Zmrtvýchvstání U 17: přejela ve Vinoři Viktorii Žižkov 7:2

U 17 Výsledkový veletoč, čítající rozdíl třinácti branek, předvedli na přelomu května a června mladší dorostenci Slavoje Vyšehrad. Týden po zahanbujícím domácím výprasku 0:8 s béčkem Příbrami nastoupili v neděli 2. června 2019 na nakloněném hřišti ve Vinoři proti Viktorii Žižkov a přestože s ní v poločase prohrávali 1:2, po změně stran vývoj derby otočili a zvítězili vysoko 7:2.

Do žižkovské sítě se dvakrát se trefila posila z U 16 Matěj Zdobnický, stejně jako střídající Názár Lásztoveckij, který přišel v zimě na Vyšehrad právě z Viktorky. Po jednom gólu pak připojili Matěj Vlasák, Martin Šticha a Maxmilián Kubies. Sedmnáctiletí šemíci se posunuli o jednu příčku výš ze 14. na 13. místo tabulky skupiny A České ligy U 17, když přeskočili právě Viktorii Žižkov.

Už několik vteřin od zahájení hry, přestože hrál náš tým směrem do kopce nahoru, se dostal ke střele Zdobnický, posila z U 16, ale žižkovský brankář D. Pešek ji kryl. Netrvalo však dlouho a poprvé kapituloval. Ve 2. min. po přihrávce od Vlasáka se Zdobnický dostal před domácího gólmana a proměnil: 0:1! Chvíli nato po rohovém kopu hlavičkoval Vodrážka a dorážel Vlasák, byl mu však odmáván ofsajd.

Ve 23. min. ale žižkovský forvard Kadlec obešel zprava brankáře Pospíšila a mezi dvěma dobíhajícími zadáky Vyšehradu poslal balon do sítě: 1:1. Ve 27. min. se vyznamenal Pospíšil, zneškodnil totiž čistou gólovou šanci Pousteckého.

Po půlhodině hry z velké dálky napřáhl Schovanec, Pospíšil proti ostrému slunci balon moc neviděl a ten skončil trochu překvapivě za jeho zády: 2:1. Pět minut nato mohli vést mladí viktoriáni už o dva góly, ale Kadlecovu hlavičku Pospíšil chytil. Na druhé straně se pokusil o lob Kubies, brankáři D. Peškovi propadl míč až na brankovou čáru, kde ho ale na druhý pokus přece jen ulovil.

Dvě minuty po obrátce, po rohovém kopu a odraženém míči, Kankara vyhrál hlavičkový souboj a Vlasák rovněž hlavou vyrovnal: 2:2! Za další dvě minuty Vlasák odcentroval z levé strany, Zdobnický se ocitl sám před brankářem Cockrellem a chladnokrevně ho prostřelil: 2:3!

Dvakrát se potom dostal do zakončení Kankara a po něm i Šticha, oba přestřelili. A v 63. min. Melíšek, který si v tomto utkání navlékl kapitánskou páskou, ostrou ranou trefil tyč.

V 66. min. mohli ještě žižkovští vyrovnat na 3:3, obrovskou šanci měl Gábor, zblízka ale nepřekonal Pospíšila, který takřka stoprocentní příležitost Viktorky zneškodnil. To byl velmi důležitý moment.

Pak se už definitivně prosadil tým Vyšehradu. Kubies a po něm i Kamnkara sice minuli, nicméně v 68. min. po trestném kopu Kubiese pálil přibližně z místa penaltového bodu Šticha: 2:4!

Další šanci měl Vlasák, ale hlavou přestřelil. Kubies po samostatné akci trefil z dvaceti metrů břevno a odražený míč poslal Vlasák nad. V 78. min. se ale po přihrávce od Herdena přece jen prosadil Kubies: 2:5!

V tu chvíli přišel na hřiště útočník, který přišel v zimě na Vyšehrad právě z Viktorie Žižkov: Názár Lásztoveckij. A mnoho nechybělo, aby stihl svému bývalému týmu nastřílet hattrick. V 82. min. si Lásztoveckij vybojoval sám míč a dal svůj první gól: 2:6! Pět minut nato po přihrávce od Kankary se Lásztoveckij trefil podruhé: 2:7! A pokud by utkání neskončilo o trochu dříve, než mělo, nejspíš by Názár stihl i třetí gól…

V neděli 9. června odehraje naše U 17 poslední zápas celé sezony: doma na Vyšehradě přivítá své písecké vrstevníky, kteří jsou desátí v tabulce. Výkop utkání je čtvrt hodiny po poledni.

Asistent Tomáš Petrach: „Už v prvním poločase, přestože jsme ho prohráli, jsme měli víc ze hry a byli lepší na balonu. Dostali jsme však zbytečné dva góly, zatímco své šance jsme neproměnili. Bylo to tedy tak trochu v kontextu předešlých zápasů. Ve druhé půli nám možná pomohlo, že jsme hráli na nakloněné rovině dolů, každopádně byli jsme brzy na balonu a včas dostupovali protihráče. Především jsme však začali proměňovat šance. S přibývajícími góly se dostavil na naše kopačky klid, a to se potom už hraje samozřejmě jinak. Alespoň částečně jsme tak odčinili týden starý domácí debakl 0:8. Klukům velká pochvala – pokud by takhle hráli pokaždé, jsme někde úplně jinde. Čeká nás ještě poslední utkání doma s Pískem, v němž budeme chtít potvrdit výhru nad Žižkovem a zabojovat o co nejlepší umístění v konečné tabulce.“

U 17: Viktoria Žižkov – Slavoj Vyšehrad 2:7 (2:1)

Česká liga mladšího dorostu U 17, hráno v neděli 2. června 2019.

Branky: 23. Kadlec, 31. Schovanec – 2. a 49. Zdobnický, 82. a 87. Lásztoveckij, 47. Vlasák, 68. Šticha, 78. Kubies.

Střely na branku: 5:15. Střely mimo: 5:13. Soupeřem zblokované střely: 0:2. Rohy: 3:6. Ofsajdy: 1:2.

Rozhodčí: Cichra – Klesal, Slavík. Bez karet.

Diváků: 35.

Žižkov U 17: D. Pešek (46. Cockrell) – Podrápský, Pudil, Schierreich, Koryta – Balážik, Schovanec – Barratt (55. L. Pešek), Gábor, Poustecký (55. Sinkula) – Kadlec. Trenéři Tomáš Plucha a Dušan Gábor.

Vyšehrad U 17: Pospíšil – Mareš (46. Paleček), Melíšek, Šticha, Pařízek – Kankara, Herden – Zdobnický (61. Vodička), Vodrážka (78. Khomyn), Kubies – Vlasák (78. Lásztoveckij). Na lavičce byli ještě připraveni Stanislav a Nováček. Trenéři Mirko Beuk a Tomáš Petrach.

Branky Vyšehradu v České lize U 17

10 – Sejdia

9 – Vodrážka

5 – Petrach (z toho 1 rozhodující penalta v rozstřelu), Vlasák

4 – Khomyn

3 – Kankara

2 – Kubies, Lásztoveckij, Melíšek (z toho rozhodující penalta v rozstřelu), Zdobnický