Hradecký fotbal je pro mladé šemíky hotovou noční můrou

U19 – Tři zápasy, tři porážky. Taková je bilance naší U19 s královéhradeckými soupeři v České lize dorostu. Na podzim Vyšehrad doma podlehl 1:2 Olympii a 1:3 béčku FC Hradec Králové. S tímto soupeřem teď mladí šemíci prohráli i odvetu v jeho prostředí 0:1.

Středeční zápas byl součástí předehrávaného 30. kola a hrál se v novém Areálu Bavlna. Fotbalolové štěstí se k nám tentokrát otočilo zády, o čemž svědčí dvakrát nastřelené břevno a dva neuznané góly. Sporně či kontroverzně, ale neuznané. Pro úplnost je třeba říct, že zápas řídil rozhodčí Šob, tedy arbitr z Hradce Králové…

V našem dresu tentokrát chyběl zraněný kvintet Christov, Bohuslav, Vrána, Novák a gólman Smutný, i když ten seděl alespoň na lavičce. Místo něj nastoupil stabilní brankář áčka mužů Krček. S trenérem Jardou Žákem pro změnu cloumala horečka, k utkání však odjel a zápas odkoučoval. Druhé jarní porážce (ta první byla v Kolíně) však stejně nezabránil.

Vyšehrad zahrozil již v 6. min. průnikem Balcárka, leč ohrožení domácí branky z toho nevzešlo. Už o tři minuty později náš nejproduktivnější dorostenec (12 branek + 11 asistencí) z dorážky po předchozí střele Janouška trefil břevno! Chvíli nato vysunul kolmicí Jiráně, ten však netrefil bránu.

Ve 14. min. pro změnu orazítkoval hradecké břevno Janoušek střeleckým pokusem z pětadvaceti metrů. Ani druhou pečetí na kovové konstrukci ofenziva Slavoje neskončila, po centru Primuse Balcárek přehlavičkoval branku a Primus o něco později pálil vedle.

Přesně po půlhodině hry Ivančo „nabil“ Balcárkovi, ale jeho střelu zneškodnil Jehlička, gólman reprezentace U17 (pod vedením Josefa Csaplára). Dvě minuty nato prokázal oprávněnost svého zařazení do národního týmu zneškodněním sólové akce našeho krajního halva Ivanča.

Ve 33. min. přece jen rozvlnil domácí síť Balcárek, královéhradecký sudí ale odpískal Jiráňovi přísný faul, a tak se místo naší radosti kopalo od brány. Jiráň si mohl vzápětí tuto křivdu vynahradit po kombinaci s Janouškem, bohužel nezakončil, jak by si přál on i celý tým.

Tlak Vyšehradu kulminoval, namísto naší vedoucí branky však přišla ledová sprcha – gól jsme naopak sami dostali! Ve 39. min. chyboval při rozehrávce směrem k Houdkovi Bernard, míče se zmocnil Hradečák Vobejda a bez okolků zavěsil: 1:0.

Hned po změně stran se trefil hlavou až z hranice velkého vápna Bernard, jeho gól však nepochopitelně neplatil – kvůli vymyšlenému ofsajdu jej královéhradecký rozhodčí neuznal.

Pak už převzali otěže hry domácí hráči. Důvodem byl mj. fakt, že v poločase odstoupil zraněný Primus, který byl do té doby docela velkou oporou. Na výkon z úvodní půle se už nedařilo navázat. Hvězdou dalších minut byl spíš gólman Krček, který zlikvidoval tři stoprocentní gólovky hradeckých fotbalistů.

Přesně po hodině hry mohl náš tým přece jen vyrovnat, akci Dudy s Ivančem však nezakončil přesně střídající Vejvoda, mířil mimo. Poslední naděje na bodový zisk vzešla pět minut před koncem, Balcárek ji ale nevyužil. Domácí vyhráli 1:0 a oba týmy si proto vyměnily dosavadní pořadí v tabulce skupiny B – Vyšehrad klesl ze šestého na sedmé místo.

Naše U19 vyšla teprve podruhé v sezoně střelecky naprázdno, předtím se tak stalo pouze v říjnovém utkání v Novém Bydžově. Napravit to lze ve městě, kde se to pokazilo, tedy v Hradci Králové. Tým Jardy Žáka bude totiž už v sobotu 28. dubna hostem Olympie Hradec Králové, výkop je hodinu před polednem. V nejbližším domácím utkání pak naše U19 přivítá na Vyšehradě v sobotu 5. května od 10.15 soupeře z Varnsdorfu.

Jakub Wulkan: „Měli jsme v prvním poločase spoustu šancí, neproměnili jsme je a chvíli před koncem jsme dostali gól po hrubé chybě. Ve druhé půli jsme chtěli navázat na výkon z půle první, ale tak úplně se to nepodařilo. Mě se zápas hodnotí blbě, protože jsem byl dnes jeden z nejhorších.“

Jiří Ivančo: „Soupeř se snažil kombinovat, ale kromě akce, ze které dal gól, se nic moc k ničemu nedostal. Až ke konci, když jsme otevřeli hru, měl dvě nebo tři tutovky, ale Jirka nás vzadu v bráně podržel. K naší hře – měli jsme šance, neproměnili je, což je špatně, rozhodčí nám, podle mě, neuznali tři regulérní góly, takže to se pak taky nehraje dobře. Teď už s tím nic nenaděláme, v sobotu nás výlet do Hradce čeká znovu, tak uvidíme, jak to dopadne.“

Trenér U19 Jaroslav Žák: „V prvním poločase jsme podali velmi dobrý výkon, bohužel nedali jsme nic a sami jsme z jediné vážnější akce domácích inkasovali. Pak už to bylo horší, chyběl nám Lukáš Primus a šance si vytvářel spíš soupeř. Nemuseli jsme tady prohrát, pokud bychom zvládli lépe první poločas.“

Trenér Hradce Králové B Aleš Šubrt: „Pro nás bylo velice důležité, že jsme přežili první poločas, kdy soupeř měl územní převahu a vytvořil si velké brankové příležitosti. Dvakrát nám pomohlo břevno, víceméně z první akce jsme se ujali vedení 1:0. Ve druhém poločase už jsme měli víc míč v moci a vytvořili jsme si kombinací tři brankové příležitosti, bohužel nešli jsme na 2:0. Velice důležité bylo, že jsme uskákali důrazné útočníky soupeře. Pro Vyšehrad je prohra krutá, ale neproměnil své šance a my gól dali.“

FC Hradec Králové "B" – U19 1:0 (1:0)

Branka: 39. Vobejda.

Rozhodčí: Šob – Frič, Slavíček. ŽK: Kafka, Brabec – Duda.

Sestava U19: Krček – Duda (88. Haetchi), Pikous (82. Blaho), Wulkan, Bernard (66. Eliáš) – Primus (46. Vejvoda), Houdek (74. Rothe), Janoušek, Ivančo – Balcárek, Jiráň. Trenér Jaroslav Žák.