Meteor Praha VIII – U19 0:3 (0:1)

U 19 – Územní převaha, místy až drtivá, a nakonec jasné i zasloužené vítězství 3:0 nad domácím Meteorem. Takové bylo pražské derby v 5. kole České ligy dorostu (skupina B) na hřišti v Bedřichovské ulici v Libni. Naše U 19 si připsala druhou výhru v nové sezoně a se ziskem celkově osmi bodů se drží v první polovině tabulky. Tu zatím vede slávistické béčko, které jako jediné dosud neztratilo ani bod.
Mladí šemíci od úvodního hvizdu rozhodčího Severýna dávali jasně najevo, že nehodlají ponechat nic náhodě a podle toho také vypadal obraz hry. Už v 6. minutě po našem rohu trefil jeden ze zadáků Meteoru tyč vlastní branky, dorážku Filipa Balcárka pak zblokovali domácí do zámezí. Pokus stopera Michala Vejvody bravurně zlikvidoval gólman Meteoru Bruna.
V polovině úvodního poločasu poprvé udeřilo. Po vynikajícím a doslova hodinářsky přesném centru Balcárka zleva jeho kolega z útočné dvojice Lukáš Jiráň lízl hlavou míč a ten zapadl ke vzdálenější tyči do sítě: 0:1. Stopeři Meteoru ani gólman neměli nárok.
Prakticky jedinou šanci měl Meteor ve 32. min., skákavou střelu jednoho z domácích hráčů ale gólman Ondra Smutný nadvakrát kryl. Zabránil tak vyrovnávací brance a nakonec sám uhájil čisté konto.
Příležitostí na naši pojišťovací trefu bylo vcelku dost a nakonec znovu přišla přesně v polovině poločasu, tentokrát ovšem toho druhého. Akce se zrodila opět z levé strany, po přihrávce Jirky Ivanča to zkoušel Balcárek, odražený míč se dostal k Jiráňovi a ten se pokusil do střely doslova položit. To mu sice až tolik nevyšlo, míč přesto získal Balcárek a doklepl jej do sítě libeňského týmu: 0:2. Filip se trefil v této sezoně celkově už popáté!
O pět minut později stoper Matěj Pikous nastartoval Jiráně nádhernou kolmicí, jež měla skutečně oči. Náš útočník nechal za zády domácí obránce a upaloval sám na gólmana, jehož také bez problémů překonal střelou podél něj na bližší tyč: 0:3.
Ve zbývající dvacetiminutovce zůstaly další tři gólovky našich nadějí nevyužity. Škoda, protože Meteor po třetí inkasované brance rezignoval a bylo vidět, že už nestačí ani kondičně.
Kromě samotného vítězství v derby 3:0 potěšil i fakt, že kluci jsou opravdu dobrou partou. Že nejde jen o frázi, potvrdila přitomnost tří našich hráčů, kteří se tentokrát do nominace na utkání nevešli, na utkání. Vyrazili se na své kamarády alespoň podívat v roli fanoušků a povzbudit je.
V dalším střetnutí, což bude v rámci 6. kola, se naše U 19 představí na Vyšehradě a pokusí se o premiérové domácí vítězství v souboji s Letohradem. Hrát se bude v sobotu 17. září dopoledne od 10.15 hod.

Trenér Jaroslav Žák: "Na Meteoru jsme byli po celý zápas lepším týmem, hrálo se hodně často ve vápně domácích. Bohužel jsme ale ne vždy uspěli v koncovce, a to nejen kvůli střelbě, ale i finální přihrávce. Nejkrásnějším momentem byla asi fantastická přihrávka Matěje Pikouse na Lukáše Jiráně, který pak sám běžel na kasu a dal třetí gól. Těší mě, že jme měli utkání plně pod kontrolou a věřím, že už vyhrajeme také doma, a to hned v příštím utkání s Letohradem."

Branky: 23. a 72. Jiráň, 67. Balcárek.

Rozhodčí: Severýn – Musil, Vlček. ŽK: Škoda, Matějka – Vrána, Ivančo.

Sestava: Smutný – Vrána, Vejvoda, Pikous, Christov – Primus (59. Bohuslav), Wulkan, Janoušek (69. Rothe), Ivančo (76. Petřík) – Jiráň (81. Blaho), Balcárek (83. Rözler). Trenéři Jaroslav Žák a Jaroslav Klíma.

Pohledem aktérů na hřišti:

"V prvním pražském derby jsme měli od začátku územní i herní převahu a brankové příležitosti na sebe nenechaly dlouho čekat. Už v 10. minutě přišla první možnost po rohu, kdy domácí hráč tečoval míč na tyč ten se odrazil k Wulkanovi, který dorazil opět do tyče ! Pak ještě několik dobrých možností nenašlo správný směr nebo na poslední chvíli přišel úspěšný blok soupeře, než se po půlhodině uvolnil u rohového praporku Balcárek a posadil míč na hlavu Jiráně, který jemnou tečí vyvolal radost ve vyšehradských řadách - 0:1! Domácí vyprodukovali za celý první poločas jedinou nebezpečnou střelu, kterou nadvakrát „zkrotil“ brankář Smutný. Ve druhé půli se opticky hra trochu vyrovnala, ale příležitost ke vstřelení gólové pojistky měl Balcárek, ale v tomto případě byl brankář úspěšnější, ne tak už v 60. minutě kdy Ivančo poslal z levé strany do brejku Balcárka, jehož střelu brankář ještě vyrazil, ale pouze k Jiráňovi, ten v pádu ještě neuspěl, ale dobíhající Balcárek už „procedil“ vše co mu stálo v cestě - 0:2 ! Po střídání měli ještě šance Bohuslav a Rothe, ale bez gólového využití. Naopak po přihrávce od Pikouse, Jiráň svojí šanci proměnil a tak udělal tečku za zápasem - 0:3."