokojeni.“

Slavoj Vyšehrad – Baník Souš 1:0 (0:0)

Branka: 70. Jeřábek.

Střely na branku: 14:4. Střely mimo: 12:3. Rohy: 11:5. Ofsajdy. 5:3.

Rozhodčí: Pešek – Aubrecht, Melničuk. ŽK: Frohna – Popelka.

Diváků: 120.

Vyšehrad: Mokrohajský – Budějský, Hendrych, Nosek, Kubík (62. Zimmermann) – Frohna, Kočí, Kropík (82. Kohout), Mojdl – Jeřábek (71. Hradecký), Kavka. Na lavičce byl ještě připraven brankář Prokeš. Trenér Jaroslav Klíma.

Souš: Unger – Bartoš (56. Levý), Macháček, Tancoš, Popelka – Christof – Banovič (46. Husák), Karel, Linka, Pátek – Veselý (60. Künzl). Trenér Zdeněk Kopas.

Střelci „A“-týmu (divize + Pohár České pošty):

22 – Kavka (z toho 4 v poháru)

7 – Kočí, Mojdl

6 – Budějský (1 v poháru)

4 – Mošna

3 – Babašta (1 v poháru), Jeřábek, Nosek, Švejda (1 v poháru)

2 – Baratynskyy, Hradecký, Kohout, Putz

1 – Jiráň (1 v poháru), Švehla (1 v poháru), Hendrych, Houdek, Klán, Kraus, Sus, Wulkan, Zachariáš, Zimmermann