U19 – FK OEZ Letohrad 7:1 (1:0)

Až v závěrečné půlhodince se zrodilo drtivé vítězství naší U 19 nad Letohradem v poměru 7:1 v utkání šestého kola České ligy dorostu. Ještě po hodině hry byl totiž stav nerozhodný 1:1, pak se ale mladí šemíci nadechli k velkolepému finiši a ve zbývajícím čase nasázeli soupeři zpod Orlických hor šest branek! Vyšehradské naděje si tak zároveň připsaly premiérové vítězství na domácím hřišti a s 11 body a skóre 17:6 se posunuly už na čtvrté místo tabulky!
Skóre otevřel po čtvrthodině hry náš nejlepší střelec Filip Balcárek, když dostal míč za obránce od Adama Rözlera a prostřelil gólmana Wendla: 1:0. Tím také ale naše produkce (či spíš efektivita) nadlouho skončila. Tempo zápasu a celkový herní projev nebyly takové, jak bychom si přáli. Přesto měl Balcárek dvě jasné šance, dvakrát běžel sám na gólmana hostí, tentokrát byl ale vítězem jejich minisouboje právě Wendl. Soupeř hrozil prakticky jen ze standardek.
Hned po změně stran se opakovalo totéž v bleděmodrém, opět dvě velké příležitosti Balcárka a opět nic z toho. A v 50. minutě bylo ještě hůř, po zaváhání Jindry Dudy na naší pravé straně hostující Dvořáček srovnal skóre na 1:1. Aby té smůly nebylo málo, těsně před vyrovnávací brankou se zranil Tonda Bohuslav.
Hned po inkasovaném gólu došlo v našem týmu k trojnásobnému střídání a trenéři měli šťastnou ruku, protože náš herní projev šel rapidně nahoru. Spolu s tím přišly i góly. Přesně po hodině hry po rohu Tomáše Rotheho doklepl zblízka Jakub Wulkan na 2:1. O chvíli později pronikajícího Balcárka sestřelil zezadu gólman Letohradu a z penalty kapitán Michal Vejvoda zvýšil na 3:1. Pak už nebylo co řešit, i když skóre mohlo být ještě vyšší, než napovídá výsledek. Hned po třetím gólu zazdil svoji další velkou možnost Balcárek, v 72. min. ale po centru Honzy Bernarda skóroval opět Vejvoda: tentokrát hlavičkoval rybičkou do sítě a zvýšil na 4:1.
Když se Filip Balcárek nebyl sto sám trefit, zkusil to jako nahrávač. A úspěšně, během šesti minut "namazal" Lukáši Jiráňovi na dvě branky. Dvě minuty před koncem uzavřel účet zápasu Balcárek, po přihrávce Honzi Blaha obstřelil gólmana a míč poslal k zadní tyči: 7:1.
Ve středu 21. září odpoledne hraje naše U 19 přípravné utkání v Příbrami s tamním dorostem, za dalším mistrovským zápasem pak odcestuje v neděli 25. září do Úpy na Trutnovsku. Doma na Vyšehradě se naši mladí borci představí v sobotu 1. října v 10.15 hod., kdy vyzvou Olympii Hradec Králové.
Ještě jedna zajímavost: ve čtvrtek dva dny před zápasem jsme získali z Kolína hráče Zimmermanna, přes veškerou snahu ale nebylo lze jej v pátek zaregistrovat. Úřednice na FAČR totiž nejspíš pojaly velký volební den jako svoje volno, a tak se jednoduše na Strahově neúřadovalo.

Trenér Jaroslav Žák: "V první půli se nám nedařilo, bylo tam málo pohybu, nechtěli jsme míč, celkově to bylo nějak vlažné. V poločase proto dostali kluci vynadáno, zlepšilo se to však až po prostřídání. Pak jsme už soupeře jasně přehráli a konečně jsme doma zvítězili. Šest gólů za poločas je hezké, bylo to však zasloužené. Je vidět, že disponujeme kvalitou i na lavičce, kádr je vyrovnaný. Máme po šesti kolech jedenáct bodů, to bych před sezonou bral, ale stále nás mrzí domácí remíza v premiérovém střetnutí sezony s Kolínem. Tam byla úplně zbytečná ztráta dvou bodů. V příštím kole jedeme do Úpy a věřím, že tamní tým navzdory jeho postavení na chvostu tabulky nepodceníme. Nikdo se totiž sám neporazí."

Branky: 65. z pen. a 72. Vejvoda, 73. a 79. Jiráň, 16. a 88. Balcárek, 60. Wulkan – 50. Dvořáček.

Rozhodčí: Vnuk – Dušek, Petřík. Bez karet.

Sestava: Smutný – Duda (51. Vrána), Vejvoda, Pikous, Bernard – Machalický (75. Blaho), Wulkan, Rözler (51. Rothe), Petřík (51. Jiráň) – Bohuslav (48. Ivančo), Balcárek. Trenéři Jaroslav Žák a Jaroslav Klíma.

Pohledem aktérů na hřišti:

V 6. kole jsme narazili na Letohrad. V tomto zápase se poskládala základní jedenáctka o pár změn jinak, než v předchozích kolech a od začátku to bylo na hře trošku znát, protože mladí “Šemíci” si dlouho nemohli přijít na chuť a hra byla z obou stran rozpačitá. Letohrad si moc šancí za celý první poločas nevytvořil, ale to neplatilo o týmu Vyšehradu, který měl pár šancí na začátku zápasu, které ovšem neproměnil. Až po kolem 20. minuty se prosadil hráč domácích Filip Balcárek, když dostal balón za obranu a nekompromisně zakončil po zemi k tyči. I po úvodním gólu se hra nijak nezměnila a stále se hrál antifotbal. Nakopávaná hra a mnoho nepřesností došla k závěru, kdy F. Balcárek šel sám na gólmana a snažil se ho přehodit, což nevyšlo. To byla asi největší šance z 1. poločasu a skóre bylo 1:0, když se odcházelo do šaten.
Ze začátku 2. poločasu se po chybě našeho obránce získal útočník Letohradu balon do vápna a šel sám na brankáře Smutného a lehce vyrovnal skóre na 1:1. Poté došlo hned ke trojímu střídání a hra se dostala více do klidu. Mladí “Šemíci” si konečně nahrávali a hezkými pasy na útočníky si vytvářeli mnoho šancí. Po rohovém kopu, který zahrával Rothe, tak se míč dostal až k Wulkanovi, který neskutečně zakončil holení k tyči a prokletí AMEX Areny bylo prolomeno, když “Šemíci” poprvé vstřelili více jak dvě branky, takže jsme byli ve vedení a měli klid na kopačkách. Po pár minutách od vedoucího gólu vyrazil brankář Letohradu střelu a následovně sestřelil ve vápně Balcárka, který dobíhal vyražený balón. Rozhodčí odpískal penaltu, tu Michal Vejvoda proměnil a změnil stav zápasu na 3:1. Vyšehrad stále tlačil a po centru od Bernarda zvýšil opět Vejvoda rybičkou na 4:1. Tento stav zápasu “Šemíkům” stále nestačila a chtěli zvýšit skóre, což vyšlo, když po průniku do vápna Balcárek nahrával Lukášovi Jiráňovi a ten proměnil takto dvě šance. Poslední gól do sítě Letohradu vstřelil na konci utkání opět Balcárek a udělal tak sladkou tečku Letohradu na cestu domů. Dalším mistrovském utkání sehrajeme zápas s Úpou a budeme chtít navázat další výhrou a zůstat v popředí tabulky!