U19 porazila lídra tabulky! Rozhodl Balcárek v nastavení

U19 Velmi hezkého úspěchu dosáhla s blížícím se koncem sezony naše U19. Ve středeční předehrávce 27. kola porazila 3:2 Slavii B, tedy vedoucí tým tabulky B-skupiny České ligy dorostu! Vítězný gól vstřelil v nastaveném čase Filip Balcárek, autor první a třetí branky Vyšehradu. Mezitím se jednou trefil i Honza Bernard. Byl to zkrátka zápas, na který budou i po čase všichni rádi vzpomínat!

Podzimní vzájemný souboj na strahovském stadionu Přátelství skončil remízou 1:1. Vyšehrad tak je a už zůstane jediným týmem soutěže, který nejenže se Slavií B neprohrál, ale má s ní dokonce aktivní bilanci. A to přitom trenéři Žák s Moudrým postrádali v odvetě hned sedm hráčů: chyběli Ivančo, Bohuslav, Haetchi, Nykl, Rözler, Houdek a Novák.

„Sešívaní“ nastoupili v Amex Areně ověnčeni sérií sedmi výher za sebou, přičemž naposledy zdolali druhý Slovan Liberec 1:0. Zápasu přihlížela spousta diváků a mezi nimi i fotbalové osobnosti: Pavel Kuka, Daniel Šmejkal, Karol Kisel, Petr Mikolanda, Marek Kincl či Kamil Matuszny.

Na Vyšehradě však slávisté inkasovali už po deseti minutách hry. Tlak na jejich branku vyvrcholil akcí Bernarda s Dudou, který přistrčil míč Balcárkovi a ten střelou ze sedmi metrů otevřel skóre. 1:0! To byl výborný vstup do zápasu, gólman Smutný se však rozhodně neudil. Po čtvrthodině hry dobrým vyběhnutím zmařil šanci soupeře.

Ve 20. min. se po faulu na Jiráně postavil k exekuci trestného kopu Balcárek a z 22 metrů nastřelil spojnici břevna s tyčí! Z protiútoku pak vzešla střela nad Smutného branku. Balcárek však byl nadále při chuti a ve 24. min. po výborné přihrávce Vejvody za obranu soupeře orazítkoval břevno! Po necelé půlhodině hry tak už měl na svém kontě gól a dvě trefy do brankové konstrukce…

Klasika nedáš – dostaneš zafungovala ve 30. min. Smutný vyběhl na vápno, zmařil tím sice šanci Slavie, odražený míč však poslal obloukem z pětadvaceti metrů do branky Peterka: 1:1.

Ve 33. min. Vejvoda z metru trefil pouze Řeháka v brance hostů, pět minut nato pak musel odstoupit se zraněním nejlepší střelec mladých šemíků Jiráň a nahradil jej Blaho. Ve 41. min. jsme se po zajímavé akci Eliáše a jeho centru pod sebe k zakončení bohužel nedostali. Dvě minuty poté už šel Blaho sám na Řeháka, nicméně jej neprostřelil.

Pět minut po změně stran se po dlouhém Bernardově autu do vápna dostal k zakončení Wulkan, leč přestřelil. Vzápětí si obhodil Vejvoda obránce a byl faulován. Trestný kop z pětadvaceti metrů napálil Christov dva metry vedle pravého horního růžku slávistické branky.

V 53. min. nahradil Eliáše Primus a stačily mu ani ne dvě minuty, aby se dostal do velmi dobré příležitosti. Pelášil sám na gólmana, jenomže zvolil přihrávku na Bernarda, a ta k němu ale neprošla.

Další stoprocentní příležitost promarnil v 58. min. Blaho. O šest minut později po faulu na Bernarda to zkoušel z dalšího trestňáku Balcárek, o metr však minul šibenici.

Přesně v polovině druhé půle zahřmělo, jenomže na druhé straně hřiště: po akci vedené středem hřiště se prosadil Sodoma: 1:2.

Slávisté vedli ani ne minutu hry. Hned po rozehrávce totiž Balcárek výborně vyslal do úniku zleva Bernarda, který krásně po zemi obstřelil Řeháka a střelou o tyč „angličanem“ vyrovnal na 2:2!

Zraněného Bernarda pak vystřídal Vrána a v první minutě nastaveného času přišel za Janouška Rothe. To mělo důležitý význam pro výsledek utkání, neboť čerstvý borec v naší sestavě vzápětí vybojoval míč, který převzal Vejvoda, vyhnul se dvěma hráčům Slavie a předložil míč Balcárkovi. Ten pak zkušeně střelou podél Řeháka rozhodl utkání. 3:2!!!

Naši U19 čekají už jen dva zápasy. V sobotu 2. června se představí na půdě posledního Rapidu Liberec a o týden později zakončí sezonu pražským derby s Viktorií Žižkov na domácím stadionu.

Trenér Jaroslav Žák: „Podle mě jsme viděli velmi dobrý zápas, s nasazením a bojovností. Nám se podařil vstup do utkání, kdy jsme byli nebezpečnější než hosté a kromě toho, že jsme se dostali do vedení, jsme ještě dvakrát nastřelili břevno. Slavia toho v první půli zas tolik neměla. Lehce navrch začala mít až v závěrečné fázi utkání. Důležitý byl fakt, že se nám ihned po obdrženém gólu na 1:2 podařilo vyrovnat. Rozhodující gól v nastavení je samozřejmě i o štěstí, ale je také vyústěním naší vůle po vítězství, která byla tentokrát z mačaftu opravdu cítit. Těší mě, že jsme za celou sezonu neprohráli ani jedno utkání se soupeři ze špičky tabulky.“

Brankář Ondřej Smutný: „Podobně jako v podzimním vzájemném utkání se nám podařilo vstřelit rychlou branku a chtěli jsme vedení udržet co nejdéle. Bohužel ještě do poločasu jsme inkasovali po smolném odrazu, kdy jsem šel do souboje s útočníkem, odrazilo se to k jinému hráči Slavie a ten už neměl problém do prázdné branky zakončit. Ve druhé půli jsme dokonce prohrávali, když obrana zblokovala dvě střely soupeře, až se to dostalo k třetímu hráči a ten už dával z malého vápna do naší prázdné brány. Naštěstí ihned z rozehrávky utekl po levé straně Honza Bernard a trefil to perfektně od zadní tyče do brány a bylo to 2:2. Poté se hra střídala mezi vápny a v nastaveném čase po skvělém průniku Michala Vejvody zakončoval Filip Balcárek kolem brankáře na 3:2. Hned potom rozhodčí pískl konec. Nás mohou mrzet jen šance, které jsme nesmyslně nedali. Přesto jsme uhráli tři body.“

Autor první a třetí branky Filip Balcárek: „Byl to tězký zápas, velké vedro a Slavia byla považována za favorita. Hned od začátku jsme chtěli dát rychle gól, což se povedlo. Po závaru před bránou jsem se dostal k míči, který zpracovával Jindra Duda a napálil jsem ho z malého vápna do branky. Slavia začala kombinovat, ale neměla žádnou velkou šanci. Ještě v první půli přišla ale naše chyba, kterou hasil Smutňas, ale útočník Slavie ho dohrál. Naši obránci si mysleli že se bude pískat faul, ale nebylo tomu tak a Slavia srovnala na 1:1. Ve druhé půli jsme chtěli, ale neproměňovali jsme šance, a tak udeřila znovu Slavia. Po několika náhodných odrazech se dostala do vedení. Jenže její gól naopak nabudil nás. Hned z rozehrávky dal Wulky dlouhý balon, já jsem míč pustil a Berny mazal sám na bránu. Poradil si jako mazák a vyrovnal. Moc jsme chtěli vyhrát a zápas začal být vyhrocený, ale to nám většinou svědčí. Ukázalo se to i v poslední minutě zápasu, kdy si Vejvy povodil dva nebo tři hráče a nádherně načasoval přihrávku. Já už jsem pak měl hodně lehkou pozici tváří v tvář brankáři. Uklidil jsem to po zemi kolem něho a mohli jsme se radovat.“

Stoper Jakub Wulkan: „Do zápasu jsme vstoupili dobrou aktivní hrou, ze které vyústil náš první gól. Potom jsme chvíli přestali hrát a chyběl nám pohyb. Neproměnili jsme několik jasných šancí, trefovali tyče. Soupeř nás bohužel potrestal po naší chybě a vyrovnal do poločasu. Ve druhé půli jsme inkasovali hloupý gól, ale hned vzápětí jsme dokázali vyrovnat. Výborný výkon celého mužstva podtrhnul vítěznou brankou Balci. Máme kvalitní tým, skvělou partu a proto teď můžeme slavit vítězství nad lídrem tabulky.“

Autor druhé branky Jan Bernard: „Začátek zápasu se nám povedl, Slavii jsme dobře drželi na její půli, dařilo se nám presovat a z toho padl i náš první gól. Jindra mi to nacentroval přes celé vápno, já jsem si to zpracoval, dal to pod sebe Lukášovi, ten to hlavičkoval a odrazilo se to k Balcimu, který s přehledem skóroval. Potom jsme dostali smolného góla, možná po faulu na Smutňase. Šancí jsme měli víc než slávisté. Po první půli jsme mohli vést klidně 3:1 a nikdo by se nemohl divit. Ve druhé půli jsme opět dobře začali presovat, ale šance jsme neproměňovali a Slavia nám potom dala gól z její snad první šance. Naštěstí jsme se nesložili a hned jsme vyrovnali, Balci mi to pěkně pustil mezi obránci a já jsem šel na gólmana sám. Pak jsem se zranil, vlastní chybou, když jsem dlouho otálel s rozehrávkou. Přiběhl soupeř, já jsem ho plnou silou nakopl a vymkl si kotník. Potom v poslední minutě přišel Roty a vybojoval míč na půli, posunul Vejvymu, ten si krásně udělal dva hráče a přihrál Balcimu na třetí gól.“

U19 – Slavia Praha B 3:2 (1:1)

Branky: 10. a 90. (+2) Balcárek, 68. Bernard – 30. Peterka, 67. Sodoma.

Rozhodčí: Duchoň – Musil, Buřil. ŽK: Vejvoda – Červený, Hudeczek.

Diváci: 130.

Sestava U19: Smutný – Duda, Wulkan, Pikous, Christov – Eliáš (55. Primus), Janoušek (90. +1 Rothe), Vejvoda, Bernard (77. Vrána) – Jiráň (38. Blaho), Balcárek. Trenéři Jaroslav Žák a Jaroslav Moudrý.