Nechtěné jubileum U19: již podesáté za sebou prohrála

U19 – Ani ve třetím jarním vystoupení se naší U19 nepodařilo zabodovat. Na domácím hřišti sice vedla nad Letohradem gólem Tomáše Rotheho, nakonec ale prohrála 1:3. Po 18. kole České ligy staršího dorostu tak mladí šemíci zůstali na 14. místě tabulky skupiny B, pod nimi jsou už jen Trutnov a Svitavy. A právě na hřišti posledních Svitav budou v příštím velikonočním kole bojovat o ukončení černé série, jež narostla už na deset zápasů v řadě.

Na předchozí prohry z úvodu jarní části doma s Chrudimí a v Kolíně měl dát zapomenout souboj s mužstvem, které U19 předtím třikrát za sebou porazila. Do sestavy se vrátil brankář Vít Blahovec i nejlepší střelec mužstva Dan Duda, ani to ale na první body nestačilo.

Vstup do utkání přitom byl takový, jak jsme si všichni přáli. Úvodní desetminutovku korunoval vedoucím gólem Tomáš Rothe, když převzal pas od Honzy Kmocha a dokázal přehodit brankáře: 1:0! Roty ke svým dvěma brankám z minulé sezony (proti Rapidu Liberec a Varnsdorfu) přidal třetí a v tomto ročníku svoji první.

Stačila však jen minuta a bylo vyrovnáno. Brankář Blahovec neudržel centr, nejspíš ho v tu chvíli oslnilo ostré slunce, vyrazil balon jen před sebe, kde číhal hostující Milan Linhart a ten srovnal na 1:1.

Tahle facka ale kluky ještě do kolen nesrazila. Dál tvořili hru, měli vývoj zápasu ve svých rukou a také tři až čtyři gólové šance. Zejména ty, které si vypracovali Vláďa Máče a Martin Inneman, volaly po proměnění. Vedoucí branka také opravdu padla, naneštěstí ji ale vstřelil Letohrad: pět minut před poločasem po chybě Martina Jerieho překonal Blahovce Procházka, a tato jeho trefa se později ukázala být vítězným gólem celého utkání. Jerie přitom až na toto zaváhání, kdy udělal osudovou kličku ve vápně, podal velmi dobrý výkon.

Stav 1:2 vydržel dvacet minut, po změně stran už ale na mladé šemíky padla deka, vyplývající z lacino inkasovaných branek. Už se nedokázali znovu nastartovat, úroveň hry šla dolů, a to samozřejmě vyhovovalo soupeři. Přesto se objevily dva náznaky příležitostí vyrovnat, kdy balon prolétl skrumáží ve vápně hostí, ale nikdo balon nedorážel.

V 65. min. po centru hostí a nedorozumění v domácí defenzivě si dal kapitán Pikous vlastní gól: 1:3. Letohrad tak ve třech jarních duelech 12x skóroval, naopak mladí šemíci si po zápase znovu museli nechtěně vyslechnout vítězný pokřik soupeře.

V nadcházejícím 19. kole čeká naši U19 zmíněné utkání ve Svitavách. Zápas na hřišti posledního celku tabulky se hraje v neděli 31. března ve 12.45 h. Podzimní vzájemný souboj vyhrál Vyšehrad doma 2:1 díky gólům Kmocha a Innemana. Týden nato ve 20. kole České ligy staršího dorostu dojde na pražské derby Vyšehrad – Admira, a sice v termínu sobota 6. dubna od 10.00 h.

Trenér Richard Havlík: „V prvních dvou jarních zápasech jsme inkasovali vždy v první minutě, a tak jsme si dali pozor na začátek utkání. Dokázali jsme vstřelit vedoucí gól, jenomže hned nato přišlo vyrovnání. Nakonec jsme inkasovali dvakrát po hrubých individuálních chybách a třetí gól byl vlastní, kdy si gólman nezakřičel a vlastní stoper jej přehlavičkoval. Z toho bych ale Pikyho nevinil. Rozdíl byl v řešení obranné fáze, kdy soupeř odkopával kamkoliv, když bylo potřeba, zatímco my jsme dělali individuální chyby. Neumíme během hry vyhodnotit situaci, například kdy založit protiútok nebo naopak kdy se uchýlit k záchrannému odkopu balonu pryč z vápna. Přetrvává také problém v komunikaci, hráčům tentokrát vydržela jen v prvním poločase.“

Autor vedoucí branky Tomáš Rothe: „Na tým Letohradu jsme zpočátku vlítli, hráli jsme dobře a vypracovali si také šance. Podařilo se mi dát vedoucí gól, přišel dlouhý balon od Honzy Kmocha, zpracoval jsem si ho na prsa a přehodil gólmana. Jenomže potom jsme začali dělal individuální chyby a soupeř ještě do poločasu skóre otočil. Přestali jsme na sebe mluvit, přestali jsme hrát a druhá půle už nestála za nic. Nedaří se nám, ale nedá se nic dělat, musíme to zlomit a kluky vyburcovat – hlavně já s Pikym, protože máme zkušenosti s Českou ligou staršího dorostu již z minulé sezony. Je to hrozně dlouhá série proher, ve Svitavách to už musíme zlomit.“

U19: Slavoj Vyšehrad – OEZ Letohrad 1:3 (1:2)

Branky: 9. Rothe – 10. M. Linhart, 40. Procházka, 65. vlastní Pikous.

Rozhodčí: Fišer – Šoltés, Slavík. ŽK: Pikous, D. Duda, Máče – Prášil.

Diváků: 50.

Vyšehrad U19: Blahovec – Rygl (80. Canoski), Pikous, Jerie, Dušek – Inneman – Kmoch (59. Žampa), Rothe, Zvolenský (80. Straka) – D. Duda, Máče (84. Doksanský). Trenér Richard Havlík.