Derniéra sezony v Toužimi: vítězství 5:2 a hattrick Kavky

„A“-muži Předposlední tým tabulky proti druhému, taková byla režie závěrečného dějství letošního ročníku divize B. V Toužimi fotbalisté Vyšehradu roli favorita zvládli, v utkání 30. kola zvítězili 5:2. To se však povedlo i druhému celku divize A Štěchovicím – vyhrály v Rokycanech 3:1 a na 99 % se mohou těšit na start v příštím ročníku ČFL? Šemíci? Nezbývá než čekat, co přinesou nejbližší dny! Jasno by mělo být nejdéle na losovacím aktivu ČFL a divizních soutěží, který se uskuteční v sobotu 22. června.

Souboj týmů z opačných pólů tabulky, předposledního proti druhému, se odbyl v našem případě bez posil z Vlašimi. Lavičku náhradníků tak zaplnili vedle Kohouta brankář Stoupa s Houdkem z juniorky a kapitán dorostenců Pikous.

Zápas měl dlouho jednostranný průběh, brankové vyjádření tomu ale moc neodpovídalo. Již v 9. min. Mojdl odcentroval na Kavku, ten obešel protihráče a poslal finální přihrávku na Kropíka, jenž vstřelil svoji první branku za Vyšehrad: 0:1!

Šemíci se dál dostávali do šancí, některé z nich si velmi hlasitě říkaly o další změnu skóre, ta ale přišla až po změně stran. Frohna poslal balon za obranu domácích, Kavka se kličkou zbavil protihráče a dal svoji první branku: 0:2! O pět minut později po přihrávce Mojdla opět Kavka zvýšil už na 0:3!

Dosažení tohoto stavu však bylo bohužel jakýmsi nevyřčeným signálem ke zvolnění tempa, úbytku ostražitosti a přeřazení na nižší rychlostní stupeň. Toužimácí z brejků trestali: přesně v polovině druhé půle Hudec snížil na 1:3 a v 77. min. dal Strejček dokonce kontaktní branku na 2:3. To byla – vinou vlastní laxnosti – dost nesmyslná, hloupá i nečekaná komplikace již rozhodnutého utkání.

Definitivní uklidnění přišlo až v závěrečné pětiminutovce. Po kolmici Kočího Kavka obešel zadáka domácích a střelou zpoza vápna zkompletoval svůj hattrick: 0:3! V 90. min. pak Budějský střelou ze čtyřiceti metrů, nedaleko za půlící čarou, uzavřel skóre tohoto utkání: 2:5! V celkově pátém zápase sezony (a prvním na jaře) se tak Slavoji podařilo nastřílet soupeři pět či více branek: předtím tomu tak bylo na podzim v Žatci, doma s Čelákovicemi, v Litoli a doma právě s Toužimí.

Vyšehrad v letošním ročníku divize B vybojoval 62 bodů, což je nejlepší výsledek za posledních šest let. Nemluvě o postupu do 3. kola Poháru České pošty. V sezoně 2006/07 pod vedením Jiřího Hrušky (nyní kouče Štěchovic) vyhrál divizi A se ziskem 69 bodů. Tehdejší celek šemíků však nastřílel „jen“ 54 branek, zatímco letos 72. A to je číslo, které v rámci celé divizní hierarchie letos překonaly pouze Jirny s 97 nastřílenými góly v divizi C.

Milan Kopřiva, Vyšehrad: „Toužim nebyla v posledním utkání sezony soupeřem, který by nás měl nějak ohrozit. Rozdíl byl propastný, navíc kluci hráli od začátku poctivě a postupně si vypracovali třígólový náskok. Pak ale najednou začali být lehkovážní a domácí ze dvou brejků snížili na 2:3. V závěru jsme výhru dvěma góly potvrdili, i když koncovka je jinak naší bolestí. V souboji na dálku se Štěchovicemi jsme neuspěli, tak uvidíme, jak se teď situace ohledně postupů do ČFL vyvine. Byla by škoda, kdybychom nepostoupili. Potřebovali bychom takový impulz, aby se nám fotbal na Vyšehradě podařilo posunout zase o kus dál.“

Autor hattricku Tomáš Kavka: „Jsem spokojen s výsledkem a samozřejmě i s tím, že se mi podařilo sezonu zakončit hattrickem. Dal jsem celkově pětadvacet branek a věřím, že další budu dávat za Vyšehrad už ve třetí lize.“

Michal Kočí: „Klasický zápas Vyšehradu, už po první čtvrthodině jsme mohli vést 5:0. Místo toho jsme se ve druhé půli zase třásli o výsledek. Zvládli jsme to, i když jsme si mohli udělat zápas jednodušší, než byl. V Toužimi bylo nepříjemné prostředí, diváci nám tu nadávali, jako už dlouho nepamatuji.“

Trenér Toužimi Marek Daněk: „Už v první půli to mohlo být víc než 0:1, hosté měli tři až čtyři tutovky. Za stavu 0:3 se nám sice ještě podařilo dvakrát skórovat, a udělat tak z hotového zápasu drama, ale výsledek 2:5 nakonec odpovídá  obrazu hry, Vyšehrad vyhrál zaslouženě, protože byl fotbalovější a veskrze lepší. Navíc v součtu obou vzájemných zápasů nám dal dohromady deset branek. Sestupujeme do Karlovarského krajského přeboru, ale znovu se pokusíme o návrat do divize.“

FC Toužim – Slavoj Vyšehrad 2:5 (0:1)

Branky: 67. Hudec, 77. Strejček – 47., 52. a 86. Kavka, 9. Kropík, 90. Budějský.

Rozhodčí: Melničuk – Aubrecht, Henych. ŽK: Šaloun, Strejček (oba Toužim).

Diváků: 120.

Toužim: Martinec – Šaloun, Větrovec, Zápotocký, Drabík – Hudec, Bereczký, Pachta, Kliment (32. Kanát) – Strejček, Borek (88. Krejčí). Trenér Marek Daněk.

Vyšehrad: Mokrohajský – Budějský, Hendrych, Nosek, Kubík (70. Pikous) – Frohna, Kropík (70. Houdek), Kočí, Mojdl – Kavka, Hradecký (50. Kohout). Na lavičce byl ještě připraven brankář Stoupa. Trenér Jaroslav Klíma.

Střelci „A“-týmu (divize + Pohár České pošty):

25 – Kavka (z toho 4 v poháru)

7 – Budějský (1 v poháru), Kočí, Mojdl

4 – Mošna

3 – Babašta (1 v poháru), Jeřábek, Nosek, Švejda (1 v poháru)

2 – Baratynskyy, Hradecký, Kohout, Putz

1 – Jiráň (1 v poháru), Švehla (1 v poháru), Hendrych, Houdek, Klán, Kraus, Kropík, Sus, Wulkan, Zachariáš, Zimmermann

Nahrávači na góly (divize + Pohár České pošty):

13 – Kavka (z toho 1 v poháru)

10 – Kočí (1 v poháru)

8 – Budějský (1 v poháru)

6 – Hradecký, Mojdl, Nosek (2 v poháru)

4 – Kohout

2 – Balcárek (1 v poháru), Baratynskyy (1 v poháru), Frohna, Jeřábek, Kubík (1 v poháru), Zimmermann

1 – Jiráň (v poháru), Klán, Mošna, Prokeš, Putz, Sus, Švehla (v poháru), Švejda, Zachariáš